Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik Relax II - samoczynne rozstrajanie AM

28 Lut 2012 07:54 2871 14
 • Użytkownik usunął konto  
 • Admin Grupy Retro
  Cytat:
  Rozstraja się filtr z cewkami L20 i L21, ja podstrajam tę cewkę, która dostępna jest od góry.

  Jak duży jest to ruch? Obrót, pół, ćwierć?
  Cytat:
  Zauważyłem też, że niemal natychmiastowe rozstrojenie powoduje wciśnięcie klawiszy KR I i KR II (praca w trybie wzmacniacza). Precyzuję, że chodzi mi nie o odstrojenie się od stacji, ale rozstrojenie wzmacniacza p.cz. (a może heterodyny AM? nie wiem).

  W takim razie zobacz, czy samo popukanie np. rączką wkrętaka w płytę i okolice cewek nie powoduje takiego efektu. Możliwe jest, że w jakimś karkasie odmówiła współpracy oryginalna gumeczka, która podczas produkcji była wkręcana wraz z rdzeniem. Miała ona zapobiec samoczynnemu wykręcaniu się rdzenia, lecz z biegiem czasu może się wykruszyć - wówczas rdzeń może się sam obracać pod wpływem drgań.
  Nie wiemy jeszcze, czy to heterodyna "ucieka" i "gonisz ją" ostatnim obwodem p.cz., czy to faktycznie ten rdzeń się psuje, czy kondensatory wewnątrz filtrów powoli żegnają się z nami. Ostatnia możliwość jest stosunkowo mało prawdopodobna, one były całkiem trwałe.
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Specyfika polskich filtrów i cewek z tegoż okresu. Rdzenie w niektórych karkasach luźno się wkręcają. Fabrycznie były wkręcone wraz z cienką gumka skutecznie zapobiegającą samoczynnemu przemieszczaniu się rdzeni (która sparciałą i wypadła / wykruszyła się). Pomiędzy rdzeniami w karkasie jest uwięzione powietrze, przy zmianach temperatury ruch powietrza powoduje obracanie się rdzeni.

  Dwa sposoby:
  - gumka od majtek, wypruj ją i według włókno gumowe, wsadź kilku centymetrowy odcinek w środek karkasu i wkręć rdzenie i zestrój filtr. Sposób preferowany.
  - zestrój i unieruchom rdzeń kilkoma kroplami stopionej parafiny (świeczka, znicz).

  Jeśli bardzo ostro się stroją filtry AM (a tym bardziej jak tor AM pracuje niestabilnie) to sprawdź kondesatory blokujące siatki ekranujące lamp aEBF89 i ECH81. Te kondesatory pełnią też (a może bardziej przede wszystkim) rolę neutralizacji.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  DJRM napisał:

  Myślę, że raczej nie. Tych gumeczek brakuje też w sąsiednim filtrze FM, który rozbierałem i wskrzeszałem półtora roku temu; radio stoi nie przesuwane i UKF śmiga, aż miło, nic nie trzeba było podstrajać.

  Różny luz w różnych filtrach. Rdzenie w filtrach FM są innego typu niż w filtrach AM. Inna seria wykonania inna tolerancja wymiarów.

  DJRM napisał:

  Być może zatem właśnie rozstraja się heterodyna AM.


  Na pewno nie kondesatory w obwodach LC. Zmiana pojemnosci spowodowana temperaturą jak ma miejsce objawić się może na zakresie K2 na pasmach 16m, 19m.

  Prędzej uwierzę luźne rdzenie cewek na zespole przęłaćnzika zakresów. Tam też były oryginalnie gumki.

  Inna możliwość to uszkodzony rezystor w obwodzie zasilania heterodyny. Ale raczej byłyby to zrywania drgań (nagle przerwa).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  DJRM napisał:


  Ale raz jeszcze podkreślam: przełączenie odbiornika na tryb wzmacniacza natychmiast rozstraja AM.


