Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Politechnika Wrocławska - Robotyka czy Aparatura Elektroniczna ?

24 Feb 2012 12:17 3452 16
 • Level 21  
  Quote:
  Witam !

  Zastanawiam się nad wyborem uczelni. Posiadam indeks na wszystkie uczelnie techniczne wygrany na olimpiadzie.
  Niestety nie znam osoby której mógłbym się poradzić, więc pytam na forum.

  Interesuję się ogólnie elektroniką , ale najbardziej lubię programować od mikrokontrolerów po układy FPGA. Myślicie że ten kierunek jest odpowiedni ?
  Tylko WAT taki posiada. Poza tym jak jest tam z wyposażeniem w aparaturę ? mają trochę sprzętu i płytek uruchomieniowych ? Czy łatwo później znaleźć pracę ? i czy lepiej mieszkać w akademiku czy w mieszkaniu ? Bo podobno w akademiku nie za bardzo są warunki do nauki :) mi to nie przeszkadza bo sam lubię czasem się pobawić ale bez przesady..

  Proszę o takie życiowe porady :)


  To powyżej jest przeszłością , porozmawiałem z kilkoma osobami i trochę mi otworzyli oczy. Przy okazji przybyło mi o 3 dodatkowe indeksy.

  Ktoś mi powiedział, że nie w Polsce nie znajdę pracy z takim wykształceniem ( po Systemach Cyfrowych ) , bo całą drobną elektronikę robią Chiny i kiedy ja zrobię jedną płytkę to oni przywiozą takich płytek cały wagon. I właściwie nie za bardzo jest to opłacalny kierunek , tak samo jak EiT. Jest w tym dużo prawdy.

  Natomiast bardzo opłacalne są kierunki typu Aparatura Medyczna czy Robotyka, ponieważ np. naprawa aparatury medycznej jest bardzo kosztowna i wymaga bardzo dużej wiedzy, wiadomo chodzi o życie ludzkie. Natomiast Robotyka np na taśmie produkcyjnej jest robot, którym steruje sterownik PLC, oczywiście taki sterownik wyprodukują Chiny , ale ktoś musi go zaprogramować i to też wymaga wiedzy, a przy okazji jest kosztowne. Poza tym po Robotyce będę mieć większe pole manewru, zawsze w ostateczności mogę być programistą.

  Wiem że w Polsce jest to trudne , ale chciałbym mieć pracę bardziej twórczą np. tworzyć układy mikroprocesorowe.

  I jak jest z zarobkami ? gdzie można zarobić najwięcej?

  I jak by to wyglądało gdybym chciał studiować na dwóch kierunkach?
 • Level 15  
  ^Rachel wrote:
  Witam !

  Zastanawiam się nad wyborem uczelni. Posiadam indeks na wszystkie uczelnie techniczne wygrany na olimpiadzie.
  Niestety nie znam osoby której mógłbym się poradzić, więc pytam na forum.


  Jeszcze na ISE EiTI na Politechnice Warszawskiego coś robią na FPGA, elektronika do zliczania zderzeń w CERNie jest właśnie robiona przez ludzi z ISE.
  Widziałem prelekcję ludzi z WAT o pomiarach i generacji odcinków czasu na FPGA, wyglądała całkiem sensownie prócz tego można kupić elektroniką przez nich projektowaną (karty liczników i generatorów) więc myślę są całkiem ok.
  Sprzętem chwalą się na stronie www.
  PW ma na pewbo dobre akademiki i jest w centrum Warszawy a WAT na zadupiu (Bemowo), dopytaj się jak jest ze stypendiami dla dobrych studentów na obu uczelniach.
 • Level 21  
  Znalazłem jeszcze interesujący kierunek na Politechnice Gdańskiej : Systemy Mikroelektroniczne.

  Teraz sam nie wiem co wybrać. A pozatym na PG widziałem zadania z Mikroelektroniczne Systemy Programowalne że każą pisać w VHDL-u a ja preferuję bardziej Verilog, czy teraz warto się przerzucić na VHDL ?

