Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować zasilacz na 24V AC ?

29 Gru 2004 08:36 2262 9
  • Poziom 16  
    Jaki należy kupić transformator aby uzyskać po wyprostowaniu napięcie 24V DC ok. 300mA oraz 9V DC ok. 300mA? Czy wystarczy mi transformator na 18V AC (po stronie wtórnej)

30.12.2004 zmieniłem oznaczenia AC na DC. Wcześniejsze były błędne. :oops: :shii: :please:

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    Tylko jeden podpasowałem:
    TS15/33 wtórne 28V/0,35A ; 9,3V/0,51A
    Inne trzeba dowijać.
  • Poziom 36  
    gmail, chyba pomyliłeś AC z DC. AC to prąd zmienny, DC to prąd stały po wyprostowaniu. Te 24V i 9V to mają być stabilizowane ? Jeżeli tak to zmienne napięcia z transformatora powinny wynosić okolo 23V i 11V (po wyprostowaniu 31V i 14,1V, bez obciażenia).
    9,3V to chyba troche mało, żeby zapewnić odpowiedni spadek napiecia np. na LM7809. Może prościej kupić transformator 24V i pogodzić się ze stratami mocy ? Bo ciężko coś dobrać.
  • Poziom 30  
    W kwestii formalnej: AC - alternating current - prąd przemienny, DC - direct current - prąd stały.
    Czyli jak się domyślam masz trafo 18V a potrzebujesz napięcie stałe 9V i 24V/ 300mA ?
    Z 18V po wyprostowaniu i wygładzeniu (elektrolit) będziesz miał około 25 V. Jeśli Twoje 24V nie musi być stabilizowane to powinno wystarczyć.
    Robienie napięcia 9V z 25V jest trochę nieekonomiczne, najlepiej gdybyś dał trafo z 2 uzwojeniami wtórnymi dającymi około 10V i 22 V (albo 2 transformatory).
  • Poziom 21  
    przy tych pradach to nie ma co patrzec na oszczednosci kup trafo na 24v i z tego zrob dzielnik napiecia na oporach 25ohm 10wat 15 ohm 6 wat odczep powinien ci dawac ok 9 volt kombinuj jak bedzie inaczej to minimalnie zmien wartosci oporow
  • Poziom 30  
    Jan.dg - z całym szacunkiem Twoja propozycja jest najgorsza z możliwych.
    Jeśli by przymkąć oko na straty mocy to lepiej dać stabilizator szeregowy z zenerką , tranzystorem albo po prostu stabilizator scalony.
    Należy wziąć pod uwagę, czy zasilacz będzie pracował non-stop, czy okresowo.
  • Poziom 16  
    Na wstępie oczywiście pomyliłem AC z DC (już jest poprawione), doświadczonych specjalistów widzę, że to nie zmyliło (pewnie tylko trochę wkurzyło). Zasilacz ma pracować ciągle, napięcie powinno być stabilizowane (zasilacz do telefonu), ew. +/- 1V sądzę, że nie powinien wpłynąć na poprawną pracę. Teraz podłączyłem stary zasilacz 7,5V DC - telefon działa, nie działa tylko sekretarka dlatego coś z tym chcę zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    No, jeżeli do telefonu to trzeba oszczędzać. Ale na pewno musi być stabilizowane ? Do takich telefonów (może masz jakiś porządny, nie wiem...) chińczycy dodają trafo, mostek i kondensator i nic więcej nie potrzeba. Głupio trochę robić prądojada. Proponuję zrobić właśnie prosty zasilacz niestabilizowany, ale z dość dużymi kondensatorami (np. 2200uF i 1000uF) i poszukać trafa z napięciami 18V AC oraz 7,5AC (± 10%) i wydajności takiej jaką życzy sobie telefon.
  • Poziom 30  
    Powinieneś jeszcze zmienić AC w tytule.
    Czy dobrze zrozumiałem, że telefon wymaga dwóch napięć: 9V i 24V ?.
    Trochę to nietypowe.
    Jesli tak jest to zrób jak podpowiada Ptolek . :spoko: