Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa instalacja antenowa. Nadajnik Chrzelice, odległość ok 22km.

steewek 29 Lut 2012 16:28 4449 15
  • #1 29 Lut 2012 16:28
    steewek
    Poziom 8  

Witam.

Prosił bym o pomoc przy zaprojektowaniu instalacji antenowej.

Myślę nad antenami telmor ASR 860 (P15/P25) lub jakąś Dipol 44/21-69 Tri Digit. Która bardziej będzie nadawała się do mojej lokalizacji?
    Antena będzie się znajdowała na maszcie kominowym (wysokość od ziemi ok. 12m). W kierunku do nadajnika sporo budynków i parę drzewek.
    Nadajnik w odległości 22km - Chrzelice.

Tuż za anteną chciałbym zainstalować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
    Dalej ok. 30m kabla triset 113 pe żel. do rozgałęźnika aktywnego telmor RTA-140. TV w odległości ok. 5m od RTA.

Na razie liczba TV w instalacji to 2 odbiorniki ale docelowo mają być 3.

Jak podłącza się zasilacz do takiej instalacji?
    Czy przed odbiornikami TV będą potrzebne jakieś izolatory napięcia?

Aktualnie stara antena znajduje się pod dachem (nie mam do niej dostępu) prawdopodobnie jest na niej jakiś wzmacniacz bo gdy
    odłączę zasilacz to nie da się nic oglądać. TV odbiera na niej czasem lepiej czasem gorzej. Aktualnie siła 90 a jakość ok. 70 (MUX2)
    ale strasznie skacze.

Wszystkie sugestie i uwagi mile widziane.

Tu mapka:

Tu "schemat" instalacji:

Pozdrawiam i z góry dzięki :]

0 15
  • #2 29 Lut 2012 16:59
    romeok01
    Poziom 35  

Wzmacniaczy się nie stosuje w antenach do odbioru DVB-T, bo zbierają zakłócenia.

Ja mieszkam 16 km od nadajnika w Chrzelicach i zastosowałem anetne Telves Dat-75 bez wzmacniacza, ale przesadziłem z ta anteną, bo ona jest przeznaczona do obioru z dużych odległości i ściągałem na niej dobry sygnał z nadajnika Kalisz Mikstat i Wręczycy Częstochowa z odległości około 90 km.

Spokojnie wystarczy Ci Tri Digit z Dipolu, antenę ta montowałem u siostry i z odległości około 16 km od nadajnika w Chrzelicach odbiór jest na poziomie 80 na 100, nie stosowałem żadnego wzmacniacza w antenie tylko symetryzator, sygnał z anteny jest wpuszczony do multiswitcha i nie ma żadnych problemów z odbiorem.

Polecam zastosowanie rozgałęźnika aktywnego ART/3 -> Link

U mnie przy długości kabli antenowych około 30 m sprawdził się znakomicie.
    Zasilany jest zwykłem zasilaczem antenowym jak niżej i kabel w którym mamy podłączony zasilacz podłaczamy do wejścia TV3 DC i wten sposób zasilany jest rozgłęźnik.

W środku rozgałęźnika mamy zworkę, którą należy przeciąc, jeżeli w antenie nie mamy wzmacniacza.

0
  • #3 29 Lut 2012 18:23
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

romeok01 napisał:
    Wzmacniaczy się nie stosuje w antenach do odbioru DVB-T, bo zbierają zakłócenia.

Spokojnie z takimi wyjaśnieniami - rozumiem, że chodziło o to, że wzmacniaczy nie stosuje się przy takiej odległości od nadajnika bo może on przesterować sam wzmacniacz lub "zdusić" go tak, że będą widoczne zakłócenia.

Cytat:
    Ja mieszkam 16 km od nadajnika w Chrzelicach i zastosowałem anetne Telves Dat-75 bez wzmacniacza

I to się chwali. :D

Pozdrawiam.

0
  • #4 29 Lut 2012 18:47
    _cheetah_
    Poziom 37  

steewek napisał:
    Myślę nad antenami telmor ASR 860 (P15/P25) lub jakąś Dipol 44/21-69 Tri Digit. Która bardziej będzie nadawała się do mojej lokalizacji?
    Antena będzie się znajdowała na maszcie kominowym (wysokość od ziemi ok. 12m). W kierunku do nadajnika sporo budynków i parę drzewek.
    Nadajnik w odległości 22km - Chrzelice.
    Przy takiej odległości w zasadzie każda antena z zyskiem 12..18dBi powinna się nadać. Dwie uwagi:

1. ja bym stosował antenę z jak najwyższym zyskiem, aby na ile się da kompensować straty na rozdziale na dwa (trzy) odbiorniki. Może być UHF-200 Maximuma.

