Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satelitte A300 na baterii działa, na zasilaczu ciągły restart

Steve Rondel 29 Lut 2012 15:52 11665 21
  • #1 29 Lut 2012 15:52
    Steve Rondel
    Poziom 7  

Witam
    Od jakiegoś czasu restartuje mi się laptop na zasilaniu z kabla. Usterka postępuje liniowo tzn z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. W ub.r laptop był poddany gruntownemu czyszczeniu albowiem przegrzewał się i samoczynnie wyłączał. Przez jakiś czas działał poprawnie. Pewnego razu laptop zawiesił się podczas ładowania systemu i można było go wyłączyć jedynie na ostro. I od tej pory zawsze na zimno wieszał się przy starcie systemu - dopiero druga, trzecia próba rozruchu kończyły się pomyślnie. Po pewnym czasie zaczął się restartować w trakcie pracy ale z początku bardzo rzadko. Z czasem jednak te restarty nasilały swoją częstotliwość co uniemożliwiało normalną pracę. Spróbowałem więc odpalić go z samej baterii i o dziwo ruszył bez problemu a i restarty zniknęły. Nawet po wpięciu zasilacza problem nie ujawniał się - laptop funkcjonował normalnie pod warunkiem, że sam rozruch następował z baterii. Po paru miesiącach jednak i ten sposób przestał zdawać egzamin. Laptop znów zaczął robić samoczynne restarty gdy tylko podłączyłem zasilanie - na początku sporadycznie, z czasem coraz częściej.

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda następująco:
    Laptop można uruchomić jedynie z baterii i korzystać z niego tylko do momentu jej wyczerpania. Każda próba podłączenia zasilacza kończy się restartem, który powtarza się co kilka minut. Co ciekawe podczas grania w wymagającą grę (NBA 2k11) laptop jest podłączony do zasilacza (gdyż bateria wystarcza na krótko) i się nie wyłącza. Wystarczy jednak wyjść z gry i robić inne, normalne rzeczy (np przeglądać internet lub pracować w Wordzie) i restarty znowu powracają.

Moje korzystanie z tego komputera wygląda tak, że włączam go na baterii, korzystam z internetu a w momencie kiedy stan baterii jest niski włączam grę i podpinam zasilanie by podładować baterię. Potem wychodzę z gry, odłączam zasilanie i znów przez 1-1,5h mogę korzystać z internetu i tak w kółko.

Moje pytanie brzmi:
    Czy siada mi zasilacz czy może usterka siedzi w samym laptopie?

Pytam dlatego, gdyż przebywam za granicą i poniekąd mam związane ręce. Zaniesienie laptopa do miejscowego serwisu jest szaleństwem ze względu na ceny i traktowanie obcokrajowców (reasumując: oskubią mnie). Nie mam też znajomości, które pozwoliłby mi na skombinowanie adekwatnego zasilacza żeby sprawdzić.
    Chcę mieć jakieś tam prawdopodobieństwo, że winny jest zasilacz żeby zamówić w Polsce i przysłać sobie tutaj. W obecnej sytuacji nie stać mnie bowiem, żeby sobie sprowadzać z Polski oryginalny zasilacz tylko po to, żeby stwierdzić że to jednak nie jego wina.

Zasilacz pomimo tego że uniemożliwia start systemu i robi ciągłe restarty normalnie ładuje baterię
    System stawiałem kilkakrotnie (vista, xp, linux) - problem ciągle istnieje
    Wszystkie temperatury są w porządku więc to na pewno nie wina przegrzewania (tym bardziej że niedawno laptop był czyszczony)

Proszę o w miarę rozsądną odpowiedź

0 21
  • #2 29 Lut 2012 18:36
    Endrju111
    Poziom 22  

Jedyne co mi przychodzi do głowy to wada układu BGA (grafika, któryś z mostów) lub zimne luty gdzieś w układzie zasilania (choć tu raczej by się wyłączał a nie restartował).
    Mam jeszcze prośbę. Wyłącz sobie automatyczne uruchamianie systemu (jak nie wiesz jak, to pytaj), bo mam podejrzenie, że wraz z restartami wyrzuca ci bluescreen i kod błędu ułatwił by diagnozę.

0
  • #3 29 Lut 2012 20:25
    Steve Rondel
    Poziom 7  

Czyli jednak małe szanse, że padnięty jest zasilacz? W sumie to ja tym postem szukałem potwierdzenia mojej łopatologicznej diagnozy że skoro na baterii wszystko działa jak należy na pewno problem tkwi w zasilaczu.

