Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć moc potrzebną do ogrzania powietrza

sebargs 24 Lut 2012 18:03 4004 14
  • #1 24 Lut 2012 18:03
    sebargs
    Poziom 9  

Witam!
    Potrzebuje rady odnośnie ogrzania powietrza w komorze o kubaturze 6m3 mam do wykorzystania grzałki o mocy 1kW.Temperatura w komorze 140*C.
    Moje pytanie brzmi ile grzałek powinienem zainstalować oraz jaka musi być wydajność wentylatora bo chciałbym wymusić ruch powietrza w komorze.

0 14
  • #2 24 Lut 2012 19:25
    vodiczka
    Poziom 43  

Jak szybko chcesz nagrzać komorę?
    Jaka izolacja cieplna komory?
    Czym wypełniona komora?
    Czy to ma być proces suszenia czy wygrzewania wsadu?
    Jak szybki ruch powietrza w komorze i czy nie wystarczy naturalna konwekcja. Wentylator wytrzymujący 140*C to spory koszt.

Bez tych założeń nie da się sensownie podpowiedzieć.

0
  • #3 24 Lut 2012 19:49
    sebargs
    Poziom 9  

Komora ma 3 metry długości materiał (tektura) i musi sie podgrzewac przez 15 sekund.
    Izolacja to płyta obornicka 10cm gruba z wełna mineralna w srodku.
    Ruch powietrza beda wytwarzaly 2 turbiny tylko nie wiem jaka musza miec wydajność.

0
  • #4 25 Lut 2012 10:05
    vodiczka
    Poziom 43  

Dokładnie - czy materiał wprowadzasz do nagrzaniej komory i ma się podgrzewać przez 15s czy wprowadzasz do zimnej i w ciągu 15 s chcesz osiągnąć 140*C ?

Jaka jest objętosć wprowadzanego materiału?

Zakladając że w ciągu 15 s nastąpi jednokrotna wymiana powietrza w pustej komorze potrzebowałbyć turbin o łącznej wydajności 1500 m3/h

0
  • #5 25 Lut 2012 10:34
    jasjarzy
    Poziom 14  

Nie szalej z tym powietrzem.
    Wystarczy mały silniczek lub 2 na zewnątrz komory ze śmigłem w komorze.
    W 15 s to tekturę sparzysz tylko powierzchniowo (duża izolacyjność tektury)
    Główne zapotrzebowanie ciepła to odparowanie cieczy.

Może zastanów się nad promiennikami z regulacją mocy.
    Promieniowanie prędzej wniknie w tekturę.

0
  • #6 25 Lut 2012 12:04
    Rzuuf
    Poziom 43  

Promieniowanie podczerwone działa bardzo powierzchniowo i nie wnika wgłąb materiału, który dla tego promieniowania nie jest przeźroczysty
    (a choćby półprzepuszczalny).
    Wnikanie promieniowania w materiał wilgotny jest możliwe dla mikrofal i jest skuteczne do głębokości równej +/- długości fali. Woda (wilgoć) ma jedno z maksimów pochłaniania dla częstotliwości ok. 2,5GHz.
    Jeżeli głównym celem operacji technologicznej ma być nagrzewanie, to może warto pomyśleć o bezpośrednim grzaniu dielektrycznym materiału?
    Jeśli głównym celem ma być suszenie, to może skuteczniejsze by było suszenie próżniowe?

0
  • #7 25 Lut 2012 17:28
    sebargs
    Poziom 9  

Objętość materiału wynosi 0,32 wewnątrz ma on otwory w kształcie plastra miodu.
    Komora ma przez cały czas pracy utrzymywać temperaturę 140*C materiał ma przejeżdżać przez nią w ciągu 15 sekund.
    Wole wykorzystać grzałki bo mam ich pod dostatkiem.

Dodano po 1 [minuty]:

Otwory będą zróżnicowane.

