Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy serwisanci mówią prawdę?

Grubskee 17 Mar 2012 14:29 6227 68
    bmserwis
    Level 36  
    jankolo wrote:
    Poprawne warunki zasilania dysku określa jego producent, a nie serwis. Niech Ci pokażą w dokumentacji dysku, że producent przewidział dolną granice napięcia zasilającego na 10 V.

Tu jeszcze tak reasumując poprawne warunki określone są także w normie ATX 2.0 która podaje maksymalne odchylanie napięcia od wartości wzorcowej.

Dodano po 5 [minuty]:

Co do autora po pierwsze kupiłeś cały zestaw i cały zestaw odeślij, to oni składali zestaw i zapewniali tym samym, że będzie on spełniał normy oraz oczekiwania. Dla Ciebie to żadna róznica, bo i tak oni płacą za wysyłkę.

Brodi wrote:
    Patrząc na te dopłaty to liczą jakieś 35 zł za twój zasilacz. Zobacz na rachunku ile za niego dałeś, wytarguj te 50 zł (albo 50 % ceny jeśli więcej niż 50zł wyjdzie) rabatu + darmowa wysyłka i nie stracisz na tym dużo, szkoda nerwów bo i tak nie wygrasz.

Podaj podstawę twierdzenie, iż "i tak nie wygra".

Dodano po 10 [minuty]:

[quote="Kasek21"]jankolo zgodnie z norma ATX to z tolerancją jest tak, że przy maksymalnym obciążeniu tolerancja wynosi 10%.

At +12 VDC peak loading, regulation at the +12 VDC output can go to +- 10%[/quot

e]

To jest aktualna norma dla produkowanych zasilaczy:
    http://www.formfactors.org/developer/specs/atx2_2.pdf

Tolerance for the motherboard power rails should comply with the values listed in Table 6.
    Table 6. Voltage Tolerances
    Voltage Rail Tolerance
    +5VDC ± 5 %
    -5VDC (if used) ± 10 %
    +12VDC ± 5 %
    -12VDC ± 10 %
    +3.3VDC ± 5 %
    +5VSB ± 5 %
    strucel
    Level 34  
    Tyle ze w samych kartach katologowych na stronie dystrybutora np
    http://www.akyga.pl/card/Akyga%20500W%20LPK12-30.pdf nic nie ma o tym że zasilacz spełnia normy atx 2.0 jest tylko atx a mogę się założyć że w ofercie na zestaw też tylko było wspomniane o zasilaczu atx ,więc zasilacz ma być atx i jest atx a że klient chciałby atx 2.0 to już jego problem .Zresztą ja tu nie widzę specjalnie winy firmy sprzedającej zestaw - kolega sam się przyznał że zapłacił za zasilacz 70zł - po prostu otrzymał zasilacz o takiej wartości ile przeznaczył na to pieniędzy bo chyba każdy się zgodzi ze mną że za 70zł nie kupi się pożądnego nowego zasilacza.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Kasek21 wrote:
    At +12 VDC peak loading, regulation at the +12 VDC output can go to +- 10%

http://www.formfactors.org/developer/specs/ATX12V%20PSDG2.01.pdf

i na to się powołują.

Obawiam się, że nie masz racji. Wg postu autora wątku serwis powołał się na stronę wikipedii i tejże strony dotyczył właśnie mój post.
    Co do Twojego postu o tolerancjach napięć: to, co napisałeś, a co znajdowało się pod tabelą 2 na stronie 12 wskazanego przez Ciebie dokumentu nie dotyczy obu linii 12V tylko linii drugiej.

Dodano po 11 [minuty]:

strucel wrote:
    Tyle ze w samych kartach katologowych na stronie dystrybutora np
    http://www.akyga.pl/card/Akyga%20500W%20LPK12-30.pdf nic nie ma o tym że zasilacz spełnia normy atx 2.0 jest tylko atx a mogę się założyć że w ofercie na zestaw też tylko było wspomniane o zasilaczu atx ,więc zasilacz ma być atx i jest atx a że klient chciałby atx 2.0 to już jego problem .

Chcesz przez to powiedzieć, że firma Akyga produkuje zasilacze wg norm sprzed 10 lat? A poza tym na stronie, na którą sam serwis się powołał, nie ma podanej tolerancji +-10% dla napięcia +12V.

strucel wrote:
    Zresztą ja tu nie widzę specjalnie winy firmy sprzedającej zestaw - kolega sam się przyznał że zapłacił za zasilacz 70zł - po prostu otrzymał zasilacz o takiej wartości ile przeznaczył na to pieniędzy bo chyba każdy się zgodzi ze mną że za 70zł nie kupi się pożądnego nowego zasilacza.

To nie ma nic do rzeczy. Zasilacz ma trzymać normy i tyle. Jego wartość dla kupującego nie ma żadnego znaczenia. Chyba że dostał do wyboru różne zasilacze i sam wskazał ten model.
    bmserwis
    Level 36  
    strucel wrote:
    http://www.akyga.pl/card/Akyga%20500W%20LPK12-30.pdf nic nie ma o tym że zasilacz spełnia normy atx 2.0 jest tylko atx a mogę się założyć że w ofercie na zestaw też tylko było wspomniane o zasilaczu atx ,więc zasilacz ma być atx i jest atx a że klient chciałby atx 2.0 to już jego problem

Norma ATX 2.0 weszla w życie w 2003 roku obecnie obowiązuje norma ATX 2.3.

ATX12V v2.3

Effective March 2007 and current as of 2011. Recommended efficiency was increased to 80% (with at least 70% required), and the 12 V minimum load requirement was lowered. Higher efficiency generally results in less power consumption (and less waste heat), and the 80% recommendation brings supplies in line with new Energy Star 4.0 mandates.[14] The reduced load requirement allows compatibility with processors that draw very little power during startup.[15] The absolute over-current limit of 240VA per rail was removed, allowing 12V lines to provide more than 20A per rail.
    Kasek21
    Level 43  
    Tylko nie wiadomo w zgodności z jaka normą jest wykonany jego "zasilacz".

Teraz tak na szybko przejrzałem to te "zasilacze" Akyga mają tylko jedna linię 12V.
    Więc nie będzie się odnosiło do niego to co podałem.

Albo się pomylili cytując wikipedie tj. podając tolerancję dla -12 zamiast dla +12V - w co szczerze wątpię ;), albo co pewniejsze napisali to co im pasuje - a może ciemny klient się nie pokapuje.
    bmserwis
    Level 36  
    Kasek21 wrote:

Minimalnie w technologii ATX 2.0, a najprawdopodobniej w technologii ATX 2.3. Nie zmienia to faktu co do ustaleń odnośnie tolerencji oraz tego, że zasilacz obecnie nie spełnia wymogów specyfikacji.

W świetle powyższych radziłbym autorowi dodać nazwę sprzedawcy, aby inni potencjalni kupujący mogli zapoznać się z jakością oraz rzetelnością oferowanych produktów i podejścia do klienta.
    gaskoin
    Level 38  
    Kasek21 wrote:

Nie powinno mieć to znaczenia. Jeżeli sklep poskładał sam komputer z wymyślonych przez siebie części, to zasilacz włożony do komputera powinien być sprawny. Nie mówię, że ma być tam Amacrox 1000W, może być nawet CodeGen albo inny, wart 10zł zasilacz, ale niech przynajmniej będzie dobrany tak, żeby dostarczał odpowiedniej mocy do reszty podzespołów, a nie, że na linii 12V masz 10V i zasilacz ledwo zipie.

Co innego w przypadku, kiedy klient sam powie "chce i7-2600, GTX 590, 16GB RAMU, 10 dysków i zasilacz Modecom 300W". Wtedy przykro mi, ale tak Pan chciał :)
    jankolo
    Grubskee, zaspokój, proszę, moją ciekawość i porównaj znak CE, który jest z całą pewnością na tym zasilaczu z takimi oto wzorcami:
    http://www.e-spawalnik.pl/?oznaczenie-ce-i-znak-ce-,155
    i napisz na forum, czy to jest Conformité Européenne czy też China Export.

Kasek21 wrote:
    Albo się pomylili cytując wikipedie tj. podając tolerancję dla -12 zamiast dla +12V - w co szczerze wątpię ;), albo co pewniejsze napisali to co im pasuje - a może ciemny klient się nie pokapuje.

