Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie plc (przekaźniki) -> nadajnik somfy rts jak zrealizować?

Balu 28 Lut 2012 12:58 6866 18
  • #1 28 Lut 2012 12:58
    Balu
    Poziom 38  

Witam, poszukuję rozwiązania, które umożliwi mi niezależne sterowanie 3 roletami posiadającymi napędy somfy ze sterowaniem RTS. Sterowanie z Satel Integra albo przekaźnikami, albo niskoprądowymi. Jakieś normalne rozwiązanie istnieje którego nei mogę znaleźć? Czy muszę kupić 3 piloty ustawić na stałe na jeden kanał i wlutować się w switche?
    Czy jest jakieś rozsądne rozwiązanie na szynę DIN/ do skrzynki z wejściami w postaci jakichś zacisków i wyjściem RTS?

Łukasz.

0 18
  • #2 29 Lut 2012 18:25
    Barry83
    Poziom 13  

Napisz więcej co chcesz osiągnąć z tymi roletami, czym chcesz nimi sterować bo z tego co widzę to RTS to po prostu ich system radiowy. Jak chcesz sterować z integry to muszą te rolety mieć albo jakieś wejścia sterujące bądź sterują się przez podanie napięcia, w tych dwóch przypadkach możesz sterować centralą. Jak coś więcej napiszesz lub wyklarujesz działanie tych rolet to pomyślimy dalej.\

0
  • #3 01 Mar 2012 10:57
    humek
    Poziom 32  

Sprawdź czy napęd rolety ma zaciski do sterowania kablowego lub jakiś przekaźnik który reaguje na sterowanie pilota.Tak jak kol. powyżej napisał RTS to może być system pilotów a ty musisz ominąć piloty i sterować bezpośrednio (za pomocą przekaźników ) roletami.

0
  • #4 02 Mar 2012 08:00
    Balu
    Poziom 38  

No niestety nie mają nic poza zasilaniem silniki.
    Dlatego szukam jakiegoś przetwornika kable -> RTS.
    Dobrze wiem,że RTS to piloty, ale w tym wypadku nie da się ich ominąć.
    Więc moje pytanie dalej aktualne, czy potrzebuję wlutowywać się w 3 piloty aby sterować niezależnie tymi roletami? Czy jest jakiś pomysł, może ktoś robił?

Łukasz.

0
  • #5 02 Mar 2012 08:41
    dijej
    Poziom 16  

A może jest taka możliwość by przypisać 1 pilota do wszystkich rolet ?
    Chronis RTS smart - obsługuje wszystkie rolety, ma opcję piorytetu sterowania.
    Niestety bez lutowania się nie obędzie, ale da się zrobić.

0
  • #6 02 Mar 2012 08:55
    Balu
    Poziom 38  

Ta, mogę przypisać jednego pilota do wszystkich rolet...
    Ale albo ten sam kanał wprogramować we wszystkie rolety... i obsługiwać jednym kanałem, albo przełączać kanały na pilocie, ale takie rozwiązanie mi się nie podoba, chciałbym bez ruszania kanałów, bo znając życie coś się skiełbasi przy tym, bez widzenia kanału który się na LEDach wyświetla. Co do chronisa, czytałeś do czego to służy? Jak mi to ma pomóc? To jest do programowania czasu up/dn.
    A ja chcę nimi sterować z CENTRALKI alarmowej...

0
  • #7 02 Mar 2012 09:07
    dijej
    Poziom 16  

Ma też pracę manualną a to chyba jest najważniejsze.
    Przecież nie musisz używać tych wszystkich wodotrysków jakie oferuje ten sterownik. Jedyne pytanie jakie się nasuwa to czy ma tryb wielokanałowy, a w instrukcji to nie jest do końca wyjaśnione.
    Innym rozwiązaniem jest zastosowanie innego sterownika wpiętego bezpośrednio w roletę.

0
  • #8 02 Mar 2012 09:34
    Balu
    Poziom 38  

Ale on nie ma wejść, prawda?
    A ja potrzebuję wejść przewodowych, rolety mają tylko zasilanie, nie ma tam wejść również...
    Silnik ze zintegrowanym radiem.

0
  • #9 02 Mar 2012 10:39
    Barry83
    Poziom 13  

Jeśli tak to pozostaje tylko wlutowanie się w piloty

0
  • #10 14 Mar 2013 21:50
    olo_100
    Poziom 2  

Witam, Czy udało się w końcu rozwiązać problem ? Mam ten sam i nie wiem jak powiązać silnik RTS z kablowym sterowaniem z centralki integry 128.

Może są jakieś silniki do roletek wewn. ktore pozwalają na sterowanie radiowe i przewodowe ?

0
  • #11 14 Maj 2013 22:56
    pawelvrh
    Poziom 9  

U mnie wygląda następująco – 4 rolety Somfy RTS, jeden pilot 4 kanałowy TELIS RTS do manualnej obsługi 1/2/3/4 rolety lub wszystkich na raz (kanał 5). Do czasowego sterowania użyłem Somfy Impresario Chronis RTS (umożliwia pełne niezależne starowania czasowe roletami).

Myślę do integracji z Integrą można by zastosować Somfy 5/16 channel universal rts interface lub może Somfy IP Interface
    Swego czasu rozważałem również integrację radiowych rolet Somfy RTS z Integrą za pomocą 5/16 channel universal rts ale temat utknął 

Wydaje mi się że w twoim przypadku to 5 kanałowe urządzenie zamienia RTS na „suche kontakty” „Universal RTS Interface 5 Channel, IR / RS-232 / Dry Contact.
    http://www.avoutlet.com/images/product/additional/s/6300554.pdf

http://www.somfypro.com/documents/531668/7162584/SDN-IP-Interface-Instructions.pdf
    http://www.progressivescreens.com/wp-content/uploads/2011/07/16-Chan-Interface-2012.pdf

0
  • #12 03 Paź 2013 23:07
    JerzyR
    Poziom 11  

Niestety chciałem silniki Somfy do rolet i w promocji dostałem te radiowe RTS. Jak czytam to odechciewa mi się promocji:) Nie bardzo zrozumiałem, czy można sterować roletami z silnikami radiowymi Somfy RTS (Oximo RTS) przy użyciu Satel Integra 128 WRL?

0
  • #13 04 Paź 2013 19:26
    Balu
    Poziom 38  

Pewnie, że można... musisz tylko zrobić jakieś przejście RTS -> kabelki do integry:P

A serio...to albo kupić pilota, rozpierniczyć i wlutować się w styki, albo jest gotowy moduł do tego celu cena jak pamiętam ok 1000zł :)

Generalnie promocje to zło (:

0
  • #14 04 Paź 2013 21:36
    JerzyR
    Poziom 11  

Zadzwoniłem do wsparcia Somfy i poinformowano mnie, że do tego nadaje się Nadajnik RCS 9002. Szczegóły na stronie Somfy - cena z aledrogo 470pln

0
  • #15 04 Paź 2013 21:47
    Balu
    Poziom 38  

Czyli za 500 zł mamy sterowanie jednym kanałem.... wypasik:)
    Cieszę się że mam przewodowo sterowane rolety...

1
  • #16 04 Paź 2013 22:12
    JerzyR
    Poziom 11  

No tak. Do tego nadajnika można podpiąć kilka rolet nie tylko 1 szt. Lepsze to niż nic. Za gapiostwo trzeba płacić. Nie znalazłem tylko informacji ile max rolet można doprogramować do tego nadajnika.

0
  • #17 04 Paź 2013 22:20
    Balu
    Poziom 38  

Pomyśl czy nie lepiej na prawdę kupić pilota sterującego 4ma grupami i go rozbebeszyć wlutowując się w microswitche... Masz wtedy sterowanie każdą grupą... nie wiem ile masz rolet... ale jak 4 lub mniej wtedy masz indywidualne sterowanie każdą roletą...

0
  • #18 04 Paź 2013 22:54
    JerzyR
    Poziom 11  

Mam 6 rolet. Pewnie kupię 1 lub ew. 2 nadajniki RCS 9002. Może potanieją to wtedy kupię więcej.
    PS . Właśnie znalazłem po 388pln

0
  • #19 06 Paź 2013 08:55
    Balu
    Poziom 38  

Zobacz na: RS485 RTS SOMFY ma wejście rs485 i 5 grup z suchy kontakt, rs485 w prosty sposob z satelem nie uzyjesz, ale suche kontakty... na ebay 200funtów
    Na allegro też kiedyś było...

0