Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

'Polowanie" na sprzęt audio do pokoju 30m2

oko3g 23 Lut 2012 19:44 2828 17
  • #1 23 Lut 2012 19:44
    oko3g
    Poziom 17  

Witam.
    Ostatnio przymierzam się do zakupu sprzętu audio do pokoje ok 30m2. Odwiedziłem pobliskie komisy, i wybrałem sprzęciki co mi się wydawały najsensowniejsze. I tu mam właśnie prośbę, czy moglibyście mi doradzić, który z niżej wymienionych jest warty uwagi, może ktoś miał takowe, to jak wrażenia z odsłuchu? Który z nich ma najlepszy stosunek cena/jakość? Oto lista:
    Pioneer A-307R - 300zł,
    NAD 3130 - 350zł,
    Pioneer SA-710 - 350zł,
    Cambridge audio A5 - 500zł,
    JVC A-X4 super A - 300zł.
    Zdaję sobie sprawę, że w podanych modelach rozbieżność jakości może być kolosalna, dlatego pytam, bo nie wiem czy gościu sobie ta zaśpiewał, czy to faktycznie tyle jest warte. Stan wizualny, zużycie, itp. nie wchodzi w grę. Kolumn sensownych jeszcze nie ma, lecz tym zajmę się później. Po prostu chciałbym wiedzieć który z powyższych będzie grał najczyściej itp.
    I jeszcze jedno pytanko: miał ktoś może okazję słuchać kolumn Technics SB 3110A - konstrukcja dwudrożna, przetworniki oryginalne. Czy za 200zł są warte uwagi?
    Pozdrawiam.

0 17
  • #2 23 Lut 2012 21:09
    irek6311
    Poziom 33  

Pioneer A-307R max 350 zł jak nie trzeszczą potencjometry i zadbany to polecam ,
    dobry bass i stereo > miałem 5 lat i był niezawodny i napędzał Altus 110 bez problemu ....
    pomieszczenie 35m" spokojnie dawał radę .

0
  • #3 23 Lut 2012 21:25
    oko3g
    Poziom 17  

Dzięki za odpowiedź, a czy ktoś miał może do czynienia z Pioneerem SA-710, ten mnie dosyć mocno zainteresował.

0
  • #4 23 Lut 2012 21:54
    hiszpan222
    Poziom 8  

ja mam pioneera a 616 i dwie kolumny alusa 200w i do tego zamierzam kupic pioneera gr 777.bedzie niezle wymiatac polecam.

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [P.]

0
  • #5 23 Lut 2012 22:07
    oko3g
    Poziom 17  

hiszpan222 napisał:
    ja mam pioneera a 616 i dwie kolumny alusa 200w i do tego zamierzam kupic pioneera gr 777.bedzie niezle wymiatac polecam.

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [P.]

Niestety nie mam możliwości zakupu tego sprzętu, wolałbym opinie o tych wyżej wymienionych, pozdrawiam.

0
  • #6 23 Lut 2012 22:37
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cambridge Audio wart jest tej ceny pod warunkiem, że sprzęt w nienagannym stanie. 3130 nie pamiętam, ale przewinęło się kilka starych NADów, między innymi 3020i, 3240PE, 7240PE (amplituner) i przyznam, że jeśli w dobrym stanie to rozważył bym zakup. Pamiętaj, to ma współgrać z zestawami głośnikowymi.
    Resztę wzmacniaczy pominę. Nie chcę kogoś urazić. :D

0
  • #7 23 Lut 2012 23:26
    oko3g
    Poziom 17  

Nie urazisz nikogo, właśnie chciałbym się o każdym z nich jak najwięcej dowiedzieć o nich. Szczególnie interesuje mnie Pioneer SA-710. Na razie wyczytałem że ma około 2x65W/8Ohm THD 0,02%. Wygląda ładnie, lecz barwy już raczej z opisów nie wyczytam. Filtracja 12000uF na stronę. Pozdrawiam.

