Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co trzeba wiedzieć aby zdać egzamin sep

bartt01 26 Lut 2012 13:14 42732 10
  • #1 26 Lut 2012 13:14
    bartt01
    Poziom 8  

Chciałbym przystąpić do egzaminu G1,G2,G3 energetycznego,cieplnego i gazowego na poziomie eksploatacji.Mam pytanie dotyczące trudności zdania takiego egzaminu i wymagań co do wiedzy.Czy są książki do nauki na egzamin?.Prosił bym o doświadczenia z takiego egzaminu.

5 10
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 26 Lut 2012 14:14
    janren
    Poziom 25  

W zasadzie cała wiedza potrzebna do zdania egzaminu jest wyłożona na kursie.

7
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 26 Lut 2012 19:25
    bartt01
    Poziom 8  

Ale czy pytania na egzaminie dotyczą profesjonalnych urządzeń mierniczych i ich danych technicznych?Czy raczej potrzebna jest tylko podstawowa wiedza o miernikach?

1
  • #4 26 Lut 2012 21:43
    BoardsOfCanada
    Poziom 2  

W ogole nie pytaja o tematy zwiazane z miernictwem. Najwazniejsze jest, zebys nie zrobil sobie i innych krzywdy. Stad najwieksza waga do ochrony przeciwporazeniowej, kurs pierwszej pomocy, zabezpieczenia.
    Mnie pytano o :
    - Uklady sieci (pytanie mur beton), narysuj i opisz typu TN-C.
    - Ochrona przeciporaznieowa posrednia
    - Czy przy silnikach takich i takich mozna stosowac bezpiecznik 20 A ?
    - 1 Pytanie z norm
    - napiecia bezpieczne

Tyle co pamietam. Zdawali praktycznie wszyscy co troche smuci. Gosc powiedzial, ze wszystko umial, ale zapomnial i egzaminator go puscil... W sumie ten papier byl mu potrzebny, zeby tylko byl... bo z zawodu jest mechanikiem samochodowym. Wiadomo - wymogi.

2
  • #5 26 Lut 2012 22:08
    bartt01
    Poziom 8  

Jak by tak było to by było super.A nie wiesz czy są jakieś książki z których można pouczyć się na temat tych trzech grup.Staram się otworzyć firmę instalatorska w zakresie hydrauliki i chciał bym podejść do takich egzaminów dlatego wole się przygotować.

1
  • #6 27 Lut 2012 04:52
    BoardsOfCanada
    Poziom 2  

Wladyslaw Orlik - Elektryka W pytaniach i odpowiedziach - bardzo dobra ksiazka. Mam tez inna, ale raczej watpie, zeby znalazla sie w Twoim rejonie :)
    Najbardziej skupiaj sie na wykladach i notuj :) Sami prowadzacy beda chyba nawet mowic co jest wazne.
    No i rzecz jasna - elektroda.pl Ten tutaj byl walkowany 1000000 razy i nawet pobieralem stad materialy dydaktyczne :)
    Mysle, ze jak nie olejesz sprawy, to zdasz na pewno.
    Sam elektrykiem nie jestem (elektronik niepracujacy w zawodzie), ale chce wrocic do starego fachu i na poczatek postanowilem sprawdzic sie w egzaminie sepowskim.
    Powodzenia.

3
  • #7 27 Lut 2012 07:24
    pawel380V
    Poziom 19  

U mnie egzamin wyglądał tak; wszyscy którzy robili kurs zostali zaproszeni do sali i po chwili wyszli szczęśliwi a ja i jesz ze dwóch kolegów którzy nie robili kursu tylko przyszli na sam egzamin musieliśmy iść do innej sali gdzie dostaliśmy kilka pytań o typy układów sieci, zabezpieczenia itp. Generalnie trzeba znać podstawy.

2
  • #8 27 Lut 2012 12:57
    tehaceole

Poziom 28  

Panowie... Troszkę powagi! Jeżeli już ktoś "zdał" egzamin SEP w opisywany powyżej sposób to chociaż można by nie chwalić się tym publicznie na forum. W ten sposób pogrążasz siebie i komisję egzaminacyjną.
    Egzamin jest po to, aby ktoś swoim podpisem "nadstawił łba" za Twoje dalsze wyczyny.
    Więc bądźmy chociaż odrobinę poważni...

