Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebicie na obudowie zasilacza komputera stacjonarnego Tesla 650W PSU

devasss 23 Lut 2012 12:03 2997 8
  • #1 23 Lut 2012 12:03
    devasss
    Poziom 8  

Witam. W zeszłym miesiącu oddałem na gwarancję zasilacz, który poraził mnie prądem (poprzez obudowę kompa). Zasilacz odłączony już od reszty kompa mierzyłem probówką, która pokazała napięcie.

Niedawno odesłano mi zasilacz z informacją że reklamacja nie została uznana ponieważ zasilacz jest sprawny a przyczyną przebicia mogła być stara lub wadliwa instalacja elektryczna. Rzeczywiście na nowym mieszkaniu gdzie instalacja ma osobny przewód PE probówka nie pokazuje już przebicia.

1.Czy to oznacza że zasilacz podłączony do starej sieci dwużyłowej ma prawo tak się zachowywać ? Czy jednak jest wadliwy i powinienem dochodzić swoich praw ?

2.Dla pewności kupiłem miernik uniwersalny ale nie bardzo wiem jak i co nim zmierzyć żeby mieć pewność że sprzęt jest sprawny. Raz już mnie kopnął i wolałbym go nie podłączać nie mając pewności. Jakie są dopuszczalne, bezpieczne prądy na obudowie ? (przeczytałem na forum że znikome mogą być nawet na sprawnym zasilaczu)

Dodam że miernik może mierzyć: napięcie zmienne do 750 V i stałe do 1000V, natężenie do 10A oraz rezystancję.

0 8
  • Katalog Megger
  • #2 23 Lut 2012 12:38
    Oksy
    Poziom 19  

Witam.
    Wymień gniazdo na takie z bolcem ochronnym, przy podłączaniu zwróć uwagę aby przewód fazowy był z lewej, a zerowy z prawej strony (oczywiście tak ma to wyglądać po założeniu gniazda do ściany - faza w lewej dziurce, .a zero w prawej).
    Bolec ochronny połącz / zmostkuj z zerowym przewodem i po kłopocie.

0
  • #3 23 Lut 2012 12:58
    devasss
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź. Teraz już nie muszę tego robić. Nowe mieszkanie ma lepszą instalację. Bardziej interesuje mnie zbadanie tego zasilacza miernikiem uniwersalnym żeby mieć pewność zanim go wsadze do obudowy komputera. Nie bardzo wiem jak i przede wszystkim co mam zbadać.

1
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #4 23 Lut 2012 13:09
    Oksy
    Poziom 19  

Podłącz zasilacz do prądu (do gniazdka pod napięciem, zrób to za pomocą standardowego przewodu do zasilania komputera). Ustaw miernik na pomiar napięcia zmiennego. Jeden koniec przewodu pomiarowego przytknij do obudowy zasilacza, a drugi do bolca ochronnego w innym gniazdku. Ile wskazuje miernik ??

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lut 2012 14:54
    karolq
    Poziom 21  

Napięcie na obudowie komputera pojawia się poprzez filtr przy gnieździe sieciowym zasilacza. 2 kondensatory połączone szeregowo i wpięte pomiędzy L i N zasilania. Punkt wspólny kondensatorów podłączony jest do zacisku ochronnego. Jeśli masz zacisk ochronny w gnieździe nie podłączony do przewodu ochronnego lub go w ogóle nie ma na obudowie komputera może pojawić się napięcie ok. 115V i to jest przyczyną rażenia prądem. Zwłaszcza bardziej wrażliwi ludzie będą odczuwać to boleśnie. Wezwać elektryka.

0
  • #6 23 Lut 2012 20:48
    devasss
    Poziom 8  

Oksy:

Miernik wskazuje 0 czyli wszystko wporządku.
    Zmierzyłem jeszcze na prąd stały dotykając wodociągu wskazuje 0,2 V czyli nic.

karolq:

Czyli to normalne zachowanie zasilacza podłączonego do niezmostkowanej sieci dwużyłowej ? Proszę o odpowieź i możemy chyba zamknąć ten temat.

(a tak na marginesie to nie trzeba być wrażliwym na te 115 Volt żeby poczuć. Wystarczyło jednocześnie dotknąć uziemienia od kabla antenowego i gotowe :)

0
  • Pomocny post
    #7 23 Lut 2012 20:59
    Miniax
    Poziom 30  

devasss napisał:

Czyli to normalne zachowanie zasilacza podłączonego do niezmostkowanej sieci dwużyłowej ? Proszę o odpowieź i możemy chyba zamknąć ten temat.

:)

Dokładnie jest to normalne zjawisko w instalacji, w której komputer jest podłączony do gniazda bez styku ochronnego, lub styk ochronny nie jest podłączony ("tam gdzie trzeba"). Z tym, że prąd przy takim porażeniu jest raczej niegroźny dla życia.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Lut 2012 21:52
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 24 Lut 2012 10:41
    devasss
    Poziom 8  

Chyba nie jest groźny dla życia bo zamiast chwycić za próbnik to dla pewności sprawdziłem (czytaj dotknąłem :) ) jeszcze raz.

Dzięki za pomoc. Zasilacz sprawny. Temat do zamknięcia.

0