Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejniki w piwnicy - grzeją częsciowo

wtct 24 Lut 2012 09:00 2982 13
  • #1 24 Lut 2012 09:00
    wtct
    Poziom 10  

Witam,

Ciesze się, że są na tym forum osoby, które mają pojęcie o c.o. Czytałem wiele wątków o problemach z grzejnikami, ale nie udało mi się uzyskać odpowiedzi i rozwiązać mojego problemu.

W całym domu mam obieg grawitacyjny. Jestem po zainstalowaniu grzejników w piwnicy. Niestety instalator mimo moich rad w jednym miejscu zrobił coś głupiego:

1. Od pieca idzie rura 1'' o długości 0,5m ze spadem w stronę pieca.
    2. Dalej jest kolanko i rura o długości 1m ze spadem przeciwnym.

Podczas instalacji dla mnie oczywiste było, że w kolanku będą się zatrzymywały pęcherzyki powietrza i grzejniki nie będą grzały w ogóle, lub w pewnej części. Po napuszczeniu wody i rozpaleniu pieca moja teoria potwierdziła się i grzejniki grzeją bardzo słabo mimo temp. 70st. na piecu.

W poniedziałek instalator ma to poprawiać, ale zaczerpnął również wiedzy i twierdzi, że grzejniki nie rozgrzeją się, bo ich wyjście nie jest nad 2/3 wysokości pieca.

Co Wy na to? Czy można przyjąć, że gdy wyjście grzejników jest nad powrotem do pieca, to grzejniki muszą grzać normalnie?

0 13
  • #3 24 Lut 2012 09:19
    jasjarzy
    Poziom 14  

wyjście grzejników jest nad powrotem do pieca, to grzejniki muszą grzać normalnie?

Normalnie to zdecydowanie mówi instalator.
    jeśli grzejniki będą poniżej kotła to nie będą grzać w ogóle- im wyżej tym lepiej. Grawitacja.
    Co to jest 2/3?- środek cieplny kotła. Środek cieplny grzejnika przy grawitacji jest poniżej jego połowy.

0
  • #4 24 Lut 2012 10:00
    wtct
    Poziom 10  

mirrzo napisał:
    Narysuj to.

Narysowałem i powiedzmy, że mam tak podłączony grzejnik przy grawitacyjnym obiegu (na rysunku pominąłem błędy instalatora):

Czy taki grzejnik będzie grzał?

Dodano po 27 [minuty]:

jasjarzy napisał:
    Co to jest 2/3?- środek cieplny kotła. Środek cieplny grzejnika przy grawitacji jest poniżej jego połowy.

Mógłbym prosić o wyjaśnienie tego na podstawie rysunku, który dołączyłem?

Z góry dzięki!

0
  • #5 24 Lut 2012 11:00
    jasjarzy
    Poziom 14  

Temperatura w grzejniku nie może przekroczyć temperatury w kotle, bo wtedy grzejnik będzie kotłem a kocioł grzejnikiem. GRAWITACJA
    ale to można wykorzystać.
    Temperaturę w piwnicy będziesz mógł regulować przez załączanie pompy.
    Instalator pewnie chętnie ją zamontuje.

0
  • #6 24 Lut 2012 11:10
    wtct
    Poziom 10  

jasjarzy napisał:
    Instalator pewnie chętnie ją zamontuje.

Tak już ją proponował, ale chciałbym tego uniknąć, bo wydałem trochę dużo kasy na "grawitacyjne" rury, a mogłem to od razu pompką zasilić.

jasjarzy napisał:
    Temperatura w grzejniku nie może przekroczyć temperatury w kotle, bo wtedy grzejnik będzie kotłem a kocioł grzejnikiem.

Nie chodzi mi o zagrzanie całego grzejnika do temp. kotła. Powiedzmy, że na piecu jest 60 st., to czy na grzejniku da się uzyskać 50st.?

Próbuję sobie wytłumaczyć prawami fizycznymi konieczność zamontowania grzejnika nad 2/3 wysokości kotła.

Czy chodzi o mto, że słup zimnej wody w grzejniku musi być większy od słupa zimnej wody w kotle (oczywiście przy uwzględnieniu gęstości wynikającej z różnicy temp.)?

0
  • #7 24 Lut 2012 13:32
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

wtct napisał:
    Co Wy na to? Czy można przyjąć, że gdy wyjście grzejników jest nad powrotem do pieca, to grzejniki muszą grzać normalnie?