0
  • #8 24 Lut 2012 18:11
    Herethic
    Poziom 28  

oko3g, podałeś za mało informacji - inaczej gra sprzęt do rocka,
    inaczej do soulu, po za tym, nie obraź się, ale kwoty, które proponujesz
    na dobry sprzęt do 30 metrów są trochę skromne.
    Weź to pod uwagę a propos końcowego efektu.

Pozdro.

0
  • #9 24 Lut 2012 19:13
    irek6311
    Poziom 33  

oko3g radziłbym odfajkować te wzmacniacze coś wymienił w pierwszym poście ,
    to jak one grają i tak niewiele ci da bo każdy oceni dany wzmacniacz inaczej ,
    konstrukcje raczej słabe a w pomieszczeniu ~ 30m" mocniejszy wzmacniacz byłby wymagany ,
    wzmacniacz Yamaha A700 z Allegro (z recenzji i opinii > gra dobrze) i kolumny nawet wymagające napędzi bez problemu .

0
  • #10 27 Lut 2012 10:43
    przemo-lukas

To nie kwestia "szmocy" wzmacniacza. Raczej kwestia jak dobierzemy sprzęt. O tym rozpisywałem się wiele razy więc daruję sobie kolejny. Rozumiem, ze kolega ma Yamahę A700 i ją poleca. A z jakimi zestawami głośnikowymi?
    A jako ciekawostkę podam, że w około 20m słuchaliśmy wzmacniacza niecałe 1.5W. I dawało radę. :)

0
  • #11 27 Lut 2012 15:29
    irek6311
    Poziom 33  

przemo-lukas pełna zgoda co do wypowiedzi ;)
    miałem 20 wzmacniaczy przez 30 lat i 4 zestawy kolumn ,
    najlepiej jak wzmacniacz ma porządny zasilacz i wtedy nawet 25W do 50W wystarczy do nagłośnienia 30m" ale do tego potrzebne też kolumny o sprawności 90dB ,
    przy kolumnach o sprawności 86dB na pomieszczenie 30m" potrzebny już wzmacniacz 100W lub więcej z wydajnym prądowo zasilaczem .

0
  • #12 27 Lut 2012 18:37
    Herethic
    Poziom 28  

przemo-lukas napisał:
    (...) w około 20m słuchaliśmy wzmacniacza niecałe 1.5W. I dawało radę. :)
    irek6311 napisał:
    (...)najlepiej jak wzmacniacz ma porządny zasilacz i wtedy nawet 25W do 50W wystarczy do nagłośnienia 30m" ale do tego potrzebne też kolumny o sprawności 90dB (...)
    Noo... super...pytanie tylko czy oko3g... to"verstehen"...bez urazy oczywiście.'Polowanie" na sprzęt audio do pokoju 30m2

Dla pewności, pierwszy z brzegu przykład:
    B&W 684 ma 85dB, Klipch Rf 62 98dB. Cena tych kolumn jest porównywalna.
    Oczywiście brzmienie jest inne, pozostałe parametry również. Róznica w Spl wynosi jednak 13 decybeli...
    Każde 3 decybele oznaczają konieczność podwojenia mocy, dostarczonej ze wzmacniacza.
    Przeliczmy...

Kolejna sprawa, to moc wzmacniaczy podawana przez producentów. Jedni podają moc
    sinusoidalną , inni muzyczną, czasem dla wysterowanego jednego ( :!: ) kanału, czasem dla obu...
    Normalnie jedna wielka herezja... (bez aluzji proszę!:cunning:)

Czasem zdarza się nawet, że podają moc wiekszą od pobieranej...
    Perpetum mobile? Nie, zwykły chwyt marketingowy... No cóż...

Pozostaje również typ konstrukcji kolumn, itd...

Wracając do tematu na forum: biorąc pod uwagę szacunkowy budżet oko3g, proponuję PMA 860
    i chyba coś w klimacie Mildtonów 80. Powinno to zagrać dość uniwersalnie...
    I trzymałbym się mniej więcej tych parametrów...

Pozdro.

