Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zasilanie i powrót w c.o. można pociągnąc pod sufitem i zejść do grzejnika

ryszard 200257 22 Lut 2012 22:13 4176 17
  • #1 22 Lut 2012 22:13
    ryszard 200257
    Poziom 8  

A dlatego pytam ponieważ nie ma możliwości (w dwóch pomieszczeniach)wykonania powrotu przy podłodze, czy działanie takiego ogrzewania jest możliwe,zaznaczę że mam piec na opał stały. Proszę o pomoc czy coś takiego jest do wykonania , jest to stary dom a rozkład pomieszczeń jest trochę dziwaczny ,o jakieś zasady takiego sposobu proszę jeżeli taki jest . (aha dom jest bez piwnicy, parter a poddasze b. niskie) nie znam żadnego hydraulika którego mógłbym się poradzić .
    z góry dzięki za podpowiedz, chciałbym sam spróbować to zrobić , rury miedziane i całą reszte mam, lutowanie mi wychodzi super tylko nie wiem co z tym fantem zrobić.Pomożecie?

0 17
  • Metalwork
  • #2 22 Lut 2012 23:04
    aadamuss
    Specjalista - systemy grzewcze

Układ otwarty czy zamknięty ?

0
  • #3 22 Lut 2012 23:06
    barti879
    Poziom 18  

Jeśli masz pompę w układzie to nie powinno być problemu. Gorzej z układem grawitacyjnym.

0
  • Metalwork
  • #4 23 Lut 2012 07:46
    mebelki_dzieciece
    Poziom 10  

Widziałem "takie coś" w ukł. zamkniętym z pompą obiegową C.O. Gdy było bardzo mroźnie na zewnątrz (od minus 17 i więcej), a zbyt niska temperatura na kotle węglowym (np. 45 stopni), ten grzejnik przestawał grzać. Trzeba było zakręcić wcześniejsze grzejniki (te które są po drodze), pompę obiegową przełączyć na najwyższy bieg, zwiększyć temp. na kotle i przepchać ciepły czynnik do niego. Zajmowało to 5 minut roboty. Jeżeli utrzymywało się tę zwiększoną temp. na "piecu", po odkręceniu wcześniej zakręconych grzejników, przestawieniu pompy z powrotem na 2 bieg, wszystko wracało do normy...na kilka dni. Jak było tak do minus 17, układ ten pracował bez zastrzeżeń. Była to stara instalacja C.O., ze współczesnym kotłem węglowym ze sterownikiem, ale w ukł. zamkniętym - producent kotła dopuszczał taki montaż.
    Oczywiście każda instalacja jest inna, ale należy się liczyć że taka niedogodność może wystąpić.
    Póki co w ukł. otwartym nie spotkałem takiego montażu...

0
  • #5 23 Lut 2012 09:08
    kabee84

Poziom 24  

W systemie grawitacyjnym (bez pompy) może być problem.

Jeśli nie masz pompy przy kotle, zamontuj ją i będzie działać.

0
  • Pomocny post
    #6 23 Lut 2012 09:14
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Pod warunkiem zainstalowania separatorów powietrza: na zasilaniu i powrocie.

0
  • #7 23 Lut 2012 11:12
    ryszard 200257
    Poziom 8  

aadamuss napisał:
    Układ otwarty czy zamknięty ?

oczywiście układ otwarty, czy to jest takie istotne? mam już naczynie wyrównawcze 25 L

Dodano po 3 [minuty]:

mirrzo napisał:

czy chodzi o tzw. odpowietrzniki , a gdzie je najlepiej zamontować

Dodano po 16 [minuty]:

kabee84 napisał:
    W systemie grawitacyjnym (bez pompy) może być problem.

Jeśli nie masz pompy przy kotle, zamontuj ją i będzie działać.

oczywiście pompa będzie,tylko może coś więcej na temat odpowietrzania inst. gdzie montować odpowietrzenia , czy jakieś spadki pod sufitem czy może być w poziomie.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Lut 2012 11:41
    mirrzo

Moderator na urlopie...

ryszard 200257 napisał:
    mirrzo napisał:

Celowo napisałem separator, bo sam odpowietrznik automatyczny może mieć problem. Zwłaszcza, jak go niepoprawnie zamontujesz. Tu też są zasady. Woda ma płynąć pod odpowietrznik i dopiero odchodzić w bok, pod sufitem. Dotyczy to zarówno zasilania, jak i powrotu. Czyli, z jednej strony będziesz miał odpowietrznik na zasilaniu, a z drugiej strony syfonu pod sufitem, drugi odpowietrznik, na powrocie. Z separatorami, również tak samo. Mogą być poziome, żeby nie zabierać za dużo miejsca pod sufitem.

