Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

partycja NTFS zmieniona na chronioną GPT - dysk niewidoczny - co robić?

25 Lut 2012 00:03 22951 20
  • Poziom 8  
    Witam,

jestem tu pierwszy raz, potrzebuję pomocy, postaram się opisac co narozrabiałem.
    Dysk SATA WD20EVDS 2TB sformatowany pod NTFS, wypełniony danymi podłączyłem w obudowie SunBright do portu USB serwera Synology. Był to dysk na którym miałem zgrane dane, do przegrania właśnie na serwer Synology. Po jakiś tam pierwszych operacjach kopiowania zrobiłem głupotę tj. odpiąłem dysk z portu USB bez bezpiecznego usunięcia. Pokarało mnie bo do tej pory gdy wyjmowałem w ten sposób urządzenia i dyski USB z róznych komputerów nigdy nie spotkało mnie kuku. Mam nauczkę. Po ponownym podłaczeniu do serwera dysk jest widziany z poziomu managera ale ma nierozpoznany format danych. Mac OS nie widzi go, chce go inicjować, Explorer Windows nie widzi go także, natomiat zarządzanie dyskami i momputerem pod Win XP pokazuje mi partycję bez litery woluminu, zdrową i określa ją jako chronioną partycję GPT.

Do rzeczy:
    - czy moje dane szlag trafił czy są do odzyskania?
    - czy ktoś mi pomoże tutaj czy czeka mnie kosztowny wydatek w firmach odzyskiwania danych, a było ich tam z 1,5 TB? Nie są to jakieś super super cenne dane ale wolałbym je mieć szybko. No i zawsze czegoś bym się nowego nauczył.
    - jestem z Warszawy i na terenie kogę się pofatygować osobiście, mam dobry zwyczaj odwdzięczania się

Czekam na pomoc.

Pozdro

Piotr
  • Poziom 8  
    Witam ponownie i dziekuję za odzew.

Poniżej zamieszczam zapisanie pliku sektorów i zrzutu ekranowego okienka znalezionych partycji wykonane programemDMDE 2.4.0:

Plik bin dodano, sektory 0-100.

Czekam na dalsze polecenia. Partycja o którą mi chodzi to DATA12.

Pozdro

Piotr
  • Poziom 8  
    Witam ponownie.

Co mam teraz zrobić? Pomoże ktoś?

Tak się zastanawiam czy nie powinienem jednak podać sektorów 0-2048. Zrobię to ponownie gdy zakończy się młócenie skanowania NTFS. Robi się to już 24 godziny a jest 48% = ok. 1,9 mld sektorów.

Pozdro
  • Poziom 8  
    Witam,

załączam plik ze skanowania ntfs (trwało to ponad 50 godzin) oraz plik analizy sektorów 0-2048.

Zapis pliku log ze skanowania NTFS:

[ntfsscan3]
    scan_object="Physical†Drive†1"
    scan_range="0x0-0x1d1c1116000"
    scan_state_sec="block:0x1000;inc:0x1000;first:0x800;shift:0x800;sec:0x800;set:0x0"
    MFT_frags_number=2
    MFT_0=0xc0100000:0:15360:0x400:0x1000:0x1000:0x0:0x1d183e1f:9:15360:0x3
    MFT_0_s="2;0x100000:8,0xc00fe000:1,"
    MFT_0_i="9;-5,-29,-35,-42,-48,-69,-75,-207,-223,"
    MFT_0_ic="9;0x5:0x2c,0x1:0xb9b17,0x1:0x935e955,0x2:0x43d007d,0x1:0xb9b18,0x1:0x672d7e9,\
    0x1:0x71d3347,0x1:0x16942d79,0x1:0x18b3c124,"
    MFT_1=0x102000:0:4:0x400:0x1000:0x0:0x0:0xc0eff:0:15360:0x3
    MFT_1_s="1;0x100000:2,"
    INDX_recs="0;"
    INDX_recs_times=10
    volstarts="8;0x100000:8:0x3,0xc00fe000:1:0x2,0x7e00:1:0x2,0x200:1:0x2,0x4400:1:0x2,\
    0x8004400:1:0x2,0x8100000:1:0x2,0x1d1c1115e00:1:0x2,"
    volstartsother=0
    maxmftnumallow=2147483647
    maxvolsize=0x1d1c1116000
    volumes_number=1
    volume0="FILE:0x400; CLUS:0x1000; INDX:0x1000; coffs:0x0; start:0x100000; size:0x1d183e20000"
    volumeselected=-1
    volumesortcol=6

Czekam na pomocne rady. Da się coś z tym zrobic?

Pozdro
  • Poziom 8  
    migol21,

chłopie, wiszę ci flaszkę.
    Daj na priva swój email albo adres, kurier dostarczy Ci do rąk własnych. Wiedza kosztuje i trzeba ją wynagradzać.

Dozgonne podziekowania, oszczędziłeś mi ze dwa tygodnie roboty.

Pozdro
  • Poziom 8  
    Ale ... aż głupio mi pisać, mam problem z nastepnym dyskiem. Dwa dyski w kilka dni to już moim zdaniem prawdziwa epidemia więc może zacznę od początku co pomoże znaleźć przyczynę a nie tylko leczyć skutki.

