Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini wzmacniacz do telefonu na TDA7056A

pirotechnik1212 25 Lut 2012 15:43 12136 15
  • Witam, dziś chciałbym na forum zaprezentować moją kolejną „konstrukcję DIY” (drugą prezentowaną na elektrodzie), którą jest przenośny mini wzmacniacz zasilany bateryjnie na TDA7056A. Jak widać nie jest to układ banalnie prosty i pokazuję go tutaj tylko z paru względów np. obecności płytki PCB, którą sam zaprojektowałem i chętnie udostępnię ją innym gdyż moim zdaniem nawet tak prosty układ warto zmontować na płytce.

Koncepcja
    Wzmacniacz ten powstał ponieważ w szkole ostatnimi czasy coraz więcej osób na przerwach puszczało muzykę z różnego rodzaju gotowych (kupnych) głośników dołączanych do telefonu i tym „szpanowało”. Postanowiłem pokazać, że niczym szczególnym jest używanie kupionego urządzenia a zbudowanie czegoś takiego samemu i to jeszcze z lepszym efektem. No kto jak nie ktoś z technikum elektronicznego powinien coś takiego zrobić? :P

Schemat
    Schemat jest tak prosty, że aż śmieszny gdyż sprowadza się jedynie do kondensatora obcinającego składową stałą na wejściu, dwóch kondensatorów filtrujących napięcie zasilania, potencjometru regulacji głośności i układu scalonego TDA7056A. Uwagę zwrócić należy właśnie na ten układ ponieważ wersja z literką A na końcu ma piątą nóżkę przeznaczoną do regulacji głośności za pomocą potencjometru wpiętego do masy.

Wykaz elementów:
    -Układ scalony TDA7056A
    -Potencjometr liniowy 100k
    -kondensator elektrolityczny 220uF
    -kondensator ceramiczny 100nF
    -kondensator ceramiczny 470nF

Obudowa
    Obudowa jest chyba najbardziej zwracającym na siebie elementem konstrukcji ;D Nie miałem pod ręką nic innego jak i pomysłów na inne jej wykonanie tak więc wybór padł na puszkę po STR8, który się niedawno skończył. Jest ona metalowa… może niekoniecznie działa to na plus ale tak już musi być. Wewnątrz oklejona izolacją dla uniknięcia zwarć i zabezpieczenia ostrych krawędzi.

Wnioski
    Wszystko wewnątrz trzyma się dość sztywno, zastosowany głośnik z Daewoo Tico 15W/4Ohm może nie jest idealny dla tego wzmacniacza (szybsze zużywanie się baterii) ale nic mniejszego nie miałem (oprócz takich 0,5W/8Ohm które się do niczego nie nadają :P). Samo zasilanie z baterii 9V też nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem, no chyba że alkaicznej ale one są dość drogie… być może dołożę jeszcze wejście DC i będzie można zasilać go z zasilacza sieciowego. W najbliższym czasie planuję wykonać kolejną wersję mini wzmacniacza przenośnego, tym razem na TDA2003 i z większym nastawieniem na zasilanie z zewnętrznego zasilacza ;)

Zdjęcia

Mini wzmacniacz do telefonu na TDA7056A Mini wzmacniacz do telefonu na TDA7056A Mini wzmacniacz do telefonu na TDA7056A Mini wzmacniacz do telefonu na TDA7056A Mini wzmacniacz do telefonu na TDA7056A

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: technik elektronik, informatyk
    pirotechnik1212 napisał 177 postów o ocenie 23, pomógł 16 razy. Mieszka w mieście Gostynin. Jest z nami od 2009 roku.
  • PCBway
    kellygrzyb3
    Poziom 16  
    A po co kolega dał kondensatory filtrujące na zasilaniu? Przecież bateria jest idealnym źródłem prądu stałego. Nie wiem czy się opłaca montować tego układu na płytce dla jednego kondensatora i potencjometru .
  • PCBway
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Kondensatory są na każdym schemacie wzmacniacza z tym układem... a poza tym, jak napisałem być może będzie jeszcze dodatkowe wejście dla zasilacza i wtedy się one jak najbardziej przydadzą.
    marcinek888
    Poziom 14  
    a potencjometr jest podłączony tylko pod 1 pin ?
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Potencjometr ma 3 końcówki, jedna skrajna jest podłączona do piątego pinu układu scalonego a dwie pozostałe końcówki potencjometru połączone są razem z masą.
    bacuba
    Poziom 16  
    Wg mnie potencjometr lepiej by było dać na wejściu (IN) 1 nóżka by wtedy była jako IN 2 nóżka do kondensatora i do scalaka a 3 masa ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    bacuba napisał:
    Wg mnie potencjometr lepiej by było dać na wejściu (IN) 1 nóżka by wtedy była jako IN 2 nóżka do kondensatora i do scalaka a 3 masa ;)

Tak jak napisałeś można zrobić gdy ma się układ TDA7056 bez A na końcu. Bo ten z tą literką ma piątą nóżkę specjalnie przygotowaną do regulacji wzmocnienia za pomocą potencjometru ;)
    marcinek888
    Poziom 14  
    Ile chodzi ten wzmacniacz ? 30 min
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    marcinek888 napisał:
    Ile chodzi ten wzmacniacz ? 30 min

"Ile chodzi" to znaczy? Ile wytrzymuje na baterii, o to chodzi?
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Jeszcze nie sprawdzałem gdyż nie noszę go do szkoły (mam teraz praktyki) a w domu to jak już go włączę to na zasilaczu.
    marcinek888
    Poziom 14  
    A jak z głosem trzeszczy ? Możesz nagrać jakiś filmik ?
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Filmiku już niestety nie nagram bo niedawno uszkodził mi się układ scalony :( I nie wiem czy w ogóle będę go naprawiać tylko od razu wezmę się za jakąś inną konstrukcję (już raz też zrobiłem wzmacniacz na TDA7056 i również mi się uszkodził). Grało to w miarę dobrze, głośnik nie trzeszczał (co to dla niego te 3W) ale wiadomo gdy podkręci się zbyt mocno potencjometr to zaczynają się zniekształcenia.
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Nieumiejętna obsługa heh bo z tego co słyszałem, ktoś komu go pożyczyłem odwrotnie podłączył zasilanie... jak widać przydała by się jeszcze dioda prostownicza na zasilaniu by wyeliminować taką możliwość na przyszłość.
    marcinek888
    Poziom 14  
    I jak tą diodę podłączyć ? może jakiś schemacik jestem początkującym