0
  • #9 23 Lut 2012 13:25
    ryszard 200257
    Poziom 8  

mirrzo napisał:
    ryszard 200257 napisał:
    mirrzo napisał:

Celowo napisałem separator, bo sam odpowietrznik automatyczny może mieć problem. Zwłaszcza, jak go niepoprawnie zamontujesz. Tu też są zasady. Woda ma płynąć pod odpowietrznik i dopiero odchodzić w bok, pod sufitem. Dotyczy to zarówno zasilania, jak i powrotu. Czyli, z jednej strony będziesz miał odpowietrznik na zasilaniu, a z drugiej strony syfonu pod sufitem, drugi odpowietrznik, na powrocie. Z separatorami, również tak samo. Mogą być poziome, żeby nie zabierać za dużo miejsca pod sufitem.

dzięki za podpowiedz ,mogę sobie pozwolić na obniżenie instalacji nawet do 20 cm,od sufitu tu chodzi też o koszta jak oglądam ceny separatorów no nie są małe ,nie wiem czy to dobry pomysł ale gdybym nad piecem rozejścia na poszczególne pomieszczenia dał wyżej i ze spadkiem lekko w dół kierowałbym się w stronę grzejnika a powiedzmy w najwyższym punkcie nad piecem dałbym odpowietrzniki na powrocie i zasilaniu byłby to najwyższy punkt instalacji dodatkowo przed odpowietrznikami jakieś małe zawory żeby szybciej pozbyć się powietrza ,czy we wstępnie tak odpowietrzonej instalacji odpowietrzniki automatyczne poradzą sobie i czy nie należałoby zamontować ich jeszcze nad grzejnikami przed zejściem rur z poziomu w pion powiedzmy zamiast kolana dać trójnik,i pionowo wmontować odpowietrznik, nie wiem może bredze ale proszę powiedz co o tym sądzisz .czy taka instalacja będzie działać w układzie otwartym

0
  • Pomocny post
    #10 23 Lut 2012 18:30
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Owszem będzie działać, jednak tylko w układzie pompowym. Grawitacyjnie nie pójdzie w żaden sposób. Może dałoby się powrót zrobić nieco pod posadzka progu drzwi? Wtedy będzie działać grawitacyjnie. Słabo, ale zawsze.
    Zamiast separatorów, możesz zrobić spowalniacz przepływu wody, z rury o większej średnicy niż rurociąg, a w nią wstawić odpowietrznik.

0
  • #11 23 Lut 2012 21:49
    ryszard 200257
    Poziom 8  

mirrzo napisał:
    Owszem będzie działać, jednak tylko w układzie pompowym. Grawitacyjnie nie pójdzie w żaden sposób. Może dałoby się powrót zrobić nieco pod posadzka progu drzwi? Wtedy będzie działać grawitacyjnie. Słabo, ale zawsze.
    Zamiast separatorów, możesz zrobić spowalniacz przepływu wody, z rury o większej średnicy niż rurociąg, a w nią wstawić odpowietrznik.

oczywiście że w układzie pompowym ale nie ma szans zrobić pod posadzką powrotu,
    czy ten spowalniacz miałby być w najwyższym punkcie ?

0
  • #13 24 Lut 2012 12:55
    ryszard 200257
    Poziom 8  

mirrzo napisał:
    Tak

dzięki biorę się za robotę po skończeniu dam odpowiedz.

0
  • #15 28 Lut 2012 13:41
    ryszard 200257
    Poziom 8  

mirrzo napisał:
    Zrób fotki i wstaw tu.
    Możesz też przed rozpoczęciem robót narysować i też wstawić do oceny.

właśnie kończe całą instalacje, jeszcze woda c.i z. a fotki jak uruchomię co. użyłem
    w temacie trochę własnej wyobrażni no i praw fizyki myśle że będzie ok.

0
  • #16 04 Mar 2012 11:30
    ryszard 200257
    Poziom 8  

ryszard 200257 napisał:
    mirrzo napisał:
    Zrób fotki i wstaw tu.

właśnie kończe całą instalacje, jeszcze woda c.i z. a fotki jak uruchomię co. użyłem

DZIAŁA!!!! właśnie rozpaliłem i działa tylko jeden grzejnik który jest najdalej grzeje do połowy zrobiłem połączenie krzyżowe na tym grzejniku ale myśle że zmienie na normalne zmniejszę tym samym odległość powrotu może coś pomoże .Jeszcze trochę i myślę że będzie super ,

Dodano po 5 [minuty]:

ryszard 200257 napisał:
    ryszard 200257 napisał:
    mirrzo napisał:
    Zrób fotki i wstaw tu.

DZIAŁA!!!! właśnie rozpaliłem i działa tylko jeden grzejnik który jest najdalej grzeje do połowy zrobiłem połączenie krzyżowe na tym grzejniku ale myśle że zmienie na normalne zmniejszę tym samym odległość powrotu może coś pomoże .Jeszcze trochę i myślę że będzie super ,

jeszcze jedna sprawa czy odpowietrznik aut. można zastosować przy ukł. otwartym
    coś słabo działają i muszę ręcznie odpowietrzać nie słychać takiego"psyk,psyk"a są otwarte

0
  • Pomocny post
    #17 04 Mar 2012 20:31
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Można stosować, a działają właśnie tak, jak zaobserwowałeś. Dlatego pisałem o separatorze: post nr 8

0
  • #18 21 Mar 2012 11:45
    ryszard 200257
    Poziom 8  

wszystko działa super , sori ale nie miałem czasu zakonczyć tego tematu,troszeczke
    zrobiłem po swojemu, otóż od najwyższych pkt. co. poprowadziłem rurkami odpowietrzenie do naczynia zbiorczego gr.15 mm samo mi się odpowietrza i jest ok.
    dzięki za pomoc i pozdrawiam.

0