2. zacząć od anteny pasywnej, a dopiero, jak nie będzie stabilnego odbioru - dodać wzmacniacz (najlepiej masztowy) / rozdzielacz aktywny.

steewek napisał:
    Tuż za anteną chciałbym zainstalować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
    takie coś to stosuje się typowo wewnątrz pomieszczenia, w połączeniu z uziemieniem. Więcej o ochronie odgromowej / przepięciowej możesz poczytać tu: ochrona.net.pl

steewek napisał:
    Dalej ok. 30m kabla triset 113 pe żel. do rozgałęźnika aktywnego telmor RTA-140. TV w odległości ok. 5m od RTA.
    ja bym zaczął od podziału pasywnewgo - może wystarczy. A jeśli będzie mało, dopiero wtedy rozgałęźnik aktywny (ale antena pasywna).

Strojenie instalacji zaczynasz na odbiorze antena --> JEDEN odbiornik, bez rozgałęźnika.

0
  • #5 01 Mar 2012 19:38
    steewek
    Poziom 8  

Dzięki za pomoc.

Jeszcze trochę poczekamy, może się ktoś jeszcze wypowie.

BTW czy do tej UHF-200 Maximum da się wsadzić wzmacniacz?

Pozdrawiam!

1
  • #6 01 Mar 2012 19:54
    _cheetah_
    Poziom 37  

Do UHF-200 jest firmowy dipol aktywny -Link.

Co sprytniejsi wsadzają również do oryginalngo dipola i puszki antenowej nasze, krajowe wzmacniacze dopuszkowe. Ale tu trzeba trochę zdolności manualnych, bo mocowania dipola są inne i potrzeba jest trochę kombinacji. Przy DX-ach potrafi to zdawać to egzamin niemożliwie...

Moim zdaniem optymalna kombinacja do tej anteny to wzmacniacz masztowy AB011 Terry. Zasilanie +5V/+12V, płaska charakterystyka do k60, dość duży poziom wyjściowy utrudniający przesterowanie wzmacniacza i bardzo małe szumy własne.

0
  • #7 05 Mar 2012 16:30
    steewek
    Poziom 8  

Ok. Na razie dziękuje ślicznie :]
    Antena zamówiona. Dokupię resztę i zmontuje.

Dam znać jak wyszło :]

Pozdrawiam!

0
  • #8 18 Mar 2012 20:52
    steewek
    Poziom 8  

Witam.

Na razie wystawiłem antenę na maszcie i podłączyłem pod tv.
    Ustawiłem antenę i na MUX 2 mam siłę 90% i jakość od 20% do 50% (strasznie skacze).
    Na MUX 3 mam siłę 42% i jakość 100%.

Dlaczego tak jest? Możliwe, że antena jest za mocna?
    MUX 2 jest nadawany z mocą 100 kW a MUX 3 z 2,50 kW

W czym może być problem?

Pozdrawiam!

0
  • #9 19 Mar 2012 14:51
    _cheetah_
    Poziom 37  

Antena jest podłączona bezpośrednio pod odbiornik czy przez rozgałęźnik aktywny, o którym pisałeś w pierwszym poście?

Jeśli przez rozgałęźnik, wypnij go i podłącz odbiornik bezpośrednio pod antenę.

Jeśli bezpośrednio, spróbuj odkręcić antenę tak by uzyskać stabilne mux-2 i mux-3. Trzeba powoli przekręcać antenę po kilka stopni obserwując na przemian wskazania jakości odbieranego sygnału mux-2 i mux-3.

0
  • #10 19 Mar 2012 15:06
    steewek
    Poziom 8  

Witam.

Antena podłączona bezpośrednio do tv. Kręcenie anteną nic nie daje. Dziś zauważyłem, że jakość na MUX2 skacze
    nawet do 100%. Nie wiem czy teraz to nie przez wiatr który lekko porusza anteną w pionie. Antena ma możliwość odchylenia
    jej w górę. Może jutro nie będzie wiało to spróbuje ją lekko odchylić.

Tak na zdrowy rozum czy to może być to? Czy nie będzie gorzej odbierać?

Pozdrawiam!

0
  • #11 19 Mar 2012 15:28
    _cheetah_
    Poziom 37  

Przy 20km odległości od nadajnika, wysokim kanale (k64) oraz 30 metrach kabla problemów z przesterowaniem głowicy odbiornika nie powinno być. Aczkolwiek, różnie to bywa, bo odbiorniki powyżej k60 to mogą się już zachowywać niekoniecznie dobrze.

Instalacja wygląda w porządku, bo mux-3 masz OK.

Piszesz, że kręcenie anteną nie pomaga - ale dokładnie co się dzieje: mux-2 jest odbierany cały czas, niezależnie od położenia anteny, czy zanika po odkręceniu dużo od kierunku?

Dobrze by było spróbować jakiś inny odbiornik / dekoder na początek.

Ja bym widział tu dwie możliwe przyczyny: problem z odbiornikiem przy odbiorze tak wysokich kanałów albo zakłócenie od GSM / LTE czy czegoś innego (czyli znów problem z głowicą odbiornika).

Masz sąsiadów z DVB-T - jaki mają odbiór?

