Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o piece akumulacyjne- pomóżcie kobiecie ;-)))

23 Lut 2012 20:30 3019 9
 • Poziom 2  
  Witam

  Bardzo proszę o radę, a jednocześnie nie zasypywanie mnie technicznymi nazwami,bo się na tym po prostu nie znam ;-)) Może się nie da,ale spróbuję.

  Remontuję właśnie lokal pod działalność gospodarcza. 50 m2, wysokość chyba ok 3 m,ale będzie 2,2 bo robimy sufity podwieszane. Podział całej przestrzeni ściankami kartonowo-gipsowymi na pomieszczenia o wielkości 12 m2, 3 x 8 m2 i 2 pomieszczenia mają zostać nieogrzewane. Lokal mieści się w przedwojennym budynku, będącym kiedyś składem na drewno. Teraz jest zaizolowany styropianem, okna plastikowe, ale mam wątpliwości co do jakości tej izolacji.Jest dość wilgotno.

  Działalność medyczna (gabinet weterynaryjny),a więc jakieś 10 godzin w ciągu dnia. Ze sprzętu to raczej tylko komputer, lodówka, czajnik elektryczny no i często palone światło (nie wszystkie pomieszczenia mają okna) plus bojler 50 l.

  Mój majster zarządził kupno kotła c.o Kospel trójfazowego 18 kW oraz 4 grzejników o rozmiarach 600x1000.. W lokalu jest licznik II-taryfowy.

  Obawiam się wysokich rachunków za prąd i dlatego powstał pomysł zakupu zamiast tego 4 pieców akumulacyjnych dynamicznych. Z tego co czytałam to powinny mieć min 3 kW? Plan dotyczył pieców używanych, a więc zapewne nie najnowszego typu. Można takie dostać na allegro,ale nie wklejam linku,bo mi wykasują ;-))

  Czy po takich informacjach z mojej strony można powiedzieć, czy to się w ogóle opłaca? Mój majster skomentował ten pomysł słowami : "kompletna bzdura" i orzekł,że to jest do kitu i kilkakrotnie juz wymontowywał takie piece, bo się ludziom nie opłacało. Jako jeden z argumentów podawał fakt,że przy 2-taryfowym rozliczaniu koszt "dziennego" prądu jest tak duży,że to i tak wyjdzie drogo, oraz to,że te piece nie nagrzeją nam na cały dzień i i tak będzie trzeba się dogrzewać w droższej taryfie.

  Siedzę od kilku godzin w necie,ale sama nic mądrego nie wyczytałam. Z kolei, gdy pójde do sklepu z tego typu piecami to mi oczywiście będą zachwalać, więc to też mało wiarygodne.

  proszę o pomoc i porady. Czytałam kilka opinii osób zadowolonych, które zamontowały sobie w domu takie piece, ale z pewnością były to piece nowe i wysokiej klasy. U nas wchodzą w grę tylko używane

