Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[DAF LF 55.220]Nie świecą kierunkowskazy tylne i boczne.

22 Lut 2012 21:29 3527 6
 • Poziom 10  
  witam nie świecą kierunkowskazy tylne i boczne przednie są

  Dodano po 6 [minuty]:

  samochód stał miesiąc czasu po założeniu akumulatorów świeciły się boczne i tylne kierunkowskazy były spalone dwa bezpieczniki założyłem je kierunkowskazy zgasły ale teraz nie działają tylko przód działa żarówki ok nie wiem gdzie szukać
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista - DAF Trucks
  kierunkowskazy tylne i boczne są połączone na tym samym obwodzie - równolegle.
  Przednie mają oddzielne wyjścia z VIC-a.
  Obwód samych lampek kierunkowskazów nie jest zabezpieczony żadnym bezpiecznikiem- bezpiecznik zabezpiecza tylko sygnał wejściowy z przełącznika w kierownicy.
  W przypadku zwarcia w którymkolwiek z obwodów lampek kierunkowskazów VIC wykrywa zwarcie ( i otwarty obwód też) i automatycznie odcina zasilanie do zwartego obwodu- to jest wewnętrzne zabezpieczanie danego obwodu przez VIC.
  Zarówno w przypadku wykrycia zwarcia jak i złej rezystancji obwodu, co i otwartego obwodu, VIC powoduje szybsze miganie zielonych strzałeczek na DIP-ie analogicznie to, co robił system poprzedniej generacji z mechanicznym przerywaczem kierunkowskazów aby poinformować kierowcę.Będzie dwukrotnie szybciej migał zielonymi strzałeczkami dopóki usterka nie zostanie usunięta oraz następnie kierunkowskazy / awaryjne nie zostaną wyłączone i powtórnie włączone (przełącznikiem)
  Przełącznik kierunkowskazów jest zasilany z innego bezpiecznika aniżeli przełącznik awaryjnych ( a to przez fakt iż awaryjne MUSZĄ działać nawet przy wyłączonym zapłonie, a kierunki nie).

  Możesz mieć zwarcie w przewodach do tylnych lub bocznych kierunkowskazów, może i nie być masy, ale może i być zwarcie z lewej na prawą stronę.

  Widziałem też nieraz, jak VIC głupiał z kierunkowskazami po tym jak ktoś odpalił rozładowaną ciężarówkę używając lipnego prostownika rozruchowego.
  Spróbuj zresetować VIC- czyli: rozłącz akumulator, zewrzyj tą odłączoną klemę (plusową) do masy ( albo do zacisku minusowego) na około minutę, i podłącz ją z powrotem do akumulatora.powinno pomóc.Jeśli nie- to szukaj w przewodach.
  Znajdź przewód 2036 (żółty) w przednich złączach kabinowych- to jest do kierunkowskazów tylnych i bocznych LEWYCH,
  znajdź przewód 2037 - analogicznie do PRAWYCH. Odetnij przewód i tą część która wchodzi do kabiny podłącz do dwóch 21watowych żarówek połączonych ze sobą równolegle.Ten kabel, który podłączasz jest to oczywiście +24V, masa do masy samochodu.
  To samo zrób z tym drugim przewodem.
  Tymi dwoma żarówkami zasymulujesz VIC-owi kierunkowskaz tylny i boczny.Jeżeli włączysz manetką przy kierownicy i twoje żarówki będą normalnie migać- to znaczy, że impuls wychodzi z kabiny i masz problem w kablach gdzieś wzdłuż ramy. Jeżeli nie- no to masz poważny problem z VIC-em.
  Upewnij się, że bezpieczniki nie śa spalone.Jak śą- to nie szukaj w lampkach kierunkowskazów, tylko w obwodzie przełącznika kierunków.
  Jeżeli są awaryjne, a nie ma kierunków- to problem jest w obwodzie przełącznika kierunków, anie w VIC-u czy obwodach lampek kierunkowskazów.
  W LF-ie bezpiecznik od przełączników kierunkowskazów zabezpiecza także obwód klaksonu- analogicznie zwarcie w Przewodzie od bezpiecznika do przełącznika klaksonu, a dalej do klaksonu- też może wywalać bezpiecznik i nie będzie kierunkowskazów (obydwu stron - ale bądą za to awaryjne). Przewód plusowy do klaksonu to 4535.
  Ponadto tenże bezpiecznik jest zabezpiecza obwód cewki przekaźnika świateł krótkich- a więc walnięty przekaźnik też wywali ten bezpiecznik, a także zabezpiecza obwód przełącznika tempomatu (cruise control).
  Zmień bezpiecznik, i włączaj po kolei: klakson, potem światła, potem włącz criuse control.Zobacz co spowoduje wywalenie bezpiecznika- pomału, na zasadzie eliminacji, nie pogub się.Jeżeli bezpiecznik wywala od razu, to odłącz kostkę: wyłącznika klaksonu (pod deską), kostkę wyłącznika cruise control ( pod deską) oraz przekaźniki świateł. Zmień bezpiecznik, podłączaj po kolei z powrotem wtyczki i obserwuj co spali bezpiecznik.Wówczas będziesz wiedział który obwód wywala bezpiecznik do uruchamiania kierunków.
  powodzenia.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  dzięki za wyczerpującą odpowiedż dzisiaj rano to wszystko zrpbiłem jak piszesz tylko szukałem przerywacza po pod deska stuka i to mnie zmyliło, ale masz racje mam problem VIC jest spalony teraz czekam na decyzje czy nowy czy używka pójdzie do auta ,ale to dopiero w poniedziałek ,a zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa jakby zamienic przewody te co idą do przyczepy z VIC . bo tam na gniazdku mam migacze .Może to zadziała może już tak robiłeś .Pozdrawiam
 • Specjalista - DAF Trucks
  zrob z tymi dwoma zarowkami symulujácymi oryginalne migacze tak jak pisalem,wydaje mi sié,ze VIC jednak nie jest walniéty- mialbys wowczas kino bambino z innymi swiatlami, warning lights na desce i nie bylo by kierunkow do przyczepy itd.
  SPRAWDZ, POTEM WYMIENIAJ! inaczej bedziesz elektrykiem- zgadywaczem, a takich jest pelno.
 • Poziom 10  
  Sprawdziłem nie wychodzi z przodu sygnał na tych dwóch 2036 i 2037 a jak podam tam napięcie to tył świeci te przewody 2036 2037 wychodzą z dołu z VIC nie mam tam na wyjsciu nic.


  Proszę natychmiast poprawić pisownię, użyj przycisku "pisownia", pamiętaj o wielkich literach oraz znakach interpunkcyjnych. Dotyczy również wcześniejszych wypowiedzi w temacie. Nie kasować wpisów moderacyjnych.[Z]
 • Specjalista - DAF Trucks
  spróbuj przełączyć je na zasilanie z kierunków przyczepy na zasilanie kierunkowskazów solówki.Tylko skąd przyczepa ( o ile jeździ z przyczepą) będzie mieć kierunkowskazy? Możesz zrobić małą modyfikację przez puszczenie nowego zasilania kierunkowskazów do sterowania przekaźnikami, i do kierunkowskazów przyczepy puścisz nowym przewodem +24V do styków przekaźników i dalej do wtyczki przyczepy.
  Nigdy nie naprawiałem kierunkowskazów w LF-ie, który ciągnął przyczepę, bo po prostu w Wlk.Brytanii jest bardzo mało solówek poniżej 18 ton które ciągną przyczepy. Jak już przyczepy to zwykle idą normalną drogą: ciągnik siodłowy + przyczepa.Opłaty niewiele większe a różnica ładowności ogromna.
 • Poziom 10  
  Witam dzisiaj zrobiłem tak,przełączyłem w kostce przewody które idą do gniazda przyczepy wszystko działa ale na desce miga ta większa strzałka ,i szybko stuka . Dzięki za pomoc .