Jest trzecia możliwość: najzwyczajniejsza niewiedza.
    strucel
    Level 34  
    Skąd wzieliście te 10V na linii 12V zupełnie nie rozumiem ? Przecież autor wyrażnie napisał że ma na tej linii około 11,3V a norma ATX przewiduje minimalnie 12 +-5% tzn 11,4V do 12,6V czyli przekroczenie normy jest minimalne i pewnie przy drobnej ingerencji serwisu w układ regulacji napięcia zasilacz będzie spełniał normę atx .
    Inna sprawa to ATX 2.0 kontra atx -przecież w związku z wprowadzeniem nowych norm nie ma zakazu produkcji i sprzedaży zasilaczy nie spełniających tych norm .
    jankolo
    strucel wrote:
    Skąd wzieliście te 10V na linii 12V zupełnie nie rozumiem ?

Przeczytaj DOKŁADNIE cały wątek, to będziesz wiedział kto wymyślił te 10V.

strucel wrote:
    czyli przekroczenie normy jest minimalne

Ale jest. Nie rozważa się, czy jest ono minimalne czy jakieś inne. Zatem urządzenie nie spełnia normy, i tyle.

strucel wrote:
    i pewnie przy drobnej ingerencji serwisu w układ regulacji napięcia zasilacz będzie spełniał normę atx .

Dokonywałeś kiedyś regulacji zasilacza impulsowego miernej klasy stosowanego w komputerach PC?

strucel wrote:
    Inna sprawa to ATX 2.0 kontra atx -przecież w związku z wprowadzeniem nowych norm nie ma zakazu produkcji i sprzedaży zasilaczy nie spełniających tych norm .

A to jest zezwolenie na stosowanie urządzeń, nie spełniających norm? Nie żartuj!
    User removed account
    Level 1  
    strucel
    Level 34  
    Przeczytałem i jest tylko stwierdzenie serwisu że dysk i przy 10V będzie działał poprawnie co jest oczywistą bzdurą bo przy 10V to dysk nie załączy silnika , ale nie zmienia to faktu że w tym egzemplarzu takie napięcie na linii 12V nie występuje.
    A co do regulacji to kilka lat temu , kiedy to jeszcze opłacało się naprawiać zasilacze atx nieraz mi się to zdarzało przecież to tylko kwestia minimalnego rzędu kilkudziesięciu omów zwiększenia rezystancji rezystora w sprężeniu zwrotnym linii 12V - tak dla wiadomości kolegi kiedyś (8-10 lat temu) lepsze "firmowe" zasilacze miały często wewnątrz potencjometr umożliwiający dokładną regulację napięcia w niewielkim zakresie . Pewnie jak by się wzieło kilka takich akyg to znalazło by się taki egzemplarz który pod obciążeniem miałby nie 11,3V tylko 11,5V - podejrzewam że nikt się nie bawi w dokładną kalibrację tych zasilaczy a napięcia wyjściowe wynikają z tolerancji elementów zastosowanych do montażu.
    bmserwis
    Level 36  
    Akyga ma dwie serie (co najmniej) Basic, jak w tym wypadku, czyli zwykle chińskie badziewie oraz Ultimate które już pod względem jakości prezentują się w miarę przyzwoicie.
    Grubskee
    Level 23  
    Wcześniej chodziło im o -12 i w sumie w pewnym gdzieś tam miejscu mi też :) co nie zmienia faktu że na +12V przy obciążeniu mam ~11,35 nagrałem filmik wysłałem im i powiedziałem że proponuję oddać im zasilacz a oni mi te 70 zł na paragonie.
    jankolo
    Grubskee: odniesiesz się do mojej prośby dotyczącej CE?
    jankolo
    To możesz zadać pytanie tym, co Ci sprzedali komputer, dlaczego sprzedają na terenie Unii Europejskiej sprzęt, który nie ma certyfikatu CE. Założę się, że powiedzą, iż certyfikat ma, przecież CE jest na naklejce zasilacza.
    Czy dostałeś jakikolwiek dokument o zgodności tego komputera z europejskimi normami przeciwzakłóceniowymi? Czy komputer ma naklejone CE, ale pochodzące od sprzedawcy/producenta?
    bmserwis
    Level 36  
    "Wymóg oznakowania symbolem CE nie jest obowiązkowy dla wszystkich produktów, tylko tych, które bezpośrednio mogą zagrażać zdrowiu, czyli między innymi: wyrobów elektrycznych, elektronicznych czy zabawek. Obowiązek jego stosowania dla tych kategorii wyrobów jest obwarowany prawnie, a za odstępstwa od niego grożą konsekwencje karne. Dlatego forma i wielkość znaku jest ściśle określona i zastrzeżona. Nie istnieje jednak instytucja odpowiedzialna za sprawdzanie produktów pod względem oryginalności znaku. Lukę tę wykorzystali chińscy producenci, którzy umieszczają na swoich wyrobach bardzo podobny znak - logo China Export, różniący się od oryginalnego symbolu CE tylko jednym detalem i mniejszym odstępem pomiędzy literami."
    gaskoin
    Level 38  
    Z tymi normami to różnie bywa. Szczególnie w przypadku komputerów.

