Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3-fazowy regulator silnika modelarskiego

majki1995 28 Lut 2012 21:59 3506 3
  • #1 28 Lut 2012 21:59
    majki1995
    Poziom 10  

Witam
    Od pewnego czasu szukałem w internecie jak zrobić sterownik do modelarskiego silnika trzyfazowego. Gdzieś znalazłem taki schemat:
    3-fazowy regulator silnika modelarskiego
    Czy taki układ ma prawo działać i czy dzięki niemu uda sie uruchomić silniczek?
    Morze ktoś próbował takie coś zrobić?
    Oczywiście na elektrodzie i nie tylko jest kilka takich konstrukcji i wiele z nich widziałem jednak często pada odpowiedź: "nie da się”, a jak już jakiś układ to jest on bardzo skomplikowany (przynajmniej jak dla mnie). Zamieszczony przeze mnie układ jest dużo prostszy od np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1488939.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=777533&highlight=modelarstwo+3+fazowy&sid=.. ponieważ ten układ nie ma kontrolera nie trzeba nic programować, co dla mnie jest dużym ułatwieniem
    Gdzie go znalazłem nie pamiętam.
    Wiem, że podobnych artykułów jest klika, ale nie znalazłem tak prostego układu, dlatego proszę o pomoc na forum.

0 3
  • #2 28 Lut 2012 22:07
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mikrokontroler nie jest po to żeby komplikować układ tylko żeby regulator był regulatorem. To nie jest regulator tylko generator ze stopniem mocy - regulacji tutaj nie ma.

Silnik może i się kręcić będzie, ale bez regulacji, bez możliwości kontroli prędkości i z jakimś bliżej nieokreślonym momentem. Użyteczność takiego sterownika jest zerowa.

Napisz co chcesz osiągnąć, wtedy coś się doradzi.

0
  • #3 29 Lut 2012 16:22
    majki1995
    Poziom 10  

Co do regulacji wiem, że niema, ale można sterować napięciem zasilania 5-15V a wzór na moc czynną: P=U*I, Moc bierna Q=U*I*sin, Moc pozorna S=√P2*Q2, więc moc na pewno się zmniejszy?

Cytat:
    Mikrokontroler nie jest po to żeby komplikować

Wiem, ale nie moje umiejętności w tej dziedzinie są małe. Kiedyś bawiłem się avr 8(posiadam parę sztuk i programator), ale nie potrafię napisać aż tak skomplikowanego programu, dlatego myślałem o taki układzie.
    Cytat:
    Silnik może i się kręcić będzie

To znaczy, że sam układ wytworzy napięcie sinusoidalne?
    Potrzebuje zbudować prostą niedrogą (o ile to możliwe) konstrukcje, dzięki której będę mógł uruchomię silnik modelarski. Nie chce kupić sterownika tylko zrobić go samemu i zrozumieć jak on działa.
    Może da się zmodyfikować ten układ żeby był lepszy, może jakiś inny układ może ktoś polecić?
    Za odpowiedź z góry dzięki

0
  • #4 29 Kwi 2017 23:04
    arkady_pl
    Poziom 24  

Ten układ zawiera na dole generator sygnału(taktowanie) a na górze driver'y. Częstotliwość reguluje się głównie kondensatorami 2u2. Regulacji prędkości tutaj nie zrobisz jakoś rewelacyjnie prosto ale jeśli bazy tranzystorów zasilisz nie przez 13k tylko zepniesz razem przez rezystory 1k do jednego punktu i dasz wspólny potencjometr to dałoby radę zrobić regulację obrotów. Szału nie będzie ale się da.

0