Czyli czeka mnie wizyta w serwisie bo tak biegły to ja nie jestem żeby sobie samemu miernikiem sprawdzać podzespoły, nie mówiąc już o ich wymianie, lutowaniu.

Płyta główna ma oznaczenie: V000125930, model notebooka: A300-1GN
    Jeśli chodzi o te restarty - nie wyrzuca mi blue screena. Następuje takie pyknięcie, odłączenie zasilania, komputer gaśnie i od razu sam się uruchamia ale nie jako PONOWNIE URUCHOMIONY tylko błędnie wyłączony. Tak jakbym wyłączał go przyciskiem a nie z systemu. Pojawia się to czarne tło z informacją, że system został niepoprawnie wyłączony i pytanie o tryb w jakim ponownie uruchomić system.

Niestety nie umiem odłączyć automatycznego ładowania systemu, do tej pory taka wiedza nie była mi potrzebna. Tak samo jak sprawdzanie zasilacza. Tą żarówkę mam podłączyć kabelkiem z końcówką zasilacza?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Lut 2012 20:34
    zatronik1
    Poziom 24  

Nie trać czasu na te zabiegi. Objawy charakterystyczne dla wady NEC/TOKIN jak pisał już kolega foltback.
    Przy braku wystarczającego doświadczenia tylko serwis.

0
  • #5 29 Mar 2012 15:00
    d3n1s13
    Poziom 2  

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, gdyż mam kropka w kropkę taki sam problem, więc zapytam tutaj, czy ktoś może potwierdzić, że to wina kondensatora NEC/TOKIN ? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.

0
  • #6 30 Mar 2012 21:17
    zatronik1
    Poziom 24  

Jedyny pewny sposób na potwierdzenie to naprawa przez przeróbkę na 4 lub 6x330u. Tak czy inaczej przy takiej usterce na początek najlepiej ten powód wyeliminować.
    Można też upewnić się przy pomocy oscyloskopu, ja jednak teraz przy podobnych objawach zaczynam od wymiany.

0
  • #7 01 Kwi 2012 14:42
    d3n1s13
    Poziom 2  

Ostatnio zauważyłem, jeszcze jedną rzecz, że w trybie awaryjnym, wraz z podłączonym zasilaczem, komputer się nie restartuje, jest wszystko tak jak powinno być, gdzie przy podłączonym zasilaczu poszedłby reset. To chyba jednak ma jakieś powiązanie ze sprawą, więc myślę dalej... : /

0
  • #8 07 Kwi 2012 16:46
    d3n1s13
    Poziom 2  

Do wszystkich zainteresowanych, przyczyną restartów w moim przypadku (przypominam, że objawy jak i problem z restartem jest taki sam jak w temacie), był uszkodzony układ ładowania baterii, wymiana tego układu wyeliminowała ten problem. Sam podejrzewam, że zawiniła tutaj bateria, która jest dość mocno wyeksploatowana, gdyż notebook na samej baterii trzymał zaledwie 15- 20 min, a jakie wnioski z tego idą to już można się domyślić...

1
  • #9 07 Gru 2012 19:04
    Arulek5
    Poziom 9  

Witam, trafiła do mnie toshiba a300 która wyłączała się przy próbie podłączenia do niej zasilacza. Wymieniłem układ nec/tokin na nowy i nic nie pomogło. Wstawiłem w to miejsce 4 nowe kondensatory tantal 330uf/6,3V i też dalej nie chciała pracować na zasilaczu. Dopiero gdy wyczytałem w sieci żeby wlutować w to miejsce używane kondensatory kupiłem jakąś zepsutą płytę od asusa wylutowałem 4 kondensatory smd tantal każdy po 330uf wlutowałęm je do płyty Toshiby i laptop zaczął działać zarówno na baterii jak i na zasilaczu.

0
  • #10 08 Lut 2013 23:52
    jozek.l
    Poziom 7  

witam
    mam ten sam problem. Czy ktos z Was ma namiar na dobry i niedrogi serwis ktory moglby wymienic kondensatory? Albo sam sie tym zajmuje? Mieszkam w warszawie.
    Komputer: toshiba satellite A300 1EH (PSAG4E)
    dzieki, pozdrawiam

0
  • #11 09 Lut 2013 19:24
    karol_plocha
    Poziom 14  

Mam te same objawy w swojej toshibie A300 i wygląda to na NEC/TOKIN. Dostałem się do tego układu i mam problem, bo nie bardzo wiem jak go wydostać. Lutowałem już różne rzeczy lutownicą zwykłą transformatorową, ale z takim czymś nie miałem do czynienia. Proszę o wyjaśnienie jak to zrobić.

