Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenia i alarmy - materiały do działu

yasiu.brzeg 28 Dec 2004 13:30 6611 21
Optex
  • #1
    yasiu.brzeg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witajcie chcę utworzyć nowy dział na elektrodzie związany z alarmami. Zbieram materiały, aby możliwe było otworzenie tego działu. Proszę wrzucajcie wszystko, co jest związane z alarmami i elementami pochodnymi, czyli wszelkiego rodzaju czujki, moduły itp. Jeżeli nazbiera się spora ilość materiałów dziale będą się znajdować wszystkie opisy i będzie możliwość wyrażania opinii na temat danego urządzenia. Każda osoba, która wyśle jakieś materiały będzie wynagrodzona punktami i opcją pomógł. Proszę przesyłajcie na maila aby nie obciążać serwera gdyż materiały na pewno będą się powtarzać. Przyczyńcie się wszyscy do rozwoju elektrody. Celem jest wyeliminowanie ciągłych pytań typu, jaki alarm jest najlepszy, oraz pomoc nam czyli instalatorom Z góry dziękuję za zainteresowanie i każdy materiał będzie wynagradzany punktami. POZDRAWIAM

    Mail, na który wysyłajcie materiały yasiu(_at_)eranet.pl


    Wątek poruszono na https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic222726.html
    Piszcie też wasze opinie na ten temat. Wszystkie opinie są ważne. Gdyż będzie wiadomo jakie jest zainteresowanie powstaniem tego działu.
  • Optex
  • Helpful post
    #2
    Adam.C
    Level 13  
    Udostępnianie opinii na temat instalacji obiektowych i okablowaniu

    Chciałbym przekazać ważną moim zdaniem informację, szczególnie dla młodych i początkujących instalatorów. Mianowicie poza samym systemem alarmowym t.j. centralą czujkami oraz sygnalizatorami bardzo ważną rolę odgrywają przewody, którymi to wszystko jest połączone. Kiedyś postanowiłem przetestować kilka rodzajów okablowania i doszedłem do następujących wniosków:
    1. System alarmowy nie jest tanią inwestycją i zastosowanie przewodów telefonicznych 3 kategorii 3 parowych jest uzasadnione.
    Są one nieco droższe od przewodów oferowanych przez firmy sprzedające systemy alarmowe , ale maja większą wytrzymałość mechaniczna i są odporne na mikropęknięcia .
    Ponadto są one parowane co dodatkowo podnosi ich odporność na zakłócenia.
    Firmy sprzedające syst.alarmowe oferują przewody tańsze oznaczone jako przewody 6x0.5 , każdy w innym kolorze, ale za to fatalnej jakości i izolacji .
    Mikropęknięcia w tych przewodach prowadzą do powstawania fałszywych alarmów i są bardzo trudne do zidentyfikowania . Gdy mikropekniecie powstanie na przewodach doprowadzających zasilanie, wtedy styk czujki, w przypadku zastosowania NC, otworzy się. To samo w przypadku przerwy na linii RYLEY- a w tych przypadkach mamy do czynienia z 4 przewodami i znalezienie przewodu pękniętego graniczy z cudem. W takim przypadku nie tracąc cennego czasu w miarę możliwości należy wymienić lub dołożyć nowy przewód.
    W przypadku mikropęknięć na linii tampera sytuacja jest jeszcze trudniejsza, gdyż są połączone w jeden obwód i diagnostyka mikropęknięcia przewodów jest bardzo utrudniona.
    Co innego w przypadku central PW, gdzie tamper można zaprogramować dodatkowo na linii stosująć rezystory. W tej sytuacji centrala sama wskaże nam, w której linii w obwodzie tampera następuje przerwa i programowo można to wyeliminować na czas testu. Mikropęknięcia charakteryzują sie tym, że przerwy pojawiają się losowo i powodują fałszywe alarmy.
    2. Napewno utrudnieniem jest to, że żyły tych przewodów są parowane każda z kolorem białym a nie, jak w przypadku przewodów oferowanych do systemów alarmowych każda w innym kolorze. Jednak są dość dobrze sparowane, co też nie powinno przynieść większego problemy podczas montażu.
    3. Zastosowane przewody, które biegną w pobliżu kabli sieci energetycznej a zwłaszcza takich, które zasilają urządzenia indukcyjne, muszą być bezwzględnie ekranowane a ekrany powinny być zwarte i połączone do uziemienia. Zapobiegnie to indukowaniu się szpilek a tym samym powstawaniu fałszywych alarmów.
    Pozdrawiam.

