Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio ręczne na pasmo lotnicze.

25 Lut 2012 13:55 4576 14
 • Poziom 33  
  Czym się technicznie różni Yaesu VX 7 z odblokowanym nadawaniem AM w pasmie lotniczym od Icom 24 lub 6? Chodzi mi wyłącznie o różnice techniczne, a nie prawne, bo te drugie są mi znane.
  Jak rozumiem to moc jest ograniczona do 1 W, a co z jakością AM? Podobno jest jakiś "udawany", ale koledzy testowali oba radia na niewielkiej odległości i jakość była nie do odróżnienia.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 33  
  Czy można prosić jakiegoś linka do informacji o sposobie odblokowania nadawania AM w paśmie lotniczym w VX-7? Po raz pierwszy słyszę o czymś takim, człowiek uczy się całe życie.
  Poza tym VX-7 ma kiepski odbiornik AM w paśmie lotniczym. Zachowuje się tak, jak by w ogóle nie miał ARW. Trzeba cały czas kręcić gałką od głośności żeby nie ogłuchnąć przy silnych sygnałach i cokolwiek usłyszeć przy bardzo słabych sygnałach. Nie polecam go do ciągłych nasłuchów w paśmie lotniczym.
 • Poziom 33  
  Nie mam linka. Sprawdzono nadawanie w ten sposób, że przeprowadzono je z ziemi i było słyszalne w radiostacjach lotniczych na ziemi, więc nadaje. Jak? Nie wiem. Dlatego pytam o co chodzi z tą symulacją AM przez FM? Jak to jest że słychać na odbiornikach AM? Też się uczę całe życie. :)
  Nie wiem czy jest kiepski odbiornik, ale nie zauważyłem problemów z odbiorem. W powietrzu nie testowałem.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Te radia nie nadają w AM, ale w FM... W paśmie AIR odbiorniki pozostawiają wiele do życzenia i dlatego całkiem przyzwoicie słychać między nimi.
 • Poziom 38  
  Główna różnica polega na tym że IC-A24 i A6 są radiotelefonami dedykowanymi na pasmo lotnicze, a VX-7R ma to pasmo jako dodatek. Nadajniki obu radiotelefonów mają modulatory AM więc nie "udają" tej modulacji. Odbiornik IC ma w głowicy MOSFETy dwubramkowe, a wzmacniacz w.cz. objęty jest pętlą ARW, głowica VX jest na NPNach i ma gorszą ARW. Różnice są też w filtrach w.cz. głowicy, które w IC są trójobwodowe a w VX dwuobwodowe, w obu głowicach strojone. Nie będę opisywał pozostałych różnic, te można znaleźć porównując parametry i schematy obu radiotelefonów. Jedno jest pewne IC ma lepszy odbiornik, głównie dlatego że pierwszy mieszacz jest na tranzystorze MOSFET dwubramkowym, który ma lepsze IP3 i ma większą odporność na intermodulację również dzięki lepszej ARW wzmacniacza w.cz.
 • Poziom 30  
  Na sch. blokowym jak też ideowym VX-7R widać, że pętla arw zamyka się w bazie 1wszych tranzystorów od strony anteny (we wszystkich trzech odbiornikach - regulacja p. pracy) czyli prawie-że tam, gdzie ATT blokuje w.cz. (i jeszcze w bloku BC RX, którego nie rozumiem to wygląda jakby jakiś czwarty mikser na średnie fale czy coś) i nie widzę, aby arw dochodziła do jakichkolwiek filtrów p.cz. (chyba, że ktoś z lepszym szkiełkiem i okiem lepiej się dopatrzy). Podobne rozwiązania stosuje się w radiach typowo FM'owych, gdzie AGC to tylko Tx-ATT. Taka ARW nie ma prawa prawidłowo działać w AM. Można to w prosty sposób naprawić.
 • Poziom 33  
  Każdy odbiornik AM, lepiej czy gorzej odbierze emisję FM. A najlepsze rezultaty uzyskuje się, kiedy odstroimy się z odbiornikiem AM nieco od częstotliwości pracy FM. Uzyskamy wtedy demodulację sygnału FM na "zboczu" detektora AM. To tak w wielkim skrócie. Na rysunku ładnie by było to widać.
 • Poziom 30  
  Znalazłem jeszcze, że AGC wchodzi do bazy pierwszego Q za filtrem XF2001 pierwszej p.cz. NFM, natomiast za filtrem WFM 10,7MHz nie ma ARW. Tak, że regulacja jest w dwóch miejscach, w których regulowany jest punkt pracy tranzystora napięciem AGC wychodzącym z diody schottky AM Det o napięciu przewodzenia max 0,37V. Uważam, że to za mało jak na AM przydało by się jeszcze co najmniej 2 punkty zamknięcia pętli ARW, a w szczególności jeden Q1010, 11, 12, 13 > pierwszy tranzystor od strony Out IF. Na schemacie widzę, że największy przester w AM wystąpi w paśmie 430MHz.
 • Poziom 38  
  bc211 napisał:
  Na sch. blokowym jak też ideowym VX-7R widać, że pętla arw zamyka się w bazie 1wszych tranzystorów od strony anteny (we wszystkich trzech odbiornikach - regulacja p. pracy) czyli prawie-że tam, gdzie ATT blokuje w.cz. (i jeszcze w bloku BC RX, którego nie rozumiem to wygląda jakby jakiś czwarty mikser na średnie fale czy coś) i nie widzę, aby arw dochodziła do jakichkolwiek filtrów p.cz. (chyba, że ktoś z lepszym szkiełkiem i okiem lepiej się dopatrzy)
  Nie zobaczysz bo na 2 p.cz. ARW nie ma. Fakt na 1 p.cz. jest, ale to za mało żeby dobrze działała. Poprawianie ARW nie ma sensu, bo jak ją wciśniesz w płytkę. W VX-7R AM to tylko dodatek. BCRX to nic innego jak przełączanie pasm 0,5-1,8MHz (BC band) i 1,8-30MHz (SW band).
  Natomiast IC A24 i A6 zadbano o ARW na AMie i obejmuje obie p.cz. i w.cz. ARW wychodzi z detektora AM, a Na FM nie działa.
 • Poziom 30  
  Da się to zrobić, da się wcisnąć na pająka nawet attuatory npn, które zwierały by sygnał p.cz. do masy. Robiłem takie cyrki w CB radiach xx razy. Zasada jest prosta im więcej, tym lepiej tylko nie wolno przeginać i zamknąć s metr tuż przed końcem skali i nie wolno doprowadzić do wzbudzania się układu. Najgorzej jak ARW jest niewydolne i brakuje napięcia (a są radia z takimi właśnie wadami konstr.) wtedy trzeba dorobić separator/wzmacniacz. Ciekawe czy autor tematu rozumie o czym gadamy...
 • Poziom 33  
  Mniej więcej. Niewiele pamiętam z technikum RTV.
  Robienie pajęczynek nie wchodzi w grę, bo to trochę drogi sprzęt na eksperymenty, a nie słyszałem żeby ktoś tak przrabiał. Jedyne pasmo na którym przydałby się AM to 118-136 MHz, tak że przesterowanie na 430 nie jest istotne.
 • Poziom 30  
  Rozumiem Twój smutek kolego, ale taka pajęczynka to nic zwłaszcza, że mam na myśli zaledwie kilka tranzystorów i rezystorów. Często nawet można spotkać takie eksperymenty, jak to nazwałeś, w fabrycznie nowych urządzeniach > elementy, o których konstruktor sobie zapomniał są "dopajęczakowywane" do istniejących elementów tak sobie teraz myślę czy aby na pewno
  Jan_Werbinski napisał:
  Chodzi mi wyłącznie o różnice techniczne, a nie prawne