Moja sieć domowa to. m.in mój komputer iMac z Mac OS Lion i postawionym na wirtualnej maszynie pod WMWare Windowsem 7, który chodzi w tle oba systemy "widzą" się nawzajem. W sieci miałem serwer QNAP 459 PRO który własnie zamieniam na Synology 2411+, stąd tyle operacji kopiowania zawartości dwuterowych dysków. Oprócz tego często korzystam z kilku dysków podpinanych pod USB. I z nim mam czasami problemy z opróżnianiem kosza. Tak to mniej więcej wygląda.

Ten poprzedni walniety dysk z którym mi pomogłeś mógł zostać zwalony przez moją głupotę czyli wyjęcie wtyczki z portu. Ale ten dzisiejszy ... z nim nic się nie działo. Pracował, program pod Win 7 prowadził na nim operacje zapisu. Wyłączyłem system i ... żaden system tego dysku juz nie widzi. Komunikat z narzedzi dyskowych XP identyczny jak poprzednio.
    Tym razem chodzi o partycję o nazwie WD2TB_3D która była pod NTFS. "Widać" tam jeszcze starą partycję o nazwie eSATADisk2 też NTFS która była poprzednio. Dysk został przeformatowany pod Mac OS jako NTFS bez kompresji (ale bez kasowania całej zawartości dysku tylko szybki format) i na partycję WD2TB_3D zostały wgrane nowe pliki z mojego serwera. I znowu klops.
    Raz jeszcze prosze Cię gorąco o pomoc. Czy masz pomysł co może się dziać w moim systemie?

Załączam plik partycji jako jpg:

oraz plik bin dla sektorów 0-2048.

Pozdro
  • Specjalista HDD Recovery
    Nie za bardzo to rozumie.
  • Poziom 8  
    A dasz radę pomóc temu dyskowi?

Pozdro
  • Poziom 10  
    Witam
    Odgrzeje temat przy okazji podobnego problemu. Z góry dzięki za pomoc jeżeli w ogóle coś da się zrobić z tym tematem.
    Dysk 1TB Seagate partycja chroniona GPT
  • Poziom 10  
    Podaje wyniki skanowanie z pliku .log

Oraz zrzuty ekranu podającego wynik skanowanie FAT
    partycja NTFS zmieniona na chronioną GPT - dysk niewidoczny - co robić? partycja NTFS zmieniona na chronioną GPT - dysk niewidoczny - co robić? partycja NTFS zmieniona na chronioną GPT - dysk niewidoczny - co robić? partycja NTFS zmieniona na chronioną GPT - dysk niewidoczny - co robić?

Mam jeszcze pytanko czy uda mi się zrobić to programem w wersji Free czy jednak konieczne będzie zakupienie wersji komercyjnej? Z góry dzięki za info.
    Kolego piqas to że to jest GPT jest najmniejszym problemem większym jest EFI.
  • Poziom 10  
    Jakieś propozycje? Czy jest w ogóle jakaś szansa na odzyskanie danych?
    Otwórz wolumin i zobacz co w nim jest.
  • Poziom 10  
    Generalnie nie mogę nic zrobić dysk jest niewidoczny. W narzędziach administracyjnych--->obsługa dysków pokazuję partycja chroniona GPT. Nie mogę go otworzyć.
    Kolego najpierw pokazujesz DMDE a potem mówisz o Windowsie to jakich narzędzi używasz Windowsa czy DMDE !
  • Poziom 10  
    Najpierw zacząłem od Windowsa wiadomo próbowałem cokolwiek z nim zrobić z poziomu Wina. Po tym jak Win wywiesił białą flagę przeszedłem na DMDE.
    Także prośba gdy piszesz gdzie co mam otworzyć prosiłbym o sprecyzowanie z którego narzędzia mam skorzystać. Dodam że w DMDE nie jestem dość biegły więc proszę o instrukcję drukowanymi literami ;)
    Jeszcze pytanko czy żeby otworzyć dysk w DMDE muszę go ponownie przeskanować? <:P
    Kolego ale przecież ja nie będę teraz uczył cie obsługi programu.
    Masz od tego helpa , manuala , filmy przyglądnij się i będziesz wiedział poza tym dośc jasno pisze co się otwiera jako wolumin.
    https://www.youtube.com/watch?v=iMQMbaosft0
  • Poziom 10  
    Widzę że piszesz "dość jasno". Postaram się zrobić wszystko zgodnie z filmikiem który dołączyłeś. Wkleję to co tam zobaczę. :)
    Edit:
    Po zakończeniu skanowania który wolumin otworzyć?
    Edit:
    Tak to wygląda po skanowaniu:

Po otwarciu dos_boot mam coś takiego:

Posty scaliłem. Używaj opcji "zmień" w momencie aktualizacji informacji. swiercm

W moim przypadku wszystko skończyło się szczęśliwie. Oczywiście dzięki pomocy Pana migola. Zgodnie ze wskazówkami łącznie 80 GB zdjęć odzyskanych.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.