    Dodano po 2 [godziny] 28 [minuty]:

    Obserwując osoby będące na forum zauważyłem, że większośc osób posiada centrale firmy Satel.
    Ja chciałbym przedstawić mniej znaną centralę alarmową w podobnej cenie lub nawet w niektórych punktach sprzedaży tańszą.
    Chciałem przedstawić centrale Power Wave 4/8.
    Ogólne cechy centrali:
    - 4/8 trójparametrycznych linii, programowalnych jako natychmiastową, zwłoczną, opóźnioną warunkowo, wspólną, 24-godzinną, Gong, napadową itp. Ponadto dla każdej linii programowana jest parametryzacja, czas reakcjii i inne opcje standardowe dla większości central. Ponadto każdej lini można przyporządkować niezależny komunikat.
    -niezależnie od tamperów linii(programowo + rezystory) linia tamperów do wyboru NC lub parametryzowana
    -wejścia KEY pozwala na sterowanie centrali dodatkowym pilotem ( dwa kanały) do zaprogramowania
    - 2 lub 4 niezależne wyjścia programowalne OC
    -podział na dwie partycje
    -do 8 szyfratorów w systemie z możliwościa przypisania każdego dla danej partycji
    -włączanie czuwania jednym przyciskiem
    -do 4 nr telefonicznych niezależne powiadamianie o sytuacjach w systemie
    -pamięć ostatnich 127 zdarzeń w systemie pozwala na łatwą diagnostykę niedomagań systemu oraz samokontrola co 24 godz.
    -możliwość zdalnego włączania i wyłączania systemu, włączania i wyłączania poszczególnych wyjść i nadzorowania systemu przez telefon.
    Ponadto systemy te nie sprawiają żadnych problemów, po prawidłowym zainstalowaniu można o nich zapomnieć aż do przeglądu.
    W najbliższym czasie napiszę coś o PW 16 i 64.
  • Helpful post
    #3
    Adam.C
    Level 13  
    Ponownie chciałbym przybliżyć osobom zainteresowanym montażem systemu alarmowego kolejny model centrali alarmowej Power Wave 16.
    Na początek powiem, że produkowana jest w izraelu lecz na szyfratorze informację wyświetlane są w języku polskim.
    Pw 16 posiada 16 programowalnych trójparametrycznych linii, z których każdą można zaprogramować tak samo jak w opisanej PW4/8. We wszystkich modelach PW każdej linii można nadać idywidualną nazwę która jest wyświtlana na szyfratorze. Pw16 posiada log o pojemności 255 zdarzeń z datą, godziną i opisem oraz możliwością ich wydruku.
    Po dołączeniu do centrali odbiornika ArrowHead centrala ma możliwość obsługi 16 czujników bezprzewodowych oraz 24 pilotów z pełną ich kontrolą informując o stanie baterii w czujnikach i pilotach. Dodatkowe wejście KEY do obsługi dwóch partycji. PW 16 posiada możliwość poodzielenia na 3 niezależne partycje, zaś w każdej z nich można wydzielić grupę linii umożliwiającą użytkownikowi włączanie tylko części partycji.Każdej partycji można przyporządkować niezalezny kod oraz szyfrator jak również wspólny kod i szyfratory. Możliwość sygnalizacji, blokady, raporu, alarmu pow wprowadzeniu trzykrotnie niewłaściwego kodu. PW16 umożliwia wprowadzenie 24 kodów użytkownika każy osobno zdefiniowany i/lub 20 pilotów radiowych. Każdy kod i pilot może być ograniczony stręfa czasową.W idywidualnie wybranych sytuacjach System dzwoni pod zaprogramowany nr telefonu ( do wyboru do sześciu ne) i sygnałem lub głosem z syntezera (mozliwość zaprogramowania kilkudziesięciu komunikatów) informuje o zaistnieniu danej sytuacji np: alarm linii, włączenie lub wyłączenie czuwania(nadzorowanie pracowników np/; otwarcie i zamknięcie sklepu) spadku temperatury, awarii jakiegoś urządzenia podłączonego do wejścia itp. Ponadto możliwość sterowania centralą przez dowolny telefon z dowolnego miejsca co umożliwia włączenie i wyłączenie czuwania, włączenie lub wyłączenie wyjścia centrali ( 8 programowalnych wyjść)