  pozdrawiam
 • Poziom 36  
  1) Skoro masz 2 taryfy to wiesz ile tańsza jest druga taryfa ;
  2) Ze starego pieca akumulacyjnego da się w prosty sposób zrobić piec dynamiczny ;
  3) Jeśli w pewnych okresach będzie trzeba dogrzać i 1-szej taryfie to i tak większość pozyskasz w 2-giej taryfie więc się opłaca ;
  4) Po co kocioł 18kW dla 50 m² ? Jaką robią Ci izolację ścian, sufitu i podłogi ?
 • Poziom 35  
  Różnica jest taka:
  piec akumulacyjny "ładuje się" w nocy - w taniej taryfie i oddaje ciepło w ciągu dnia, czyli wtedy, kiedy jest potrzebne. "Doładowuje się" w godzinach 13:00 - 15:00, bo wtedy też jest taniej.
  KOSPEL będzie pracował w drogiej taryfie, bo w ciągu dnia jak przestanie pracować, to grzejniki w ciągu kilkunastu minut zrobią się zimne i koniec grzania. Efektywność dyskusyjna.
  Na pomieszczenia 8m² moim zdaniem w zupełności wystarczy piec 2 kW, a na większe pomieszczenie 3 kW.
  Kocioł elektryczny 18 kW to normalny przerost formy nad treścią - po co? Na taką powierzchnię wystarczy 8-10 kW.
  Wydaje mi się, że akumulacyjne spełnią swoje zadanie.
 • Poziom 35  
  Jest taka sprawa. Mianowicie taryfa nocna nie musi zawsze oznaczać taryfę tylko w nocy. Trzeba się porozumieć z dystrybutorem energii (Zakładem Energetycznym) i dowiedzieć, jakie są taryfy. Bywa, że znajdzie się taką taryfę, w której energia nocna jest podzielona na noc (8 godzin) + 2 godziny w ciągu dnia (bądź 7+3). Kotły elektryczne do C.O. są nieopłacalne, gdyż w ogóle energia elektryczna używana do celów grzewczych jest droga. Swoją drogą, dlaczego piece akumulacyjne mają być koniecznie dynamiczne - komplikuje to zasilania, gdyż rozładowanie za pomocą wentylatora też wymaga zasilania, więc piec będzie musiał być zasilany zarówno energią nocną, jak i dzienną (o tym powinien się wypowiedzieć elektryk). Piece akumulacyjne teoretycznie nie są energooszczędne, gdyż muszą mieć przeszo 2-krotnie większą moc, niż grzejnik nieakumulacyjny, który by wytworzył tyleż samo ciepła (przyjmuje się, że piec akumulacyjny 3kW da tyle ciepła, co nieakumulacyjny o mocy 1,4kW). Pomieszczenie 8m2 jest bardzo małe, więc może wystarczyłby nawet piec akumulacyjny o mocy 1kW (istnieją takie), na 12m2 - najwyżej 2kW.
 • Poziom 2  
  dzięki za odpowiedzi ;) Oczywiście,że wiem,że 2ga taryfa jest tańsza. Ale ,gdyby to wszystko było takie oczywiste to nikt by nie montował pieców c.o, ale wszyscy akumulacyjne ;-))) Jednak pytań o te piece jest na forum od groma ;) Zastanawiam się, czy paląc światło (dosyć ciemne pomieszczenia) nie "natrzaskam" tych kilowatów (czy czegoś tam) tyle,że mi sie te 2 taryfy przestana opłacać. Rzeczywiście muszę iść do Energii i dowiedzieć się, kiedy u nich jest dokładnie 2ga taryfa.

  dochodzi jeszcze koszt zwiększenia mocy przyłączeniowej.

  też dziś spojrzałam w specyfikacje tego kotła c.o i się zdziwiłam,bo jest napisane,ze nadaje się do pomieszczeń 120-220 m2. Majster dostanie o.p.r ;-) dobrze,że jeszcze nie kupiłam

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo

 • Moderator na urlopie...
  lulabe napisał:
  Zastanawiam się, czy paląc światło (dosyć ciemne pomieszczenia) nie "natrzaskam" tych kilowatów (czy czegoś tam) tyle,że mi sie te 2 taryfy przestana opłacać.

  Możesz zastosować oświetlenie energooszczędne jakieś, np ledowe.
  Brałaś pod uwagę wychłodzenie lokalu poprzez częste otwieranie drzwi?
 • Poziom 16  
  nad wejściem powinna chyba być nagrzewnica lub kutyna. Inaczej mogą nie odebrać budynku.
  Ostatnie ostrzeżenie ustne. Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo
 • Poziom 2  
  Ale kto taki ma nie odebrać budynku? Ja go przecież nie stawiam, tylko remontuję...
 • Poziom 31  
  lulabe napisał:
  Remontuję właśnie lokal pod działalność gospodarcza. 50 m2, wysokość chyba ok 3 m,ale będzie 2,2 bo robimy sufity podwieszane

  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26.09.1997r. (Dz.U. Nr 169 poz.1650 par.20 ust.1 i ust.3 pkt.1a) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. (Dz.U. Nr 75 poz.690 par.72 ust.1) minimalna wysokość pomieszczeń do pracy może być obnizona do 2,5 m o ile nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia (pyły, gazy, opary itp), zatrudnienie nie przekracza 4 osób (co w Twoim przypadku pewnie będzie spełnione) oraz na jedną zatrudnioną osobę przypada min 15m3 objętości powietrza (pewnie też będzie spełnione).
  Nie możesz zatem obniżyć sufitu do 2,2 m bo pomieszczenia nie będą się nadawały na pobyt stały ludzi (powyżej 2 godzin dziennie). Wysokość musi wynosić co najmniej 2,5 m.
  Sorki za off topic ale uznałem, że to ważne abyście nie popełnili błędu już na początku.
 • Poziom 2  
  dziękuję bardzo za podpowiedź. O tym nie pomyślałam, choć pewnie majster by mnie upomniał :-)
  Każde zdanie "piszemy z WIELKIEJ litery"
  mod - mirrzo