Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie obrotami silnika DC

naciamen 26 Lut 2012 19:01 1889 2
  • #1 26 Lut 2012 19:01
    naciamen
    Poziom 15  

Witam potrzebuję zrobić sterowanie obrotami silnika za pomocą atmegi8 i l293DNE w internecie znalazłem schemat :

Sterowanie obrotami silnika DC

lecz chciałbym aby silnik był zasilany innym napięciem niż zasilanie logiki. Mógłby mi ktoś mniej więcej wytłumaczyć co podłączyć pod które wyjście? Szukałem w internecie lecz wszystko po ang i nie bardzo kapuje. Na która nóżkę co podać aby zmienić kierunek obrotów? Czy jest jakaś różnica czy podłączę serwo czy zwykły silnik dc?

0 2
  • #3 26 Lut 2012 21:34
    naciamen
    Poziom 15  

To tak, układ działa na zasadzie tranzystorów, tzn. jeżeli na nóżce 2 podasz napięcie dodatnie, a nóżkę siódmą podłączysz do masy to masz masę na nóżce 6, a napięcie dodatnie na 3 (tyle że możesz tam podłączyć coś bardziej prądożernego (max 600mA), gdybyś złożył waldka na zasadzie, że fototranzystor jest włącznikiem dla silników, to on by tego nie wytrzymał i się spalił . Tak samo masz z drugiej strony. Nóżki 4,5,12,13 podłącza się do masy (ujemne zasilanie mostka), nóżki 8 i 16 to dodatnie zasilanie mostka. Napięcie jakie podasz na nóżkę 1 (max 36v) jest napięciem jakie będziesz miał na nóżce 3 i 6, napięcie jakie podasz na nóżkę 9 (max 36v) jest napięciem jakie będziesz miał na nóżce 11 i 14.

Dobrze to rozumiem, że pod 1 daje np.+12v a na 9. -12v ?? tylko coś mi nie pasuje to, że takie napięcie będę miał na 11 i 14 to co tam bym miał - atu +??

0