    Strefy czasowe-8 stref czasowych wykorzystywanych do określania ważności kodów, sterowania wyjściami centrali oraz automatycznego włączania i wyłączania systemu o zaprogramowanych godzinach.
    System posiada jeszcze wiele innych możliwości których oipisanie zajęło by wiele miejsca. Dla zainteresowanych polecam udać się na strone www.vidicon.pl i tam zapoznać sie z ofertątych central.
    Chciałbym dodać, że w chwili obecnej pracuje już kilkaset systemów opartych na tych centralach i po ich zamontowaniu pracują stabilnie i nie wywołują w ogóle fałszywych alarmów.
    Pozdrawiam
  • #4
    rafalbedkowski
    Level 2  
    Witam serdecznie ! Ten temet fotum naprawde mnie ucieszył ponieważ od kilku lat zajmuję się systemami alarmowymi i posiadam dużą wiedzę na ten temat. Jeżeli ktoś będzie miał problem z jakimkolwiek systemem alarmowym sprzedawanym na naszym rynku , to służę pomocą. Wiem jak trudno jest zaczynać w tym temacie
  • Optex
  • Helpful post
    #5
    ROBERT23
    Level 12  
    Włączę się do dyskusji bo zawsze są jakieś problemy z alarmami, częściami i instrukcjami. Sam szukam dystrybutora lub instrukcji do systemu nagłośnienia MAJORCOM (część systemu alarmu p-poż). Od 10 lat montuję systemy SSWIN i P-POŻ ale im dłużej się w tej branży siedzi tym więcej jest pytań i problemów. Najczęściej pracuję z centralami SATEL i DSC ale miałem też kontakt z Orbit-Pro ROKONETA,Sintony 410 ALARMCOMA czy CERBERUSA. Działam też w systemach p-poż (wszystkie centrale Polon-Alfa, Sagitta, Esser trochę Aritech, Telelarm, Cerberus).
    Proponuję pomoc w zakresie doboru urządzen i rozmieszczenia a to jest połowa sukcesu żeby system nie powodował fałszywych alarmów
    Pozdrawiam
  • #6
    hubert7063
    Level 15  
    Witam, bardzo dobry to pomysł aby zająć się tą tematyką. Popieram w pełni :). od kilku lat montuję systemy alarmowe głównie f-my DSC, chętnie podzielę się informacjami jak również w miarę możliwości pomogę w rozwiązywaniu problemów związanych z w/w systemami, posiadam prawie całą dokumentację (instrukcje montażu, obsługi, arkusze programowania)w PDF do centralek alarmowych ip.poż DSC i wiele innych. Swego czasu miałem b. duże problemy z uzyskaniem materiałów dotyczących centralek PARADOXA, gdyż nie są one ogólnie dostępne, w chwili obecnej mam dostęp do całej dokumentacji technicznej tej firmy, co prawda tylko w j. angielskim ale myślę, że to nie problem. również i te materiały jeśli się mogą przydać chętnie przekażę aby służyły innym w potrzebie...:) nie bardzo wiem jakie materiały już są, ale stopniowo prześlę to czym dysponuję.Mam też propozycję aby może poszerzyć to forum o systemy pokrewne takie jak telewizja przemysłowa i kontrola dostępu,
    pozdrawiam,
    hubert.
  • #7
    olek Marcin
    Level 12  
    I ja popieram ten pomysł. Powiedz tylko jakie materialy byś potrzebował: instrukcje. programy, opisy, czy praktyczne spostrzeżenia. Myślę ze mogę pomóc kilka lat montuje alarmy satela Ca6 Ca10.. także kilka problemów juz rozwiązałem.
  • #8
    Adam.C
    Level 13  
    Witam po raz kjolejny. Ja od wielu już lat montuje takie systemy jak Penta - już jest stara, summit też juz sie go nie montuje a od dwoch lat systemy PowerWave i polecam swoje doswiadczenia .