0
  • #8 25 Lut 2012 17:47
    vodiczka
    Poziom 43  

Ale od Ciebie trzeba wszystko wyciągać, jeżeli materiał przejeżdża (jak? przez śluzę?) to potrzebujesz lekkiego nadciśnienia w komorze aby zimne powietrze nie wpadało do środka.
    Policzenie tej komory jest dość skomplikowane a musisz jeszcze założyć z jaką tolerancją chcesz utrzymać temperaturę, co innego 140 +/- 10 a co innego 140 +/- 2 Bez obliczeń nikt odpowiedzialny nie poradzi "na wyczucie"

0
  • #9 25 Lut 2012 18:01
    Rzuuf
    Poziom 43  

"Zdalnie" bez kilku podstawowych pomiarów (wielka niewiadoma: straty cieplne), tego zaprojektować się nie da.
    Proponuję wstępnie założyć instalację na 150kW (może okazać się mało!) i zmierzyć rezultat.

0
  • #10 25 Lut 2012 18:23
    sebargs
    Poziom 9  

dziś zrobiłem próbę 24kW + mała turbina o niewiadomej wydajności mieszała powietrze w komorze uzyskałem 130*C w ciągu 45 minut tylko narazie wszystko odbywa się bez tektury.

0
  • #11 25 Lut 2012 21:26
    vodiczka
    Poziom 43  

Rzuuf napisał:
    Proponuję wstępnie założyć instalację na 150kW (może okazać się mało!) i zmierzyć rezultat.

Aż tyle to raczej nie, jak mamy strzelać to obstawiam pomiędzy 60 a 90 kW. Komora nie jest bardzo duza a objętość materiału (rozumiem 0,32 m3 a nie 0,32 objętości komory) to zaledwie 5 % objętości komory.

0
  • #12 29 Lis 2012 22:12
    MateuszG87
    Poziom 2  

Witam
    Mam nadzieje że temat się nie skończył i ktoś mi pomorze.
    Zbudowałem piec który ma się nagrzewać do temperatury 200C.
    Objętości wewnętrzna pieca wynosi 1,05m^3 (1500X1000X700 mm)a grzałki zastosowałem 2x 2000W (umieściłem je na spodzie pieca), zasilane napięciem 230v.
    Piec się nagrzewa w ciągu 10min do 90C i potem bardzo zwalnia, po 40 min osiąga temp. 120C.

Jako izolację pieca zastosowałem watę mineralną o grubości 7cm.

Moje pytanie brzmi czy grzałki o takie mocy mają szansę nagrzać piec o tych wymiarach do temp. 200C w czasie 15min.
    Co zrobić aby poprawić wydajność grzałek??
    Czy wymuszony ruch powietrza poprawi czas nagrzewania przy tej objętości, a jak tak to jak dobrać moc silniczka i wielkość wiatraczka??

0
  • #13 29 Lis 2012 23:02
    vodiczka
    Poziom 43  

MateuszG87 napisał:
    Piec się nagrzewa w ciągu 10min do 90C i potem bardzo zwalnia, po 40 min osiąga temp. 120C.
    MateuszG87 napisał:
    Moje pytanie brzmi czy grzałki o takie mocy mają szansę nagrzać piec o tych wymiarach do temp. 200C w czasie 15min.

Sam sobie odpowiedziałeś że nie mają szans więc po co pytasz?
    Pytanie powinno być - ile takich grzałek potrzebuję? Dwie grzałki po 2 kW to tyle co dwie farelki lub dwa czajniki.
    Na oko to potrzebujesz 10-15 kW a grubość wełny mineralnej zwiększ dwukrotnie.

0
  • #14 29 Lis 2012 23:23
    MateuszG87
    Poziom 2  

Widziałem na alleg... piec o objętości 3,5m^3 który był nagrzewany elektrycznie o mocy 9kW. Myślałem że 4kW powinno wystarczyć.

0
  • #15 29 Lis 2012 23:44
    vodiczka
    Poziom 43  

MateuszG87 napisał:
    Widziałem na alleg... piec o objętości 3,5m^3 który był nagrzewany elektrycznie o mocy 9kW.

Do jakiej temperatury i w jakim czasie? To trochę tak jak z silnikiem samochodu, im większą prędkość w krótszym czasie chcesz osiągnąć, tym większa moc silnika potrzebna a gdy rozbujasz do 120 km/h w 6 s to do jazdy z tą prędkością wystarczy 20% mocy.

0