Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Tripath TP2150B 6.1 ZAGADKA

ArturP 24 Lut 2012 09:12 3281 15
  • #1 24 Lut 2012 09:12
    ArturP
    Poziom 12  

Witam.
    Ostatnio wszedłem w posiadanie (drogą zakupu) bardzo ciekawego wzmacniacza, pochodzącego z kina domowego 6.1. Posiada on 4 ukł. Tripath TP2150B, 4x TC2001 i 14x FQRF13N10. Po mocy tranzystorów, mogę określić moc wzmacniacza na jakieś 7x 30W/8ohm(6ohm). Do tego jest zasilacz impulsowy o mocy ok. 300W. Zawiera w sobie 2 sterowniki KA5Q1565RF i 1 FSDH0165D.
    Po podłączeniu końcówki do zasilania +/- 37V/9A i 5V/5A, nic nie rusza. Potrzebne są sygnały na złączach:
    Może ktoś ma pomysł na rozszyfrowanie opisów złącz.
    Próbuję ustalić model sprzętu, w którym powyższe płytki były stosowane. Niestety do tej pory niczego nie znalazłem. Może wspólnie uda nam się ustalić producenta (model) tego sprzętu. Pomocą są zdjęcia,
    Wzmacniacz:
    Zasilacz:

0 15
  • #3 26 Lut 2012 17:31
    ArturP
    Poziom 12  

Problem w tym, że przydałby się schemat sprzętu jako całości. Mam schematy wszystkich scalaków użytych na tych płytkach, ok. 20 *.pdf. Stąd moja prośba o ustalenie modelu Kina, albo przynajmniej rozszyfrowanie opisów gniazd na płytkach, zasilacza i wzmacniacza.
    Zasilacz:
    5S - brak pomysłu
    CNT- kontrola?
    P/T - brak pomysłu
    PDN- power down?
    Wzmacniacz:
    FMUTE- wyciszenie?
    A-k - brak pomysłu
    DECT - detekcja? czego?
    PROTE- zabezpieczenie?
    CLK2 - zegar?
    DATA2- dane?
    CE - brak pomysłu
    CLK1 - zegar?
    DATA1- dane?
    FAN - wentylator?
    SP-ON- signal power- ON?
    To są tylko moje przypuszczenia. Reszta jest oczywiście zrozumiała.
    Po kilku dniach poszukiwań, nie znalazłem nawet zasilacza o podobnej budowie. Czyli z 2x KA5Q1565RF i 1x FSDH0165D. Są tam 2 główne trafa i 2 pomocnicze, po podłączeniu do sieci jakieś napięcia się pojawiają, ale zbyt duże lub za małe.

0
  • #4 26 Lut 2012 17:59
    Artur k.
    Admin grupy audio

ArturP napisał:
    5S - brak pomysłu

5V st-by
    ArturP napisał:
    CE - brak pomysłu

Clock Enable - wejście uruchamiające sygnał zegarowy, pytanie tylko co jest masterem - czy wzmacniacz, czy coś co z nim współpracowało. Mamy tu jakąś magistralę poprzez którą coś jest sterowane. Nie ma szans na jej obejście w prosty sposób. Dlatego żeby to uruchomić, należy posłużyć się aplikacją TP2150, a resztę pominąć.

ArturP napisał:
    SP-ON- signal power- ON?

Speaker On - załącza obciążenie końcówki mocy.

Tylko co z tego, jak nadal nie wiadomo czy są to wejścia, czy wyjścia. Ja bym sobie dał z tym spokój. Takie układy są dość kłopotliwe, sam spędziłem miesiąc czasu na naprawie wzmacniacza z innym układem firmy Tripath, a i tak usterki nie usunąłem całkowicie.

0
  • #5 26 Lut 2012 20:04
    ArturP
    Poziom 12  

Sprzedający twierdzi, że wzmacniacz jest sprawny, a zasilacz na części.
    Chcę z tego wzm. zrobić zasilanie 2 kolumn 4-drożnych. Z uzupełnieniem elementów 8 końcówki nie będzie żadnych problemów. Można by się pokusić o wymianę tranzystorów na mocniejsze np.: FQP19N10L.
    Z zasileniem wzm. nie powinno być problemu, posiadam toroid 600 VA 2x 39V/7,5A + 2x 18V/1A.
    Dlatego zależy mi na odczytaniu tych skrótów, szczególnie przy gnieździe CN11.
    Reasumując najpierw muszę znaleźć model kina, w którym owy wzmacniacz był użyty, potem odszukać schemat modelu.
    PS.: Cały czas siedzę na googlach, wpisując różne modele kin. Szukam widoku tyłu, bo po tym mogę zidentyfikować model. Już dostaję oczopląsu.

0
  • #7 26 Lut 2012 21:05
    ArturP
    Poziom 12  

Sorry, ale po ścieżkach nie dojdę do procesora, który steruje scalakami na płycie wzmacniacza. Poza tym już to przećwiczyłem i mam nawet rozrysowane, ale stanąłem na sygnałach FMUTE, CE, CLK, DATA, DECT i PROTECT, a to od nich zależy uruchomienie tego sprzętu.

0
  • #9 26 Lut 2012 23:04
    ArturP
    Poziom 12  

Procesor jest na płycie sterowania, której ja nie mam, ale już mam pomysł na sygnały CLK1/2 i DATA1/2. To nic innego jak I2C, SCl i SDa.
    Są tu takie scalaki M62429P/FP i M62446AFP, pierwszy to sterowany magistralą szeregową 2 kanałowy kontroler głośności, drugi to samo, tylko 6-cio kanałowy + regulacja tonów, tylko dla głośników przednich. Te piny CLK1/2 i DATA1/2 wchodzą tylko do tych scalaków. Po I2C jest sterowana głośność i tony.
    FMUTE idzie do baz tranzystorów smd Q630 i Q730, a od nich do wszystkich TC2001(mute noga 24), A-k idzie od kolektorów tych samych Q630 i Q730. Prawdopodobnie do płyty sterowania.
    PROTECT to czujnik zwarcia, albo przeciążenia. Pewnie daje sygnał do tego brakującego procesora.
    SP-ON załącza blok sterowania przekaźnikami głośnikowymi.

