Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący

Pilar7 21 Paź 2012 12:24 27741 66
    Miniax
    Specjalista elektryk
    Jeżeli uprawia się elektrykę zawodowo, to kupowanie narzędzi: Topex, Yato itp. mija się z celem. Do prac profesjonalnych jest to najzwyczajniej mówiąc badziewie. O ile przy pojedynczych pracach domowych tego typu narzędzia są wystarczające, to przy pracach profesjonalnych tylko generują dodatkowe koszty. Oczywiście zdarzy się czasem rodzynek z danej serii, ale są to sytuacje jedna na tysiąc. Nawet ostatnio miałem młotek bodajże z Topexa i podczas niezbyt silnego nabijania łożyska na wał złamał się trzonek, dobrze że nikt nie stał w zasięgu rażenia ;)
  • Szafy RackSzafy Rack
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Jeśli chodzi o praskę to polecam haupy http://elektrocave.pl/pl/p/Praska-do-zaciskania-tulejek-HAUPA-075-16-210824/1745 mam i używam i sobie chwalę. Co prawda zaciśnięta tulejka niema przekroju kwadratu tylko pół koło z wgnieceniem ale zaciska mocno. Zakupiłem ją ze względu na 16mm2 bo czasem potrzeba ale od kiedy zacząłem ją używać to automatyczna poszła w kąt :D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mymon
    Poziom 11  
    Z tego co ostatnio się dowiedziałem to HAUPA daje na narzędzia dożywotnią gwarancje. Mogę polecić narzędzia gedore. Używam kilku tych narzędzi i są nie do zdarcia. Brat też ma komplet, używa go w budowlance i obcinaczkami tnie nawet stalowe gwoździe i nie może ich "zużyć"
  • Szafy RackSzafy Rack
    net-sol
    Poziom 11  
    Ten zestaw z energotytanu jest naprawdę wykonany porządnie. Używam go od jakiegoś czasu i nie zdarzyło się aby końcówka była źle zaprasowana. Przyznam że miałem wątpliwości przy zakupie ze względu na brak opinii ale mam blisko do siedziby firmy i podjechałem na miejscu obejrzeć to co sprzedają i widać że głównie sprzedają dla kolejnictwa co też gwarantuje że wykonanie musi być dobrej jakości.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    krzychu41
    Poziom 10  
    Do kolegi Zdzisiek1979. W sprawie twojego rozwijaka do przewodów to pojawiły się już oryginalne z regulowaną srednicą krążka . Świetna sprawa, mega przyśpiesza robotę. Wjedź sobie na www.energotytan.pl i pobierz katalog mechanizacjia prac kablowych. Pracujemy na modelach e-90201 i e-90220. I z czystym sumieniem modę je polecić w 100% jako sprawdzone w boju z "dytem" i peszlami .
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    No tak są i wiem że są i wiem że za 500zł - 800zł nie kupie takiego by był super wypas i super super. Nie jest może najlepszy ma swoje wady czasem się przewód `` zawiesi `` ale cóż kosztował mnie mniej niż 100zł zarazem posłużył jako prototyp w przyszłości zbuduję lepszy ale na razie mi styka :D A radość z wykonania bezcenna :D
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    lordpakernik napisał:
    Przenieść tyle szpul na stojaku to trzeba się szarpnać.

Maciek na pewno zadbał żeby stojak tak umiejętnie ustawić, aby nie trzeba było go przenosić. ;)
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    zbich70
    Moderator - Elektryka
    15kVmaciej napisał:
    Stąd mam parę zdjęć które czasem publikuję.

Cieszymy się wszyscy. :D
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    TWK
    Specjalista elektryk
    zdzisiek1979 napisał:
    Jeśli chodzi o praskę to polecam haupy http://elektrocave.pl/pl/p/Praska-do-zaciskania-tulejek-HAUPA-075-16-210824/1745 mam i używam i sobie chwalę. Co prawda zaciśnięta tulejka niema przekroju kwadratu tylko pół koło z wgnieceniem ale zaciska mocno. Zakupiłem ją ze względu na 16mm2 bo czasem potrzeba ale od kiedy zacząłem ją używać to automatyczna poszła w kąt :D
    Czy da się tą praską zaciskać końcówki izolowane, czy tylko tulejki?
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Izolowane (czerwone, niebieskie, zółte) nie próbowałem i raczej nie da się. Kiedyś próbowałem końcówkę oczkową nieizolowaną a w prawdzie izolowaną pozbawioną lejka plastykowego zacisnąć na lince i nawet coś jak by się udało ale i tak poprawiłem lutowaniem a musiałem końcówkę oczkowa założyć i tak kombinowałem na szybko.