Do Autora: po co Ci "full" - G1,2,3 ?? Zdajesz sobie sprawę z tego, że w zależności od Twojej wiedzy możesz porywać się z motyką na słońce? Nie chcę Cię obrażać, ale proponowałbym na początek przejście kursów dla poszczególnych grup - wtedy będziesz dokładnie wiedzieć czego oczekuje dana komisja egzaminacyjna. Bo jak narazie odnoszę wrażenie, jakbyś nie za bardzo wiedział po co Ci w ogóle te kolorowe książeczki SEPu...

Właśnie pojawiło się na Elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2233388.html#10605456

Polecam także zapoznać się z:
    BEZEL - kwalifikacje w energetyce
    BEZEL - uprawnienia zawodowe elektryków
    Forum Stowarzyszenia Elektryków Polskich
    Do pozostałych grup musisz sam znaleźć materiały - nie mam wiedzy w tym zakresie.

4
  • #9 27 Lut 2012 13:44
    kdvc
    Poziom 24  

Ja osobiście miałem pytania z norm aż 3 jedno to właśnie narysowanie schematu TN-CS i wzory na zadziałanie zabezpieczeń , pytanie o od gromienie i o dobór przekroju przewodu.
    Pomocna w nauce była elektroda i książka Henryka Markiewicza "zagrożenia i ochrona od porażeń w instalacjach elektrycznych"
    Poniżej link do tematu na forum z tytułami książek do nauki na egzamin SEP:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2182582-0.html

1
  • #10 29 Lut 2012 15:43
    wasek88
    Poziom 15  

Witam. Posiadam uprawnienia E do 1kV i chciałem poszerzyć wiedzę o między innymi urządzenia w środowisku zagrożonym wybuchem.

1. Mam pytanie co do wymagań dla Eksploatacji. Dla dozoru należy znać przepisy.
    Czy jako przepis mam rozumieć co gdzie dokładnie mogę stosować? W sensie np obudowa Exi w wykoaniu "a" może być stosowana w "N-tej" strefie wybuchowej przy warunkach takich siakich i owakich. Czy tak szczegółowa wiedza potrzebna mi na eksploatacje (i czy w praktyce na egzaminie nawet dozorowym wypytują o takie najmniejsze szczegóły?).
    W wymaganiach dozorowych są przepisy i nie wiem właśnie czy TO (patrz wyżej) mam traktować jako przepis czy ta znajomość tego zagadnienia jest konieczna dla uprawnień E? Tych "warunków i waruneczków" uzbiera się sporo i czy jest sens się tego uczyć bo i tak w praktyce przy projektowaniu/modernizowaniu/remontowaniu takiej sieci zagląda się do odpowiedniej literatury/przepisów/dyrektyw w celu sprawdzenia warunków jakie mają spełniać te urządzenia.

2. Jakiego typu pytania można się spodziewać na egzaminie dla eksploatacji i dozoru z tego zagadnienia?

serdecznie pozdrawiam
    wasek88

0
  • #11 11 Lut 2015 19:08
    michal310310
    Poziom 1  

Witam
    Wczoraj udało mi się zdać egzamin z eksploatacji i dozoru do 1 kv dlatego chcę się podzielić wiedzą na ten temat. Sam egzamin przebiegł w miłej atmosferze jednak jeżeli chodzi o wiedzę to:
    egzaminator nie zadał mi praktycznie żadnego pytania z eksploatacji większośc dotyczyła dozoru a więc - obowiązki dozoru; co wiesz o: koordynator, dopuszczający; przepisy przeciwpożarowe i praktycznie wszystko to co jest z pożarem związane; sprzęt ochronny. Jakie ustawy regulują to i tamto (już nie pamiętam). A na koniec co zrobić z pijanym pracownikiem :) aha i z jakiej książki się uczyłem ( Uczciwek + internet ).

Pozdrawiam

4