Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik cęgowy - pomiar prądu szeregowo a cęgami - porównanie

26 Lut 2012 21:06 4218 11
  • Poziom 8  
    Mam proste szybkie pytanie, ale chyba jeszcze przez nikogo nie poruszane. Czy w mierniku cęgowym, gdzie prąd cęgami mogę zmierzyć z dość słabą skalą dokładności, ale bez konieczności wpinania się w obwód szeregowo, mam również opcje pomiaru właśnie w sposób tradycyjny - szeregowo, ale z dokładnością cechującą pomiar zwykłym multimetrem?
  • Poziom 24  
    Wszystko zależy od miernika jakiego chcesz użyć, sam posiadam "kewtech kt203" ma dokładosć do 0.01A i dokładność +-3% dla mnie wystarczy.
  • Poziom 14  
    Witam, nie spotkałem miernika cęgowego, gdzie jest także pomiaru prądu szeregowo kablami. Tanie cęgowe owszem, mają kiepską dokładność, ale są też droższe i mające np 1,5% dokładności pomiaru cęgami.
  • Poziom 8  
    Stąd wynika, że chcąc wszystko móc zawsze komfortowo zmierzyć (jeśli chodzi o prądy, bo napięcia i opory to pikuś), musimy mieć i porządny miernik cęgowy, ale i dodatkowo zwykły multimetr. Ten pierwszy na wypadek konieczności użycia cęgów (wygoda i prostota dla większości zastosowań), ten drugi na wypadek pomiarów bardzo małych prądów (rzędu kilku mA i mniejszych - szeregowo). Nie ma urządzeń łączących te dwie funkcje. Dobrze rozumiem?
  • Poziom 35  
    Możesz kupić dobry multimetr i do niego cęgi w formie przystawki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    To ja także podepnę się pod temat ponieważ też mam tutaj dość nietypowe pytanie, a może się z tym zetknęliście: czy cęgi prądowe potrafią mierzyć wysokie prądy DC (1-20A) z dokładnościami właśnie rzędu 1% i rozdzielczością rzędu 0,01A ale dla bardzo niskich napięć rzędu 0,1-0,6V? Taką sytuację mam w ogniwach paliwowych i zastanawiam się, czy takie cęgi mogłyby zastąpić zwykłe przyrządy pomiarowe.
  • Poziom 8  
    Motronic napisał:
    Kiedyś mnie to też interesowało, sprawdziłem, i dużych róznic nie spostrzegłem, jeżeli pomiar odbywał się w zakresie czułości miernika cęgowego i w "komfortowych" dla cęgówki warunkach- bo jeżeli w pobliżu szczęk był jakiś duży przedmiot metalowy to już tak różowo nie było.

To jest jasne, ze dla pradów ktore są w stanie zmierzyc cęgi różnica może byc nieznaczna. Gorzej jak masz zmierzyć małe prądy, cęgami po prostu wowczas nic nie zmierzysz, a szeregowo multimetrem owszem. Po prostu rozdzielczość nie ta. Mi jednak chodziło o co innego - żeby urządzenie mierzące łączyło podstawową funkcję pomiaru szeregowo kablami i możliwość wygodnego pomiaru cęgami prądów, gdzie nie potrzebna mi rozdzielczość poniżej np. 0,1 A.
  • Użytkownik usunął konto