Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa baterii laptopa LG G1

25 Lut 2012 12:56 5493 15
  • Poziom 22  
    Chcę bliżej przyglądnąć się baterii BTY-M52, 10,8V, 4,4Ah. Poza nią nic nie dolega laptopowi, służy wiernie jako kolejny w rodzinie mimo intensywnego traktowania przez najmłodsze wnuki, starszym parametry nie odpowiadają :)

Dane baterii, niektóre wartości wprost z kosmosu jak sądzę:

Tak wygląda proces rozładowania baterii:

Baterię rozebrałem, jest na układzie bq20**:

Pomierzyłem napięcia zestawu ogniw baterii (Panasonic CGR18650C): wynoszą 3,92, 3,83 i 3,93 V. Cała bateria ma 11,7V. Różnice trochę duże.

Czy wystarczy reset elektroniki w baterii w oparciu o program SBWorkshop i interfejs I²C czy też konieczna będzie oprócz tego wymiana ogniw? Wszystkich? Może tylko tych z napięciem 3,83V?
  • Poziom 22  
    Zbudowałem interfejs, odczytałem dane baterii, jak na mój gust to coś mało tych danych:

Pora na kolejny krok czyli odczytanie wsadu pamięci. Mam parę pytań w związku z tym:

- czy muszę dokładnie znać oznaczenie układu? Odczytać mogę jedynie bq20** (fotka w poprzednim poście). Jest tam jeszcze inny układ, czy ma on jakieś znaczenie?

- czy muszę znać dokładnie rodzaj kości pamięci? W moim przypadku oznaczenia są kompletnie nieczytelne, zalane jakąś substancją, nawet nie wiem czy to jest właśnie pamięć:

Jeśli to jest pamięć serii 24c to jak rozszyfrować piny? Nie bardzo widzę gdzie mógłbym się wpiąć interfejsem do pól lutowniczych. Pamięci wolałbym nie wylutowywać.

• Poziom 23  
    Nie odczytało Ci kolego poprawnie danych z baterii. Sprawdz, czy podpiąłeś urządzenie pod odpowiednie piny baterii. Czy zapala się druga kontrolka w be2works?
  • Poziom 22  
    Lupo - baterie napisał:
    Nie odczytało Ci kolego poprawnie danych z baterii. Sprawdz, czy podpiąłeś urządzenie pod odpowiednie piny baterii.

Zmylił mnie fakt, że podpiąwszy pierwszy raz otrzymałem komunikat "battery not foud". Za drugim razem komunikatu nie było więc uznałem, że jest dok. Zmieniłem kolejny raz połączenie i teraz mam takie dane:

Lupo - baterie napisał:
    Czy zapala się druga kontrolka w be2works?

Nie bardzo kumam o jaką kontrolkę chodzi.
  • Poziom 21  
    Dane są oczywiście złe a właściwie to nie są to żadne dane.Masz albo uszkodzony interfejs albo źle podłączoną baterię.Co do kontrolki to będziesz wiedział jak ściągniesz program be2works i uruchomisz go,znajdziesz je na dole okna programu po lewej stronie.
  • Poziom 28  
    Ten pierwszy bq jest 38pin, może to być bq2083,84,85, 20z80 lub też coś innego. Klej z układu 8 pin zdrap delikatnie nożem, lub spróbuj rozpuścić acetonem na jakimś waciku, oczywiście wykonuj te operacje bez ogniw.
  • Poziom 22  
    wibi napisał:
    Masz albo uszkodzony interfejs albo źle podłączoną baterię

Bateria jest raczej dobrze podłączona. GND z interfejsu do minusa baterii a SCL i SDA ze złącza J4 interfejsu w różnych kombinacjach do I, D, C na płytce baterii:

Interfejs może być zły boć to przecież samoróbka a doświadczenie moje cieniutkie. I to mimo tego, że ku mej radości SBWorkshop twierdzi, że Adapter OK.

wibi napisał:
    Co do kontrolki to będziesz wiedział jak ściągniesz program be2works i uruchomisz go

Pobrałem program, odpaliłem i w każdej konfiguracji połączenia interfejsu z baterią na dole okienka programu są trzy czerwone ikonki. Próba odczytania danych baterii tym programem powoduje jedynie miganie drugiej ikonki.

Nie widzę błędów w interfejsie ale skłonny jestem drugi zrobić. Wtedy będzie może więcej wiadomo.
  • Poziom 22  
    krzychu1985^ napisał:
    Ten pierwszy bq jest 38pin, może to być bq2083,84,85, 20z80 lub też coś innego.

Odcyfrowałem nie bez problemów, jest to układ bq2085db.

krzychu1985^ napisał:
    z układu 8 pin zdrap delikatnie nożem, lub spróbuj rozpuścić acetonem na jakimś waciku, oczywiście wykonuj te operacje bez ogniw.

Odłączyłem baterię (zachowując zalecaną na kolejność) i dokopałem się do oznaczenia tego układu. Jest na nim CEA EY1. Co to jest? Niewiele na ten temat w necie znalazłem.

Czy to znaczy, że zbudowany w pocie czoła interfejs (na pierwszej w życiu wytrawionej płytce) nie obsłuży elektroniki tej baterii? W podwieszonym temacie o resecie elektroniki pisze, że obsługuje BQ2040, BQ2060, BQ2063 i pamięci Eeprom 24C01, 24C02, 24C04.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    figurel napisał:
    krzychu1985^ napisał:
    Ten pierwszy bq jest 38pin, może to być bq2083,84,85, 20z80 lub też coś innego.

Odcyfrowałem nie bez problemów, jest to układ bq2085db.

krzychu1985^ napisał:
    z układu 8 pin zdrap delikatnie nożem, lub spróbuj rozpuścić acetonem na jakimś waciku, oczywiście wykonuj te operacje bez ogniw.