0
  • #12 19 Mar 2012 15:54
    steewek
    Poziom 8  

Przy kręceniu antena jakość MUX'a 2 zaczyna spadać a później także siła. Antena wydaje mi się być wycelowana optymalnie.
    Tzn na max jakości. Odbiornik to LG 32LV375S. Dodam, że na starej antenie siatkowej (prawdopodobnie ze wzmacniaczem)
    mam na MUX'ie 2 siłe 90% i jakość 30-40%.

Sąsiedzi z tego co wiem to maja problem z odbieraniem MUX'a 3 tzn całkowity brak. Pewnie z MUX 2 także kiepsko bo stare anteny.

Próbować podnieść antene w pionie? Tzn kąt anteny?

0
  • #13 19 Mar 2012 16:59
    irekr
    Moderator

Stawiam na przesterowanie wejścia odbiornika silnymi sygnałami TVP1 (k40 - 0,7 MW) i TVP2 (k32 0,6 MW) Przy takich mocach z takiej odległości postawiłbym tłumik rzędu 16 dB i antenę ustawiona na max sygnału analogowego z Chrzelic. Chodzi o taki stan, przy którym sygnały TVP1 i TVP2 nie będą silniejsze niż 3 mV (70 dB). Do tego układ kanałowy (23-34-40-43) jest bardzo niekorzystny.
    Ale taki tłumik wytnie całkowicie MUX3. Nie zostaje nic innego jak pułapka kanałowa na kanały 23 i 40 i starannie ją wyregulować.
    MUX3 jest nadawany z mocą 2,5 kW na kanale 43. Przy silnym sygnale TVP1 odbiór będzie bardzo utrudniony. Jestem zdania że pułapka może być jedynym wyjściem.

0
  • #14 19 Mar 2012 17:16
    _cheetah_
    Poziom 37  

Możesz spróbować podniesienia nosa anteny, nic nie tracisz, poza chwilą czasu. Takie uniesienie stosuje się zwykle w dwu przypadkach:

• przy bardzo bliskiej odległości od nadajnika, aby antena "patrzyła" prosto w zawieszone wysoko anteny nadawcze, i wykorzystywała w ten sposób maksimum swojego zysku.

• w przypadku zakłóceń (impulsowych, odbić sygnału od ziemi, etc...) "przychodzących" do anteny z dolnej półsfery. Wtedy, wykorzystując charakterystyki anteny można czasami spowodować częściowe osłabienie oddziaływania tych zakłóceń.

- A przy odbiorze na starej siatce też miałeś takie duże skoki jakości mux-2?
    - I czy to jest siatka ze wzmacniaczem?
    - A co z mux-3?
    - Czy odkręcając antenę od kierunku (w obie strony), nie było sytuacji spadania jakości mux-2 wtedy, kiedy następował już spadek poziomu, ale przy bardziej stabilnych wskazaniach tej jakości? Czy jakość ciągle szalała?

- Próbowałeś odbioru anteną odkręconą o 180° ?

- Możesz od kogoś pożyczyć na chwilę jakiś dekoder? To byłaby ciekawa próba, albowiem czułości i reakcje różnych odbiorników (i TV, i dekoderów) potrafią być krańcowo różne.

0
  • #15 20 Mar 2012 19:23
    Darek.S
    Poziom 31  

_cheetah_ napisał:
    zakłócenie od GSM / LTE czy czegoś innego

Taki właśnie przypadek miałem u siebie. Antena bez wzmacniacza (konkretnie tridigit) na dachu cyfrówki nie odbierała a położona na stoliku ogrodowym jak najbardziej. Tyle, że na stoliku dach sąsiedniego budynku zasłaniał BTS-a oddalonego o niecały kilometr. Pomogło obrócenie anteny (nb.tej, która już tam była od dawna) od Chorągwicy na Skrzyczne. Obyło się bez nowej anteny.

0
  • #16 30 Mar 2012 17:51
    steewek
    Poziom 8  

Witam.

Na razie brak czasu i nieodpowiednia pogoda uniemożliwiły mi eksperymenty z anteną.
    (Dach pod kątem ok 45*, maszt 4m - nie ma szans na manewrowanie podczas wiatru).

Z uwagi na to chciałbym się zabrać do rozdzielenia sygnału na 3 tv. Po podłączeniu splittera (R-3 3-way splitter)
    siła z 42% spada do 22% a jakość sygnały ze 100% spada do ok 40%. (sprawdzam na mux 3 gdyż tam jakość mam najlepszą i stabilną,
    do splitter'a podłączony tylko 1 tv). ... czyli należy zakupić jakiś aktywny rozdzielacz lub wzmacniacz z 3 wyjściami?
    Zastanawiam się nad rta-140 lub WSS-100? 1szy tv na kablu oddalony powiedzmy o 10m a pozostałe o ok 5m.
    może jakiś WSS-4xx? Tyle ze ta cena ;p

Pozdrawiam!

0