Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CWT Channel Well Technology model: ATX-235W ATX2.02 - naprawa.

gib 28 Dec 2004 16:33 3322 14
    gib
    Level 15  
    CWT Channel Well Technology model: ATX-235W ATX2.02 - naprawa.
    Witam
    Wczoraj zdarzyła mi się dość nie mila sytuacja :)
    Zasilacz wywalił bezpieczniki w domu, a po otwarciu go stwierdziłem uszkodzenie 2 tranzystorów na jednym z radiatorów, były pęknięte. Zasilacz po ich odlutowaniu i uruchomianiu ma +5V STB, nie bardzo mogę rozszyfrować co to za tranzystory, jest na nich napisane : H SCF 4242 8ET co to może być?

Nic o tym nie znalazłem, zasilacz był gorący bezpośrednio po zdarzeniu.
    Mogę zamienić te tranzystory na jakieś inne? Czy muszą być dokładnie identyczne? Co jeszcze mogło polecieć?
    karlos79
    Level 33  
    Wygląda na to że rozpadły ci sie tranzystory HSC4242.
    Sprawdz jeszcze wszystkie elementy w pobliżu tych tranzystorów, zanim go uruchomisz.
    gib
    Level 15  
    Mogę je zamienić na jakieś inne tranzystory z innych zasilaczy? Bo nie bardzo wiem gdzie takie coś kupie, a z innych mam kilka sztuk. Na jakie parametry zwrócić uwagę szukając zamiennika?
    Pytong
    Level 32  
    Musisz poszukac czegos jak :
    SI-N 450/400V 7A 40W
    np 2SC4242 lub cos mocniejszego np2SC4236
    Billy Corgan
    Level 20  
    To już łatwiej dostaniesz BU104, BU112, BU414
    gib
    Level 15  
    Zero_3 wrote:
    235 Wat?
    Mało.
    Chcesz wymieniać tranzyty żeby Ci znów korki wywaliło.
    Kup mocniejszego dziada w komisie --> 60zł.

Zapewniam Cie ze ten zasilacz miał wystarczajacą moc do tego komputera. To ponoc w miare dobry zasilacz, ludzie na tym odpalali procesorki powyżej 2Ghz, ja na tym mialem celerona 400Mhz HDD, FDD CD-ROM, karta graf s3 4mb.

Zasilacz nigdy nie był nawet ciepły, Radioatory letnie, ten od diód bardziej sie grzał.
    Wlasnie nie bardzo wiem z kad taka temperatura, jak juz mowilem w chwili uszkodzenia zasilacz był mocno goracy.

Mam kilka sztuk KSC2335
    Wlasciwie parametry te same, moge to wstawić?
    Billy Corgan
    Level 20  
    Możesz wstawić, tylko sprawdź nóżki czy się zgadzają.
    Parametry te same, oba do przełączania.

Nie myślałem że masz tak (bez urazy) starą grafikę.
    Myślałem że jakiś GeForce czy Radeon, a one ciągną prądu więcej jak procesor główny nie? Ale jak tak to i 150W spokojnie starczy.

Pozdro.
    gib
    Level 15  
    Wymienilem tranzystory, puki co nic nie wybucha, ale zasilacz nie startuje
    Co sprawdzic? Diody na drugim radiatorze ogladalem, wszystkie sprawne.
    A i transytory to MJE13007 wydawały mi sie bezpieczniejsze:> 16 A
    Pytong
    Level 32  
    Sprawdź KA7500/TL494, jesli jest uszkodzony to bąż pewny, że przy wymianie na nowy wszystko inne jest sprawne, inaczej bedzie powtórka z rozrywki.
    TONI_2003
    Moderator
    gib wrote:
    Wymienilem tranzystory, puki co nic nie wybucha, ale zasilacz nie startuje
    Co sprawdzic? Diody na drugim radiatorze ogladalem, wszystkie sprawne.
    A i transytory to MJE13007 wydawały mi się bezpieczniejsze:> 16 A
    ... zapewnie zapomiałeś wymienić : opory oraz elektrolity w ich obwodach podaj jakie masz napięcia na układzie ,zasilacz podczas naprawy odpalaj przez żarówkę 40-60W na zasilaniu sieci .
    Pozdrawiam brać lutującą .
    gib
    Level 15  
    TONI_2003 wrote:
    zapewnie zapomiałeś wymienić : opory oraz elektrolity w ich obwodach podaj jakie masz napięcia na układzie ,zasilacz podczas naprawy odpalaj przez żarówkę 40-60W na zasilaniu sieci .
    Pozdrawiam brać lutującą .

Uszkodzone byly 2,2Ω w szeregu do bazy obu tranzystorów, po stronie pierowtnej sa tylko 4 elektrolity, 2szt 1µF/50V wymienilem, oraz 2szt tych duzych filtrujacych ich nie wymienialem. zasilacz nadal nie startuje, zero znaków zycia pomijajac stb, TL494 zasilanie 12,54V. Nie ma nic na nodze PG. Co jeszcze posprawdzac?
    pleno
    Level 19  
    Ja mam taki sam zasilacz, od 5 lat działa bezawaryjnie. On nie ma układów TL494 czy tp, przetwornica pracuje na mosfetach, jest tam kilka transoptorów, przetwornica pomocnicza pracuje bodajże na trzech, z których jeden to 2SC4242, a pozostałe to (u mnie - BC547). Nie ma tam żadnych układów 14 nóżkowych, jest ok 5 w obudowie DIL8 ale nie pamiętam dokładnie, musiałbym rozebrać komputer. Które to dokładnie tranzystory, na jakim radiatorze? Napisz jakie mają oznaczenie na płytce, to może pomogę.
    gib
    Level 15  
    pleno wrote:
    Ja mam taki sam zasilacz, od 5 lat działa bezawaryjnie. On nie ma układów TL494 czy tp, przetwornica pracuje na mosfetach, jest tam kilka transoptorów, przetwornica pomocnicza pracuje bodajże na trzech, z których jeden to 2SC4242, a pozostałe to (u mnie - BC547). Nie ma tam żadnych układów 14 nóżkowych, jest ok 5 w obudowie DIL8 ale nie pamiętam dokładnie, musiałbym rozebrać komputer. Które to dokładnie tranzystory, na jakim radiatorze? Napisz jakie mają oznaczenie na płytce, to może pomogę.

To musisz miesc coś innego. u mnie jest dokladnie KIA494 i obok podwojny komparator lm393, plytka z przetwornica stb jest przykrecona osobno na radioatorach, laminatem do góry. na tejze płytce sa jeszcze jkaies 2 uklady dip8 niewiem od czego.

No tylko na jednym radioatorze są tranzystory. To ten radioator po pierwotnej stronie trafa.
    pleno
    Level 19  
    Aha, no to niestety ma co innego. Ale mój też jest tej firmy i też ATX-235 ale na mosfetach. Jeżeli Ci wywaliło tranzystory mocy, to sprawdź diody prostownicze. Miałem taki jeden w którym było to spowodowane zwarciem diod prostowniczych.
    gib
    Level 15  
    Wypatrzylem jeszcze cos. ten LM393 jest zasilany z 5V, a w pdfie pisze +/- 18. dlaczego +/- ? przecisz jest wyprowadzenie oznaczone jako GND wiec nie ma symetrycznego zasilania. Jesli sie myle prosze poprawcie mnie.