  Poza tym PG jest nieco dalej niż WAT.
 • Level 15  
  ^Rachel wrote:
  Znalazłem jeszcze interesujący kierunek na Politechnice Gdańskiej : Systemy Mikroelektroniczne.

  Teraz sam nie wiem co wybrać. A pozatym na PG widziałem zadania z Mikroelektroniczne Systemy Programowalne że każą pisać w VHDL-u a ja preferuję bardziej Verilog, czy teraz warto się przerzucić na VHDL ?

  Poza tym PG jest nieco dalej niż WAT.


  Jak bierzesz pod uwagę PW (i masz szansę się tam dostać) to nie ma co zawracać sobie głowy uczelniami z niższej półki.
 • Level 21  
  Proszę o przeczytanie jeszcze raz mojego pierwszego postu, ponieważ go zmieniłem, a temat leży gdzieś daleko :)
 • Level 30  
  ^Rachel wrote:
  Proszę o przeczytanie jeszcze raz mojego pierwszego postu, ponieważ go zmieniłem, a temat leży gdzieś daleko :)

  Młody jesteś i zdolny, bierz to co Ciebie interesuje i nie patrz na to co jest popularne i co inni mówią, bo to zwykłe mydlenie oczu. Nawet sprawa z chinami, bo takie osoby projektują elektronikę pod rynek kliencki, a nie biznesowym i skarżą się jak to łatwo azjaci podrabiają sprzęt, ale co w tym trudnego jak tam siedzi zwykły uC/uP z portem Ethernetowym czy interfejsem CAN, wystarczy spojrzeć na cenę evali, które sprzedają i ich 'pseudo-aplikacje' do zestawów, jakieś GUI i inne śmieszne rzeczy.

  Pójdziesz do jednej z dowolnych firm telekomunikacyjnych, to będziesz miał FPGA pod dostatkiem. To jest jedyna technologia na dzień dzisiejszy, która w małym i średnim zapotrzebowaniu na rynku potrafi wywiązać się z swojego zadania np. telewizji cyfrowej czy internetu. Nawet znajdzie się coś dla ludzi związanego z projektowaniem ASIC, zazwyczaj wygląda to tak że kupuję się gotowy rdzeń (ARM9/11) i parę bloków IP, ale trzeba to złożyć, bo FPGA będzie się nie opłacać czy tak samo garść scalaków jeśli można zamknąć to w jedną obudowę na pojedynczym krzemie.

  Ale jak tam chcesz, Twój wybór. Pracę raczej znajdziesz o takiej tematyce jak podałeś, ale to już od Ciebie będzie zależeć czy do tego się nadajesz.
 • Level 21  
  Od dzisiaj , mam tydzień na wybranie kierunku studiów z Politechniki Wrocławskiej ( niestety mogę iść tylko tam , ze względu na koszty ).

  Co myślicie o studiowaniu na dwóch kierunkach i czy to możliwe od pierwszego roku ? Chciałbym studiować "Automatyka i Robotyka kier. Robotyka" i "Elektronikę kier. Aparatura elektroniczna" . Czy to jest płatne ?

  Chciałbym studiować na dwóch , ponieważ obydwa przedstawiają się bardzo ciekawie i jestem przekonany , że nauka była by dla mnie czystą przyjemnością :)

  Myślę , że dam sobie radę. Zresztą te 5 lat studiów jak by nie było rzutuje na całe moje życie , gdzie bd pracować i w ogóle.
 • Level 32  
  Studia od początku na dwóch kierunkach są możliwe, ale odradzam. Jeszcze w tej rekrutacji można załapać się na studiowanie na dodatkowym kierunku bez dodatkowych opłat. Ale lepiej nie łapać drugiego kierunku "póki się da".

  Studia to inny świat i ciężko jest powiedzieć, jak człowiekowi na nich pójdzie, wiele osób ma problemu już z jednym kierunkiem, całe masy odpadają (szczególnie z Wydziału Elektroniki, dosłownie kilkaset osób po pierwszym semestrze) bardzo szybko.

