Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów

kubasiek221 28 Lut 2012 21:54 2862 25
  • #1 28 Lut 2012 21:54
    kubasiek221
    Poziom 14  

Witam wszystkich :)
    Jestem tutaj świeży. :wink:
    Założyłem konto ponieważ od pewnego czasu mój komputer się wyłącza.
    Najczęściej gdy oglądam jakiś film. Tak dłużej z 30-40 minut lub gdy gram w grę. (Fifa2012) :-D
    Gdy włączę komputer po wyłączeniu ponownie bez odczekania minuty - trzech wyłączy się zanim zdąży się w ogóle uruchomić
    Posiadam System Windows XP z SP3 z aktualizacjami.. 8)
    Parametry sprzętu:
    procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5600+
    ram : 3,00 GB
    grafika: ATI Radeon HD 4550
    płytka: Gigabyte GA-M52L- S3P v1 ( sterowniki do płytki oryginalne nie ruszane )
    Typ Biosu: Award Modular
    Wersja Biosu: M52L-S3P F6a ( BIOS nigdy nie był ruszany, czy aktualizowany )

Dotychczasowe podjęte działania(są minimalne) #-o #-o #-o :

- przeczyściłem wszystko Kaspersky`m 2012r
    - przeczyściłem CCleaner`rem Busines Edition
    - przeczyściłem RegCleaner`rem
    - Sterowniki do Grafiki mam najnowsze.

Problem nadal tkwi w moim systemie czy podzespołach ( urządzeniach peryferyjnych )
    Nie umiem sobie z nim poradzić.
    Jakie kroki moge jeszcze wykonać, format systemu nie jest mi teraz na rękę. Proszę o konkretną pomoc ; ) =D> =D>
    Pozdrawiam.
    P.S. Gdyby czegokolwiek brakowało proszę pisać ; ) :o :o :o :o

0 25
  • SterControl
  • #2 28 Lut 2012 22:01
    Kasek21
    Poziom 43  

Uruchom program OCCT -> CPU:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy.

SPOSÓB WKLEJANIA GRAFIKI
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

0
  • #3 28 Lut 2012 23:01
    kubasiek221
    Poziom 14  

Proszę!!

Po wykonaniu testu wyskoczył monit w programie że Core1 jest 98 a max jest 85.
    Nie orientuje się o co chodzi ; )

System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów
    System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów System Windows XP: Wyłącza przy oglądaniu filmów

0
  • #4 28 Lut 2012 23:08
    Kasek21
    Poziom 43  

Możliwości jest parę tj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2226565.html

Daj screen z programu CPU-Z -> zakładka CPU.

Wentylator na chłodzeniu CPU pracuje?

0
  • #5 29 Lut 2012 08:48
    kubasiek221
    Poziom 14  

Wentylatorki pracują wszystkie kiedy tylko procek jest bardziej wykorzystywany procentowo.
    Z tamtego tematu wywnioskowalem ze pasta + koszyk do radiatora.
    Jeszcze to CPU
    To z tego programu co podałeś wcześniej ? OCCT ?

0
  • #6 29 Lut 2012 11:23
    ozy2001
    Poziom 28  

Kurzu i innych paprochów na radiatorze nie ma?
    Masz możliwość zrobienia zdjęcia wewnątrz komputera? Coś w lepszej jakości, żeby można było oglądnąć kondensatory?
    Jaki zasilacz i ile ma lat?

Czy w biosie nie masz może włączonego zabezpieczenia, które wyłącza komputer po przekroczeniu pewnej temperatury?
    Jeśli sam składałeś komputer, to czy użyłeś pasty która była oryginalnie aplikowana na radiator?
    Zmieniałeś kiedykolwiek pastę pod radiatorem na procesorze? Może warto było by sprawdzić stan pasty na procesorze karty graficznej?

0
  • SterControl
  • #7 29 Lut 2012 14:53
    kubasiek221
    Poziom 14  

Drogi ozy2001

Sprawdzę czy jest kurz na radiatorze. Jeżeli będzie przeczyszczę i zobaczymy czy pomoże.
    Mam możliwość zrobienia zdjęcia. Postaram się wyjąć płytkę główną i pstryknąć fotkę.
    Zasilacz 400V od nowości. Czyli około 5 lat
    W biosie nigdy nic nie grzebałem z temperaturami. Wiec nie orientuje się.
    Mógłbym sprawdzić tylko prosiłbym o pomoc jak to zrobić. Pewnie coś w Power Magament ale które ?
    Nie składałem sam komputera. Ale raczej jest oryginalna. Składał mi znajomy informatyk także na pewno nie oszczędzał, szczególnie że jest uczciwy. Pastę sprawdzę, nigdy nie wymieniałem pasty, ale procesor ma 2 lata. Płytka z 1,5 roku. Grafika też nowa, może rok, półtora. Także nie sądzę aby to były problemy dotyczące pasty..