Toshiba Satelitte A300 na baterii działa, na zasilaczu ciągły restart

I pytanie czy jak na allegro znalazłem ten układ o takim numerze głównym "0E907", ale innym tym numerze mniejszym, to czy taki układ będzie pasował?

0
  • #12 09 Lut 2013 19:26
    miecho18
    Spec od komputerów

Cytat:
    czy taki układ będzie pasował?

Tak.
    Co do wylutu tego kondensatora - było już o tym na forum. Wystarczy poszukać.

0
  • #13 09 Lut 2013 20:38
    zatronik1
    Poziom 24  

Co do wylutu to jak pisze Kolega wyżej. Jednak wlut jest znacznie trudniejszy jak chcesz orginał, trzeba wprawy i sprzętu, ale układ zastępczy zapewne dasz radę.

0
  • #14 15 Lut 2013 22:04
    foldback
    Poziom 29  

Najlepiej wlutować tantale low ESR 330, ja czasem montuje 8 szt. spokojnie się tam mieszczą. Te kilka mniejszych kondensatorów zawsze będzie lepsze niż jeden super kondensator -większa pojemność, mniejszy ESR - połączenie równoległe, większa trwałość - co widać po trwałości Nec/Tokin. Niema co demonizować producent zastosował ten super kondensator bo jest tańszy niż 6 szt. tantali - a w jego miejsce można wstawić co innego.

0
  • #15 13 Maj 2013 20:23
    slomka018
    Poziom 7  

Witam przepraszam za odświeżanie tematu, ale mam identyczny problem i chcialem zapytać, czy napięcie danych kondensatorów zastępczych ma znaczenie ? Jesli tak to jaki one powinny być ? Pozdrawiam

0
  • #16 13 Maj 2013 20:28
    jozek.l
    Poziom 7  

foldback napisał:
    (...) można zamiast niego zastosować kilka kondensatorów tak, aby całkowita pojemność była równa lub większa 1200uF tak jak na zdjęciu z tego wątku http://www.reballing.es/viewtopic.php?f=22&t=1577
    (...)

poczytaj wyżej, wszystko jest :)

ale odpowiedz masz: całkowita pojemność była równa lub większa 1200uF

0
  • #17 13 Maj 2013 21:16
    slomka018
    Poziom 7  

jozek.l napisał:
    ale odpowiedz masz: całkowita pojemność była równa lub większa 1200uF

Wiem jaka ma być całkowita pojemność, ale chodziło mi o napięcie. Znalazłem na zagranicznych forach czlowieka ktory instalował tantale 330 uF 2,5 V, ja znalazlem na allegro o napięciu 6V i 10V. I stąd moje pytanie, jakie powinny być ?

0
  • #18 13 Maj 2013 21:22
    adamadi33
    Poziom 43  

slomka018 napisał:
    I stąd moje pytanie, jakie powinny być ?

2,5V.

0
  • #19 13 Maj 2013 21:32
    slawmix1234
    Poziom 31  

Co do wylutu 2 metody 1 HotAir+Preheater, 2 metoda drastyczna ukruszanie NECa

0
  • #20 13 Maj 2013 21:55
    slomka018
    Poziom 7  

adamadi33 napisał:
    slomka018 napisał:
    I stąd moje pytanie, jakie powinny być ?

2,5V.

Oto mi chodzilo, dzięki. Problem teraz pojawia się iż na allegro nie ma takich, ktoś zna jakieś miejsce gdzie można takie znaleźć ?

0
  • #21 13 Maj 2013 22:09
    slawmix1234
    Poziom 31  

sklepy elektroniczne lub szrot

0
  • #22 13 Maj 2013 22:37
    boro1234567
    Spec od komputerów

slomka018 napisał:

Oto mi chodzilo, dzięki. Problem teraz pojawia się iż na allegro nie ma takich, ktoś zna jakieś miejsce gdzie można takie znaleźć ?

Na uszkodzonych płytach, potrzebujesz, pisz.

0