Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotonika- czy opłaca się studiować ?

laser15 19 Lip 2013 22:00 20397 49
    McMonster
    Poziom 32  
    Nikt tego nie wie teraz, a tym bardziej nikt nie wie, jak będzie za 5 lat.

Skąd u współczesnych maturzystów takie schematy myślowe, że zawód i kierunek studiów przypisują człowieka jednoznacznie do określonej kategorii społecznej, gdzie wypłaty jest tyle i tyle w zależności od wyboru jednej z "predefiniowanych" ścieżek rozwoju?
    c4r0
    Poziom 36  
    kondzior007 napisał:
    ale tak z ciekawości spytam jaka jest/ może być średnia pensja takiego w miarę dobrego fotonika?
    To zależy od tego co dokładnie byś robił (w jakiej firmie pracował, na jakim stanowisku? czy może został na uniwersytecie?) i w jakim kraju. Pensja będzie podobna jak w przypadku np. inżyniera elektronika, albo fizyka - najwięcej zależy od odpowiedzi na pytania w poprzednim zdaniu. Może to być 2000zł na miesiąc a może być 6000 dolarów. Oczywiście to też zależy od tego jak dobry będziesz z tej fotoniki i jakie miał dodatkowe osiągnięcia w momencie kończenia studiów (to ułatwia znalezienie pracy lub dalszej szkoły). Również ważna uwaga, studia umożliwiają rozwinięcie sieci kontaktów, poprzez np. wyjazdy na zagraniczne konferencje, targi itp. Ale żeby na takie wyjazdy się załapać, o to jeszcze sponsorowane przez uczelnię, trzeba siedzieć głęboko w tym sosie i sporo nad tym pracować - być pasjonatem. A tak w ogóle w kwestii pracy to i tak jest ogromna szansa/ryzyko, że po ukończeniu studiów będziesz pracował w innym zawodzie, tak jak np. mnóstwo absolwentów elektroniki kończy jako programiści albo też absolwenci architektury kończą jako graficy komputerowi (z tego co słyszałem).
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  
    Np. 25k na rękę na miesiąc. Zależy od bardzo wielu rzeczy.
    McMonster
    Poziom 32  
    Taenia_Saginata napisał:
    Np. 25k na rękę na miesiąc. Zależy od bardzo wielu rzeczy.

I właśnie m.in. z takich ogólnych wypowiedzi tworzą się mity o studiowaniu, które krążą wśród uczniów szkół średnich...
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  
    Takie ogólne odpowiedzi się biorą z kiepsko zadanych pytań.
    McMonster
    Poziom 32  
    Taenia_Saginata napisał:
    Takie ogólne odpowiedzi się biorą z kiepsko zadanych pytań.

I tak ten system się napędza. Dlatego protestuję, gdy takie napotykam.
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  
    Ja protestuję nadmiernie go rozpędzając.
    McMonster
    Poziom 32  
    Taenia_Saginata napisał:
    Ja protestuję nadmiernie go rozpędzając.

Można i tak, chociaż moim zdaniem to kiepskie rozwiązanie.
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  
    Ja nie protestuję, żeby cokolwiek rozwiązywać.
    ProTerran
    Poziom 2  
    Może ja coś dodam od siebie jako początkujący inżynier fotonik. Otóż jeżeli chodzi o pracę po tym zacnym kierunku/specjalizacji to jest jej w Polsce bardzo mało w stosunku do tego ilu jest obecnie kształconych inżynierów w tej dziedzinie (od roku obserwuję jakiś niezrozumiały wzrost zainteresowania tą specjalizacją). Zatem praca w zawodzie czeka tylko dla nielicznych, a z reguły sprowadza się ona do roli serwisanta sprzętu lub przedstawiciela handlowego (zresztą taka dola czeka rzeszę inżynierów po każdym praktycznie kierunku wyłączając z niego jedynie sektor IT). Ja sam zajmuję się dość wąskim wycinkiem specjalizacji, a mianowicie konstrukcją układów optycznych (klasyczna optyka), która właściwie nie jest już praktycznie nigdzie na uczelniach nauczana, a która wg mnie jest dość solidnym atutem przy późniejszym szukaniu pracy. Sama fotonika jest związana przede wszystkim z najnowszymi technologiami, czyli gospodarką wysoce rozwiniętą. Polska pod tym względem to cywilizacyjny bantustan, w której firm typowo fotonicznych jest dosłownie kilka - co prawda powoli zaczyna się to zmieniać, niemniej ja nie mam żadnych złudzeń co do tego, że w najbliższym czasie nastąpi jakiś rozkwit tego przemysłu - wymaga on po prostu ogromnych nakładów inwestycyjnych, którego tutaj po prostu nie ma i długo jeszcze nie będzie.

