Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja jasności taśmy led - projekt do sprawdzenia

26 Lut 2012 18:34 3581 7
  • Poziom 18  
    witam

Noszę się z zamiarem wykonania oświetlenia LED pod sufitem, łącznie 13m taśmy opartej na led 5050. Całość pobiera ok 8,5A przy zasilaniu 12V. Każda z diod łączona równolegle przez rezystor. Pragnę zaznaczyć, że w celu uniknięcia strat z powodu długiego odcinka, zarówno jeden jak i drugi koniec taśmy został podpięty do zasilania.

Początkowo miałem zamiar zrobić taki regulator, http://www.rason.org/Projects/powsupply/powsupply.htm
    ale znajomy odradził bo miałbym na nim duże straty. Podsunął pomysł na zrobienie regulacji za pomocą kluczowania mosfeta. Projekt już przeszedł kilka faz ale ugrzązłem w miejscu z którego nie potrafię się wydostać. Generator na 555 ustawiony na f=15khz, regulacja wypełnienia. Wyjście 555 podpięte do CD4011 który wzmacnia sterowanie mosfetem, sam mosfet to IRF540. Dodatkowo mała bateria elektrolitów low-esr zamontowana na wyjściu zasilacza impulsowego.
    Wszystko na schemacie w załączniku.

Problem jest taki że przy obciążeniu 1m taśmy regulacja działa pięknie. Podłącze te 13m - brak regulacji i mam wrażenie że reguluje ale częstotliwość. W dodatku chce zmierzyć sonda oscyloskopu co jest na bramce mosfeta i zaczyna mi wtedy brzęczeć trafo w oscyloskopie i zasilaczu.

Ktoś może nakierować mnie na rozwiązanie problemu ? albo cały projekt jest do kitu ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Oddziel zasilanie układów scalonych od zasilania diod filtrem RC - 10om/1000uF powinno wystarczyć.
  • Poziom 42  
    Wygląda dobrze.
  • Poziom 18  
    Właśnie to sprawdziłem, wszystko zaczęło działać - po stokroć dziękuję ! ;]

Pojawił się inny problem, trafo w zasilaczu piszczy - zakładam że przez 555 który działa na 15kHz. Można to w jakiś inny sposób zlikwidować oprócz zwiększenia f na zakres niesłyszalny dla ludzkiego ucha ?

I jeszcze jedno pytanie, czy ten elektrolit dla scalaków może być zwykły czy musi być low-esr?
  • Poziom 42  
    Zwiększ częstotliwość 555 a jak nie pomoże, to masz po prostu pecha - może piszczeć zasilacz sam z siebie.

Kondensator LowESR lepiej.
  • Poziom 18  
    Zasilacz jest taki (gdy sprawdzałem z różnymi długościami taśm led), że bez obciążenia do ~1A brzęczy a powyżej cichnie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    drakston napisał:
    Wyjście 555 podpięte do CD4011 który wzmacnia sterowanie mosfetem

CD4011 niczego "nie wzmocni" (wręcz przeciwnie) - proszę porównać wydajności prądowe wyjść NE555 i CD4011.
    Jak sterować tranzystory MOSFET opisywano na forum wielokrotnie (bezpośrednio z wyjścia NE555 przez mały rezystor, specjalizowane "drivery", komplementarna para tranzystorów, itp.).
    drakston napisał:
    Zasilacz jest taki

To znaczy - jaki (typ, prąd wyjściowy, itp.) :?: