Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na BD911 BD912

27 Lut 2012 21:09 13280 7
 • Poziom 13  
  Witam

  Zrobiłem wzmacniacz na BDW83C i BDW84c ze schematu umieszczonego na tej stronie Wzmacniacz 100W TIP142/147 -kompletny projekt
  Według mnie gra idealnie :D

  Wzmacniacz na BD911 BD912 Wzmacniacz na BD911 BD912
  (to mój pierwszy wzmacniacz na tranzystorach więc zbyt pięknie nie wyszedł :D )

  jak na moje potrzeby i szukam ale jakoś trudno mi znaleźć w internecie wzmacniacza na tranzystorach Bd911 i Bd912 który będzie tak samo prosty w budowie jak ten z powyższej strony i ruszy od razu po podłączeniu :D , chodzi mi o wzmacniacz w którym tak jak wyżej nie trzeba ustawiać prądu spoczynkowego i będzie minimum elementów z równie dobra jakością dźwięku , wiem ze w wielu Unitrach są stosowane te tranzystory jako zamienniki nawet kilka schematów przejrzałem lecz wszędzie trzeba ustawiać :cry:
  Może ktoś ma w posiadaniu taki schemat żeby maksymalnie wykorzystać ta moc tranzystorów chodzi mi o bezpiecznie maximum mi wystarczy 30 wat ta wyjściu

  Mam kilka transformatorów z napięciem wyjściowym około 32v i najlepiej żeby właśnie na takie napięcie :D podmienił bym oryginalne spalone wzmacniacze i wykorzystał niepotrzebne obudowy z transformatorami

  Pozdrawiam
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 10  
  Witam
  Na ładnie odfiltrowanym zasilaniu może to zagrać nawet. Jak wysokie tony ?

  Jak zaczynasz z tym sportem, może spróbuj zamiast robić drugą końcówkę, dorobić jakiś equalizer, chociażby wysokie, niskie tony. Później jakiś loudness. Ogólnie przedwzmacniacz. Coś w stylu wzmacniacz zrobiony od "0" własnymi rękoma.
  kompletne minim elementów i ładny 'wygar' to chyba "STK"
  Moderowany przez dj-MatyAS:


  Czy Kolega chce przez to powiedzieć, że przy "mniej ładnym" filtrowaniu (nota bene - filtrowanie musi być zawsze, a wielkość tejże akurat ma najmniejsze znaczenie na granie jako takie) NIE ZAGRA?
  Poza tym - Autor pisze dość wyraźnie (nawet to widać w konstrukcji), że to Jego PIERWSZY WZMACNIACZ. Jak więc w stosunku do tej informacji można się ustosunkować do "porady" Kolegi, aby dorobił do tego wzmacniacza "...jakiś equalizer, chociażby wysokie, niskie tony. Później jakiś loudness..."? Przy okazji - znów nieścisłość się wkradła (mam nadzieję, że to nie w związku z totalnym brakiem wiedzy w tym temacie) nieścisłość - equalizer (tak się utarło jakoś...) to układ regulacji barwy dźwięku o co najmniej 5 kanałach/pasmach.
  W świetle powyższych informacji, uważam, że ostrzeżenie za taką "poradę" jest niestety jedynym wyjściem.

 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 20  
  tomaszyk084 napisał:
  tranzystorach Bd911 i Bd912 który będzie tak samo prosty w budowie jak ten z powyższej strony i ruszy od razu po podłączeniu :D , chodzi mi o wzmacniacz w którym tak jak wyżej nie trzeba ustawiać prądu spoczynkowego i będzie minimum elementów z równie dobra jakością dźwięku , wiem ze w wielu Unitrach są stosowane te tranzystory jako zamienniki nawet kilka schematów przejrzałem lecz wszędzie trzeba ustawiać :cry:


  Każda końcówka wymaga regulacji prądu spoczynkowego.


  Nie każda ma elementy regulacyjne i nie każdą jej wykonawca reguluje pod kątem stabilizacji prądu spoczynkowego.

  Kolego zrobiłeś coś na tranzystorach w układzie Darlingtona , czyli super beta itd. nic nie szkodzi by taki układ w jednej obudowie zastąpić BD911/912 z dwoma BD 139/140.

  W wskazanym projekcie masz pięknie zaznaczoną strukturę wewnętrzną z rezystorami R1/2 .
  jako tranzystory sterujące wstawiasz wspomniane BD139 i BD 140 ,
  rezystory R1=8,2-12Komów , R2=100 omów.

  Dla pomocy zajrzyj do schematu Tosca AWS-303 (odbiornik radiowy z lat 90-tych XX wieku) właśnie tak jest rozwiązana końcówka mocy.

  idąc dalej można użyć stopnia w układzie nie komplementarnym stopnia końcowego, tzw. quazi komplementarnym , gdzie stosujesz dwa tranzystory BD911.

  Stosowna lektura wskazana:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_Darlingtona

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Sidney_Darlington (przykład dla tych co się regulacji boją :D )

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic218111.html

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_Sziklaiego

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2019730.html (układ quazi komplementarny)

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1383317.html (układ quazi komplementarny )

  http://estradowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=145&Itemid=67

  http://diyaudio.pl/archive/index.php/t-17911.html?s=e91275f55f7995837a8924c75cae9c64

  http://modywzm.pl/21,wzmacniacz-mocy-ze-stopniem-quasi-komplementarnym.html


  Co do prądu spoczynkowego, to w twoim układzie też należy go zmierzyć i ewentualnie skorygować.
  Ten sposób stabilizacji termicznej na diodach krzemowych jest dość prosty ,ale również obarczony ograniczeniem zastosowania.

  W twoim wzmacniaczu prąd spoczynkowy jest regulowany, dość zgrubnie i nie zawsze sobie radzi z warunkami pracy.
  Układ ten nadaje się do pracy w zakresie temperatur otoczenia 15-25 stopni C.

  Proszę sobie dokonaj pomiaru prądu spoczynkowego po włożeniu wcześniejszym wzmacniacza do pomieszczenia o temperaturze 0-5 stopni C ( 30 minut wystarczy dla wychłodzenia).
  Następnie kontrolując prąd spoczynkowy , podgrzej wskazane diody suszarką do włosów.

  Przekonasz się ,iż stabilizacja jest dość znikoma, dyskwalifikuje stosowanie tego wzmacniacza do zastosowania np. mobilnego .

  Lepsze wyniki otrzymasz stosując jednak rozwiązanie na tranzystorach w układzie diodowym, diodach led, tranzystorze polowym , kombinacji diod i termistora...........albo precyzyjnych LM 335 itp. .
 • Poziom 13  
  Witam
  Mój wzmacniacz bardzo ładnie gra , poza tym nie mam nadzwyczaj dobrych kolumn żeby to idealnie ocenić, delikatnie tylko syczy jak nic nie gra :D teraz mam podłączone trafo 180w wiec nie powinno się nic spalić nawet bez korygowania prądu spoczynkowego którego itak nie mógł bym mierzyć muszę kupić nowy miernik , w tym co mam nie działa opcja sprawdzania amperów spalony jakiś rezystor wewnątrz ale dostałem miernik za darmo to nie narzekam :D

  Po przeczytaniu tych wszystkich informacji zauważyłem że BDW... różnią się od tych tranzystorów tranzystorów BD... ale ja sie dobrze nie znam na elektronice i dlatego Proszę o schemat prostego wzmacniacza który mógłbym wstawić w większość moich po palonych urządzeń a trochę ich jest :D może być tez wzmacniacz na samych tranzystorach NPN.
  Daleko mieszkam od dobrego sklepu elektronicznego ale mam dużo tranzystorów na zapas

  Wzmacniacz na BD911 BD912

  Tam był link o Eltronie 100 tez tam kiedyś wymieniałem tranzystory a w Unitra Zrk AT9100 jeśli dobrze pamiętam właśnie 2n6488 tak wiec jak na razie szczerze mówiąc ja tylko wymieniać umiem i nie uda mi się przerobić schematu wzmacniacza do swoich celów

  Pomyślałem o takim prostym wzmacniaczu jak rozkręciłem swój spalony amplituner Kenwood KR65 w którym miałem przez pewien czas wstawione BD911 i BD912 zamiast oryginalnych tranzystorów i tam nie było potencjometru do ustawiania prądu spoczynkowego tak wiec pomyślałem ze jednak można cos takiego zrobic :D Nie ja wstawiałem , dałem elektronikowi wiec nawet nie mam oryginałów spalonych tym bardziej schematu bo może tamten wzmacniacz by mi pasował , jak jeszcze pamiętam to nie jedną imprezę przeżył i nie narzekałem na dźwięk :D

  Szczególną potrzebę zrobienia takiego wzmacniacza na BD... poczułem jak przedwczoraj wymieniałem tranzystory właśnie w amplitunerze Tosca 303 schemat oglądałem, pomierzyłem wszystko co umiałem i wstawiłem nowe tranzystory i kilka spalonych rezystorów po czym podłączyłem do prądu i spaliłem chyba tak samo tranzystory i do tego głośnik :cry:

  Cały czas szukam schematów i jeśli nie znajdę to zrobię kilka wzmacniaczy z układem scalonym TDA

  Odnośnie tego mojego wzmacniacza , czy ja mam tam zmienić diody na inne które będzie można przymocować do radiatora i schłodzić?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Och widzę iż kolega ma dość duży zapał ,ale mniej cierpliwości w zdobywaniu wiedzy.

  Twój schemat i schemat końcówki w tosca303 to to samo, w twojej końcówce jest darlinkton z dwóch tranzystorów w jednej obudowie , no i 2 rezystory, a tosca303 ma tę cześć schematu wykonaną na osobnych elementach dyskretnych w tym tranzystorach wskazanych przez ciebie!!!!

  Nie rozumiem twojego uporu i wzbraniania się od przekręcenia potencjometry dwukrotnie ustawiając parametr pracy - zawsze w tym upatrywałem pełnej satysfakcji -osiągnięciu czegoś tak jak trzeba.:D

  Prąd spoczynkowy nigdy nie mierz metodą pomiaru bezpośredniego, zawsze metodą techniczną.

  Metoda techniczna pomiaru polega na pomiarze napięcia na rezystorze
  wpiętym w szereg z obciążeniem.

  Prąd wyliczamy z prawa Ohma.


  Można dokonać spadku napięcia na rezystorach emiterowych tranzystorów mocy.:D


  tomaszyk084 napisał:
  Szczególną potrzebę zrobienia takiego wzmacniacza na BD... poczułem jak przedwczoraj wymieniałem tranzystory właśnie w amplitunerze Tosca 303 schemat oglądałem, pomierzyłem wszystko co umiałem i wstawiłem nowe tranzystory i kilka spalonych rezystorów po czym podłączyłem do prądu i spaliłem chyba tak samo tranzystory i do tego głośnik :cry:

  Cały czas szukam schematów i jeśli nie znajdę to zrobię kilka wzmacniaczy z układem scalonym TDA

  Odnośnie tego mojego wzmacniacza , czy ja mam tam zmienić diody na inne które będzie można przymocować do radiatora i schłodzić?  W tym cały ambaras że te obydwie diody nie mogą być przypięte bezpośrednio do radiatora- należy jedną umieścić blisko radiatora, drugą daleko.
  Jedno złącze ma reagować na temperaturę radiatora, a drugie na zmiany temperatury otoczenia- tak w teorii zakładano.

  Dlatego ustawienie stabilnie regulacji prądu spoczynkowego takiego wzmacniacza wbrew pozorom jest trudniejsze od takiego z tranzystorem i potencjometrem pracującym w układzie regulowanej diody:D:D:D.

  Chcesz prosto proszę bardzo :
  -diody montujesz w odległości ok. 1 cm( pomiar temperatury powietrza) a dodatkowo szeregowo z nimi montujesz termistor o wartości 47 omów (47R) zainstalowany na radiatorze .

  I masz teraz bez regulacji solidnie stabilizowany prąd spoczynkowy.

  (Rozwiązanie to stosowane powszechnie było w rozwiązaniach dokładnie na DBW83/84 we wzmacniaczach samochodowych firmy Janson w latach 80-tych 20 wieku.)

  A lepiej jest stosować diody w obudowie szklanej 1n4148.


  Wzmacniacz na jakimś TDA, hm , spoko ,też wymaga uruchomienia , i nigdy nie zagra tak jak końcówka na elementach dyskretnych.
  Ale warto zawsze w życiu zrobić coś takiego samemu, wtedy będziesz miał swoje zdanie porównawcze.

  Moderowany przez dj-MatyAS:


  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

  Proszę panować nad pisownią - gramatyka uniemożliwia zrozumienie postu.
  Proszę też o nie pisanie bzdur - diody jako element kompensujący powinny być OBIE przykręcone do radiatora. Jak by Kolega się był zastanowił nad tym zapewne nie musiałby wymyślać bzdurnych teorii. Dwie są dla tego, żeby napięcie polaryzujące było na odpowiednim poziomie - niezbędnym dla uniknięcia zniekształceń skrośnych. Mocowanie poza radiatorem nie ma najmniejszego sensu - PO CO? Przecież mają kontrolować temperaturę tranzystorów mocy - jak nawet zmieni się temperatura otoczenia - zmieni się też i temperatura radiatora... No i czemu (jeśli rozumowanie Kolegi byłoby słuszne) nie stosuje się podwójnego układu na tranzystorze w roli stabilizacji (kompensacji) prądu spoczynkowego? A przecież w takiej samej końcówce można bez problemów taki układ stosować zamiennie...?
  Ostrzeżenia za pisanie tego typu teorii na razie nie będzie, biorąc pod uwagę pozostałe Kolegi posty. Jednak będę miał na uwadze co i jak Kolega pisze.
  Proszę o tym pamiętać.