0
  • #13 28 Lut 2012 10:26
    przemo-lukas

Błagam, nie generalizujmy. Nie podawajmy czystych liczb bez zastanowienia. Zaczną powstawać podania ludowe.
    1. Przykład, który podałem. Zestaw TL z głośnikiem o efektywności 90dB + wzmacniacz SE niecałe 1.5W. Grało? I to jeszcze jak. :)
    2. 100W do 86dB? Dziwne przeliczenie. Proszę pomyśleć co oznacza efektywność [dB/W/m].
    Można było by pobawić się w szukanie zależności parametrów zestawów głośnikowych i wzmacniacza, ale z całą pewnością nie będzie to zależność mocy od efektywności. Zresztą jak koledzy słusznie zauważyli, wszystko zależy jeszcze od konstrukcji.
    Spójrzmy tylko na 100W wzmacniacza klasy "T" i "A". ;) To samo efektywność, 86dB może posiadać przetwornik 6" jak i 12". Widzę tu różnice nie co większe niż subtelne. ;)
    Więc zamiast kolejny raz rozwodzić się na powyższy temat, proponuję przedstawiać konkretne propozycje sprzętowe.
    Tak więc pomimo "nikczemnej" mocy wzmacniacze klasy CA A5 warte są bliższemu przyjrzeniu. Tak samo NAD 3240PE.

0
  • #14 28 Lut 2012 18:47
    Herethic
    Poziom 28  

oko3g...

Pioneer A-307R nie znam.

NAD 3130. Hmmm... słuchałem dwóch budżetowych Nadów. Jednym był chyba 325 BEE, drugiego modelu nawet
    nie próbowałem zapamietać. Oba zrobiły na mnie złe wrażenie. Znacznie gorsze od Diory 704. Płaskie, problem
    z oderwaniem dźwięku od kolumn. Rzecz gustu. Może do przeciętnego jazzu ewentualnie... Czysta góra.

Z Cambridge audio miałem tylko Dac-a. A więc również d**a blada... Ponoć wzmacniacze "CA" są "wydajne prądowo"...

Technics SB 3110A. Również nie znam. Jako konstrukcja dwudrożna, moim zdaniem jest średnio rozsądnym
    rozwiązaniem.

Krótko mówiąc, w 30 metrach poszukałbym konstrukcji trójdrożnej na ośmio, nawet 10-cio calowym wooferze
    i stosownym do tego rozwiązania wzmacniaczu. Wybacz, ale masz bardzo skromny budżet. Wykorzystajmy go w miarę efektywnie.

przemo-lukas napisał:
    (...) 86dB może posiadać przetwornik 6" jak i 12". Widzę tu różnice nie co większe niż subtelne. ;)
    Spróbuję ująć to "łopatologicznie"... Dżokej może wziąć udział w biegu maratońskim, mając wielkie serce i krótkie nogi.
    Mały głośnik poradzi sobie w dużym pomieszczeniu, ale kosztem gorszej charakterystyki przy niższych częstotliwościach.
    Nie rozwijajmy tu tematu :cunning:

Nie podałeś najważniejszej informacji. Nie ma sprzętu uniwersalnego. Tak jak w przypadku samochodów,
    są sportowe, terenowe i limuzyny, tak w przypadku audio, są sprzęty lepiej sprawdzajace się przy muzyce
    elektronicznej (czasem nawet pseudo-Quadro!), metalowej, jazzowej, itd.

Można więc na Twoim forum gadać o du*ie Maryni bez końca i bez sensu. Określ sie jakoś , powiedz ile masz kasy
    i jaki masz układ pomieszczenia. Kropka. Wówczas rozmowa będzie merytoryczna.

