Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt GTA 4 MK II jaka moc otrzyma 8 Ohm glosnik?

francio 29 Lut 2012 13:47 1318 6
  • #1 29 Lut 2012 13:47
    francio
    Poziom 2  

Witam,

Na wstepnie odrazu mowie, ze jestem kompletnie zielony w temacie elektroniki, wiem, ze jak sie nacisnie przycisk POWER, to moze cos sie uruchomi;].
    Przejde odrazu do idiotycznego pytania.
    Mam wzmacniacz samochodowy Blaupunkt GTA 4 MK II.
    Ma on 4 kanaly po 60W na kazdy przy 4 Ohm.
    Jezeli podlacze glosnik 4 Ohm, to wiadomo, ze otrzyma on ok 60W mocy.
    Natomiast o ile mniejsza moc otrzyma glosnik 8 Ohm na 1 kanale?

0 6
  • #2 29 Lut 2012 14:25
    kriss3000
    Poziom 16  

Najprościej tłumacząc dostanie moc o połowę mniejszą

0
  • #3 29 Lut 2012 18:04
    francio
    Poziom 2  

Kiedy wlasnie wertujac google, natrafilem na kilka zapiskow, dot akurat innego sprzetu muzycznego, gdzie glosniki 80hm dostawaly a to o 1/3, a to o 1/4 mocy mniej, niz w przypadku zastosowania glosnikow 4ohm na kanal 4ohm. No i teraz sam juz nie wiem, jak to wyglada w rzeczywistosci, moze przy gornej granicy dB moc ta moze spasc max o 50%, ale przy cichszym graniu nie ma juz tak znaczacej roznicy?

0
  • #4 29 Lut 2012 19:56
    marekzi
    Poziom 38  

francio napisał:
    Kiedy wlasnie wertujac google, natrafilem na kilka zapiskow, dot akurat innego sprzetu muzycznego, gdzie glosniki 80hm dostawaly a to o 1/3, a to o 1/4 mocy mniej, niz w przypadku zastosowania glosnikow 4ohm na kanal 4ohm. No i teraz sam juz nie wiem, jak to wyglada w rzeczywistosci, moze przy gornej granicy dB moc ta moze spasc max o 50%, ale przy cichszym graniu nie ma juz tak znaczacej roznicy?

Przy "cichszym graniu"? - to pytasz nas jaka moc będzie miał wzmacniacz gdy ściszysz go pokrętłem głośności?
    My nie wróżki, nie wiemy ile go ściszysz.
    Możemy tylko mówić o mocy maksymalnej, jaka ten wzmacniacz może oddać do głośników 4Ω - bo zapewne to w poście tytułowym miałeś na myśli?
    W przybliżeniu będzie to moc o połowę mniejsza od nominalnej - czyli ok. 30W. W przybliżeniu, gdyż nie wiadomo jaką konstrukcje ma zasilacz tego wzmacniacza (przetwornica) - czy jego napięcie jest "sztywne", czy obniża się z obciążeniem, poza tym wartość impedancji głośników 8Ω czy 4Ω to też wartosć umowna i nie jest stała (zależy od częstotliwości).
    W sumie - 30 do 40W.

0
  • #5 29 Lut 2012 20:30
    francio
    Poziom 2  

Udalo mi sie znalezc jedynie takie dane:

"
    Moc maksymalna 800 W
    Moc maksymalna@4 Om 4x120 / 2x400 W
    Moc maksymalna@2 Om 4x180 W
    Moc sinusoidalna@4 Om 4x60 / 2x180 W
    Moc sinusoidalna@2 Om 4x90 W
    Liczba kanałów: 4/3/2, klasa A/B
    Zakres częstotliwości 10 - 30000 Hz (-3dB)
    Współczynnik sygnał/szum > 90 dBA
    Współczynnik zniekształceń przy mocy nominalnej < 0,05 %
    Impedancja wejściowa > 10 kOm
    Czułość wejściowa 0,1 - 8 V
    Stabilność 2 Om (4 Om przy mostkowaniu)
    Filtr dolnoprzepustowy 50 - 250 Hz (12dB/oktawa)
    Filtr górnoprzepustowy 80 Hz (12dB/oktawa)
    Filtr subsoniczny
    Podbicie basów 0 / 6 / 12 dB przy 45 Hz
    Wejścia: 4x Cinch/RCA
    Wyjścia: 4x głośniki
    "

Jak widac, moc sinusoidalna przy 2ohm to 90W, a wiec o polowe wieksza, niz przy mocy 4ohm (nie 100%).

0
  • #6 29 Lut 2012 20:52
    marekzi
    Poziom 38  

To wskazuje na to, że przetwornica zasilająca nie jest sztywna i przy 8Ω będziesz miał ok. 40W, ale to nic pewnego, bo przetwornica może mieć ograniczone napięcie max, może być ono automatycznie zmieniane w zależności od obciążenia - tu jest wiele niewiadomych, a my nie wróżki, jak już pisałem. Trzeba by znać schemat.
    W przybliżeniu jest jak napisał kriss3000 - ale to dla klasycznego wzmacniacza zasilanego napięciem o stałej wartości. Przy przetwornicy - nic nie wiadomo.
    Cały czas mówimy o mocy sinus - nie wiadomo nawet wg jakiej definicji określono moc maksymalną, można założyć że spadnie ona proporcjonalna do sinus - czyli ze 180W do ok. 120W.
    W ogóle dziwne te dane, bo wynika z nich, że moc 60W/4Ω po zmostkowaniu wzrasta do 180W/4Ω - a powinna wzrosnąć do 240W. Albo dane są lipne, albo przetwornica zmienia napięcia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo