Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Samsung HD103SJ nie działa.

hiram 27 Lut 2012 04:53 4250 12
  • #1 27 Lut 2012 04:53
    hiram
    Poziom 11  

Proszę oszacować jaki może byc powód, że dysk nie pracuje, działał około 1,5 roku aż dzisiaj się już nie włączył: po kilku sekundach od włączenia zasilania słychać typowy rozruch talerz się kreci około 10 sek i przestaje - na tym koniec. Mam oczywiście dane na dysku z wielu Lat - Masakra !
    Proszę o jakieś wskazówki co można z nim zrobić.

• #2 27 Lut 2012 09:13
    esem
    Poziom 17  

Mam to samo - poszedł na gwarancję. Obawiam się, że dostanę zwrot pieniędzy - prawie 300,-zł w plecy.

• #3 29 Lut 2012 20:44
    hiram
    Poziom 11  

Mam pomysł nowy na podjęcie próby naprawy - skoro nikt nie może pomóc to prosiłbym :

Może ktoś wie jak zdobyć firmware do tego Dysku a jest to dokładnie : samsung Model HD103SJ 1000GB/7200rpm/32M
    REV.A

dodatkowo posiada oznaczenie pod nr. 2 Jakieś Hińskie krzaczki i dalej : SEC-HG103SJ(B)
    rok prod. 2010.06
    może wgranie takie pomoże w jakiś sposób rozwiązać problem

• Pomocny post
    #4 06 Mar 2012 09:38
    Romcio
    Poziom 10  

Na 100% firmware do tego dysku leży tutaj:
    http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=223631
    nie wiem czemu nie na stronie Samsunga, tylko na stronie Seagate - ważne, ze jest: plik "f3.exe"

Właśnie zaktualizowałem swój dysk 500 GB serii F3 - wszystko działa.

Jak łatwo zauważyć, na w/w stronie są dwa firmware dla dwóch "rodzin" dysków.

Aktualizację należy przeprowadzić z poziomu DOS - nie kombinuj z poziomu Windows !
    Jeżeli masz dwa lub więcej dysków Samsung z tej samej rodzinki :-) w swoim komputerze, to najlepiej wypnij wszystkie z wyjątkiem aktualizowanego, ponieważ po uruchomieniu programu flashującego program o nic nie pyta (!!!), tylko natychmiastowo aktualizuje firmware, trochę to dziwne i denerwujące! Aktualizacja trwa może z jedną sekundę. Oczywiście zaktualizuje, jeżeli znajdzie odpowiedni dysk, na pewno nie zaktualizuje dysku z nie swojej rodziny - nie obawiaj się, nie uwalisz dysku. Ale na wszelki wypadek odepnij niepotrzebne dyski z płyty głównej.
    Jak to się mówi, nawet ci co oficjalnie żony mieć nie mogą "na wszelki wypadek" gosposię trzymają ;-))

U mnie po zaktualizowaniu zawiesił się komputer, być może tak ma być, być może z tego powodu, że plik "f3.exe" odpaliłem z partycji FAT32 znajdującej się na aktualizowanym dysku - chwila grozy, myślałem , że uwaliłem dysk. Ale nie - wszystko zakończyło się OK. Po tym zabiegu należy wyłączyć zasilanie komputera, gdyż sam reset powoduje, że dysk w ogóle jest niewidoczny. Jeżeli przez pomyłkę zresetujesz komputer, zamiast go na chwile odciąć od zasilania 230V, to nie obawiaj się, nic nie zostanie uszkodzone - ja tak zrobiłem, już ponownie zacząłem rzucać mięsem, że uwaliłem dysk, ale wyłączenie zasilania pomogło. Po tym zabiegu Windows XP rozpozna niby to nowy dysk, poczekaj chwilkę, wszystko będzie działać.

Niestety, wielkie niestety, ale w/w sposób aktualizacji działa tylko na sprawnym dysku :-(.

Jeżeli masz uwalony dysk, nierozpoznawalny przez BIOS, to najprawdopodobniej ratuje cię hasło klucz "terminal dyskowy" na naszym polskim serwisie aukcyjnym (12-24zł). Napisałem "najprawdopodobniej", gdyż nie miałem tego urządzenia w domu, nie mam jakichkolwiek doświadczeń z tym cudem.

A na przyszłość - nie kupuj dysku, który na tak złą sławę. Mnóstwo tego typu historii na necie jest opisanych odnośnie tego właśnie dysku (1 terra), zerknij np. na stronie proline kropka pl. Bo pięćsetka jest jakoby zdecydowanie mniej awaryjna.

• #6 16 Mar 2012 22:17
    Romcio
    Poziom 10  

Odnośnie przypadku/parametrów SMART z linku:
    http://forum.cdrinfo.pl/f101/st1000dm005-90629/#post1203458

Jeżeli parametr C5 (sektory niestabilne) jest inny niż zero, to już jest niedobrze.
    Jeżeli parametr 05 (relokowane sektory) jest inny niż zero, to już jest bardzo niedobrze, czekać tylko na BAD sektory, ewentualnie na zgon.

Odnośnie świadczeń gwarancyjnych.
    Ostatnio reklamowałem dysk WD serii BLACK 640 GB w jednym z jeleniogórskim sklepów (Golddom). Fakt, czekałem chyba z 3 tygodnie, dostałem WD także serii BLACK, ale 1 TB :-)
    z gwarancją dokładnie taką, jaką miał reklamowany dysk, czyli gwarancja kończy się około września 2014 roku (sprawdzałem na stronie wdc.com). Dysk 640 GB kupiłem w październiku 2009 r.

Dla ciekawskich. SMART w moim dysku 640 GB: parametr "05" był równy zero, parametr "C5" był równy 2 (sektory niestabilne). Objaw: nie mogłem skopiować jednego pliku z dysku systemowego "C". DOS-owy testujący program ściągnięty ze strony producenta wskazywał na taki błąd

Odnośnie świadczeń gwarancyjnych Proline.
    Kupiłem tam kilka rzeczy, m.in. RAM Patriot DDR2. Pamięć padła, zameldowałem o tym fakcie w sklepie Proline w dwa lata i jeden (!!!) dzień (lub 2 dni) od daty zakupu, czyli podobno 1 lub 2 dni po zakończeniu gwarancji sklepowej - odesłali mnie z kwitkiem. Więcej złotówki tam nie zostawię. Użyłem słowa "podobno", gdyż Proline nie daje gwarancji w postaci papierowej, tylko na podstawie daty sprzedaży stwierdza, czy coś jest, czy też nie jest na gwarancji. Pytanie za sto punktów: jaką mam mieć pewność, że pamięć RAM ma 2 lata, a nie 3 lata gwarancji ? Dla ułatwienia dodam, że w momencie próby uzyskania świadczeń gwarancyjnych wyżej wymienionej pamięci RAM już nie było w ofercie sklepu Proline.

Reklamowałem tą pamięć bezpośrednio w Holandii, koszt wysyłki < 20 zł.
    Po około 10 dniach nowy RAM miałem w domu - wszystko zakończyło się OK.

Nie dajcie się nabrać na zwrot kasy w kwocie, jaka widnieje na paragonie (dyski mocno zdrożały).
    Aby nie kopać się z koniem w takim przypadku, bo to może być bolesne i jesteś na przegranej pozycji (aczkolwiek nie do końca): niech wam oddadzą trefny dysk.
    Reklamować poprzez stronę producenta, formularz, nadanie numeru RMA, itp. itd....
    W przypadku dysków Seagate i WD wysyłka do producenta poprzez firmę spedycyjną w Warszawie na ul. Szyszkowej (Universal Express) - koszt wysyłki do Warszawy pocztą to ~12-14 zł. Bardzo ważne: czytać uważnie na stronie producenta sposób pakowania !!!!!, bo w przypadku złego zapakowania odeślą nienaprawiony dysk. W ciągu ostatnich 13 m-cy reklamowałem tak 3 dyski, 1 x Seagate, 2x WD - warto było (nie miałem sklepowej gwarancji). W ciągu 10-12 dni od daty wysyłki zepsutego dysku kurier przywozi wymieniony dysk. W moim przypadku dyski jechały z Holandii, podobno ostatnio jadą z Węgier, ale to podobno, ale nie "na pewno", z resztą mało ważne skąd, ważne by dojechały do reklamującego.
    Tak - poniżej 14 kalendarzowych dni to trwało, np. wysyłka zepsutego w poniedziałek 5 dnia miesiąca, a wymieniony dysk miałem w środę, 14 dnia miesiąca.
    I olać ciepłym moczem sklepy, które proponują zwrot kasy za reklamowany HDD. Ciekawe, czy byliby tacy skorzy do zwrotu kasy zamiast dysku, gdyby dyski staniały ,a nie zdrożały ;-). Bardzo watpię.

• #7 17 Mar 2012 12:15
    esem
    Poziom 17  

Romcio napisał:
    Odnośnie przypadku/parametrów SMART z linku:
    http://forum.cdrinfo.pl/f101/st1000dm005-90629/#post1203458
    Jeżeli parametr C5 (sektory niestabilne) jest inny niż zero, to już jest niedobrze.
    Jeżeli parametr 05 (relokowane sektory) jest inny niż zero, to już jest bardzo niedobrze, czekać tylko na BAD sektory, ewentualnie na zgon. ...

Trochę nie na temat. Tym bardziej, że SMART nowego HDD pokazuje, że przytaczane przez Ciebie wartości = 0

• #8 15 Maj 2012 23:37
    hiram
    Poziom 11  

Po kilku tygodniach udało mi się kupić taki sam dysk przełożyłem płytkę Elektroniki i dalej to Samo - Dysk kilka sekund się rozpędza - co słychać po czym-dalej zaczyna z czytywać dane po około 2 sekundach przestaje i następnie spowalnia obroty i całkowicie już ustają obroty i już nie kreci i nie wykrywa go BIOS. Co można jeszcze zrobić. ???

