Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doradztwo w zakresie doboru sprzętu dvb-t

28 Lut 2012 17:45 3231 26
 • Poziom 9  
  Witam,

  Mam zamiar zainstalować sobie naziemną telewizję cyfrową i prosiłbym o doradztwo w kwestii sprzętu.
  Dekoder wybrałem taki: http://tunerydvb.pl/pl/p/Wiwa-HD-50/230
  Pisałem również do sklepu z powyższego linku czy na moje (dość ciężkie) warunki taka antena będzie odpowiednia http://tunerydvb.pl/antenatridigitzewzmacniaczemtvdvbttelewizjacyfrowaianalogowa
  Odpisano mi, że jako, że mieszkam 50 km od Poznania mam silny nadajnik w śremie (do śremu mam ok 60 km) jednak MUX 3 jest tam nadawany z 5 razy słabiej niż MUX, więc chcę się dowiedzieć, czy tak rzeczywiście jest.
  Chciałbym się również dowiedzieć co jeszcze kupić. Antena będzie nadawała sygnał do 2 lub 3 telewizorów, rozumiem więc, że potrzebuję rozgałęźnik, tylko nie wiem jaki. Na stronie tego sklepu jest kilka, ale nie wiem, który będzie najbardziej odpowiedni do tej anteny, którą wybrałem (nie znam się na tym mocno). Dobrze by było również wiedzieć jaki kabel jest najlepszy do podłączenia i czy są jeszcze jakieś inne składniki zestawu instalacyjnego, które muszę kupić, a o których nie wiem.

  Pozdrawiam serdecznie
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Cytat:
  To użyj na początek opcji szukaj!


  Szukałem, ale nic nie znalazłem. Być może źle szukałem. Rozumiem, że to za duży wysiłek podać link do właściwego tematu jeśli się go zna.
 • Moderator
  Połowa tematów w tym dziale jest o odbiorze DVB w Polsce.

  Może lepiej podaj swoja miejscówkę lub pozycje geograficzną...
 • Poziom 9  
  Moje współrzędne GPS N: 52° 7' 34" E: 17° 28' 40"
 • Moderator
  Z Orzechowa do Śremu masz "trochę" bliżej niż 60 km.

  Antena która zaproponowałeś jest zupełnie wystarczająca. Znajdź może nieco tańsza odmianę tej samej anteny, różnice w cenie są naprawdę spore.

  Siła sygnału powinna wystarczyć na podział dla trzech odbiorników nawet dla MUX3. Bez testów nie będziesz wiedział.

  Podłącz najpierw jeden dekoder do jednej anteny. Wiwa to bardzo czułe urządzenie i nie lubi silnych sygnałów analogowych w pobliżu (np TVP2 na k.27), dlatego trzeba bardzo ostrożnie operować wielkościami sygnału. Potem 'po drodze " załóż rozdzielacz na 3 odbiorniki sprawdź TYM SAMYM DEKODEREM jakość odbioru na poszczególnych wejściach. Jak będzie coś nie tak to daj znać.

  I żadnych wzmacniaczy!!!!!
 • Poziom 9  
  Dlaczego żadnych wzmacniaczy?
  Trochę się przeraziłem patrząc na ten schemat http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_...iemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm#03
  Z tego wynika, że potrzebowałbym jeszcze wzmacniacz HS-013 oraz gniazdo GAR-BG-DK. Ja na razie mam instalację analogową, która prowadzi mnie bezpośrednio od anteny do telewizora bez żadnych gniazd. Czy te gniazda są konieczne?
 • Moderator
  Bo sygnały sa za silne....
  Na końcu kabla antenowego powinno byc powyżej 86 dB dla TVP2.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Bo sygnały sa za silne....
  Na końcu kabla antenowego powinno byc powyżej 86 dB dla TVP2.