  Obejrzyj dokładnie zespół przełącznika, Sprawdć czy jest dobry kontakt w zasilaczu heterodyny.
  Sprawdź mechanicznie cewki i podzespoły montowane w zespole przełącznika zakresów.
  Czy to samo na AM jest gdy przełączasz FM/AM?
  Bo jeśli tak to przyjrzyj się zwieraniu pierwszego filtru AM przy pracy na FM.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Admin Grupy Retro
  Cytat:
  Wróciłem z pracy i spróbowałem - popukanie, nawet draśnięcie ręką kubka filtra AM (tego co go podstrajałem) daje ów efekt rozstrojenia! Oczywiście w towarzystwie niemiłego trzasku.
  Rdzenie wydają się trzymać przyzwoicie, próba obrócenia wykazuje niewielki, ale wyraźny opór.

  Jak przedmówca napisał. Przesuwanie się rdzenia nie powodowałoby trzasku, prędkość rozstrajania jest zbyt mała, by dać trzask. Jest to zatem zimny lut, urwany drucik cewki (lub zwierający się z obudową filtra) - bankowo trzeba się do niego dobrać.
  Cytat:
  Ja rozbierałem filtr UKFu, one mają bardzo prostą konstrukcję - cóż tam się mogło wydarzyć? Pozostaje wylutować i rozebrać, tylko jak rozebrałem filtr FM, to musiałem potem odtwarzać z papieru połamane (rozsypane) elementy plastikowe karkasu.

  Nie wiem, coś Ty z tym karkasem robił. Odsysasz starannie cynę z dwóch łapek trzymających kubek w płycie oraz z doprowadzeń cewek. Tak, aby te nóżki bezproblemowo poruszały się wewnątrz przeznaczonych dla nich otworków - są ciut większe. Po takiej operacji nawet przedszkolak dwoma palcami wyjmie filtr z radia, bez niszczenia go.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Futrzaczek napisał:
  Nie wiem, coś Ty z tym karkasem robił

  Polistyren z którego wykonany jest karkas niestety tak ma :( Nie zalicza się on do odpornych tworzyw, niszczą go nawet śladowe ilości oparów acetonu czy węglowodorów aromatycznych, a nawet ekologiczna terpentyna. Mogą one znaleźć się w powietrzu np. w postaci oparów benzyny gdy stare radio trzyma się w garażu, albo też w parafinie (lub cerezynie) używanej do zalewania rdzeni, jezeli nie została dokładnie oczyszczona z agresywnych składników. Podobnie, zgubne mogą się też okazać rozpuszczalniki używane do zmywania płytki z resztek kalafonii po lutowaniu, jeśli nieostrożnie się dopuści do zalania wnętrza filtrów. W kontakcie z takimi świństwami polistyren z czasem kruszeje.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  DJRM napisał:
  Rezultat:od paru miesięcy nie zauważyłem samoczynnego rozstrajania się odbiornika odbierającego Warszawę I na falach długich

  To samo miałem z Kankanem, w którym również użyto prostopadłościennych filtrów p.cz. Rozstrajały się na zakresie AM, niechybnie za sprawą drgań przenoszonych z głośnika na płytkę. Po unieruchomieniu rdzeni (dobrze nadaje się do tego nitka nasączona miękką parafiną) problem zniknął.
  Cytat:
  (korzystam też z zakresu UKF).
  Masz przestrojoną głowicę, czy konwerter?
  Cytat:
  Dodam, iż gotów jestem zbudować mininadajnik na fale średnie, który dawałby silny sygnał i o znanej częstotliwości

  W tej roli możesz użyć tranzystorowego odbiornika AM, najlepiej takiego który ma nieekranowany obwód oscylatora (np. Koliber ;) ) Na falach długich generuje on sygnał o częstotliwości z przedziału 615÷750kHz (niekiedy nieco węższego) na średnich - 990÷2070kHz, co zapewni znaczne pokrycie zakresu fal średnich, na tyle duże że umożliwi poprawne zestrojenie. Generowana częstotliwość będzie równa sumie częstotliwości ustawionej na skali odbiornika wzorcowego oraz częstotliwości pośredniej (465kHz) Zbliżając taki odbiornik do cewek wejściowych (w przypadku Relaxa do anteny ferrytowej) odbiornika badanego powinieneś odebrać sygnał jego heterodyny.
 • Użytkownik usunął konto