Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt modułu do drzwi w autobusie

miernik998 29 Feb 2012 14:58 1656 2
    miernik998
    Level 20  
    Witam!!!
    W wyniku zaistniałej sytuacji jestem zmuszony do zbudowania modułu otwierającego i zamykającego drzwi w autobusie firmy mercedes.
    Do wysterowania mam silnik elektryczny od drzwi, a na nim 3 krańcówki.
    Jedna jest od otwartych na maksa, druga od zamkniętych na maksa, a trzecia wygląda na czujnik, czy drzwi są podniesione na maksa, ponieważ tak się ryglują, oczywiście do wszystkiego jest jeden silnik. Sterowane ma być z przełącznika dwu pozycyjnego, chwilowego, załączane plusem. Do tego trzeba zbudować układ, który zabezpieczy silnik, jeżeli krańcówki nie zadziałają. Czyli jakiś bocznik i układ pomiarowy z przekaźnikiem. Wszystko musi się zgrać i teraz mam takie pytanie, jak wykonać taki ogranicznik prądu dla silnika i jak zrobić że po podaniu krótkiego impulsu z włącznika drzwi się będą otwierały/zamykały, dopóki nie zadziała krańcówka.
  • Helpful post
    12pawel
    Level 33  
    Quote:
    jak wykonać taki ogranicznik prądu dla silnika

Do zabezpieczenia silnika najlepiej zastosować jakiś bezpiecznik termiczny który załatwi sprawę przeciążenia silnika.
    Quote:
    jak zrobić że po podaniu krótkiego impulsu z włącznika drzwi się będą otwierały/zamykały, dopóki nie zadziała krańcówka.

Tu musisz zastosować przekaźnik i zrobić na nim podtrzymanie. Przekaźnik będzie wtedy trzymał dopóki nie nadejdzie sygnał z krańcówki.
    kwok
    Level 39  
    A ja to się trochę dziwię bo w autobusach zwykle są pneumatyczne drzwi tzn siłowniki są pneumatyczne a nie elektryczne. Trzecia krańcówka służy zwykle do otwarcia drzwi jeśli kogoś zgniotą (pod wpływem oporu drzwi sie podnoszą, załącza trzecia krańcówka i puszcza powietrze w kierunku "otwórz") Może zapodaj jakąś fotkę tego cuda.