Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant thermoblock ecoTec VC 107,206,256

26 Lut 2012 13:23 2741 10
 • Poziom 10  
  Witam i proszę o poradę - uszkodzony wentylator w piecu Vaillant thermoblock ecoTec VC 206 EU HL typ went. PAPST 156-17/16. Pokazyje błąd pieca nr F-30,F-32
  -po prostu nie zawsze startuje ten wentylator, co uniemożliwia zapłon pieca/komora zamknięta/. Jaka jest szansa jego naprawy?

  Dodano po 2 [minuty]:

  ..ten wentylator występuje w tych typach piecy
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jeżeli nie szkoda Ci kasy, to kup nowy wentylator, Ja radzę wezwij serwis, bo problem może dotyczyć komina, zużytych uszczelek lub elektroniki.
 • Poziom 10  
  ....Dziękuje- kupiłem uzywany wentylator na Ebay de -jak otrzymam to zamontuje i sprawdzę usterkę- wówczas odpowiem.

  Proszę poprawić błędy pisowni
  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • Poziom 18  
  Czy możesz zdradzić, ile kosztował wentylator?
 • Poziom 10  
  ...1Qumaty- otoż licytowałem używany od 1 Euro -stanęło na 46+17 przesyłka.Działa,ale łożyska buczą.Turbinę zdjąłem ściągaczem,łożyska dostępne.Jest oferent na Ebay.pl-ale 125+17 Euro z przesyłką.Teraz pomyślę jak podejść do elektroniki uszkodzonego-nie wiem jaki jest sygnał startu ,stopu i regulacji obrotów.Te wentylatory są przyczyną awaryjności takowych kotłow-można by zamontować coś prostrzego ale trzeba utrzymać parametry nadmuchu powietrza.
 • Poziom 18  
  Dzięki. Zainteresowałem się, bo w moim zasięgu działa trochę takich kotłów.
  A jakie są te łożyska ? Może by je oliwą od maszyny do szycia.
  Czy elektronika jest dostępna po zdjęciu wirnika?
  Z awarią elektroniki, to rzadko wiadomo jaka przyczyna, ale mogą zaszkodzić spaliny z nieszczelnego wydmuchu lub z komina. Te czerwone uszczelki na spalinach kruszeją od temperatury. Miska i płaska rura też mogą przekorodować, bo to Al.
  Cena 125+17 E, to chyba że jest nowy.
 • Poziom 10  
  1Qmaty- odpowiem na pytania jako automatyk-po zdjeciu wirnika magnetycznego jest dostęp do elektroniki-silnik bezszczotkowy-w elektronice są 4 Darlingtony,stabilizator 12v,hallotron jako czujka obrotów, i inne tranzystory,układy scalone-zmontowane techniką SMD.Ponadto 2 łożyska ogólnie dostępne ,zakryte.

  Dodano po 7 [minuty]:

  ... elektronika jest na zewnetrznej stronie komory nadmuchu powietrza i nie ma styczności ze spalinami.Dodam,ze mój piec jest czysty bo pobiera powietrze do spalania z wewnątrz pomieszczenia.Proszę o poradę jak zrobić przegląd tego pieca-co rozebrać /zdjęcie/,jakie uszczelki przygotować i skąd je wziąść,co odkamieniać i jak ?
 • Poziom 18  
  No tak. SMD to nie dla amatora, ale profi powinien poradzić sobie.
  Sygnał sterujący napięciem startowym powinien zawsze dostawać z elektroniki kotła taki sam, a to, że czasem nie startuje może być spowodowane brakiem jakiegoś dobrego styku na płytce, lub pęknięciem np. opornika.
  Przegląd kotła gazowego, a szczególnie kondensacyjnego powinien robić wyłącznie serwisant, w dodatku mający doświadczenie z tymi kotłami. Będzie mógł przyjechać z potrzebnymi uszczelkami i agregatem do odkamieniania.
  Najlepiej odkamieniać go w całości i do tego dobrze jest mieć pod kotłem króćce z zaworami (z gw. zewn. 3/4 lub 1/2) do odkamieniania i odcięciem od instalacji. Po odkam. mogą pojawić się na skruszałych oringach wycieki.
  Mogą być potrzebne:
  -oringi przynajmniej do pompy i od pompy do i z nagrzewnicy,
  -oring do zaworu upustowego,
  -duże uszczelki prostokątne palnika i miski skroplin,
  -owalne do płaskiej rury spalin,
  -okrągła do wylotu spalin.
  Nagrzewnicę można myć, bez demontażu, wężem z zamykanym rozpylaczem ogrodowym.
 • Poziom 10  
  ...Czyli jest problem-a piec trzeba odkamienić i zrobić przegląd-potrzebne będą uszczelki! - kto może się podjąć?- w Kole -a to wersja niemiecka-skąd te prostokątne uszczelki wziąść?-jaki płyn i technologia? ..a jest żle bo na piecu pokazuje 78 st.C a w bojlerze podgrzewa tylko na 55 st.C Może poproszę Mariusa67-do Bydgoszczy bliżej, chociaz w Szczecinie proponowano mi abym kocioł wysłał na obsługę kurierem. Proszę o odpowiedż na private-lub na forum jeśli wolno.Sygnał startu podaje elektronika pieca ale pytanie jest jakie ma on parametry?

  Dodano po 1 [minuty]:

  ...przepraszam- pan DARIUS67..

  Proszę poprawić błędy pisowni.
  mod - mirrzo
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Po kilkunastu latach użytkowania, kocił może być zakamieniony. Niemniej na pilną potrzebę odkamieniania wskazuje nadmierny hałas nagrzewnicy w wyższych temperaturach lub wyniki uzyskane przy analizie spalin, po zewn. oczyszczeniu nagrzewnicy. Natomiast z zależności między temp. podgrzewacza c.w. i kotła można wnioskować o kondycji wężownicy podgrzewacza c.w.

  Zakres temp. kotła 30-90 st C, a podgrzewacza c.w. 35-60 st. C.

  Wentylator pracuje na napięciu stałym 16-28 V. Myślę, że napięcie zasilania elektronika kotła podaje na stałym poziomie np. 16 lub 28 V i w elektronice went. jest przetwarzane do wielkości odpowiedniej dla zadanych obrotów.
  Sygnał sterujący oraz nap. zasilania z elektroniki kotła do went. można spróbować zmierzyć.
  Sądzę, że went. nie ruszy przy odłączonym przewodzie sterującym (potrójny).
  Nie wiem, czy uszkodzony went., w sytuacji gdy nie działał, wykonywał jakikolwiek ruch, a jeśli tak, to jaki?
 • Poziom 10  
  Przepraszam, ze nie bylo mnie na forum od marca-odpowiadam,ze wentylator startowal po wprawieniu go w obrot recznie ,ale na dluzsy czas nie bylo to do przyjecia.Podjalem sie proby naprawy wymontowanego lecz to nie takie proste-garlingtony dobre-ale prawdopodobnie nie ma sygnalu startu z powodu uszkodzenia tranzystorow wyzwalajacych START po otrzymaniu rozkazu startu,ktorego parametrow nie ustalilem jeszcze. Piec jest bardzo dobry-prosty i oszczednya nowoczesny mimo swego wieku-8 lat,jednakze bez wentylatora nie bedzie dzialal. Tematu nie zamykam,mmoze zima zajme sie ta elektronika lub poszukam nastepny zapasowy wentylator....

  Dodano po 6 [minuty]:

  ...dodam jeszcze-bo nadchodzi zima-, ze przy zastosowaniu pobierania powietrza do spalania z wewnatr pomieszczenia-komora wentylatora i piec wewnatrz jest bardzo czysty!!!- bo brak wilgotnej pary pobieranej z atmosfery,mniej skroplin, brak brudu i zanieczyszczen w komorze spalania...itp-poloecam to rozwiazanie .