Pojawią się konkretne sugestie, koszty, sprzęty. Jednak faktycznie i tak będziesz musiał je sprawdzić własnymi uszami... ;-)

Pozdro

0
  • #15 29 Lut 2012 09:53
    przemo-lukas

Herethic.
    Chodziło mi tylko i wyłącznie, że nie da się określić optymalnej mocy wzmacniacza, znając jego efektywność. Absolutnie nie chodziło mi o to (i nigdzie o tym nie pisałem), że głośniki 6 i 12" będą miały podobne charakterystyki. O ile 6" nie poradzi sobie z niskimi częstotliwościami jak 12", o tyle ten drugi gorzej wypadnie na średnicy, to ma ścisły związek z parametrami elektro-mechanicznymi.

Ja też i nie namawiam na zakup 325BEE. Czy gra płasko? Może tak zagrał w danej konfiguracji?

Ja namawiam tylko i wyłącznie aby posłuchać/poszukać NAD 3240PE i CA A5. A ocena sprzętu danej marki przez pryzmat kilku jej urządzeń, sam przyznasz, że nie jest na miejscu. Każdy producent ma gorsze i lepsze elementy systemu.

Herethic napisał:
    ... Znacznie gorsze od Diory 704. Płaskie, problem
    z oderwaniem dźwięku od kolumn. Rzecz gustu. Może do przeciętnego jazzu ewentualnie... Czysta góra...

Uważaj, bo ci co słuchają jazz mogą się obrazić. Panów Możdżera, Danielssona i Fresco nie da się słuchać na "płasko" brzmiącym zestawie. ;) No i słowo przeciętny, też jest mocno zastanawiające. :cunning:

0
  • #16 29 Lut 2012 11:08
    Herethic
    Poziom 28  

przemo-lukas, nie próbowałem się z Tobą spierać, tylko podać kilka przykładów oko3g.
    Po prostu pi razy oko wyjaśnić, "o co biega", nie wdając się zbytnio w szczegóły.
    Widać, zrobiłem to chyba nie najlepiej, sorry :(.
    SE, TL, itp wydaje mi się tu raczej dygresją, ale może również zainteresuje to Autora?

Szkoda, że oko3g nie określił funduszy, bo pewnie parę osób mogłoby zaproponować coś konkretnego...

Ja mam w tej kwestii niewielkie doświadczenie... tak wiec może uznajmy, że 325 BEE jest po prostu
    (bardzo subiektywnie) najgorszym wzmacniaczem, z jakim się zetknąłem, co wcale nie oznacza, że złym.
    Wszystko jest kwestią gustu i oczekiwań. Komuś innemu może się bardzo podobać.

Z mało "żarłocznych" wzmacniaczy, zwróciłbym uwagę na firmę ROTEL.
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    Fanów Jazzu przepraszam. :sm7: życzę miłego, soczystego odsłuchu

Pozdro.

0
  • #17 29 Lut 2012 14:16
    przemo-lukas

Jasne. Rozumiem.
    Po prostu 325bee w swej klasie cenowej i jeśli priorytetem był zakup nowego urządzenia, to moim zdaniem wart był przynajmniej odsłuchu.
    No nic. Ja od siebie dodał bym jeszcze Musical Fidelity. Można znaleźć wzmacniacze tej firmy do 500zł. Jeśli zestawy głośnikowe nie są problematyczne do wysterowania, to można w zasadzie wszystkie odsłuchać, które nawiną nam się pod rękę.

0
  • #18 15 Mar 2012 07:58
    tulinek
    Poziom 9  

Witam wszystkich,
    ja też poluję podobnie. Pokój 30m2, posiadam od kilku lat Yamahę ax-392, fakt malutka ale bardzo jestem do niej przywiązany. W tej chwili grają z nią historyczne również Jamo Studio 180. Chciałbym je zmienić na coś co lepiej będzie się spisywało przy tej wielkości pokoju. Jak je kupowałem pokój miał 15m2 i dawały radę, teraz jest słabo... Proszę o jakieś sugestie, nie chciałbym zmieniać wzmacniacza. Słucham wszystkiego z wyjątkiem łupaniny techno itp. Czasami obejrzę jakiś film więc fajnie jakby bas w efektach był rozsądny. Kina nie planuję, póki co.
    Pozdrawiam
    Artur

0