• #9 15 Maj 2012 23:59
    Quarz
    Poziom 43  

hiram napisał:
    Po kilku tygodniach udało mi się kupić taki sam dysk przełożyłem płytkę Elektroniki i dalej to Samo - Dysk kilka sekund się rozpędza - co słychać po czym-dalej zaczyna z czytywać dane po około 2 sekundach przestaje i następnie spowalnia obroty i całkowicie już ustają obroty i już nie kreci i nie wykrywa go BIOS. Co można jeszcze zrobić. ???
    Jak dla mnie, to nic innego w takim przypadku nie spodziewałbym się.
    Przełożenie elektroniki - choć identycznej - to za mało, potrzeba jest jeszcze przekopiowanie (przelutowanie "kostki" z oryginalnej elektroniki) zawartości pamięci szeregowej flash, a gdzie zapamiętana jest konfiguracja przekodowania pomiędzy fizycznymi cylindrami, sektorami, talerzy a logicznymi widzianymi poprzez interfejs HDD.
    Czy tak wygląda płyta elektroniki tego dysku:
    jak na powyższej fotce?
    Poszukaj, poczytaj, sobie o tym tu i tam ... :idea: ... jest na różnych forach - niekoniecznie tylko polsko-języcznych - dostatecznie o tym napisane.

• #10 16 Maj 2012 07:31
    hiram
    Poziom 11  

Witam - nie napisałem tego więc dodam: że elektronikę z niedziałającego dysku przełożyłem
    do nowego dysku który był podzielony na partycje i wszystko działa Bez problemów na starej elektronice, więc można chyba uznać, że elektronika dysku uszkodzonego jest w 100% sprawna ? i chyba nie ma potrzeby
    przekopiowania zawartości pamięci szeregowej flash
    ???
    - a płytka elektroniki właśnie tak wygląda.

• #11 16 Maj 2012 09:52
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

hiram napisał:
    Witam - nie napisałem tego więc dodam: że elektronikę z niedziałającego dysku przełożyłem
    do nowego dysku który był podzielony na partycje i wszystko działa Bez problemów na starej elektronice, więc można chyba uznać, że elektronika dysku uszkodzonego jest w 100% sprawna ? i chyba nie ma potrzeby
    ???
    Napisz to jeszcze raz ale inaczej, ponieważ powyższy tekst przeczytałem kilka razy i nie zrozumiałem go.
    Oznacz dokładnie, np. przez A, B kolejne dyski oraz ich elektroniki i wtedy napisz co z czym działa ... :idea: ... przecież poprzednio napisałeś:
    hiram napisał:
    i dostałeś na to - patrz wyżej - moją odpowiedź.

• #12 16 Maj 2012 17:15
    hiram
    Poziom 11  

hiram napisał:
    Witam - nie napisałem tego więc dodam: że elektronikę z niedziałającego dysku (A) - przełożyłem
    do nowego dysku ( B ) - który był uprzednio podzielony na partycje i wszystko działa Bez problemów na starej elektronice z dysku (A), więc można chyba uznać, że elektronika dysku uszkodzonego ( A ) jest w 100% sprawna ? i chyba nie ma potrzeby
    ???

! uszkodzony dysk ( A ) dalej jest nie widoczny w Biosie po podłączeniu go z elektronika z Nowego sprawnego Dysku ( B ).
    - dysk (A) wraz z elektronika (B) - Dysk kilka sekund się rozpędza - co słychać po czym-dalej zaczyna z czytywać dane po około 2 sekundach przestaje i następnie spowalnia obroty i całkowicie już ustają obroty i już nie kreci i nie wykrywa go BIOS

• #13 16 Maj 2012 18:47
    Quarz
    Poziom 43  

hiram napisał:
    hiram napisał:
    Witam - nie napisałem tego więc dodam: że elektronikę z niedziałającego dysku (A) - przełożyłem
    do nowego dysku ( B ) - który był uprzednio podzielony na partycje i wszystko działa Bez problemów na starej elektronice z dysku (A), więc można chyba uznać, że elektronika dysku uszkodzonego ( A ) jest w 100% sprawna ? i chyba nie ma potrzeby
    ???

! uszkodzony dysk ( A ) dalej jest nie widoczny w Biosie po podłączeniu go z elektronika z Nowego sprawnego Dysku ( B ).
    - dysk (A) wraz z elektronika (B) - Dysk kilka sekund się rozpędza - co słychać po czym-dalej zaczyna z czytywać dane po około 2 sekundach przestaje i następnie spowalnia obroty i całkowicie już ustają obroty i już nie kreci i nie wykrywa go BIOS
    Na takie dictum - oraz skoro nie zrozumiałeś tego, co Tobie tu napisałem - oddaj te dyski w fachowe ręce (co będą wiedzieć co z tym zrobić), jak chcesz mieć odzyskane dane, a samemu więcej przy tych HDD nie majdruj.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME