Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak dobór rezystora na bramkę

27 Lut 2012 22:51 3472 8
  • Poziom 9  
    Witam chce załączać triak przekaźnikiem. W nocie katalogowej triaka pisze że na bramkę ma być podane maksymalnie 50ma czyli dwa rezystory np po 5kΩ i zamiast MOC porostu styki przekaźnika ?
  • Poziom 43  
    klusek16 napisał:
    Witam chce załączać triak przekaźnikiem.
    A zaprząc konia do sprawnego samochodu nie chcesz ??? :D Pomyśl troszkę. Bo to co napisałeś to tak wygląda. Co do rezystorów pomiędzy optodiakiem MOC 3043 (bo tak ten element się nazywa poprawnie) a triakiem stosuje się rezystory 3,3 - 4,7kΩ tzw. bezpiecznikowe. Było o tym na ,,Elektrodzie" dwa tygodnie temu - poszukaj :arrow:
  • Poziom 9  
    Raczej odwrotnie:P Ponieważ przekaźnik wytrzymuje tylko 1A a ja potrzebuje około 10A a nie chce przerabiać urządzenia chociaż by dlatego że obudowy nie da się rozkręcić ale są wyprowadzenia styków przekaźnika. Dlatego skorzystam z triaka jak na schemacie tylko zastąpię optodiak przekaźnikiem. Więc muszę chyba dobrać trochę inne rezystory bo w originale jest 360Ω czy mają być takie?
  • Poziom 9  
    To tak dokładniej wszystko opisze mam termometr który przełącza przekaźnik po osiągnięciu nastawionej temperatury i chce go zastosować do sterowania grzałką 2kW ma ją wyłączyć po osiągnięciu ustalonej temperatury później włączyć jak temperatura spadnie. Przekaźnik ma wyprowadzone styki więc chyba najlepiej będzie podłączyć triak i sterować nim przez wyprowadzenia przekaźnika ponieważ nie mogę rozebrać termometru. Obciążenie to grzałka 2KW 230V nie chce sterować jej fazowo tylko on/off więc wystarczy chyba tylko gasik 10nF i rezystor 39Ω? Tylko nigdzie nie ma schematu z samym triakiem wszędzie jest w połączeniu z optodiakiem dlatego nie mam pewności jakie rezystory dobrać.
  • Poziom 43  
    Tak samo jak z optodiakiem, po ~ 3 - 5 kΩ. Tylko szkoda, że nie możesz otworzyć tego termometru, zainstalować optodiak w miejsce przekaźnika i zrobić to jak Pan Bóg przykazał & kodeks Elektronika :cry:
    To by było na tyle.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    No nie mogę obudowa to całość pyzatym jest to jakiś firmowy sterownik z ciekawości sprawdziłem nowy warty 600zl dlatego nawet lepiej jak go przerobie nieinwazyjnie. A jeśli chodzi o triaka to zwykły gasik wystarczy ? I jeszcze pytanie czy jeśli dam triak na większy prąd np 16A to będzie się on mniej grzał?
    Dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Czyli to zadziała bez problemu?
    Rezystory 0,25W wystarczą?