Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik ciśnieniowy przy pompie głębinowej.

arkadiustr 26 Feb 2012 00:20 9547 6
 • #1
  arkadiustr
  Level 15  
  Witam. Koledzy, znajomy dzięki ostatnio panującym mrozom, oraz słabemu zabezpieczeniu studzienki pozbył się naczynia przeponowego, które pracowało razem z pompą głębinową. Teraz jest wizja zamontowania większego hydroforu, który miałby być połączony około 35 metrowym przewodem Φ 25mm z pompą. Hydrofor został by po prostu wpięty w istniejącą już instalację, przechodzącą przez ogrzewane pomieszczenie gospodarcze. I tutaj pytanie- czy mogę wykorzystać istniejący już wyłącznik ciśnieniowy, który znajduje się w studzience przy pompie, czy też musi on być zamontowany przy hydroforze (woleli byśmy tego uniknąć ze wzgląd na konieczność prowadzenia nowego przewodu elektrycznego). Dodam jeszcze, że ciśnienie załączenia pompy to 3,5 atm., a wyłączenia 6 atm.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Metalwork
 • Helpful post
  #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  arkadiustr wrote:
  mogę wykorzystać istniejący już wyłącznik ciśnieniowy, który znajduje się w studzience przy pompie,
  Jeśli nie będzie na przewodzie między ciśnieniowym,a hydroforem zaworu zwrotnego, to możesz tak zrobić.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Dodam jeszcze,że domyślam się, że zawór zwrotny jest na pompie, albo między pompą,a tą studzienką.
  Dziwi mnie jedynie tak wysokie ciśnienie ustawione w instalacji .Dla zwykłej instalacji nie ma potrzeby takiego ciśnienia utrzymywać.Chyba ,że są jakieś powody ,których nie znam.
 • Metalwork
 • #3
  arkadiustr
  Level 15  
  Zawór zwrotny znajduje się zaraz na wyjściu pompy. Co do wartości panujących ciśnień to:
  1. Głównym zadanie pompy głębinowej jest zasilanie systemu nawadniającego duże tereny zielone, a zraszacze, które są tam zamontowane nie chciały do końca się wysuwać przy mniejszym ciśnieniu.
  2. Częste używanie myjki wysoko ciśnieniowej o dużej wydajności, zasilanej dość długim odcinkiem węża ogrodowego 3/4 co z kolei przy ciśnieniu mniejszym niż 3 atm. było nie możliwe (duże straty na wężu).
  Akurat histereza wyłącznika okazała się idealna.
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  arkadiustr
  Level 15  
  Raczej jakiś zwykły o pojemności ≧100l. ponieważ chcemy pozbyć się efektu zbyt częstego włączania.
 • Helpful post
  #6
  marian_em
  Level 25  
  Wyłącznik może być w studni, tylko trzeba wziąć pod uwagę ewentualność zamontowania mu małego naczynia przeponowego, które będzie "zbierać" uderzenie od startującej pompy. Jeśli założysz go bezpośrednio na rurę a zbiornik będzie 35 metrów dalej to może się okazać, że wyłącznik będzie "klepał". Natomiast w kwestii pojemności "właściwego" zbiornika, 150 - 200l montuje się w domkach jednorodzinnych, do podlewania trawników to myślę że min 400 - 500l zapasu pasuje mieć.
 • #7
  arkadiustr
  Level 15  
  Zrobiłem tak. Aby wykluczyć efekt "klepania" zastosowałem mały hydrofor (wykonany z butli LPG o pojemności 65l , którą akurat miałem pod ręką. Zaślepiłem w niej oryginalny otwór, a od dołu wspawałem mufkę 1". Zamontowałem go pionowo w studzience obok pompy). Sama pompa załącza się rzadziej niż na oryginalnym, przeponowym naczyniu 25-cio litrowym. Na próbę zamontujemy większy hydrofor w pomieszczeniu gospodarczym i jak się sprawdzi to go tam pozostawimy.