Dodano po 35 [minuty]:

Choć z ciekawości spróbowałem na czerwonych końcówkach i tulejce i oto efekt choć powiem że szkoda praskę męczyć.
    Końcówka oczkowa ale zdjęty lejek:
    Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący
    A tu druga z lejkiem:
    Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący
    A tu jeszcze złączka:
    Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący
    Dodam tylko że połączenie złączką na rozrywanie nawet nawet mocno trzyma :D ale szkoda praski :|
    TWK
    Specjalista elektryk
    Dzięki. A jakiej praski używasz w normalnych warunkach do tych izolowanych?
    TWK
    Specjalista elektryk
    zdzisiek1979 napisał:
    Też Haupy z blokadą ( automatyczną ).
    Pokażesz jakieś zdjęcie albo model?
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Tu masz praskę i jej nr jak co. Praska robi dwa zaciski naraz i tak: Zacisnąłem ci dwie tulejki czerwoną na 1.5mm2 i żółtą na 6mm2 to co między tulejką a izolacją to ja za dużo odizolowałem żyły, tulejka trzyma dobrze.
    Żółta zaciśnięta tylko raz bo praska ma dwie szczęki i zacisnęła naraz ją i żyły ale juz czerwona musiałem zaciskać na dwa razy raz jedna stronę i raz druga po środku wgniecenie jest zrobione podwójnie. Nie robiłem testu ci na końcówce oczkowej bo tulejek mam sporo a końcówki akurat mało. Końcówki zaciska tez dobrze ale jest tak że jedna szczęka zaciska końcówkę a druga przygniata lejek z przewodem :D bo strefa zacisku przewodu jest tylko pod jedna szczęką.
    Tam masz też pokazane jak zaciska ta pierwsza praska tulejki na końcach przewodów.
    Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący
    krzychummm
    Poziom 7  
    Odświeżę nieco temat.
    Zamierzam kupić szczypce automatyczne do ściągania izolacji nie wiem co wybrać. Nie będę tego używał zawodowo tylko bardziej hobbistycznie.

Można znaleźć takie za 7zł

Takie za 67zl

I takie za 120zl
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    Takich jak te nie mam, ale niektóre czasem podobne się trafiały nie moje i dobrze bo bardzo tandetne były i do du...y taniocha i tyle. Zrażały mnie tylko do ściągaczek izolacji. Przez to dawałem radę bez nich i niechętnie myślałem o kupnie ale w końcu się przełamałem i kupiłem http://www.skapiec.pl/site/cat/535/comp/1068216 na razie są ok. Wada to że czasem obierek je blokuje ale wypada bez problemu. Druga wada funkcjonalna to że nie zawsze jest wygodnie nimi manewrować i kiepsko mi idzie jak są krótkie przewody w mało dostępnych zakamarkach.
    SeRgEy1989
    Poziom 15  
    90% forum zlinczuje mnie za to co teraz napiszę ale OK :)
    Pracuję jako "sznurownik" szaf nieskiego napięcia ale także projekty trafostacja zasilanie placu budowy itp itd czyli przekroje są od 0,5mm^2 do 240mm^2
    Do odizolowania jako jedyny w firmie używam.... http://sklep.cseie.com.pl/p/736/2066/odcinak-...narzedzia-narzedzia-elektronarzedzia-bhp.html
    Powiecie że ucinam pojedyncze włosy linki ale niestety już się wprawiłem i jest wszystko idealnie odizolowane.
    Co do narzędzi to polecam tylko i wyłącznie sprawdzonych firm HAUPA, BM.
    Jak juz kupować to coś dobrego na lata a nie szmelc za grosze na tydzień pracy.
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Witam.

Była sobie budowa fabryki grzejników aluminiowych. Fabryka włoska.
    Mój kolega makaroni używał tylko i wyłącznie ... nożyczek.
    Do ucinania, zarabiania, zdejmowania izolacji.
    Makaroni wyjechał, fabryka została.
    (Zamieściłem sporo zdjęć z tej własnie budowy).

Ja używam między innymi -

To są stare zdjęcia, obecnie mam trochę więcej i trochę lepszych "narządów".
    retrofood
    Moderator
    A ja, miedzy innymi, mam specyficzne kleszcze, których fotki nie mogę w necie znaleźć. Wyglądają jak zwyczajne obcinaczki boczne całkowicie izolowane, ale w ich przyległych ostrzach ktoś precyzyjnie nawiercił dwie dziurki: jedną o przekroju 1,5 mm2, a druga ma 2,5 mm2.
    Tymi obcinaczkami da się zdjąć izolację z przewodu schowanego w każdej dziurze. Kosztowały prawie stówę, ale wiele razy się przydały. Chromowane, oczywiście.
    zdzisiek1979
    Poziom 37  
    A ja obieram takimi :D http://www.superelektryk.pl/sklep/nozyce-do-k...yce-do-ciecia-kabli-przewodow-neo-01-515.html na czubku mają takie specjalnie zrobione szlifowania i tym obieram mam już opanowane to nawet linki i wszystko ok ale szef mi zakazał tak obierać i muszę strugać tapeciakiem :cry: wiecie płaci to wymaga.
    Skoro już wątek zaczął żyć na nowo to się pochwalę nowym pomocnikiem w pracy Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący Zakup podstawowych narzędzi dla elektryka początkujący
    Zalety można stosować bity imbusy i uchwyt do nasadki a dalej to wole poczciwe śrubokręty :D
    retrofood
    Moderator
    zdzisiek1979 napisał:
    szef mi zakazał tak obierać i muszę strugać tapeciakiem

Kardynalny błąd. Powoduje zarysowanie powierzchni żyły, która po latach pęka w tym miejscu.
    No, ale przecież szef kasę dawno wziął...
    e-sparks
    Specjalista elektryk
    A ja używam takiego narzędzia:

Mam takie w rozmiarze 0,5-4mm (od 2005 roku) oraz takie same jak te na obrazku.

Pozdrawiam, Wiesław
    elpapiotr
    Moderator Energetycy
    Gorzej z izolacją zewnętrzną przewodów i kabli.