Nie będą grzały "normalnie".
    Ich wydajność będzie tym mniejsza im niżej będą umieszczone.
    Oczywiście, robienie takiego kolanka to definitywny błąd w sztuce i w tym przypadku będzie się zbierać powietrze, zatrzymujące krążenie. Trzeba poprowadzić rury z zachowaniem odpowiednich spadów lub odpowietrznika w miejscu kolanka.

Najlepiej jak byś zrobił jakąś fotkę tego kolanka.

wtct napisał:

Czy taki grzejnik będzie grzał?

Będzie grzał, pod warunkiem, że powrót będzie umieszczony tak jak sugerował hydraulik co najmniej 2/3 wysokości kotła.
    Nieco niże też może być, ale wtedy obieg grawitacyjny będzie słabszy.
    Abyś uzyskał pełny obieg grawitacyjny oraz brak wyrównywania gradientu temperaturowego z kotłem to grzejnik musiałby znajdować się całkowicie ponad kotłem.

0
  • #8 24 Lut 2012 13:56
    wtct
    Poziom 10  

Plumpi napisał:
    Trzeba poprowadzić rury z zachowaniem odpowiednich spadów lub odpowietrznika w miejscu kolanka.

Tak, będzie poprawiał od poniedziałku : )

Plumpi napisał:
    Nieco niże też może być, ale wtedy obieg grawitacyjny będzie słabszy.

Będzie słabszy, ale w końcu się zagrzeje nawet jak powrót z grzejnika wyrównam z wejściem do pieca? : )

Chodzi o to, że jest w domu jeszcze jeden grzejnik bez termostatu (rura 3/4''), na którym zawsze woda jest gorąca i jego powrót też i nie wiem, czy jego zdławienie coś pomoże w takiej sytuacji.

Dodam, że zakręciłem wczoraj wszystkie pozostałe grzejniki, na których są zawory i nic to nie dało.

0
  • #9 24 Lut 2012 14:08
    pastaldo
    Poziom 14  

Jak zatrudniłeś kolego hydraulika to go posłuchaj bo dobrze Ci mówi. Tych grzejników poniżej pieca nie zagrzejesz w ten sposób chyba że wymusisz obieg pompką.

0
  • #10 24 Lut 2012 14:10
    wtct
    Poziom 10  

pastaldo napisał:
    Jak zatrudniłeś kolego hydraulika to go posłuchaj bo dobrze Ci mówi. Tych grzejników poniżej pieca nie zagrzejesz w ten sposób chyba że wymusisz obieg pompką.

A jak w takim razie wyjaśnić to, że główny powrót całkiem przy piecu jest letni, czyż te grzejniki nie powinny być przynajmniej takiej samej temperatury?

0
  • #11 24 Lut 2012 14:41
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Główny powrót przy piecu jest letni, ponieważ grzejniki już oddały ciepło i woda z nich wracająca już jest letnia. W instalacji grawitacyjnej obieg jest powolny i czynnik grzewczy szybciej stygnie, przez co grzejniki dołem słabo grzeją, zwłaszcza gdy są zbyt małe średnice rur lub kryzowanie.

0
  • #12 24 Lut 2012 15:30
    jasjarzy
    Poziom 14  

Panie! jeśli powrót ma wysoki punkt w miejscu włączenia grzejnika to se odpuść zapowietrzanie. Trudno żeby fachowiec robił Ci na złość. Zdaje się że Ty ino masz rację.
    Niestety praw fizyki nie zmienisz.

0
  • #13 24 Lut 2012 15:50
    mwoloszyn
    Poziom 10  

Ja miałem podobną sytuację z grzejnikiem w garażu i od czasu zamontowania pompki w instalacji jak ręką odjął. Grzejnik w garażu grzeje identycznie jak wszystkie inne grzejniki.

0
  • #14 24 Lut 2012 18:25
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

wtct napisał:

Będzie słabszy, ale w końcu się zagrzeje nawet jak powrót z grzejnika wyrównam z wejściem do pieca? : )

Nie zagrzejesz, bo będzie gorąca tylko góra tego grzejnika.
    Baaa....., nawet nie będzie góra gorąca tylko ciepła, bo napływ gorącej wody do tego grzejnika będzie bardzo słaby.
    Jak chcesz, żeby ten grzejnik grzał dobrze to musisz go zamontować wyżej lub zamontować pompkę. Pompka w tym układzie nie zaszkodzi, a wiele poprawi, włącznie z przedłużeniem żywotności kotła. W razie zaniku zasilania energią elektryczną pompki, układ może nadal pracować grawitacyjnie.

0
  Szukaj w 5mln produktów