  Dobra to może po kolei bo na razie nic nie rozumiem.
  Byłbyś może tak uprzejmy i mógłbyś wytłumaczyć mi jak człowiekowi, który nic nie rozumie co mam kupić, aby wszystko działało jak należy. Byłbym bardzo wdzięczny.
 • Poziom 21  
  Antena Maximun uhf-200
  Do anteny symetryzator i do rozdzielacza taki kabel,następnie rozdzielacz,ale jeśli sygnał będzie za słaby to należy zastosować ,profesjonalnie wykonany wzmacniacz,ale przed nim zabezpieczenie później biały kabel do tunerów. Wszystko oczywiście zrobione na "efkach"-przy Trisecie 6,8mm .

  Post skopiowałem z innego tematu(z usunięciem filtra)- wystarczy poszukać. Gdybyś poczytał kilka tematów, to byś wszytko wiedział. LENISTWO!!!

  Prosiłbym jeszcze kolegów, aby nie wstawiali linku z dipolu,bądź emitela . Jak nie chcecie pomóc to nie spamujcie chociaż. Schematy tamtejsze nie uwzględniają wielu parametrów - nie są uniwersalne!!!
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Post skopiowałem z innego tematu(z usunięciem filtra)- wystarczy poszukać. Gdybyś poczytał kilka tematów, to byś wszytko wiedział. LENISTWO!!!


  W wielu tematach, które czytałem w przeszłości na ten temat było napisane, że każda instalacja powinna uwzględniać indywidualne warunku odbiorcy sygnału, dlatego też uznałem za najlepsze rozwiązanie zapytać się o moją indywidualną sytuację.

  Cytat:
  Antena Maximun uhf-200
  Do anteny symetryzator i do rozdzielacza taki kabel,następnie rozdzielacz,ale jeśli sygnał będzie za słaby to należy zastosować ,profesjonalnie wykonany wzmacniacz,ale przed nim zabezpieczenie później biały kabel do tunerów. Wszystko oczywiście zrobione na "efkach"-przy Trisecie 6,8mm.


  Jako osoba nie znająca tematu muszę po raz kolejny stwierdzić, że niewiele z tego rozumiem :-). Co to jest triset 6,8mm? Mam rozumieć, że potrzebuję różne rodzaje kabli do podłączenia wszystkiego?
  Dlaczego jest tak, że jedne schematy są prostsze a inne bardziej skomplikowane np ten schemat (na dole strony) http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html jest o wiele prostszy od tego http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_...iemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm#03 chociaż oba uwzględniają antenę, którą zaproponowałem w pierwszym poście. Różnica jest również w ilości potrzebnego "sprzętu".
 • Poziom 21  
  Co do kabli to na zewnątrz powinien być czarny - PE,żelowany, który jest odporny na warunki atmosferyczne itp. Wewnątrz biały kabel. A efka to, ta końcówka, a te 6,8mm to średnica kabla, musi być ona taka sama jak efka, aby nie wypadała: Doradztwo w zakresie doboru sprzętu dvb-t.

  Tak jak kolega wspomniał, instalacje są robione pod indywidualne warunki. (można znajść podobne w różnych tematach- szukaj), a te schematy to są uniwersalne(ale jak napisałem wyżej instalacje są indywidualne, więc schemat nie może być uniwersalny-ironia).

  Schematy głównie różnią się ilością podłączonych odbiorników, wtedy należy zastosować wzmacniacze itp.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Schematy głównie różnią się ilością podłączonych odbiorników, wtedy należy zastosować wzmacniacze itp.


  Ok teraz się mniej więcej wszystko wyjaśniło :-).