 • Poziom 31  
  IC T7H się fajnie odpalało na AiR Band w AMie :) całkiem ładnie pracował.

  Marcin
 • Poziom 33  
  bc211 napisał:
  Rozumiem Twój smutek kolego, ale taka pajęczynka to nic zwłaszcza, że mam na myśli zaledwie kilka tranzystorów i rezystorów. Często nawet można spotkać takie eksperymenty, jak to nazwałeś, w fabrycznie nowych urządzeniach > elementy, o których konstruktor sobie zapomniał są "dopajęczakowywane" do istniejących elementów tak sobie teraz myślę czy aby na pewno
  Jan_Werbinski napisał:
  Chodzi mi wyłącznie o różnice techniczne, a nie prawne

  Chodzi o to, że zrobienie tej pajęczynki i poprawa nadawania w AM są zupełnie, ale to zupełnie niepotrzebne.
  W kwestii prawnej. Nie pełnię obowiązków operatora stacji lotniskowej. Używanie na lądzie VX 7, Vertex czy homologowanego Icoma jest całkowicie nielegalne. Lepszy AM, homologacja czy moc są nieistotne.
  Używanie tego radia w powietrzu jest niepotrzebne, bo każdy statek powietrzny, którego używam ma już wbudowane radio.
  Wyjątkiem jest sytuacja awaryjna i zagrożenie życia. W takiej sytuacji użycie w celu ratowania życia itp każdego radia homologowanego lub nie, na ziemi lub w powietrzu jest równie zgodne z prawem.
  Zwiększenie mocy nadawania w takiej sytuacji jest mało potrzebne, bo większość sytuacji z koniecznością użycia zapasowego radia występuje w bezpośredniej bliskości rozmówców lub w zasięgu sieci komórkowej.
 • Poziom 33  
  Radio zostało przetestowane w powietrzu. Na kręgu i do 500-1000 m od kwadratu słychać je wyraźnie z ziemi, ale jest różnica w sile sygnału nadawania objawiająca się tym, że jest wyraźnie cichsze. Antena NA-666. Gdyby zastosować dedykowaną na pasmo lotnicze, to zapewne rezultaty byłyby lepsze.