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Kasek21 napisał:
    Możliwości jest parę tj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2226565.html

Daj screen z programu CPU-Z -> zakładka CPU.

Wentylator na chłodzeniu CPU pracuje?

Proszę, oto screen z programu.

Czy coś na nim widzisz ?
    Może warto sprawdzić dysk programem MMHD i wykonać test pamięci RAM programem MemTest Pro ?

0
  • #8 29 Lut 2012 15:01
    Kasek21
    Poziom 43  

kubasiek221 napisał:
    Czy coś na nim widzisz ?

Tak. Na jakim rdzeniu jest ten CPU oraz czy napięcie zasilanie nie jest ustawione na wyższe niż powinno.

Nie trzeba wykonywać żadnych testów.

Wszystko masz opisane w temacie, do którego dałem link.

Jeżeli wentylator pracuje, a chłodzenie jest czyste; pasta termoprzewodząca wymieniona i nie ma poprawy to:

1. Uszkodzony CPU (czujnik temp.) - Procesory na rdzeniu Brisbane często maja ten problem.
    2. Uszkodzona płyta główna pomiar temp lub wygięcie laminatu. (wyłączenie funkcji zabezpieczającej przed przegrzaniem w biosie; montaż metalowego blackplate w celu usztywnienia płyty).

0
  • #9 29 Lut 2012 15:15
    kubasiek221
    Poziom 14  

Zaraz zaraz.. chwilka ; )

Jak mam sprawdzić na którym rdzeniu jest CPU
    Jak ustawić wyższe napięcie i na ile ?
    Plyta jest prawie że nowa jak na swoją żywotność...
    Jak wyłączyć tą funkcję automatycznego wyłączenia przed przegrzaniem w Biosie ?
    Bios->Power Magament i co dalej ?

Drogi kolego tamten temat jest nie rozwiazany więc proszę o podpowiedzi tutaj a nie sugerowanie się innymi tematami.

Jak wyłączyć ten alert po którym mi się komp wyłącza ?

0
  • #10 29 Lut 2012 15:44
    Kasek21
    Poziom 43  

Sprawdzone?

Kasek21 napisał:
    Jeżeli wentylator pracuje, a chłodzenie jest czyste; pasta termoprzewodząca wymieniona...

PC Health Status -> System Warning Temperature -> Disabled.

Advanced BIOS Features -> Cool&Quiet -> AUTO (jeżeli jest Disabled), włącz w systemie Panel sterowania -> Zarządzanie energią -> Minimalne zarządzanie

0
  • #11 29 Lut 2012 17:40
    kubasiek221
    Poziom 14  

Sprawdzone. Wentylator pracuje. A ten boczny tylko czasem ? Czemu tak ?
    Na radiatorze było dużo kurzu, wyczyściłem wszyściutko.
    Dysk jakoś dziwnie syyyczy ...
    Moze to jego sprawka ?
    Dodam że zaraz po uruchomieniu ta część jest baardzo gorąca.. dotknę na 3-4 sec i mi parzy palce ..

Jak narazie grałem w Fifę i mi nie wyłączyło kompa.
    Odpiąłem 2 kości RAM bo miały inną MHz niż dwie Kingstona.
    Więc jeżeli problem już nie będzie się pojawiał, mogę przypuszczać że któraś z kości była uszkodzona. Ale to zobaczymy ..

0
  • #12 01 Mar 2012 08:51
    ozy2001
    Poziom 28  

Raczej to nie RAM. Problemów z pamięcią RAM można szukać, gdy komputer zawiesza się, wyskakują niebieskie ekrany w różnym czasie od włączenia.

Pytałem o markę zasilacza - 400W a nie 400V nie wiele mówi, ale to, że ma 5 lat - już więcej.
    To co pokazałeś na zdjęciu - to mostek i fakt, on się szybko nagrzewa - całkowicie normalne.

Czy posiadasz może miernik? Jeśli tak - ustaw go na napięcie stałe - do 20V, następnie czerwoną sondę umieść we wtyczce molex żółty przewód, a czarną sondę - obojętnie który czarny w wymienionej wcześniej wtyczce.
    Włącz grę i podaj wartość napięcia po jakiś 10 minutach gry.

Pasty nie ruszaj, zdjęcie radiatora będzie wymagało dokładne wyczyszczenie starej pasty oraz aplikacji porcji świeżej pasty.

0
  • #13 01 Mar 2012 15:17
    kubasiek221
    Poziom 14  

No a ile taka pasta kosztuje ?
    Będę musiał wyczyścić dokładnie starą pastę i aplikować nową ; )
    Bo już odczepiłem radiator od procka ; cc
    Miernika nie posiadam.
    Ale mam screen z Everesta, tego z Ultimate Edition..
    Powinien podawać wartość przybliżonych napięć ..
    Proszę:

Zauważyłem że tam gdzie jest +2,5V to jest 1,89V więć trochę za mało..
    To może być przyczyną wyłączania komputera przy grze ?

A co do zawieszania się, to koledze zawiesza się komputer przy oglądaniu filmów, czasem dzieje się to momentalnie, a czasem po 30-40 minutach czy nawet 2 godzinach. To swiadczy o uszkodzeniu ram ? Kolega posiada Win Xp

0
  • #14 01 Mar 2012 15:21
    Kasek21
    Poziom 43  

Masz napisane co masz wykonać.

Napięcia nie mają tu nic do rzeczy.

Na przyszłość -> napięcia mierzymy miernikiem bo programy potrafią pokazywać głupoty.

Co do tego pytania:

kubasiek221 napisał:
    A co do zawieszania się, to koledze zawiesza się komputer przy oglądaniu filmów, czasem dzieje się to momentalnie, a czasem po 30-40 minutach czy nawet 2 godzinach. To swiadczy o uszkodzeniu ram ? Kolega posiada Win Xp

...to rozumiem, że to żart?!

0
  • #15 01 Mar 2012 15:33
    kubasiek221
    Poziom 14  

To nie jest żart, po prostu pytam czy to może być przyczyna uszkodzonej kości ?
    Jeżeli to nie kość to nie będziemy kontynuować dalej tego problemu.
    Hmm. Kasek21 w Biosie się pobawiłem, w systemie też.
    Na razie efekt jest udany. Zobaczymy co dalej. Najwyżej odświeżę w razie w/w problemu.
    Pozdrawiam!

0
  • #16 01 Mar 2012 23:16
    kubasiek221
    Poziom 14  

Sprawdziłem dysk programem HD Tune Pro
    Na żółto zaznaczona jest linijka coś z sektorami.
    Co mam robić ? Zerowanie dysku + remap + naprawa błędów logicznych ?

0
  • #17 02 Mar 2012 00:02
    Kasek21
    Poziom 43  

Na początek masz doprowadzić do porządku problem z temperaturą.

Dysk jest uszkodzony i żadne zerowanie mu nie pomoże.

0
  • #18 02 Mar 2012 14:51
    hooligandg
    Poziom 12  

Wyłącza się bo się grzej :) do czyszczenia wentylatory + radiatory oraz wymiana pasty na procesorze jeśli nie pomoże to:
    wymiana pasty na chipsecie karty graficznej oraz chipsecie płyty głównej
    (sprawdź kondensatory na płycie głównej czy nie są wybulone te co znajdują się w okolicy procesora i gniazd ramu)

objaw wyłączania się komputera występuje również przy niestabilnych napięciach na wyjściu zasilacza oraz przy samym przegrzewającym się zasilaczu (ale często komputer się zawiesza lub resetuje)

dysk przy takich objawach bym na wstępie nie brał pod uwagę (dysk z bad sectorami najczęściej powoduje BlueScreeny i zawieszanie systemu) aczkolwiek on już tylko się nadaje jako magazyn z ryzykiem utraty danych
    Dysk możesz poddać procesom programu mhdd (opis znajdziesz na forum)

0
  • #19 02 Mar 2012 18:37
    kubasiek221
    Poziom 14  

Kasek21 napisał:
    Na początek masz doprowadzić do porządku problem z temperaturą.

Dysk jest uszkodzony i żadne zerowanie mu nie pomoże.

Bożeee.. bad sektory MMHD naprawia człowieku ; ]
    Są takie których się nie da naprawić jednak są też takie które się da.
    Jeżeli nie masz o tym pojęcia to się nie wypowiadaj ; ]
    Zerowanie nie pomoże. Lecz MMHD posiada również funkcję naprawy bad sectorów. Jeżeli się da. Nie zawsze to pomaga. W 50% przypadków natomiast tak.