Jeżeli chodzi o same perspektywy znalezienia pracy poza Polską, to muszę Was zmartwić, bo też nie jest kolorowo. Aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. Pracy dla inżynierów optyków (bo tak z reguły są adresowane oferty pracy) jest w samej europie dość sporo - zachęcam do przejrzenia ofert, niemniej podstawową barierą jest doświadczenie i posiadane umiejętności, których na próżno szukać wśród absolwentów naszych politechnik. Nie chcę przez to napisać, że na zachodzie kształcą ludzi na znacznie wyższym poziomie (bo nie o to tutaj chodzi). Różnica przede wszystkim polega na tym, iż tam człowiek który wybiera taką specjalizację ma realne szanse podczas studiów załapać się na praktykę i nabyć trochę doświadczenia w interesującej go dziedzinie. Stąd dla polskiego absolwenta tego kierunku znalezienie pracy na poziomie entry level bez doświadczenia jest cokolwiek karkołomne, bo na starcie przegrywa z kolesiem który ma już jakąś praktykę.

Podsumowując: szansa znalezienia pracy w Polsce w przemyśle fotonicznym jest mało prawdopodobna, natomiast największe szanse "wejścia" w tą dziedzinę ma się poprzez zostanie na uczelni i robienie doktoratu (tutaj wymagana jest spora wytrwałość). Niewątpliwie mając PhD przed nazwiskiem jest później znacznie łatwiej znaleźć pracę poza granicami naszego wspaniałego kraju (jest to zresztą często jeden z warunków przy aplikowaniu na dane stanowisko). Dodatkowo ciekawym kierunkiem poszukiwania pracy może być Azja i USA, w której przemysł fotoniczny dość prężnie się rozwija.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to proszę śmiało zadawać. Jak nie zapomnę tutaj zajrzeć to na pewno odpowiem. :P
    Laelia
    Poziom 13  
    Powiem jeszcze jedną rzecz, to że się skończy jakieś studia, to nie znaczy, że się będzie pracowało w tym zawodzie. W studiowaniu jest też ważne, aby nauczyć się być elastycznym i kreatywnym - umieć wykorzystywać, zdobytą wiedzę/zdolności w sposób niestandardowy - i to bez względu, czy się będzie pracowało w zawodzie, czy nie.

Duża część znajomych, którzy ze mną studiowali równolegle - dostała pracę nie zupełnie w zawodzie - owszem związaną z ich technicznymi/programistycznymi zdolnościami - ale nie dokładnie w zawodzie fotonika -> oczywiście zgodnie z umowami jakie teraz są podpisywane w tych różnych firmach, to nie mogą mówić o zarobkach, ale stać ich na wynajem mieszkań i życie w dużym mieście - z możliwością awansu w firmie. Podobnie jeden z kolegów, który dostał prace związaną ze studiami - przy czym u niego atutem dodatkowo była b.dobra znajomość języka niemieckiego.
    toskania
    Poziom 9  
    ProTerran napisał:
    Może ja coś dodam od siebie jako początkujący inżynier fotonik. Otóż jeżeli chodzi o pracę po tym zacnym kierunku/specjalizacji to jest jej w Polsce bardzo mało w stosunku do tego ilu jest obecnie kształconych inżynierów w tej dziedzinie (od roku obserwuję jakiś niezrozumiały wzrost zainteresowania tą specjalizacją). Zatem praca w zawodzie czeka tylko dla nielicznych, a z reguły sprowadza się ona do roli serwisanta sprzętu lub przedstawiciela handlowego (zresztą taka dola czeka rzeszę inżynierów po każdym praktycznie kierunku wyłączając z niego jedynie sektor IT). Ja sam zajmuję się dość wąskim wycinkiem specjalizacji, a mianowicie konstrukcją układów optycznych (klasyczna optyka), ...

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to proszę śmiało zadawać. Jak nie zapomnę tutaj zajrzeć to na pewno odpowiem. :P

Witaj, to ja mam pytanie, na czym obecnie polega twoja praca, mógłbyś opisać pokrótce czym się zajmujesz? Czy orientujesz się gdzie warto aplikować na praktyki właśnie w obszarze Fotoniki tak, aby nabrać trochę doświadczenia? I jak możesz podaj swój email bo mam jeszcze trochę pytań :) Pozdrawiam
    ProTerran
    Poziom 2  
    Cześć toskania,

Jeżeli chodzi o moją specjalizację to jak już wcześniej wspomniałem zajmuję się projektowaniem układów optycznych do obrazowania (czyli głównie obiektywy do kamer) oraz czasem układy oświetlające pod LEDy czy lasery do formowania wiązki.

toskania napisał:
    Czy orientujesz się gdzie warto aplikować na praktyki właśnie w obszarze Fotoniki tak, aby nabrać trochę doświadczenia?

