Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojemność baterii w Fujitsu Siemens Amilo Pro v2055

tobiaszliszka 27 Lut 2012 17:50 1865 4
  • #1 27 Lut 2012 17:50
    tobiaszliszka
    Poziom 9  

Witam. Posiadam laptopa Fujitsu Siemens Amilo Pro v2055 którego oryginalna bateria ma 68,2 % pojemności i po odłączeniu z zasilania trzyma około 3 minuty, po czym laptop wyłącza się. Kupiłem zatem używaną baterię na allegro, która wytrzymuje coś ponad godzinę. Niedawno zainstalowałem Ubuntu i zaskoczył mnie komunikat iż pojemność baterii z allegro wynosi zaledwie 49,1 %. Chciałbym dowiedzieć się czemu starsza bateria o lepszej pojemności wytrzymuje tak krótko i skąd komunikaty o niskiej pojemności w nowszej baterii.

Przesyłam screeny ze specyfikacji obu baterii pod systemem ubuntu:
    -starej baterii (3 minuty pracy ze 100 % naładowania spada do 3 %):
    -używanej baterii z allegro (bez problemów ponad godzinę):

0 4
  • #2 27 Lut 2012 18:39
    konrad_gom
    Poziom 18  

Ile lat ta bateria już miała? Ile cykli ładowania/rozładowania? Jak stara i wyeksploatowana to nie ma się co dziwić, że tak trzyma.

0
  • #3 27 Lut 2012 20:10
    tobiaszliszka
    Poziom 9  

Laptop ma 4 lata i tyle też ma bateria która trzyma 3 minuty. Możliwe że ma przekroczoną ilość cykli ładowań jednak nie posiadam żadnego programu którym mógłbym to jakoś sprawdzić. Zastanawia mnie tylko dlaczego bateria o mniejszej pojemności baterii trzyma ponad godzinę. Jeśli stara ma przekroczoną ilość cykli ładowań, a ta z allegro ma gorszą pojemność to czy warto przekładać ogniwa?? Nowa bateria 370 zł, a laptop idealny do pracy.

0
  • #4 27 Lut 2012 20:51
    konrad_gom
    Poziom 18  

Jeśli 4 lata i miała dużo ładowań/rozładowań to nic dziwnego. Tutaj też nie chodzi o liczbę cykli ładowania/rozładowania. Ogniwa Li-Ion tracą nagle pojemność

Cytat:
    Zastanawia mnie tylko dlaczego bateria o mniejszej pojemności baterii trzyma ponad godzinę.

Bo ma sprawne ogniwa.

Dużo więcej faktów tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=305 - polecam poczytać podpięte tematy.

0
  • #5 27 Lut 2012 22:11
    tobiaszliszka
    Poziom 9  

Wydaje mi się że wszystkie wątpliwości wyjaśnione. Postaram się skorzystać ze tutaj znalezionej porady i skalibrować baterię.

Cytat:
    Aby przeprowadzić kalibrację baterii nie są wymagane żadne opcje biosu. Wystarczy zrobić tak jak opisano poniżej:
    Zmniejsz jasność wyświetlacza. Wyłącz wszystkie alarmy i hibernacje w opcjach zasilania w Windowsie. Sprawdź czy baterie jest naładowana na 100%. Sprawdź ustawienia zarządzania energią w BIOS-ie. Wypróbuj ustawienia domyślne. Odłącz zewnętrzny zasilacz i rozładowuj baterię na włączonym laptopie, aż ten się wyłączy. Podczas tej operacji możesz obserwować co dzieje się z baterią programem BatteryMon. Następnie podłącz zewnętrzny zasilacz i ładuj baterię przy wyłączonym laptopie. Po pełnym naładowaniu włącz laptopa i uruchom program BatteryMon i sprawdź, czy wzrosła pojemność baterii. Jeżeli tak, to ponownie rozładuj baterię do wyłączenia laptopa, a następnie ją naładuj. Cykle te trzeba powtórzyć od 3 do 6 razy.

0