Odłączyłem baterię (zachowując zalecaną na kolejność) i dokopałem się do oznaczenia tego układu. Jest na nim CEA EY1. Co to jest? Niewiele na ten temat w necie znalazłem.

Czy to znaczy, że zbudowany w pocie czoła interfejs (na pierwszej w życiu wytrawionej płytce) nie obsłuży elektroniki tej baterii? W podwieszonym temacie o resecie elektroniki pisze, że obsługuje BQ2040, BQ2060, BQ2063 i pamięci Eeprom 24C01, 24C02, 24C04.

Obsłuży jak najbardziej.
    W swojej baterii masz sterownik z wewnętrznym fleshem. Czyli podłączasz się bezpośrednio pod złącze baterii w celu odczytania wsadu.
    Jeśli pierwsza dioda w programie Be2Works jest czerwona oznacza to, że interfejs nie działa prawidłowo.

Do złącza baterii podłączasz się do minusa - GND, do SCL - C, do SDA - D.
  • Poziom 22  
    Już mi ręce opadają. Spłodziłem nowy interfejs (płytka jak w nowo dołączonych fotkach w podwieszonym temacie o resetowaniu baterii, tylko brzydsza, ręcznie malowane ścieżki). Dołożyłem wszelkiej staranności, najpierw dałem 7406 bo mogłem na miejscu kupić, potem zakupiłem przez Internet 74LS06N, kolejność połączeń zalecana na forum. I co? I nic.
    W SBWorkshop komunikat Adapter OK ale danych baterii nie czyta - battery not found. W programie BE2Works same czerwone prostokąciki.
    Jest gorzej niż na poprzednim interfejsie (nie ma go już), tam choć fałszywe ale dane jakieś pokazywał, kliknąwszy Read Battery w SBWorkshop widać było przemieszczający się pasek postępu.
    Bateria dwa tygodnie nie ładowana a napięcie na każdej parze ogniw 4,04 - 4,06 V. Napięcie na złączu baterii 12,17V.
    Może trzeba błędu szukać na płytce baterii? Oglądałem pod lupą, widocznych uszkodzeń brak ale to pewnie nic nie znaczy. Podłączyłem baterię pod lapka, ładuje od 0,1% i po ok. 20min nagle z 0,3% skacze do 100% czyli z baterią jest komunikacja.
    Może port LPT uszkodzony?
    Co jeszcze mogę zrobić? Budować trzecie interfejs? Jeśli tak to na pająku zrobię.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Możesz spróbować na pająku zrobić interfejs i sprawdzić co się dzieje. Możesz też na innym komputerze sprawdzić - niekiedy port równoległy nie chce działać jak należy.
  • Poziom 22  
    Trochę się rozjaśniło.
    Po pierwsze, to dałem ciała, bo zbyt wysoką wersję BW2Works zainstalowałem. Teraz mam z podwieszonego BE2Works.2.82.2.demo.
    Spłodziłem kolejny interfejs, na pająku wg tego schematu:

No i odczytałem dane baterii:

Natomiast w programie BE2Works otrzymuję takie coś, wygląda, że układ jest zablokowany?

Co dalej z tym fantem można zrobić?
  • Poziom 21  
    Zapewne nic nie zrobisz gdyż układ jest zabezpieczony hasłem i nie masz dostępu do wsadu ale tu mogli by Ci pomóc inni,mający więcej doświadczenia. Ja w takiej sytuacji po prostu wymieniłem płytkę ze sterownikiem (z innej i innego typu) na zupełnie innym układzie ale o podobnych parametrach (napięcie),sprawdziłem czy mój netbook (Lenovo) współpracuje z baterią a gdy okazało się, że współpracuje to po prostu przelutowałem złącze i jakoś zmieściłem w obudowie (złącze musiałem połączyć z płytką kabelkami) . Nastepnie przeprowadziłem kalibrację tak zmontowanego ogniwa i......bateria działa a nawet trzyma ok.4 godzin.Płytkę miałem z jakiejś innej baterii kupionej na "szrocie" za parę złotych.Dodam jeszcze, że Lenovo to b.wymagająca firma i gdyby nie to, że już wcześniej miałem wgrany "zmodyfikowany" bios bez danych baterii i innych ograniczeń, to taka operacja zapewne by się nie udała bo bios blokował by inną baterię od tej, zapisanej w biosie.
  • Poziom 22  
    Frustrująca jest świadomość, że właściwie sprawna bateria tylko poprzez "kruczki" programowe już do użytku nie nadaje się.
    Na Allegro są do kupienia baterie BTY-M52 (za jedyne 30 zł), nietestowane. Gdybym trafił na sprawną elektronikę? Ogniwa niechby i liche były. Jest szansa, że układ mógłby być bez hasła? Jak to z kolegów praktyki warsztatowej wygląda, czy producent stosował w jednym typie baterii układy BQ2085 z hasłem i bez? A może w tym samym typie baterii były stosowane różne układy i pamięci?
  • Poziom 21  
    Jeśli te baterie (BTY-M52) są z tzw."leżaków" czyli całkowicie rozładowane w warunkach magazynowych to uważam, że warto taką kupić bo po naładowaniu ogniw zewnętrzną ładowarką jeszcze trochę popracują, na pewno nie gorzej niż te które byś "zresetował"

• Poziom 32  
    U ciebie jest CC bardzo wysokie. Przecież bq2085 z powodzeniem resetuje be2works tyle że wersja pełna lub czasówka. A jeśli nie możesz kupić programu wyślij do kogoś, kto ma. Pewnie koszt będzie dużo niższy niż zakup nowej baterii.