Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chłodziarko-zamrażarka Polar CZN 236- zbyt duże mrożenie w części chłodziarkowej

25 Lut 2012 14:40 4061 1
  • Poziom 1  
    Jestem na tym forum po raz pierwszy a więc witam wszystkich i ewentualnie proszę znawców tematu o poradę. Wprawdzie szukałem na tym forum podobnej usterki, ale nie udało mi się znaleźć. Lodówkę tą mam od ok. 6-8 lat i od nowości moim zdaniem słabo mroziła, zarówno dół jak i góra. W części chłodziarkowej na tylnej ściance tworzyły się krople (co jest chyba normalne) natomiast część zamrażarkowa według mnie miała małą zdolność do zamrażania mimo, ze wkładając większą ilość mięsa termostat ustawiałem na max, czyli 7. 2 tyg. temu postanowiłem zmierzyć jej temp. w części zamrażarki. Temp. -7-8 stopni. Skoro lodówka tak zachowuje się od nowości, to wykluczyłem ujście gazu(no chyba, że od nowości jest go nieprawidłowa ilość) i pomyślałem, że wina może leżeć po stronie termostatu. Jako, że w termostacie są śrubki regulacyjne (według mnie do kalibracji termostatu) wkręciłem jedną z nich( tą wystającą) doświadczalnie w sumie o 3 obroty. Temp. w zamrażalniku spadła do -15-17 stopni i w zasadzie wszystko byłoby w porządku gdyby nie to, że w części chłodziarkowej na tylnej ściance jest szron i lód (a więc za zimno). Czy istnieje więc jakiś kompromis aby na przykład zamrażarka miała -17 a część chłodziarkowa była nieco cieplejsza np. +2 stopnie. Być może odpowiada za to, ta druga śrubka przy termostacie (termostat dwukapilarowy). Nie obserwowałem nigdy dawniej częstotliwości włączania się lodówki, ale w tej chwili jest to 4-6 min. pracy i 15-17 min. postoju. Proszę o ewentualną poradę.
    Pozdrawiam,
    Adam
  • Poziom 34  
    W typowych lodówkach dwukomorowych (chłodziarko-zamrażarka) parownik w chłodziarce znajduje się w tylnej ścianie i podczas pracy agregatu tworzy się na nim szron, który ulega rozmrożeniu w czasie przerwy w pracy agregatu (lodówka z automatycznym rozmrażaniem). To, że szron jest na tylnej ścianie nie oznacza, że w komorze chłodziarki temperatura jest ujemna, gdyż zawsze najzimniejszą częścią każdej lodówki jest parownik.
    W ogóle to w razie wątpliwości należałoby zmierzyć temperaturę w komorze chłodziarki za pomocą dokładnego termometru (na środkowej półce, w środku głębokości lodówki).