  A jak to jest z tą anteną, którą zaproponowałem w pierwszym poście. Ta antena ma wbudowany wzmacniacz, a u mnie jakość sygnału telewizji analogowej jest dość słaba, co (z tego co kiedyś wyczytałem) może przekładać się na potrzebę zainstalowania wzmacniacza. Chciałbym się więc dowiedzieć, czy mam kupić antenę Maximun uhf-200 + wzmacniacz (tak jak podałeś w jednym z poprzednich postów) czy wystarczy mi antena, którą podałem w pierwszym poście bez dodatkowego wzmacniacza (bo już jeden ma wbudowany).
 • Poziom 33  
  Zamiast montować wzmacniacze i inne badziewia warto jest podnieść antenę o metr wyżej.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi, na temat wzmacniacza. Jeżeli sygnał po podzieleniu na 3 odbiorniki ,nie będzie wystarczający to wtedy trzeba zastanowić się nad wzmacniaczem. Antena ma być z symetryzatorem - żaden wzmacniacz(narazie). Ważny jest "profesjonalny" montaż- kabel,złączki oraz jakość wykonania musi stać na bardzo wysokim poziomie. Zapomniałbym o bardzo ważnej rzeczy: antena musi być bardzo dobrze ustawiona oraz jak najwyżej(uwaga tylko na pioruny:D-warto zainstalować zabezpieczenie np.firmy Signal).
  Krótka instrukcja instalacji dla Śremu- różnica jedyna to antena : Link
  Jeśli będzie chciał Pan zamawiać wszytko w jednym sklepie to polecam dipol, ale on nie ma anteny Maximum, ale jest podobna antena.

  Reasumując:

  antena.
  symetryzator
  Kabel: antena- rozdzielacz(zewnętrzny,czarny)
  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe
  Biały kabel rozdzielacz- tunery
  Rozdzielacz
  Złącze F 6,8mm- 7sztuk
  Wtyk antenowy- 3sztuki
  Co do tunerów to polecam Ferguson-a T65(140zł/szt)
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  caliente napisał:
  Chciałbym się więc dowiedzieć, czy mam kupić antenę Maximun uhf-200 + wzmacniacz (tak jak podałeś w jednym z poprzednich postów) czy wystarczy mi antena, którą podałem w pierwszym poście bez dodatkowego wzmacniacza (bo już jeden ma wbudowany).

  Uzyskałeś już odpowiedź w tym wątku przez kolegę irekr :
  Cytat:
  Antena która zaproponowałeś jest zupełnie wystarczająca. Znajdź może nieco tańsza odmianę tej samej anteny, różnice w cenie są naprawdę spore.


  Proszę czytać ze zrozumieniem.

  Uprzedzając następne pytania :
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uh...i_digit_eco_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2665.htm
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm
  lub inna para :
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uh...9_tri_digit_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2675.htm
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digital_A2680.htm
  Różnica mocy nadajników ze Śremu :
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_W1B


  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Moderator
  Ja dodam, że używanie wzmacniaczy w takiej sytuacji wymaga naprawdę rozwagi. Wynika to z tego, że kanał DVB nadawany jest obok silnego sygnału analogowego. Analogiczna sytuacja występuje w okolicach Szczecina (kanały 48 i 49), oraz Wrocławia (kanały 58 i 59). Niezwykle częstym błędem jest postępowanie wg zasady: mam słaby odbiór , "szatkuje" , to zakładam wzmacniacz. Nieistotne, z na sąsiednim kanale pracuje inny nadajnik analogowy i jest on przyczyna tego "szatkowania".
  Niestety, dekodery zewnętrzne jakie mamy w sprzedaży to dość prymitywne urządzenia, najczęściej pozbawione układów automatyki, niemal braku filtrów pasmowych czy dobrze zrobionych mieszaczy. Przypuszczam ze nie masz doświadczenia z takimi urządzeniami i nie dziwi mnie że postępujesz wg starych i nie zawsze dobrych zasad rodem z przekazów analogowych.
  Przekaz cyfrowy wymaga bardzo liniowych stopni wzmacniaczy i zerowych zniekształceń. Wielkość sygnału nie ma takiego znaczenia jak odstęp od zakłóceń i zniekształceń. Parametr intermodulacyjny, często ignorowany w "analogu" ma podstawowe znaczenie przy odbiorze cyfrowym. Często pozornie "niewinnie wyglądający" aktywny rozdzielacz jest przyczyna sporych kłopotów. Dlatego należy możliwie unikać jakichkolwiek elementów czynnych (wzmacniaczy, aktywnych rozdzielaczy), oraz wprowadzających składowe bierne, jako potencjalne źródła kłopotów.
  Zrobienie dobrego wzmacniacza do anteny, który prawidłowo wzmocni i nie zniekształci sygnału DVB jest naprawdę trudne.
 • Poziom 39  
  caliente napisał:
  a u mnie jakość sygnału telewizji analogowej jest dość słaba, co (z tego co kiedyś wyczytałem) może przekładać się na potrzebę zainstalowania wzmacniacza.
  odbiór programów analogowych znacznie różni się od odbioru DVB-T. Tam, gdzie jest zła jakość odbioru analogów, odbiór DVB-T może być (i zwykle jest) bezproblemowy. Zwykle, do dobrego odbioru analogów na dalszych odległościach, wymagany był wzmacniacz przy antenie, zaś przy odbiorze DVB-T jest dokładnie odwrotnie, wzmacniacz to ostateczność. Więc zawsze powinno zaczynać się od anteny pasywnej.

