Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona masztu antenowego

24 Lut 2012 12:09 3351 6
 • Poziom 15  
  witam,
  Planuje koło domu postawić maszt antenowy o wysokości 10 m i w związku z tym proszę o podpowiedz jak najlepiej zabezpieczyć go przed piorunami, oczywiście na pewno maszt będzie uziemiony przy pomocy bednarki, czy oprócz uziemienia stosować wogóle jakaś odgromówke nie chciałbym narażać sprzętu elektronicznego i antenowego, który będzie zamontowany na maszcie. Do tego masztu będzie szło zasilanie linia napowietrzna izolowaną o długości 600 metrów, czy ta linie tez zabezpieczać jeśli tak to w jaki sposób.
 • Poziom 26  
  Maszt antenowy to prawdopodobnie się stosuje taką samą ochronę w przypadku anten satelitarnych na dachach i spełnia rolę klatki Faradaya. Antenę umieszcza się w sześcianie. Poczekaj aż ktoś będący w temacie coś napisze.
 • Specjalista elektryk
  Sama antena powinna znaleźć się w strefie osłonowej utworzonej przez maszt i zwód pionowy wystający ponad antenę.
  Aby nie dopuścić do wniknięcia części prądu piorunowego do anten i urządzeń należy m.in. zachować bezpieczne odstępy izolacyjne.
  Sprawę dodatkowo komplikuje napowietrzna linia zasilająca, którą również należy chronić odgromnikami – w ty wypadku wymagana jest ochrona co najmniej klasy B i C, nie zapominając o ochronnikach kl. D, montowanych przy czułych urządzeniach elektronicznych.
  Jakby na to nie patrzeć sprawa nie jest prosta i wymaga bezpośrednich działań osoby dobrze obeznanej w tym temacie.
  Tu oprócz zagrożenia dla anteny i urządzeń występuje ogromne ryzyko sprowadzenia poważnego niebezpieczeństwa dla istot żyjących.
 • Poziom 15  
  Mozecie przesłać jakieś zdjecia takich rozwiązań bo nie ukrywam że chciałbym zaoszczędzić i sam wykonać wszystkie prace.
 • Poziom 36  
  rmffm12 napisał:
  ...Planuje koło domu postawić maszt antenowy o wysokości 10 m i w związku z tym proszę o podpowiedz jak najlepiej zabezpieczyć go przed piorunami, oczywiście na pewno maszt będzie uziemiony przy pomocy bednarki, czy oprócz uziemienia stosować wogóle jakaś odgromówke nie chciałbym narażać sprzętu elektronicznego i antenowego, który będzie zamontowany na maszcie. Do tego masztu będzie szło zasilanie linia napowietrzna izolowaną o długości 600 metrów, czy ta linie tez zabezpieczać jeśli tak to w jaki sposób.
  Coś to niejasno wygląda: maszt będzie jednocześnie słupem energetycznym, czy "koło domu" to 600m dalej ?
  W dodatku co na nim ma być i dlaczego - przeciętny dom jednorodzinny ma wysokość rzędu 6..12m i (na płaskim terenie) oddalony maszt o podobnej wysokości to przykład bezsensownej pracy, strat sygnału w.cz i pieniędzy oraz robienia sobie kłopotów (nie mówiąc już że maszt wolnostojący to budowla + prawne skutki tego faktu).
  Temat wiele razy poruszany na forum, także o tych sprawach pisałem i nie tylko na tym forum.

  Słowa kluczowe: sieć masy (budynku, posesji), Charoy, LEMP, ESD, anteny zwarte dla DC, ekwipotencjalizacja

  Przykładowo:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic998699.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1183103.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1564803.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482386.html
  ... https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic708744.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5548695#5548695 też

  i nie tylko. Linki wewnątrz istotne.
 • Poziom 15  
  trochę źle to zrozumiałeś. To będą trzy maszty antenowe jeden kratownicowy 10 m postawiony koło domu taki jak np. ten http://www.alupro.pl/pl/oferta/maszty.html oraz dwa zabudowane na słupach elektrycznych o wysokości 8 m w odległości 600 m od masztu kratownicowego. Bedzie to obejma do słupa i rura 2 metrowa na której będą anteny. Pytanie brzmi jak zabezpieczyć ten maszt kratownicowy oraz te maszty na słupach elektrycznych. Dodatkowo do tych slupów będzie prowadzone zasilanie po innych słupach, wiec będzie to napowietrzna linia elektryczna, która także chciałbym zabezpieczyć przed wyładowaniami tak by przepięcie nie weszło mi na sprzęt od strony zasilania. Czy dla masztu kratownicowego o wysokości 10 m potrzebuje pozwolenie budowlane
 • Poziom 36  
  Jak wysoki jest dom i dlaczego maszt nie ma być na nim ? - spora część wysokości masztu się marnuje, a w dodatku w większości przypadków na maszt wolnostojący będziesz miał procedurę budowlaną - same minusy.
  "Maszt na slupie elektrycznym" - zmiana przeznaczenia, proszenie się o kłopoty - wiele informacji jest w linkach i zakładkach na stronie firmy którą podałeś.
  Dalej nie wiemy co, jak i dlaczego ma być na tych masztach (także odległych) : np. końce anteny na fale krótkie (czy raczej z uwagi na odległość długie lub średnie) + oświetlenie okolic masztów albo doprowadzenie gniazdek do kosiarki :) ?
  Co na tych masztach (także tych odległych) ? Dokładne określenie rodzajów anten, częstotliwości (mniej więcej, np. 1.8MHz dipol pętlowy, 27MHz antena pionowa 5/8, 87-108MHz 10el. Yagi polaryzacja H, 2.4GHz parabola) jest tu także konieczne do dalszych rozważań. Prowadzenie przewodów w.cz. i energetycznych razem może mieć sens dla bezpieczeństwa, ale niekoniecznie dla pracy anten jak ma to być w jednym miejscu i znajdować się w wiązce kierunkowej anten - a na razie nic nie wiemy.
  Jak chcesz budować zgodnie z przepisami, to informacji możesz zasięgnąć w firmie do której link podałeś, no chyba że jesteś pracownikiem i chcesz poprawić informacje na stronie firmowej :)
  Jak myślisz, dlaczego wiele BTS GSM jest na masztach balastowych a nawet... na przyczepach samochodowych ?

  W każdym przypadku nie tylko ESD, ale i LEMP, a także przepięcia i stany awaryjne "zwykle nieburzowe" są konieczne dla rozpatrzenia odpowiednich zabezpieczeń.

  No i gdzie to wszystko ma być zlokalizowane, bo może "London" to w UK, a może w Kanadzie, a może w Australii (z filmu Barei wiemy że nie ma takiego miasta "Londyn") : w każdym z tych miejsc będą inne przepisy i większość rozważań jak zrobić dobrze a mimo to się nie narazić - będzie na nic.