    Dodano po 5 [minuty]:

    Ponadto polecam swoje doswiadczenia w telewizji przemysłowej a głównie na kartach HICAP. Zrobiłem na początku kilka błędów ale później doszedłem do tego i wiem jak ich uniknąć i co zrobić żeby pracowały poprawnie. Wcześniej montowałem telewizję na multiplexerach i magnetowidach a dzisiaj to jest juz historia. Pomysł na forum o telewizji i systemach alarmowych jest super.
  • #9
    yasiu.brzeg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Głównie opisy i spostrzeżenia. POZDRAWIAM
  • Helpful post
    #10
    zbyslaw
    Level 13  
    Pomysl jest dobry. Ale zabezpieczenie obiektu to nie tylko urządzenia, to caly system i od tego trzeba zacząć. Na pewno przestrzegam w pozornych oszczednościach na sprzecie, a szczególnie na czujkach, to jest pierwsza linia frontu od jej jakosci czesto zależy sprawność dzialania alarmu i brak falszywych alarmów. Temat przewodów 6x0,5 to tylko w awaryjnych przypadkach z zasady 8x 0.5 choć tak naprawdę wykorzystuje się tylko 4 żyly. Oczywiście wszystko zależy gdzie przewody ukladamy. Z ekranem zgadzam się, szczególnie do klawiatur. Mi tylko raz ulegl uszkodzeniu przewód a dokladniej 1 żyla, a ponieważ kladę w dwukrotnym zapasie niebylo problemu z naprawą. Alarm zawsze zaklada się tak jagby mialo coś zaraz nawalic, o diagnostyce trzeba myśleć podczas montażu. Dakladne notatki po 6 miesiącach przeważnie nic się nie pamięta.
  • Helpful post
    #11
    RafalRadom
    Level 18  
    Witam.
    Bardzo dobry pomysl. Siedze w tej branzy od 98 r. i im dalej sie w to zaglebiam tym czesciej cos mnie zaskakuje. Posiadam cale teczki roznych materialow totyczacych systemow alarmowych, CCTV i sygnalizacji pozaru, poczawszy od instrukcji, a na polskich normach i materialach szkoleniowych konczywszy. Napisz co ci jest potrzebne.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #12
    Adam.C
    Level 13  
    Czujniki serii MR oparte są na nowoczesnej technice detekcji podczerwieni i wykorzystują zaawansowaną technologicznie japońską optykę lustrzaną ANSIN. Charakteryzują się wyjątkową niezawodnością i precyzją działania. Przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań w profesjonalnych systemach alarmowych. Podłączenie do płyt central jest standardowe. Posiadają one wyjście alarmowe NC, oraz obwód tampera i zasilanie. Wieloogniskowa optyka lustrzana diametralnie zwiększa energię skupioną na elemencie PIR, co powoduje zoptymalizowanie współczynnika sygnał/szum. Konsekwencją tego jest drastyczne zmniejszenie możliwości wystąpienia fałszywych alarmów
    Mikroprocesorowa analiza sygnału wykorzystywana w czujnikach serii MR pozwala na optymalna identyfikację ruchu ludzi i precyzyjna weryfikację ważności sygnału alarmowego. Zastosowanie wyspecjalizowane układy scalone (VLSI) oraz ich oprogramowanie pozwalają na skuteczną pracę czujników w skrajnie trudnych warunkach
    Seria MR oferuje instalatorom szeroki wybór czujników przeznaczonych do zróżnicowanych warunków pracy i typów pomieszczeń. Zawiera ona miniaturowe czujniki z optyką kurtynową i mikroprocesorowe standardowe czujniki szerokokątne, wysoko zaawansowane detektory oparte na technice Dualnej: 2 x Dual PIR, Dual PIR plus MW, 2 x Dual PIR plus MW, Quad oraz wersje z funkcją antymaskingu i czujniki nie reagujące na zwierzęta (PET Immunity)
    Seria czujników MR wyposażona jest w opcjonalny zestaw nakładek maskujących strefy lustra, pozwalających na elastyczne modyfikowanie charakterystyki optyki w celu optymalnego dostosowania jej do warunków chronionego pomieszczenia. Ponadto czujniki dostosowane są do montażu w wyjątkowo szerokim zakresie wysokości, z ewentualnym zastosowaniem specjalnego, firmowego uchwytu, zabezpieczonego dodatkowym tamperem.
    Ww czujki są montowane w obiektach o różnym przeznaczeniu a także takich, w których występują zmienne warunki. Sprawdzają się tam znakomicie i nie wywołują fałszywych alarmów. Szerokie możliwości ich zastosowania powodują, iż są urządzeniami zaliczanymi do jednych z najlepszych w swojej klasie. Na koniec chciałbym dodać, że producent zadbał nie tylko o funkcjonalność i niezawodność działania., ale dodatkowym aspektem przemawiającym za stosowaniem ich jest estetyczny i nowoczesny wygląd.
    Polecam stronę www.jured.com.pl
  • #13
    nissei
    Level 12  
    Mam putanie związane zcentralami firmy Visonic.
    klijent ma zainstalowanego power Maxa a chce jescze sygnalizator zewnętrzny jak to zrobić z centrali mam 9V a sygnalizatory pracują na 12 V no i jeszcze trzeba duży prąd abu naładować akumulator
  • #14
    JareckiP
    Level 27  
    Jeśli dobrze pamiętam PowerMax ma osobne wyjście przekaźnikowe, do którego możesz podpiąć jakiś zasilacz i wysterować sygnalizator.

