Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu

roszej 28 Feb 2012 12:28 7567 9
    roszej
    Level 12  
    Witam,

mam problem z piecem jak w temacie. Używam go od 2006 roku i do tej pory nie było z nim żadnych problemów jednak ostatnio podczas pracy zaczął buczeć - wydaje mi się, że buczenie (wycie?) dochodzi z silnika.
    Minimalnie było czuć również spaleniznę, brat stwierdził, że widział jak iskrzyło się coś w środku.
    Rozkręciłem obudowę, obejrzałem wszystko, czy nie ma gdzieś śladów okopcenia, ale w zasadzie cała elektronika wygląda jak nowa. Uruchomiłem piec z otwartą tylną pokrywą, i o dziwo przez jakieś 4 minuty chodził poprawnie, potem nagle znów zaczął buczeć.
    Piec właściwie włącza się dwustopniowo, najpierw włącza się zasilanie, ustawia parametry pracy czy np program wybiera a potem po włączeniu START zaczynają pracować grzałki zawory itp. i właśnie wtedy zaczyna buczeć jak włącza się wentylator.
    Silnik zrobił się dość szybko bardzo ciepły - jest na nim zamontowany wiatrak - turbina, która chodzi lekko bez żadnych oporów.
    Wydaje mi się, że izolacja przewodów od silnika jest minimalnie stopiona, choć na fotkach tego nie widać.
    W sieci znalazłem jedynie schemat połączeń płytki.
    Nie wiem czy ten silnik jest jedno czy trój fazowy.
    Piec może być podłączony zarówno pod 230V (zaciski L1L2L3 - zmostkowane) lub pod 400V (zgodność faz nie wpływa na zmianę kierunku wentylatora).

Czy ktoś byłby w stanie udzielić mi jakichś wskazówek co do ewentualnej diagnozy ? Dysponuję cęgami więc mogę zmierzyć prąd na silniku - dochodzi do niego jednak 5 kabli, wstępnie co widzę z tego schematu to czarny czerwony i niebieski to sterowanie (lewo,prawo) a pozostałe 2 to pewnie zasilanie czyli jednak jedna faza? .
    Czy jest jednak jakaś możliwość, że zawodzi coś innego niż silnik ?

Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu Piec konwekcyjno parowy UNOX XV303G - buczy po włączeniu
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    Lisek64
    Level 26  
    Jak widać na schemacie , silnik jest 1-fazowy. Jeżeli buczenie występuje na wszystkich kierunkach obrotów , to winny będzie kondensator rozruchowy (5µF ). Nie mierzyć tylko od razu wymienić
  • IGE-XAO
    roszej
    Level 12  
    Lisek64 wrote:
    Jak widać na schemacie , silnik jest 1-fazowy. Jeżeli buczenie występuje na wszystkich kierunkach obrotów , to winny będzie kondensator rozruchowy (5µF ). Nie mierzyć tylko od razu wymienić

A nie wiesz gdzie mogę kupić ten kondensator? Na TME maja Ducati ale nie ma takich pojemności, jedyny to polipropylenowy ale to raczej nie taki musi być.
    Lisek64
    Level 26  
    W każdym sklepie z częściami AGD? Ewentualnie spytaj w serwisie
    roszej
    Level 12  
    Lisek64 wrote:

Mimo tej uwagi postanowiłem jednak sprawdzić kondensator i jego pojemność to 5,06µF, natomiast napięcie jakie na nim jest wychodzi z zacisków FW i RW i po włączeniu pieca (juz aby działał) to około 60V.
    Napięcie zasilające silnik pojawia się już po włożeniu wtyczki do gniazdka.

Wymienić tego kondka jednak ?
    Lisek64
    Level 26  
    Pojemność "na sucho" może się i zgadzać. Ale co się dzieje pod napięciem? Profilaktycznie wymień a jak nie pomoże to szukamy dalej
    roszej
    Level 12  
    Niestety, wymiana kondensatora nie pomogła, stale silnik buczy. Niby kręci się bez oporów ale buczy.
    Lisek64
    Level 26  
    A grzeje się podczas pracy? Bo wygląda na to , że ma spalone uzwojenie rozruchowe. Ma gdzieś tabliczkę znamionową ten silnik? Zrób zdjęcie ew
    marcin Ice
    Level 1  
    witam mam pytanie odnośnie pieca unox xf 085, jak wymontować zawiasy???? bo drzwi mi sie nie domykaja pytanie czy da sie to naprawić, jesli nie czy jest jakis serwis, żeby zamówić nowe, czy uszczelka jest dostepna do kupienia ???

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
    roszej
    Level 12  
    Usterka usunięta. Okazało się, że para z pieca skraplała się na zamontowanej nad piecem półce i woda dostała się na uzwojenia i było małe zwarcie. Za nowy silnik serwis zażyczył sobie 750PLN netto plus koszty wymiany i transportu. Przewinąłem za 300PLN i piec działa. Dziękuję za odpowiedzi.