Dodano po 3 [minuty]:

hooligandg napisał:
    Wyłancza sie bo sie grzej :) do czyszczenia wentylatory + radiatory oraz wymiana pasty na procesorze jesli nie pomoze to:
    wymiana pasty na chipsecie karty graficznej oraz chipsecie plyty glownej
    (sprawdz kondensatory na plycie glownej czy nie sa wybulone te co znajduja sie w okolicy procesora i gniazd ramu)

objaw wylanczania sie komputera wystepuje rowniez przy niestabilnych napieciach na wyjsciu zasilacza oraz przy samym przegrzewajacym sie zasilaczu (ale czesto komputer sie zawiesza lub resetuje)

dysk przy takich objawach bym na wstepie nie bral pod uwage (dysk walniety = zawieszanie systemu) aczkolwiek on juz tylko sie nadaje jako magazyn z ryzykiem utraty danych

Kondensatory są w idealny stanie. Zero problemów
    Radiatory i wentylatory już przeczyściłem. Było dużo kurzu ; )
    Narazie problem zniknął. Wymienie jeszcze pastę na chipsecie płytki ;)
    Pozdrawiam :) Uważam że MMHD w 50% może pomóc ; )

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

S.M.A.R.T to monitorowanie dysku przez cały czas ( monitorowanie jego atrybutów)
    Krócej.. przewidywanie uszkodzeń dysku ; )
    Moim błędem są bad sektory, czyli takie przy których odczyt/zapis jest uszkodzony.
    Dysk zastępuje te sektory nowymi, ukrywając poprzednie.
    Wiec wszelkiego rodzaju oprogramowanie jest zbędne ponieważ skan powierzchni nic nie wykaże ponieważ tych sectorów tak jakby nie ma ?
    Czym większy atrybut, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia ; )

O tym mówiłem. Pytam tylko czy MMHD pomoże czy też nie.
    Faktem jest to że domyślam się iż to są błędy fizyczne, których nie naprawimy. Intuicja mnie nie zawodzi ?

0
  • #20 04 Mar 2012 18:06
    hooligandg
    Poziom 12  

Jak nie poddasz dysku naprawie przez mhdd to się nie dowiesz moja propozycja dla Ciebie:

napisze ci od momentu uruchomienia mhdd sprawdź dysk na wystąpienie bad sectorów:

klikasz F4 pojawia sie tabelka gdzie masz opcje które ustawiasz tak:

Start LBA: 0
    End LBA: max (tyle ile ci pokaże automatycznie)
    Remap: OFF
    TimeOut (sec): 240
    Spindown after scan: OFF
    Loop test/repair: OFF
    Erase Delays *DESTRUCTIVE*: OFF

przygotuj sobie długopis i kartkę papieru do notowania sectorów z czerwonej ramki miejsce zaznaczone na screenie
    (ramka zółta informacje na temat błędów tj UNC = bad sector, czerwony kwadrat z >500 wkrótce pojawi się bad sector):

- po analizie i wykryciu bad sectorów napiszę ci teraz przykładowo jak naprawić danego bad sectora (załóżmy że program wskazał sector 137498 jako UNC)

ustawienia mhdd (F4)
    Start LBA: 136000 (zaczynasz poniżej miejsca uszkodzenia)
    End LBA: 138000 (kończysz powyżej miejsca uszkodzenia)
    Remap: OFF
    Spindown after scan: ON
    Loop test/repair: ON
    Erase Delays *DESTRUCTIVE*: ON

- zatwierdzasz ustawienia przyciskiem F4 (rozpoczyna się proces nadpisywania sectorów) uszkodzony sector zostanie pokazany na ekranie jako WW od kilku do kilkunastu razy, poczekaj aż zmieni się na (brązowe bloki, najlepiej na szary)

W tym momencie jak sectory został nadpisane a nie ma już więcej błędów robisz remap:

Start LBA: 0
    End LBA: max (tyle ile ci pokaże automatycznie)
    Remap: ON
    Spindown after scan: OFF
    Loop test/repair: OFF
    Erase Delays *DESTRUCTIVE*: OFF

proces od 2-5h w zależności od pojemności i szybkości dysku oraz od ustawienia szyny dysku to cie nie interesuje :D po prostu czekaj do zakończenia procesu.

po zakończeniu zabawy z mhdd uruchom komputer w dosie (np. z bootowalnej cd win 98 lub poszukaj w google dyskietki startowej do wypalenia na cd) skorzystaj z funkcji fdisk usuń wszystkie partycje które są założone na dysku załóż jedną podstawowa zresetuj komputer odpal ponownie w dosie użyj funkcji format C: i poczekaj do końca formata po tym zabiegu zainstaluj sobie system który ci odpowiada partycje według uznań możesz już sobie w systemie jakimś darmowym softem podzielić.

0
  • #21 05 Mar 2012 15:34
    kubasiek221
    Poziom 14  

Na końcu odrazu zainstaluje win xp.
    Tam mogę sformatować dysk i partycje takze wiesz ;)
    Dziekuję za dokładny post ;)
    Wszystko wytłumaczone i dokładnie przedstawione ;)

0
  • #22 05 Mar 2012 15:40
    hooligandg
    Poziom 12  

Zalecam po użyciu MHDD:
    Koniecznie usuń partycje w Fdisk i sformatuj dysk koniecznie w dosie !
    (format sprawdza powierzchnie dysku i zapisuje stan nośnika w S.M.A.R.T.)

Dopiero po tym możesz zainstalować system i według uznania formatować dysk w poprzez instalator w dogodnym dla Ciebie systemem plików Fat32 lub NTFS.

0
  • #23 05 Mar 2012 22:11
    kubasiek221
    Poziom 14  

Problem w tym że nie do końca wiem jak :D
    Jak uruchomić system w DOSIE i sformatować dysk ?

0
  • #24 06 Mar 2012 18:05
    ozy2001
    Poziom 28  

Musisz sobie załatwić dysk startowy win95 / win98 - może być obraz.
    Obraz nagrywasz na dyskietkę, lub wypalasz na płycie CD.
    Uruchamiasz komputer z dysku CD / FDD
    uruchamiasz fdisk.exe - robisz partycje.
    następnie format c: - dla pierwszej partycji
    format d: - dla drugiej partycji i tak dalej.
    Formatowanie trochę zajmie.

Jeśli masz jakieś dyski z danymi to przed użyciem MHDD, fdiska i formata odłącz go od komputera - unikniesz możliwych tragicznych w skutkach błędów.

Skoro myślisz, że to temperatura, lub ram to po prostu go sprawdź.
    Prime95 - wyciśnie z Twojego komputera siódme poty. Po uruchomieniu śledź temperatury w programie Everest. Dobrze było by miernikiem sprawdzać wartość napięć. Wartości podane przy tym jak komputer nic nie robi a wtedy gdy procesor i pamięć jest przyciskana do ściany trudnymi wyliczeniami znacząco się różnią.

Do do dysku - uszkodzone sektory nie będą powodowały restartów komputera. Dysk w tych fragmentach jest oznaczony i kontroler nie pozwala tam zapisywać danych. Może się to odbić tylko na wydajności systemu.

0
  • #25 07 Mar 2012 19:03
    kubasiek221
    Poziom 14  

ozy2001 napisał:
    Musisz sobie załatwić dysk startowy win95 / win98 - może być obraz.
    Obraz nagrywasz na dyskietkę, lub wypalasz na płycie CD.
    Uruchamiasz komputer z dysku CD / FDD
    uruchamiasz fdisk.exe - robisz partycje.
    następnie format c: - dla pierwszej partycji
    format d: - dla drugiej partycji i tak dalej.
    Formatowanie trochę zajmie.

Jeśli masz jakieś dyski z danymi to przed użyciem MHDD, fdiska i formata odłącz go od komputera - unikniesz możliwych tragicznych w skutkach błędów.

Skoro myślisz, że to temperatura, lub ram to po prostu go sprawdź.
    Prime95 - wyciśnie z Twojego komputera siódme poty. Po uruchomieniu śledź temperatury w programie Everest. Dobrze było by miernikiem sprawdzać wartość napięć. Wartości podane przy tym jak komputer nic nie robi a wtedy gdy procesor i pamięć jest przyciskana do ściany trudnymi wyliczeniami znacząco się różnią.

Do do dysku - uszkodzone sektory nie będą powodowały restartów komputera. Dysk w tych fragmentach jest oznaczony i kontroler nie pozwala tam zapisywać danych. Może się to odbić tylko na wydajności systemu.

No ale jak uruchomić to fdisk.exe ;D?
    Obraz musi być Win 95/98 ? Koniecznie ?

0
  • #26 08 Mar 2012 17:00
    ozy2001
    Poziom 28  

Dyskietki startowe tych systemów zawierały pliki format.com i fdisk.exe

Gdy włączysz system z dyskietki powita cię tzw. znak zachęty:

A:\

Wpisujesz a:\fdisk.exe

i naciskasz enter...

0