Tak naprawdę nawet jeśli wszystkie podzespoły w komputerze spełniają normy EMC, CE itd to jako podłączone razem, tworząc komputer, niekoniecznie je muszą spełniać (a powinny). Idąc tym tropem 99% o ile nie 100% komputerów w PL (i pewnie w większości krajów UE) nie jest badanych pod względem EMC czy CE, więc nie zapuszczał bym się tak daleko w te normy :) Równie dobrze autor tematu może im zarzucić, że komputer, jako całość nie był nijak badany pod względem jakiejkolwiek normy i może zagrażać jego życiu lub zdrowiu.
    jankolo
    gaskoin wrote:
    Tak naprawdę nawet jeśli wszystkie podzespoły w komputerze spełniają normy EMC, CE itd to jako podłączone razem, tworząc komputer, niekoniecznie je muszą spełniać (a powinny). Idąc tym tropem 99% o ile nie 100% komputerów w PL (i pewnie w większości krajów UE) nie jest badanych pod względem EMC czy CE, więc nie zapuszczał bym się tak daleko w te normy :)

Przestroga Twoja dotyczy użytkownika czy producenta?

gaskoin wrote:
    Równie dobrze autor tematu może im zarzucić, że komputer, jako całość nie był nijak badany pod względem jakiejkolwiek normy i może zagrażać jego życiu lub zdrowiu.

Takie coś miałem na myśli. Tylko z małą poprawką: nie wie, czy był badany czy tez nie, ale ma podejrzenie, że nie spełnia norm europejskich (które spełniac musi) ponieważ jednym z elementów komputera (bardzo istotnego, jeżeli chodzi o zakłócenia) jest zasilacz, który nie ma europejskiego certyfikatu. I swoje podejrzenie ma zamiar skierować do własciwych organów kontrolnych .
    bmserwis
    Level 36  
    jankolo wrote:
    I swoje podejrzenie ma zamiar skierować do własciwych organów kontrolnych .

Tutaj parafrazując pewien skecz: A oni już im taką karę przypierd.... że się nogami nakryją. :)
    gaskoin
    Level 38  
    jankolo sam mnie zmusiłeś do OT :P

jankolo wrote:
    gaskoin wrote:
    Tak naprawdę nawet jeśli wszystkie podzespoły w komputerze spełniają normy EMC, CE itd to jako podłączone razem, tworząc komputer, niekoniecznie je muszą spełniać (a powinny). Idąc tym tropem 99% o ile nie 100% komputerów w PL (i pewnie w większości krajów UE) nie jest badanych pod względem EMC czy CE, więc nie zapuszczał bym się tak daleko w te normy :)

Przestroga Twoja dotyczy użytkownika czy producenta?

Nie chodzi o przestrogę, tylko o świadomość tego, że mimo iż wszystko z osobna w komputerze może spełniać jakieś normy i mieć certyfikaty z marsa, to komputer jako całość może tych norm już nie spełniać. Ja rozumiem, że chodzi teraz o wywalczenie porządku na świecie, bo chłopak może się trochę mniej zna i go podle wykorzystali. Ale na dobrą sprawę mało który komputer jest sprawdzany pod kątem zgodności z normami, mówię tu o komputerze jako spójnej całości, bez rozdrabniania się na pamięci i kabelki.

I co do zapuszczania się w normy - jakby się głębiej zastanowić, to można by kupować w ciemno zestawy z allegro i wysysać pieniądze od sprzedawców bo komputer nie powinien być dopuszczony do sprzedaży na terenie UE.

jankolo wrote:
    gaskoin wrote:
    Równie dobrze autor tematu może im zarzucić, że komputer, jako całość nie był nijak badany pod względem jakiejkolwiek normy i może zagrażać jego życiu lub zdrowiu.