    PS.Zajmuję się alarmami i innymi instalacjami specjalnymi od ponad 13 lat więc też służę pomocą w tej dziedzinie :)
  • #15
    Adam.C
    Level 13  
    Kolega JareckiP ma rację. Można podpiąć wyjście przekaźnikowe. Jednakże najpierw sprawdź jakie napięcie wychodzi na trafo do zasilania płyty centrali, bo być może wystarczy zastosować jedną diodę prostowniczą oraz 7812 i będzie dobrze. Natomiast jeżeli chodzi o akumulator w sygnalizatorze to dla niego wystarczy około 10ma prądu konserwującego. Wtedy bedzie długo "żył". Pozdrawiam
  • #16
    kozii
    Level 12  
    Witam,
    Jestem w posiadaniu wszelkich materiałów (w języku polskim) dotyczących firmy PARADOX, min. esprit. spectra, omnia, digiplex, centaur, uridium, programy espload, winload, opisy czujek i inne.
    Pozdrawiam
  • #17
    zbyslaw
    Level 13  
    JareckiP. PowerMax jest zasilany z 9V~, ale możma dać inny zasilacz 12V z napięciem stałym, a wyzwalanie przez przekaźnik. Sprawdzone działa. Tak naprawdę to niewiem dlaczego ten system dostał klasę "S". Można wpaść do domu wyrwać centralę ze ściany i pozawodach. Bez dodatkowej klawiatury kiepska sprawa. Obudowa plastikowa i stosunkowo łatwo odłączyć telefon. Tylko dobrze podłączone radio daje trochę pewności. Pozdrawiam. Ale zasięg czujek jest dobry jakieś 150 m w otwartej pzestrzeni.
  • #18
    yoggi
    Level 1  
    Witam wszystkich.
    Tak jak moi przedmówcy ja również od kilku lat zajmuję się słabopradówką ( niemal wszystkie instalacje ) zarówno w sferze instalowanie, programowania jak i projektowania.
    Chętnie w miarę możliwości posłużę swą wiedzą
  • #20
    zapata
    Level 12  
    Panowie POMOCY!!!
    Jak zresetować hasło serwisowe w Espricie 727 i 748?? Zwora nie da rady..
    Znacie jakis sposob poza wyslaniem do serwisu? Chcą kupe kasy a to ponoć nic trudnego..
    Z Góry dzieki i pozdrawiam
  • #22
    Piotrek_gda
    Level 15  
    Witam,

    ja tez popieram utworzenie takiego działu wysle wszystkie instrukcje jakie mam na maila. BTW nie chwalac sie o Satelu wiem WSZYSTKO przez duze W, wiec jesli bedziecie mieli problem chetnie pomoge.

    Peter