  Znacznie lepiej jest skupić się na jednym kierunku i ewentualnie samodzielnie zacząć się rozwijać w innych dziedzinach, znacznie łatwiej się dostosować do ilości pracy. Sam chciałem kiedyś pójść na drugi kierunek na elektronikę, ale to się nie kalkuluje. Więcej pracy, plan zajęć zapchany po sufit, brak kontroli nad nim (musiałbym dostosowywać plan z pierwszego kierunku specjalnie pod drugi).
 • User removed account  
 • Level 11  
  Ok, a pracują w zawodzie wyuczonym, czy bardziej są informatykami i wykonują to samo co absolwenci kierunku informatyka?
 • User removed account  
 • Level 32  
  wrote:
  Ja mam wielu kolegów po tych kierunkach i powiem Ci, ze pracują całkiem nieźle. Calikiem nieźle zarabiają. Także PWr to dobry pomysł.


  Nie lubię tak uogólnionych wypowiedzi, bo napędzają mit pod tytułem "skończ politechnikę, będziesz dużo zarabiał".

  Samo skończenie politechniki nic nie da, jeśli człowiek sam się nie nauczy czegoś konkretnego do pracy. Dyplom to nie wszystko, a czasami niemal nic. Najwięcej mnie uczelnia jak dotąd nauczyła bojowania z biurokracją i kombinowania, najwięcej praktycznego podejścia do jakiegokolwiek zawodu nauczyli mnie koledzy z pracy i samodzielne starcia z problemami. Uczelnia tego nie zapewni.
 • User removed account  
 • Level 21  
  Dzięki.

  Ale mam jeszcze jedno ważne pytanie , ponieważ już teraz muszę się zarejestrować.

  Pójdę na Automatyke i Robotyke, z tego co widze to na pierwszym roku sa identyczne przedmioty jak na Aparaturze Elektronicznej.

  To mogę tak zrobić , że przez pierwszy rok będę studiował Robotykę , a później na drugi rok wziąc sobie dodatkowy kierunek Aparatura Elektroniczna ? wtedy nie będę musiał już zaliczać tych egzaminów na Aparaturze Elektronicznej co zaliczałem je na Robotyce w pierwszym roku. Tylko pokazuję wpisy, że zaliczyłem te przedmioty rok temu.

  Tak mi ktoś doradził, nie wiem czy to jest dobre. Czy odrazu jechać z dwoma kierunkami ?

  Dodano po 7 [minuty]:

  Tzn gdy będę na drugim roku Robotyki (wezme sobie następny kierunek Aparatura Elektroniczna) to czy przepiszą mi oceny z przedmiotów na Robotyce które miałem na pierwszym roku , do ocen z Aparatury na pierwszym roku.
 • User removed account  
 • Level 32  
  wrote:
  OK. Zatem mowie dokladniej.
  Pracuja w
  -Atos
  -Simens&Nokia
  -Politechnika Wrocławska
  -Tiesto
  Lepiej?
  Żaden z moich znajomych nie jest bezrobotny, i każdy pracuje w zawodzie wyuczonym lub blisko wyuczonego.


  Trochę się nie zrozumieliśmy. Jakbym był licealistą, to po przeczytaniu tego tematu pomyślałbym sobie "aha, więc wystarczy skończyć politechnikę, to mi da świetną pracę", a tak nie jest. Stąd się biorą tak zwani "wykształceni bezrobotni", którzy poszli na studia byle pójść i są zdziwieni, że nie mogą znaleźć pracy. Absolwentów z dyplomem w ręku nie jest tak atrakcyjny, jak absolwent z jakimś doświadczeniem zawodowym, udziałem w projektach badawczych, konferencjach, ciekawych kołach naukowych.

  Wspomniani znajomi na pewno nie żyli od sesji do sesji, tylko czymś konkretnym się zajmowali i rozwijali w jakimś kierunku zgodnym z ich zainteresowaniami i to chcę podkreślić.
 • User removed account