Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykorzystanie zasilacza UPS do ochrony wielu urządzeń domowych

28 Lut 2012 22:22 3838 8
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mieszkam w okolicy gdzie jest sieć napowietrzna w związku z tym następują częste przerwy w dopływie prądu. To nie są długie przerwy w większości przypadków kilkusekundowe, ale są takie okresy,że takie włączanie- wyłączanie jest kilka razy na dobę. W związku z tym jest to bardzo uciążliwe- zeruje mi się zegarek, włączają dekodery, które są w stanie uśpienia, zaczyna ustawiać się drukarka, włącza się telewizor. Jest to zapewne również niebezpieczne dla tych urządzeń- jakieś stany nieustalone, itd.
  Mam zatem pytanie - czy takie urządzenia jak dekodery telewizyjne, telewizor crt, zasilacze antenowe można podłączyć pod upsa? Chodzi mi o to czy kształt sinusoidy z upsa nie uszkodzi np telewizora crt gdyby był w tym czasie włączony. Bo znalazłem gdzieś instrukcję obsługi UPSa i było tam napisane,że jest to zasilacz przeznaczony wyłącznie do zasilania sprzętu komputerowego i że inne urządzenia mogą ulec uszkodzeniu. Odnośnie doboru mocy to wyliczyłem,że wystarczyłby taki do 400 W
 • Poziom 29  
  Jeżeli przerwy są faktycznie kilkusekundowe, to możesz zastanowić się nad podłączenie urządzeń przez stycznik z samopodtrzymaniem.
  Po zaniku prądu urządzenia po prostu się wyłączą - i nie włączą samodzielnie po powrocie zasilania.
  Nie jest to, to czego oczekujesz, ale jest proste i może pomóc...
 • Poziom 10  
  Jednak wolałbym UPS, bo również czasami korzystam z komputera stacjonarnego w tym pokoju. Nie wspominałem o komputerze bo zastosowanie UPSa do komputera jest oczywiste. Natomiast mi chodzi o te inne urządzenia- czy taka quasi sinusoida nie jest dla nich szkodliwa.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Czyli rozumiem,że jednak nie wszystkie UPSy nadają się do zasilania urządzeń "nie komputerowych" ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 26  
  Zasilacze komputerowe działają na takiej samej zasadzie jak zasilacze innego sprzętu elektronicznego,bez problemów można je zasilać,bo niby czym się różni zasilanie monitora od zasilania telewizora
 • Poziom 23  
  Dopiero co był podobny temat o UPS do pieca CO.
  Tam jest trochę info o tanich i dobrych ups-ach z sinusoidą.

  Pozdrowienia
 • Poziom 10  
  Już wiem o co chodzi- trzeba szukać UPSa z sinusoidą na wyjściu, wtedy napewno wszystkie urządzenia będą działały poprawnie, bo nie każde urządzenie posiada zasilacz impulsowy. Zamykam temat.