 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Wzmacniacz na BD911 BD912

  To jest wzmacniacz z użyciem posiadanych przez ciebie tranzystorów.

  Co do mojej wcześniejszej wypowiedzi zablokowanej i zmodernizowanej ,wyjaśnię i uściślę,sprawy elementarne, bo najwidoczniej nie wszyscy mogli zrozumieć:

  - Zwykle regulacja prądu spoczynkowego potencjometrem polega na ustawieniu go przed pierwszym uruchomieniem w pozycji minimalnej lub środkowej.
  Uwaga:
  -w zależności od umiejscowienia tego potencjometru może to być wartość maksymalna , albo minimalna potencjometru- nie mniej jednak prawidłowo jest tak zastosować potencjometr by jego awaria wymuszała najmniejszy prąd spoczynkowy , co niestety w niektórych konstrukcjach nie zostało przemyślane.
  - Uruchomieniu wzmacniacza , kontroli prądu spoczynkowego i 1(pierwszej) regulacji potencjometrem.
  -Wysterowaniu wzmacniacza ,tak by tranzystory końcowe rozgrzały się do ok. 65 St. C i przeprowadzeniu 2(drugiej ) regulacji.
  Zwykle w prostych konstrukcjach to wystarcza.

  Metoda techniczna ,która wymaga chyba szerszego wyjaśnienia co nie którym forumowiczom, to nic innego jak mierzenie spadku napięcia na określonej rezystancji wpiętej ( podłączonej, hm przy badaniach laboratoryjnych właściwszą formą jest określenie wpinania się w obwód- czynność chwilowa, pomiarowa najczęściej polegająca na używaniu krokodylków itp.)szeregowo w obwód odbiornika, obwód zasilania oczywiście.
  Wartość rezystancji powinna być jak najmniejsza rzędu 0,1-10 om w zależności od spodziewanego prądu odbiornika, tak by nie spowodowała zmiany pracy odbiornika.

  Zaleta metody technicznej:- wykluczenie uszkodzenia amperomierza w trakcie pomiaru , a w przypadku zasilania symetrycznego, kilku napięciowego uszkodzenia odbiornika.

  W przypadku wzmacniacza pomiaru woltomierzem można dokonać na rezystorach emiterowych RE.
  Korzystając z prawa Ohma można otrzymać wartość prądu.

  Oczywiście ta ostatnia metoda jest właściwa w przypadku tylko jednej pary tranzystorów końcowych.

  Prosty układ stabilizacji a diodach w zależności od konstrukcji i użytych diod zawiera od 2-4 diod.
  Dla potwierdzenia doboru ich umiejscowienia względem radiatora przedstawiam produkcyjną wersję wzmacniacza estradowego, gitarowego ,którego konstrukcja pozwoliła na prace ponad 20 lat bezawaryjnie- a wszyscy wiemy co potrafi gitarzysta.
  Wzmacniacz na BD911 BD912Wzmacniacz na BD911 BD912Wzmacniacz na BD911 BD912

  O problemach i konieczności regulacji stabilizacji na diodach jest sporo:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic112236.html

  Przykład stosowania podwójnych układów tranzystorowych.
  W przypadku aplikacji na układzie Sziklaiego tylko tranzystor o polaryzacji PNP jest tranzystorem przymocowanym na radiatorze....
  Wzmacniacz na BD911 BD912 Wzmacniacz na BD911 BD912 Wzmacniacz na BD911 BD912 Wzmacniacz na BD911 BD912
 • Poziom 13  
  Witam
  Dziękuje za odpowiedz i również za schemat :D teraz mnie tylko zastanawia które rezystory powinny wytrzymać większa moc chyba 2 tam powinny być ceramiczne w ogóle jak by był opis wartości elementów to juz dzis bym zaczynał robic wzmacniacz :D a czy można zastąpić ten mały wzmacniacz układem 4558c chociaż będę się starał dostać układ taki jak na schemacie można jeszcze prosić zdjęcie płytki albo link do tego projektu ,bym sobie jeszcze poczytał

  Co do tego prądu spoczynkowego to gdzie ja mam się wpiąć miernikiem pomiędzy które elementy chodzi mi o ten wzmacniacz na BDW83C i BDW84c prąd spoczynkowy trzeba sprawdzać dla którego z tranzystorów ?
  Wzmacniacz na BD911 BD912

  Pozdrawiam