  Z tym, że wiele zależy gdzie i w jaki sposób umieszczona jest antena i warunków na trasie nadajnik - antena. Inaczej będzie przy antenie na wysokim maszcie obok domu i przyzwoitych warunkach terenowych, kiedy na dobrej antenie pasywnej można mieć stabilne odbiory DVB-T nawet na odległościach rzędu 100km, inaczej przy antenie zamocowanej na ścianie czy kominie, gdzie nawet przy kilkudziesięciu km odległości może zajść sytuacja, kiedy nie da się uzyskać stabilnego odbioru bez wzmacniacza.

  A co do złączy do kabla - kupuje się zawsze kabel razem z pasującymi do niego złączami F u jednego sprzedawcy. Jak nie pasują - reklamacja do sprzedawcy.
  Złącze F ma się nakręcać na kabel z wyraźnym oporem, ale nie ciężko. W żadnym wypadku zaś nie może być luzu po zakręceniu złącza.
 • Poziom 9  
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Teraz czuję się już dużo mądrzejszy :-).

  Mam jednak jeszcze 3 pytania do seba65310.

  Cytat:
  Jeżeli sygnał po podzieleniu na 3 odbiorniki ,nie będzie wystarczający to wtedy trzeba zastanowić się nad wzmacniaczem.


  A jakie są tego symptomy? Nigdy nie korzystałem z naziemnej telewizji cyfrowej i nie wiem czego się spodziewać. Obrazu w ogóle nie będzie? Będzie "skakał"?

  W zestawieniu potrzebnego sprzętu napisał Pan o antenie i symetryzatorze, jednak zauważyłem, że sugerowana antena posiada już symetryzator (przynajmniej tak jest napisane w opisie). Czy jest to więc pomyłka, czy mam dokupić jeszcze dodatkowy symetryzator?

  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do którego link Pan podał to wspomniana w tym samym poście ochrona przeciw piorunom?

  Dodano po 35 [minuty]:

  Zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Czy to prawda, że gdy kupię rozdzielacz powiedzmy na 3 telewizory i podłączę do niego tylko 2 telewizory to nie będzie optymalnego obrazu? Pytam ponieważ słyszałem, że na wyjściach rozdzielacza musi być podłączonych tyle kabli ile ma wyjść, bo inaczej nie będzie działało tak jak powinno.
 • Poziom 19  
  caliente napisał:

  W zestawieniu potrzebnego sprzętu napisał Pan o antenie i symetryzatorze, jednak zauważyłem, że sugerowana antena posiada już symetryzator (przynajmniej tak jest napisane w opisie). Czy jest to więc pomyłka, czy mam dokupić jeszcze dodatkowy symetryzator?

  UHF 200 ma już fabryczny symetryzator, więc nie trzeba kupować drugiego.
  caliente napisał:

  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do którego link Pan podał to wspomniana w tym samym poście ochrona przeciw piorunom?

  Tak.
  Jeśli chcesz podłączyć 2 TV to kup rozdzielacz R2 zamiast R3. Im więcej wyjść ma rozdzielacz tym większe ma tłumienie.
 • Poziom 21  
  Cytat:
  A jakie są tego symptomy? Nigdy nie korzystałem z naziemnej telewizji cyfrowej i nie wiem czego się spodziewać. Obrazu w ogóle nie będzie? Będzie "skakał"?

  Sukcesywnie jak będziesz podłączał to trzeba oglądać reakcje odbiorników.

