Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skrypt dla systemu XP (funkcja del w cmd)

28 Lut 2012 14:02 2299 11
  • Poziom 12  
    witam, mam pytanie czy istnieje sposób, aby polecenie del c:\test zadziałało dla uzytkownika o ogranicznonych uprawnieniach w stosunku do plików w katalogu systemowym - chodzi o pliki w katalogu spool\printes, które chciałabym usuwać uruchamiając skrypt
    "net stop spooler;
    del c:\windows\system32\spool\printes
    net start spooler"
    albo jakiś inny, który sobie poradzi z zadaniem.
    Będę wdzięczna za odpowiedź.
    sb
  • Poziom 17  
    Możesz utworzyć zaplanowane zadanie w systemie (np. plik .bat), które każdy użytkownik będzie mógł uruchomić (oczywiście z poziomu zaplanowanych zadań bądź skrótu), a które będzie uruchamiane z uprawnieniami konta systemowego, a więc ze wszystkimi niezbędnymi uprawnieniami.
  • Poziom 12  
    Dzięki,
    ale nie wiem, czy o to samo chodzi - moje pytanie jest: jak sprawić, by uzytkownik z ograniczonymi uprawnieniami mogł ręcznie odpalic taki skrypt. Jeśli zapisze go w obszarze jego "juryzdykcji" lub w obszarze neutralnym, to otrzymuję komunikat, ze uzytkownik nie ma uprawnień usunąć plików z tego katalogu.
    Chodzi mi o to b y właśnie to obejść. By skrypt odpalał się na żadanie, a nie w sposób zaplanowany.

sb
  • Poziom 36  
    Racz zwrócić uwagę na, umiejscowienie wybranego przez Ciebie folderu. Chyba jasnym zgoła staje się, że w tym miejscu, tylko user o kompletnych poświadczeniach, ma możliwość dokonywania wszelkich modyfikacji?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Można uruchomić te polecenia jako użytkownik z prawami administratora -> komenda runas
  • Poziom 17  
    Jaki to ma sens, skoro runas wymaga hasła?
    A czy OP nie może po prostu zmienić praw do tego folderu? Skoro i tak dowolny użytkownik ma mieć możliwość kasowania z niego plików, najłatwiej po prostu dać prawo do zapisu w nim plików wszystkim użytkownikom ;)
    Hasło można wklepać :wink:
    W temacie nie było sprecyzowane , że użytkownik z ograniczonymi uprawnieniami nie ma dostępu do drugiego konta z prawami administratora -> np. nie chce się przelogowywać aby wykonać te komendy lub chce osiągnąć coś w stylu UAC spod Visty/Win7.

BTW: uruchomienie / zatrzymanie usługi też wymaga uprawnień admina.
  • Poziom 12  
    Dzięki za dyskusję, myslę, że sporo wykorzystam. A co do sprecyzowana, czy dodania uprawnień - katalog spool nie pozwala w xp dodać uprawnień. Natomiast skrypt zapisywalam w roznych miejscach: na c, w katalogu domowym uzytkownika, na dysku logicznym ... i za każdym razem było to samo - skrypt się uruchamiał, zatrzymywał usługę, ale do katalogu spool nie mógł wejść, krzyczał, że nie ma uprawnień. Ten sam skrypt odpalony przez administratora działa bez zarzutu.
    Mam nadzieje, ze jednak zanjdzie się jakiś sposób, bo bardzo potrzebuję rozwiązać ten problem, tj problem z zapełnianiem bufora wydruku.

Wydaje mi się, że dobrym byłby sposób z rans, ale z nie bardzo mogę sobie z nim poradzić - skrypt burzy się o składnie. Możesz mi pomóc poprawnie zapisać tą funkcje i czy ma ona być w osobnym skrypcie, czy moze być zapisana w tym samym co
    "
    net stop
    del C:\Program Files\test
    net start
    "

sb

Dodano po 1 [minuty]:

somebody.gd napisał:
    Dzięki za dyskusję, myslę, że sporo wykorzystam. A co do sprecyzowana, czy dodania uprawnień - katalog spool nie pozwala w xp dodać uprawnień. Natomiast skrypt zapisywalam w roznych miejscach: na c, w katalogu domowym uzytkownika, na dysku logicznym ... i za każdym razem było to samo - skrypt się uruchamiał, zatrzymywał usługę, ale do katalogu spool nie mógł wejść, krzyczał, że nie ma uprawnień. Ten sam skrypt odpalony przez administratora działa bez zarzutu.
    Mam nadzieje, ze jednak zanjdzie się jakiś sposób, bo bardzo potrzebuję rozwiązać ten problem, tj problem z zapełnianiem bufora wydruku.

ps. nie wchodzi w grę dać uzytkownikom praw administratora lub dać im hasła administratora.

sb
    somebody.gd napisał:
    katalog spool nie pozwala w xp dodać uprawnień.

Nie spool tylko PRINTERS
    Co to za wersja XP ?
    (mam nadzieje, że próby z ustawianiem uprawnień były z poziomu konta administratora)

somebody.gd napisał:
    skrypt się uruchamiał, zatrzymywał usługę, ale do katalogu spool nie mógł wejść, krzyczał, że nie ma uprawnień

Ciekawe (sprawdzane na dwóch XP) bo zwykły użytkownik nie może zatrzymać / wystartować usługi spooler (bez głębszych kombinacji).
    Może natomiast wejść do %systemroot%\system32\spool\ i dalej %systemroot%\system32\spool\printers
    Co do folderu printers to ma uprawnienia specjalne - np. może w nim tworzyć pliki ale nie może kasować :wink:
    Można dodać możliwość i kasowania.

Co do runas -> runas /user:name skrypt.bat

Alternatywnie można w zaawansowanych właściwościach drukarki zmienić z Buforuj... na Drukuj bezpośrednio do drukarki
  • Poziom 12  
    Wielkie dzięki. Spróbuję ze zmianą ustawień w drukarce.
    Co do wersji XP, to jest to XP Prof. A co do runs/user, to to nie chce zadziałać, tj. gdy wpisuję usera użytkownika, to krzyczy, że nie ma uprawnień, gdy wpisuję usera admina, to krzyczy, że user nie ma uprawnień odpalić skrótu.

Dam znać, co wyszło ze zmianą ustawień drukarki.
    Jeśli w skryptach będzie taka dokładność pisania poleceń jak w postach to będzie ciężko :wink: - nie 'rans' ani 'runs' tylko runas

somebody.gd napisał:
    user nie ma uprawnień odpalić skrótu.

Poleceniu runas najlepiej podać scieżkę to *.cmd / *bat a nie skrót (*.lnk)
    Jest taki folder %AllUsersProfile% do którego mają dostęp Wszyscy - tam możesz umieścić docelowy skrypt.
  • Poziom 12  
    Dzieki.
    W skrypcie runs było ok. :-).
    Co do wyłączenia bufora drukowania, to niestety - co prawda teraz bufor się nie zapełnia, ale za to co jakiś czas krzyczy, że jest nieodpalony, a drukarka pomimo, że ma w ustawieniach by drukowała bezpośrednio (z pominięciem bufora) i tak nie drukuje, tzn drukarki "znikają".
    Spróbuję ze zmiana ścieżki dostepu, może teraz się uda. Mam już tego lekko dosyć.

sb