Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AC-DC Adaptor model: HDD YH-3018 nie odpala...

28 Lut 2012 19:11 9927 7
  • Poziom 37  
    Witam
    Mam 2 identycznie padnięte zasilacze.

Główny tranzystor wymieniłem na SSP3N80 (oryginalnie był CEF02N6 i w drugim identycznym 2N60).
    Kolejno do wymiany był SS9014 zastąpiłem BC547, R20 - 0.33Ω reszta elementów sprawna. Na bramce mosfeta jest 1.8V i nie chce ruszyć, diody i tranzystory sprawne.
    Schemat:
  • IT SerwisIT Serwis
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 37  
    Zastanawia mnie to napięcie na bramce mosfeta. Czy tam nie powinno być większe napięcie? tak około 5V?

Wydaje mi się, że przy zwartym uzwojeniu układ powinien pobierać bardzo duży prąd bo mosfet powinien być wysterowany przez rezystor pociągający. Chwilowo całość pobiera znikomy prąd z sieci (wynikający z rezystancji w układzie i to tyle)
  • Moderator
    Przyznam się, że nie wiem dlaczego kolejny temat o tym zasilaczu mało było innych?
    Popatrz na te obrazki i pomyśl dlaczego zadałem sobie tyle trudu... :D
  • Poziom 37  
    TONI_2003 napisał:
    Przyznam się, że nie wiem dlaczego kolejny temat o tym zasilaczu mało było innych?
    Popatrz na te obrazki i pomyśl dlaczego zadałem sobie tyle trudu... :D

To, że BC ma inny rozkład pinów to ja doskonale wiem :), a różnica tych 3Ω RDS(ON) nie powinna mieć aż takiego znaczenia. Poza tym wstawiony mosfet ma lepsze parametry.

Jak dla mnie jest problem z wzbudzeniem się przetwornicy. Problematyczne jest to napięcie bramki bo w pierwszej chwili tranzystor powinien się otworzyć na maxa wzbudzić układ (przez spadek napięcia na rezystancji w źródle która też ma podejrzanie niską wartość no, ale pomarańcz, pomarańcz, srebrny to jednak te 0.33Ω).
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    No tak... Pisałeś, że na bramce 1,8V - przeoczyłem.
    A jak zachowuje się układ po usunięciu Q2? Do pomiarów warto wstawić diodę Zenera (15÷30V) pomiędzy C3, R4, R1 a masę. Jakie jest wtedy napięcie na plakietce bramki?

Dodano po 7 [minuty]:

Czy ten zasilacz na pewno nie generuje? Czy sprawdzałeś czy na C16 pojawia się jakiekolwiek napięcie?
    Co do R20 to wartość typowa. Zbyt duży spadek napięcia na nim przy przeciążeniu zasilacza uruchamia przerzutnik Q1, Q3 i wymusza skrócenie impulsu wyzwalającego bramkę Q2.

Dodano po 5 [minuty]:

Mimo wszystko dalej skłaniam się w stronę uszkodzonego transformatora. Zmierz napięcie na R20 (zanim usuniesz Q2).
  • Poziom 37  
    Napiecia w układzie:
    C1 = 311V
    R2 = 485mV
    R1=309V
    Q3CE = 0V
    Q1CE = 0V
    C16 = 0V.
    Odłączyłem bramkę Q1 tranzystor się normalnie otworzył popłynął impuls i mrygnął led na wyjściu. Czyli transformator wydaje się być ok. Problem wg. mnie jest w tym napięciu bramki. Jest zbyt niskie aby wywołać otwarcie tranzystora i przepływ prądu w uzwojeniu transformatora. Przy czym Q1 i Q3 sprawne na mierniku (mierzyłem Hfe).

Pomysł mam taki, że tranzystor który zastosowałem potrzebuje większego napięcia UGS aby się otworzyć niż oryginał.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Dorzucę swoje 3 grosze po naprawie identycznego zasilacza :)

Mój jest zbudowany według poniższego schematu z wątku: YH-3018-5 adapter SATA/ATA poszedł bezpiecznik...

Spoiler:
    Oprócz spalonego bezpiecznika, diod w mostku, Mosfeta kluczującego, tranzystorów S9014 i S9015 w układzie sterowania Mosfetem i rezystora mocy 0,22Ω (na schemacie R1) miałem uszkodzony:

- transoptor PC817 - wymieniłem na to co pod ręką: CNY17-3 - z grubsza parametry pasują, tylko fakt, że to DIP6, a nie DIP4 - wpasowałem go jak na zdjęciu :)

- rezystor 150Ω w bazie Q2 ( na schemacie R4) - nie miał śladów spalenia, ale miał przerwę - bez niego przetwornica wzbudza się co któryś raz, pod obciążeniem wcale, a dodatkowo dziwnie piszczy...

Jako ciekawostkę dodam, że S9015 z braku czegoś sensownego PNP podmieniłem na BC157 z demobilu. Sam zasilacz jest fatalnie (czytaj tanio) zaprojektowany - prócz grzania się Mosfeta to na wyjściu +12V (słabo obciążonym), przy dociążeniu wyjścia +5V prądem około 1A, napięcie potrafi wzrosnąć do 14V. Spróbuję jeszcze otwory w obudowie nawiercić, by zapewnić przepływ powietrza.

Edit: 12 Paź 2013 19:58
    Żeby zakończyć wątek tego zasilacza, dzisiaj go poskładałem do końca - dołożyłem nowy, większy radiator z kawałka profilu aluminiowego i nawierciłem otwory w obudowie, żeby zapewnić chłodzenie konwekcyjne. Testuje go od 3 godzin robiąc backupy kilku płytek audio na starej nagrywarce wewnętrznej, podpiętej teraz pod ten zasilacz i USB - jest ledwo letni, więc modernizację uznaję za udaną i polecam każdemu:)

Dodatkowo zaznaczyłem na zieloną moją chałupniczą wersję bezpiecznika - odszukałem najcieńszą plecionkę jaką miałem w szufladzie, wlutowałem dwa kawałki drucika 0,5, do nich próbnie jeden drucik z plecionki - spalił się przy starcie bez obciążenia - wlutowałem w takim razie dwa i powinno być ok - w razie zwarcia na pewno zadziała :)

AC-DC Adaptor model: HDD YH-3018 nie odpala... AC-DC Adaptor model: HDD YH-3018 nie odpala...
    Poprawiłem TONI_2003.