  Cytat:
  W zestawieniu potrzebnego sprzętu napisał Pan o antenie i symetryzatorze, jednak zauważyłem, że sugerowana antena posiada już symetryzator (przynajmniej tak jest napisane w opisie). Czy jest to więc pomyłka, czy mam dokupić jeszcze dodatkowy symetryzator?

  Sorki moja pomyłka.

  Cytat:
  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do którego link Pan podał to wspomniana w tym samym poście ochrona przeciw piorunom?

  Tak, zgadza się, ochroni tunery przed spaleniem.

  Powinno stosować się rozdzielacz tylko na tyle wyjść ile jest odbiorników, jak Adi01 wspomniał większa ilość wyjść = większe tłumienie. Lecz jeśli kolega zakupi rozgałęźnik na 3 wyjścia i będzie korzystał z dwóch to trzeba zastosować rezystor obciążeniowy.
 • Poziom 9  
  A czy rozdzielacz powinien być wewnątrz domu? Skoro czarny kabel jest stosowany na zewnątrz to rozumiem, że rozdzielacz powinien znajdować się wewnątrz domu. Zgadza się?
 • Poziom 39  
  seba65310 napisał:
  Cytat:
  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do którego link Pan podał to wspomniana w tym samym poście ochrona przeciw piorunom?

  Tak, zgadza się, ochroni tunery przed spaleniem.
  no, ja był tu bardziej ostrożny - po co komuś odkupować odbiornik jakby co... :D

  Takie zabezpieczenia to są dobre przeciwko elektryczności statycznej mogącej się pojawić w instalacji antenowej z różnych powodów.

  Ale, takie zabezpieczenie w momencie zadziałania zwiera żyłę środkową do ekranu, więc... napięcie jest dalej na odbiorniku, tyle, że i na ekranie i na żyle środkowej gniazda antenowego. Jeśli zabezpieczenie nie jest uziemione to nie muszę chyba pisać, co się zwykle dzieje...

  Jedynym w miarę pewnym zabezpieczeniem odbiornika przed wyładowaniami jest wyjęcie wtyczki antenowej z odbiornika... oraz wtyczki sieciowej odbiornika z gniazda elektrycznego.
 • Poziom 21  
  Sugerowałem się filmikiem z Dipola oraz
  Code:
  Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal - dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć wymiany tunera satelitarnego, multiswitcha, odbiornika TV czy zestawu HiFi po wiosennej lub jesiennej burzy. Urządzenie działa w pełnym zakresie TV naziemnej i satelitarnej. Maksymalny prąd przed jakim może zabezpieczyć sprzęt to 8000 A.
  
  :
  Link


  Cytat:
  A czy rozdzielacz powinien być wewnątrz domu? Skoro czarny kabel jest stosowany na zewnątrz to rozumiem, że rozdzielacz powinien znajdować się wewnątrz domu. Zgadza się?

  Tak zgadza się , rozdzielacz ma być wewnątrz. Kabel czarny można stosować w całej instalacji, ale jest on "czarny" i sztywniejszy, przez co gorzej się nim manewruje w domu.
 • Poziom 39  
  @ seba65310:
  zauważ, że ten niebieski 'robaczek' idąc od anteny zatrzymuje się na zabezpieczeniu, zupełnie tak, jakby to była podwójna izolacja galwaniczna, a nie warystor przepalający się pod wpływem napięcia progowego. Więc, następuje zwarcie żyły środkowej z ekranem kabla, a 'robaczek' staje jak wryty. I co go trzyma przed dalszą wędrówką do odbiornika, co się dzieje z ładunkiem zakumulowanym w kablu...?

  Jeśli zabezpieczenie jest uziemione, to wtedy ładunek spływa do ziemi po uziemieniu - spływa zarówno z żyły środkowej, jak i z zewnętrznej, bo są zwarte.

  Więcej o ochronie odgromowej / przepięciowej można poczytać tu: ochrona.net.pl
 • Poziom 9  
  Jeszcze raz chciałbym podziękować wszystkim za pomoc i proszę o niezamykanie tematu na wypadek, gdybym jeszcze czegoś nie wiedział.