Hmm, tak naprawdę wszystko zależy od tego czym się interesujesz.

toskania napisał:
    I jak możesz podaj swój email bo mam jeszcze trochę pytań

Wysłałem na PW, jak coś to pisz śmiało.
    wiono
    Poziom 10  
    Fizykę techniczną, ze specjalnością w Fotonice skończyłem w 2008 roku na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Generalnie nie znajdziesz ofert pracy dla fotoników, a jeżeli już się trafi to potraktuj to jak święto lasu. Fotonika to studia interdyscyplinarne z zakresu fizyki, optyki, elektroniki, informatyki. Generalnie wszystkiego "liźniesz" po trochu. Jak już w to wszedłeś, to nie oczekuj, że studia przygotują cię do pracy n.p. w charakterze informatyka w takim samym stopniu jak gdybyś wybrał informatykę. Jak będziesz już uczestniczył w casting'ach na inżyniera, to będziesz musiał naprawdę się starać, żeby przekonać pracodawcę, że jesteś równie dobrym elektronikiem, informatykiem, optykiem co n.p. mgr inż. elektronik, informatyk, optyk.

Proponuję ci poza standardowym tokiem nauczania uczestniczyć w kołach naukowych i inżynierskich. Nauczysz się na nich o wiele więcej praktycznych rzeczy niż na wykładach. Próbuj zorientować swoje umiejętności na potrzeby rynku.
    McMonster
    Poziom 32  
    wiono napisał:
    Jak już w to wszedłeś, to nie oczekuj, że studia przygotują cię do pracy n.p. w charakterze informatyka w takim samym stopniu jak gdybyś wybrał informatykę. Jak będziesz już uczestniczył w casting'ach na inżyniera, to będziesz musiał naprawdę się starać, żeby przekonać pracodawcę, że jesteś równie dobrym elektronikiem, informatykiem, optykiem co n.p. mgr inż. elektronik, informatyk, optyk.

W "castingach" uczestnicza i ludzie po informatyce. Prawda jest taka, że nieliczne kierunki studiów faktycznie stanowią przygotowanie do zawodu. Umiejętności przydatnych w praktyce zwykle trzeba uczyć się samemu.
    wiono
    Poziom 10  
    Chodzi mi o to, że nie ważne jak bym bardzo się postarał przygotować do rozmowy, jak dobrym był programistą, elektronikiem to i tak często słyszę, że "nie odpowiada nam Pana profil zawodowy". Tak jest często gdy aplikuję na stanowisko programisty stron internetowych, Help Desk, 1st, 2nd line support, elektronika. Zawsze znajdzie się ktoś bardziej odpowiedni na te stanowiska. Ktoś kto skończył informatykę, elektronikę itd.
    kondziu jah
    Poziom 33  
    Spróbuj się przygotować od innej strony.

Po pierwsze, napisz CV ukierunkowane pod danego pracodawcę. Nie wypisuj w nim wszystkiego o swoim życiu, a jedynie fakty i umiejętności, które są zgodne z działalnością firmy. Możesz tym wywołać pozytywne pierwsze wrażenie, a - jak wiadomo - ludzie kierują się często emocjami. Podczas rekrutacji nie liczy się jak dobry jesteś w rzeczywistości, tylko jak dobre wrażenie sprawisz w porównaniu do innych.

Nie, nie wymyślam tego, sam się w taki sposób przebranżowałem z czystej sprzętowej elektroniki na serwerowo-skryptowe IT.
    wiono
    Poziom 10  
    Dzięki. Dostałem pracę. Od 12 stycznia będę projektantem lamp mikrofalowych.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wow, super! W Polsce? Znasz się na technice lampowej?
    wiono
    Poziom 10  
    Byłem tam tylko na okresie próbnym. Zanim przyjąłem tą pracę na lampach mikrofalowych w ogóle się nie znałem. Poznałem budowę lampy z falą bieżącą i w gruncie rzeczy jest to przede wszystkim mechanika precyzyjna i wysokie napięcia (kV).

Nie dostałem tej pracy bo byłem bardziej zainteresowany projektowaniem, a niżeli ogarnięciem produkcji. Nikt mnie nie wtajemniczył jak konkretnie ma wyglądać moja praca, tylko obserwowali moje preferencje i zachowania. Codziennie pytałem się co jest do zrobienia i na koniec usłyszałem tekst, że jestem za mało samodzielny.