0
  • #10 26 Lut 2012 23:40
    Artur k.
    Admin grupy audio

Niekoniecznie musi to być I2C i wygląda na to, że nie jest - te układy, które podałeś nie posługują się I2C.

Widzę dwie możliwości:
    - pominąć wszystko i wykorzystać ten układ w zakresie takim, jaki przewiduje nota katalogowa układów TP2150.
    - odpuścić sobie zabawę z tym i zbudować albo kupić jakiś moduł, który będzie mniej kłopotliwy w uruchomieniu.

0
  • #11 27 Lut 2012 09:41
    ArturP
    Poziom 12  

Zgadzam się z Tobą w 100%, z tym, że byłoby to pójście na skróty. Może ktoś jeszcze dojrzy w tych fotkach znajomy sprzęt, a tak w ogóle to można by zrobić dział "IDENTYFIKACJA SPRZĘTU".
    1- Bez schematu, ciężko będzie wyciąć z płyty wszystkie zabezpieczenia, bo samo podłączenie w/g noty one uniemożliwiają (tzw. rzeźba w G....)
    2- zbyt kuszące efekty końcowe, by sobie odpuścić (nawet audio-filomani podniecali się, parę lat temu, tym układem, podobno ma "lampowy dźwięk").
    3- nie rozgryzłem jeszcze płyty na tyle, by podłączyć ją do napięcia (oprócz podłączenia próbnego, z głównymi napięciami, nic nie spaliło się i nie wybuchło).
    Nie mam jak poprzeć swych teorii, ale I2C to magistrala szeregowa. Co producent, to inne, mieszczące się w standardach, jej parametry, ale cały czas to ta sama magistrala.
    PS.: W żadnym wypadku, nie jest moim zamiarem, uczenie Cię podstaw (bez złośliwości, to ja potrzebuję pomocy), ale proszę spójrz na to: http://www.zmitac.aei.polsl.pl/ui/instrukcje/SzeregoweMagistraleSynchroniczne.pdf

0
  • Pomocny post
    #12 27 Lut 2012 13:31
    Artur k.
    Admin grupy audio

ArturP napisał:
    Nie mam jak poprzeć swych teorii, ale I2C to magistrala szeregowa. Co producent, to inne, mieszczące się w standardach, jej parametry, ale cały czas to ta sama magistrala.
    PS.: W żadnym wypadku, nie jest moim zamiarem, uczenie Cię podstaw (bez złośliwości, to ja potrzebuję pomocy), ale proszę spójrz na to: http://www.zmitac.aei.polsl.pl/ui/instrukcje/SzeregoweMagistraleSynchroniczne.pdf

Owszem, I2C to magistrala szeregowa, ale to jedna z magistral szeregowych. Takich magistral są setki. Nie wszystko co szeregowe, to od razu I2C. Gdyby tu było I2C, to producent by o tym napisał, nie ma ani słowa - jest tylko napisane, że to magistrala szeregowa i rozpisano ramkę danych.
    Drugi potencjometr ma trzy linie sterujące magistralą, a nie dwie.

To tyle w kwestii magistral.

0
  • #13 27 Lut 2012 15:09
    ArturP
    Poziom 12  

A ja, głupi do tej pory myślałem, że M.SZ to M.SZ. Co do tego drugiego, nie dopatrzyłem się 3 linii. Aaaa chodzi o ten zatrzask, no tak, moja wina. Na gnieździe opisany jako CE!!

0
  • #14 27 Lut 2012 20:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

To nie tyle zatrzask, co wejście służące do uruchomienia transmisji. CE - Chip Enable (a nie jak wcześniej pisałem Clock Enable). Podajesz impuls - budzisz układ, podajesz sygnał zegarowy, przesyłasz dane, podajesz impuls, kończysz transmisję. Typowy sposób sterowania. Są tam dwa takie układy, jeden to tylko potencjometr, drugi to kompletny procesor dźwięku, oba posługują się różnymi magistralami, dlatego masz rozdzielone sygnały CLK1, CLK2 i DATA1, DATA2 - i dlatego nie ma tam I2C, ponieważ przy I2C oba układy miałyby wspólne szyny CLK i DATA (i po co się przekomarzasz i próbujesz mnie pouczać?).

Podtrzymuję to, co napisałem wcześniej. Nie uruchomisz tego, musiałbyś dobudować układ sterujący, napisać program i programowo zrealizować magistrale. Jedyny sposób, to ominąć oba regulatory i uruchomić same końcówki mocy.

0
  • #15 28 Lut 2012 13:16
    ArturP
    Poziom 12  

Powtarzam, nie jest moim zamiarem Cię pouczać. To ja potrzebuję pomocy.
    Mam uszkodzony mechanicznie odtwarzacz DVD, elektronika pracuje bez zarzutu, są tam wykorzystane podobne scalaki do sterowania głośnością. Może uda mi się wykorzystać go do sterowania tą końcówką. Mam do niego całą serwisówkę. Będę coś modził.
    Na razie nie chciałbym zamykać tematu, bo może ktoś rozpozna to ustrojstwo.

0
  • #16 02 Mar 2012 15:01
    ArturP
    Poziom 12  

Sprzęt rozpoznany. To Universum DVD-DR 4036. Teraz tylko schemat znaleźć.
    Temat do zamknięcia.

0