Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik reagujący na brak ruchu, co zastosować ?

22 Lut 2012 19:19 1783 13
 • Poziom 23  
  Witam,
  Chciałbym zrobić urządzenie informujące o zahamowaniu ruchu wstęgi folii PCV. Szukałem na Forum czegoś podobnego ale zasada działania mojego urządzenia musi być inna, odwrócona.
  Chodzi o to, że z maszyny produkcyjnej wychodzi w pozycji pionowej na zewnątrz wstęga (a właściwie tak zwany rękaw) z folii PCV. Jest on nadmuchiwany wewnątrz powietrzem i tworzy jakby walec o średnicy ok. 100 cm. Proces jest ciągły. Rękaw produkowany jest z prędkością ok. 100 cm długości na 10 sekund.W zależności od siły nadmuchu wewnętrznego porusza się w pewnym zakresie.
  Zadaniem czujnika ma być zasygnalizowanie jakimś sygnałem akustycznym zerwanie się rękawa. Po takim sygnale pracownik mógłby wznowić proces produkcji.
  Może ktoś już cos takiego wykorzystuje lub może istnieją już urządzenia wykorzystywane do podobnych celów.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 18  
  Optyczny czujnik się nie sprawdzi, ale ultradźwiękowy tak.
 • Poziom 39  
  A może kontrolować ruch jednej z rolek napinających, napędzanych ruchem folii?
  Wystarczy założyć prosty impulsator np magnesik na ośce i kontaktron w jego zasięgu. Dalej prosty układ obserwujący zanik impulsów..
  innym rozwiązaniem może być czujnik napięcia foli - ramię z rolką, jak się zrywa to ono opada/przechyla się i załącza krańcówkę.
  Pozdr.J.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 23  
  Dziękuję za dotychczasową pomoc. Co do rozwiązania z wykorzystaniem ruchu obrotowego rolek to też się nie uda, ponieważ tam nie ma żadnych rolek. Folia "wychodzi" z metalowego wyprofilowanego otworu i po wystudzeniu w podobny otwór trafi. Tam jest składana na płasko i nawijana na bęben. Dodatkowe utrudnienie polega na tym, że kiedy folia pęknie to bęben odbierający (jedyny element obrotowy) nadal się obraca bez dostawy folii.
  Co do czujnika ultradźwiękowego, czy istnieją już jakieś gotowe zestawy do zaadoptowania ?
 • Poziom 18  
  BURMAR napisał:

  Co do czujnika ultradźwiękowego, czy istnieją już jakieś gotowe zestawy do zaadoptowania ?


  Większość przemysłowych czujników, np. tych w ofercie TME LINK nadaje się do tego zastosowania.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Wieslaw Bicz napisał:
  Optyczny czujnik się nie sprawdzi, ale ultradźwiękowy tak.


  Nie do końca się z tym zgadzam, stosowałem już czujniki optyczne jak i refleksyjne do wykrywania folii.
  Co do samej sygnalizacji to lampa alarmowa np: http://www.dacpol.com.pl/pl/s8/Katalog/c930/Automatyka/Sygnalizacja_świetlna_i_dźwiękowa/Wieże_sygnalizacyjne/LU5_-_modułowe_wieże_sygnalizacyjne_50_mm_/p565/LU5_-_modułowe_wieże_sygnalizacyjne_50_mm&st=P2NpZHRvcGlkJnJlZl9jaWQ9OTMwJnRhcmdldF9waWQ9NTY1
  Moduły:
  LU5-02FB
  LU5-E-R
  załatwią sprawę powiadamiania dźwiękowo oraz optycznie.
  Sprawę odwrotnej polaryzacji załatwić najprostszym przekaźnikiem 24V.

  ps: nie jest to czasem firma Kablonex ?
 • Poziom 18  
  Nie wykluczam, że czujnik optyczny może działać prawidłowo, ale trzeba to dość dokładnie sprawdzić. Szczególnie w przypadku przeźroczystej folii mogą być problemy z odbiciem wystarczającej ilości światła.
 • Poziom 23  
  Witam ponownie,
  Po kolei - nie jest to firma Kablonex. ta firma , o której piszę znajduje się w Rudzie k. Grudziądza.
  dzięki za sugestie dotyczące sygnalizacji akustycznej. Wracając do odróconej polaryzacji, co myślicie o zastosowaniu czujnika cofania do kontroli ciągłości folii i odwróceniu jego sygnalizacji poprzez przekaźnik. Poradzi sobie z folia ? Można by zastosować nawet dwa lub cztery czujniki podłączone do jednej centralki.
  Proszę o opinie.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Czujnik cofania może się nadać, ale wymaga jakiejś interpretacji sygnału, bo normalnie na jego wyjściu nie ma prostego sygnału typu: jest obiekt lub go nie ma. Przemysłowe czujniki są pewniejsze i mają taki rodzaj wyjścia.
 • Poziom 23  
  Ale przy bliskiej odległości od przeszkody czujnik cofania daje sygnał ciągły. Myślałem żeby w miejsce syreny w centralce podłączyć przekaźnik 12 V, który odwracał by polaryzację i do niego podłączyć np. dzwonek. Po zaniku sygnału przed czujnikiem (rękawa folii) przekaźnik uruchamiał by dzwonek.
  Te przemysłowe czujniki wymagają pewnie zastosowania dodatkowych układów i są drogie. Wiem , że pewnie byłyby lepsze ale tu również chodzi o niskie koszty.
 • Poziom 18  
  Po włożeniu pewnego wysiłku pewnie się nada. Przemysłowe kosztują od ok. 400 do może 1300zł, ale mają już wyjście przekaźnikowe lub tranzystorowe.
 • Poziom 30  
  A może po prostu dźwigienka z rolką , na delikatnej sprężynce i krańcówka.
 • Poziom 23  
  Witam,
  problem rozwiązany. Zastosowałem dla próby dwa rodzaje czujników w dwóch maszynach. Jeden oparty na samochodowym czujniku cofania (zastosowałem dwa z czterech czujników podłączonych do jednej centralki) i drugi czujnik ruchu z przekaźnikiem na 230 V. Odwróciłem działanie czujników, które załączają dzwonki w razie przerwania ciągłości produkcji.
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi.
  Zamykam temat