Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tuner dvb-t a stary telewizor oraz komputer

28 Lut 2012 20:12 8962 3
  • Poziom 9  
    Takie "niemądre" pytania?
    Czytałem, co nieco specyfikacje tunerów dvb-t do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej (takie standardowe skrzyneczki które kupuje się do starych telewizorów, żeby oglądać tv cyfrową naziemną). Zazwyczaj posiadają one złącza antenowe (zwykłe "analogowe" na kabel 75 omowy), hdmi, usb, oraz SCART. Ponieważ posiadam stary odbiornik TV CRT oraz komputer zastanawiam się nad możliwością zakupu "uniwersalnego tunera" do telewizora i w razie potrzeby (np. usterki telewizora) do komputera. Wobec powyższego - w związku z tym, że nie mam jak tego sprawdzić empirycznie, nurtuje mnie kilka pytań:

1. Z tego co "dałem radę" wywnioskować sygnał z tunera DVB-T, do telewizora można podpiąć za pośrednictwem wejścia antenowego "analogowego" - zwykły kabel antenowy i gniazdo w telewizorze (wejście z anteny do tunera i wyjście takim samym kablem z tunera na wejście antenowe do telewizora) można też za pomocą złącza SCART-> wejście z anteny na tuner, a tuner z telewizorem za pomocą złącza SCART - czy dobrze myślę????

2. W przypadku gdy telewizor jest wyposażony w HDMI - to można tuner podpiąć przez to włąśnie złącze ???? I tutaj kolejne pytanie czy rolę telewizora w takim układzie może pełnić zwykły monitor komputerowy LCD ze złączem HDMI - tzn. taki monitor nie musi mieć żadnego wbudowanego tunera TV (np. takiego bez mpg-4) a tylko wystarczy że ma złącze HDMI???? bo z tunera DVB-T ze złącza HDMI "wychodzi" już sygnał który nie potrzebuje żadnego innego tunera, a tylko monitora do wyświetlenia????
    Czy konieczna jest w takim przypadku kompatybilność rozdzielczości ???? (full HD to zdaje się 1920x1080) Jak rozumiem jedynie monitor z taką rozdzielczością da radę "odtworzyć" taki sygnał z tunera DVB-T, czy nie ma to znaczenia (będzie wyświetlane tylko w gorszej rozdzielczości) ????

3. Czy złącze HDMI - jest złączem jednokierunkowym czy dwukierunkowym - tzn. wyjście i wyjście HDMI to dwa różne gniazda, czy komunikacja odbywa się dwukierunkowo. Np. jeśli komputer (nie monitor) posiada wyjście HDMI (tak zwykle piszą w specyfikacjach) - to tunera podpiąć do niego nie można, żeby np. nagrywać na dysk sygnał z tego złącza????
    Musi to być wejście HDMI (tak jak np. w monitorze)???

4. Tunery DVB-T zazwyczaj wyposażone są w gniazdo USB 2. W specyfikacji piszą, że można podpiąć pod nie pendrive-a, na którym zapisuje się np. jakiś program, film etc - taki składzik do nagrywania. Czy pod takie złącze można podpiąć zamiast pendrive komputer (lub laptop) poprzez kabel i za pośrednictwem USB można normalnie oglądać TV na komputerze czy laptopie w czasie rzeczywistym w takiej właśnie konfiguracji????

Wiem że są specjalne tunery tylko do komputera, które podpina się do usb - ale mi chodzi o taki typowo "telewizyjny" (paczuszka) który zwyczajowo ma wyjście USB ( z tego co czytałem większość ma).
  • Specjalista automatyka domowa
    Dożo tego trochę, ale krótko odpowiem.
    AD.1 Tunery DVB-T nie posiadają modulatora więc pod telewizor podpinasz się przez Euro, RCA lub HDMI. Nie przez głowicę telewizora.
    2. Tak można podłączyć się przez HDMI, po to właśnie jest to wyjście. Rozdzielczość można przełączać.
    3. Sa wejścia i wyjścia HDMI, co za tym idzie trzeba podłączać odpowiednio.
    4. Nie możesz podpiąć komputera. Ale możesz podpiąć twardy dysk. np. za pomocą kabla USB/ATA?SATA dostępnego za około 20zł.
  • Poziom 33  
    Pod sam komputer można też kupić tuner w obudowie podobnej do pendriva (DVB-T-cyfrowy lub hybrydowy-analogowy i cyfrowy). Podłącza się go pod gniazdko USB i rolę dokodowania i obróbki sygnału przejmuje komputer. Musi więc mieć odpowiednią wydajność. Zaletą jest możliwość możliwość oglądania TV na całym ekranie lub w okienku oraz możliwość nagrywania na twardym dysku komputera.
    Często posiada też radio UKF i telegazetę.
    Z karty graficznej zwykle można pobrać sygnał na drugi monitor lub telewizor.
    Zależnie od posiadanych wyjść karta grafiki może wyprowadzić sygnał cyfrowy na kabel HDMI-HDMI, DVI-HDMI lub analogowy SVGA.
    W twoim przypadku jednak prostszym rozwiązaniem jest to, które sam zaproponowałeś. Wówczas sprawność komputera nie jest warunkiem oglądania telewizji. A cenowo wychodzi podobnie.
  • Poziom 9  
    Pozwolę sobie odświeżyć stary wątek:

Jeszcze takie pytania:

W nawiązaniu do 1-szego postu. Monitor komputerowy można podłączyć do dekodera STB (naziemna telewizja cyfrowa) zdaje się również przez złącze DVI-D???, za pomocą przejściówki HDMI (dekoder) ->DVI-D (monitor). Można to zrobić zawsze, czy tylko i wyłącznie kiedy dekoder pracuje w zakresie rozdzielczości jakie posiada również monitor?????. Tzn. jeśli w dekoderze ustawię 1280-720 to monitor musi również obsługiwać tą rozdzielczość???Spotkałem gdzieś informacje o "ciemnych ekranach" przy takim połączeniu i niezgodności rozdzielczości. Jeśli tak jest (o co pytam) - rozumiem, że kupując dekoder trzeba zwracać uwagę na rozdzielczości z jakimi może pracować i dostosowywać pod kątem rozdzielczości w jakich potencjalnie może pracować monitor - z dodatkowym utrudnieniem wynikającym, z faktu, że monitory LCD pracują optymalnie tylko przy rozdzielczości "znamionowej".

Drugie pytanie - by podłączyć dźwięk w konfiguracji jak wyżej (monitor nie ma głośników) - można podpiąć zwykłe głośniki do wyjść RCA z dekodera ??? Innymi słowy z wyjść RCA dekodera - wychodzi zwykły sygnał audio anologowy stereo - czy potrzebne są jeszcze jakieś układy pośrednie ???