Takie coś miałem na myśli. Tylko z małą poprawką: nie wie, czy był badany czy tez nie, ale ma podejrzenie, że nie spełnia norm europejskich (które spełniac musi) ponieważ jednym z elementów komputera (bardzo istotnego, jeżeli chodzi o zakłócenia) jest zasilacz, który nie ma europejskiego certyfikatu. I swoje podejrzenie ma zamiar skierować do własciwych organów kontrolnych .

Jeżeli był, to gdzie jest moje 12 V ? I kto poodklejał naklejki.
    Brodi
    Level 30  
    Ale się rozpisaliście, zapłacił za zasilacz 70 zł , dają mu 35 zł rabatu więc nie widze sensu robić wojny o 35 zł , szkoda czasu i nerwów. Szkoda papieru bo żaden sąd się tym nie zajmie. Dopóki będą ten chiński złom sprowadzać do kraju to nic się nie zmieni.
    strucel
    Level 34  
    gaskoin wrote:
    bo chłopak może się trochę mniej zna i go podle wykorzystali. .

Ale na czym kolego polega to wykorzystanie? Ten zasilacz praktycznie wszędzie tyle kosztuje , gdyby zapłacił za niego 150zł to można by powiedzieć że go wykorzystali.Nie znam firmy która mu to sprzedała ale mogę ci zaręczyć że woleliby sprzedać OCZa czy korsarza za 170zł zamiast tego szajsu za 70zł bo mimo tego że procentowo na tej akydze mają więcej prowizji ( w hurcie te zasilacze są o ile pamiętam za piędziesiąt parę zł) to kwotowo na korsarzu zarobiliby więcej -tyle że wówczas zestaw byłby po prostu droższy .
    Niestety znam ten typ klientów którzy biegają z listą po całym mieście i organizują konkurs ofert kto będzie tańszy , lista wygląda mniej więcej tak :
    "procesor intel i3 , 4Gb ram ddr3, grafika gtx450 1gb , hdd 500Gb ,zasilacz atx 500W , płyta główna , obudowa , dvdr ", to wszystko bez jakichkolwiek nazw producenta podzespołów a jedynym kryterium jest cena - a jak takiemu klientowi
    powiesz że zasilacz atx 500W za 70zł albo płyta główna za 120zł są kiepskie jakościowo to rzadko kiedy się z tobą zgodzi i kupi lepsze, przeważnie pomyśli że chcesz go oszukać aby przepłacił i pójdzie do konkurencji a taki bardziej asertywny to ci to powie w oczy.
    Niestety jak mówi stare przysłowie chytry dwa razy traci.
    patryk-84a
    Level 28  
    Zgodzę się z tym. Być może ta firma pociada również w sprzedaży lepsze zestawy, z lepszym zasilaczem ale są po prostu droższe. Autor tematu pewnie poszedła za ceną a nie za jakością. Można było napięcia zmierzyć odrazu po otrzymaniu komputera, kiedy był jeszcze 10-cio dniowy czas na zwrot towaru. Po tym czasie można zasilacz jedynie reklamować, naprawią i po sprawie. Wymianę, wg mnie możesz zrobić jedynie na własną ręke, dobrze że chociaż 35zł chcą zwrócić za urzywany zasilacz.
    Grubskee
    Level 23  
    Witam po raz kolejny po przyjrzeniu się mojemu komputerowi dochodzę do wniosku że mnie oszukano a mianowicie na paragonie i karcie gwarancyjnej mam że pamięci to DDR3 1333 MHz sprawdziłem dziś te ramy na stronie producenta i okazuje się że mają 667 MHz a 1333 Mbps sprawdźcie:
    http://www.elixir-memory.com/products/file/Elixir-DDR3-2Gb-D-UDIMM-R10.pdf
    Kasek21
    Level 43  
    Wszystko jest OK.

Dla pamięci DDR 667MHz efektywne taktowanie wynosi właśnie 1333MHz.
    TyPeczek
    Level 23  
    Co do składaków, to nie muszą spełniać EMC. Nawet jeśli na obudowie jest ładne CE, to zwykle jest to CE zasilacza a nie komputera. Jeśli sklep nie zanotuje nigdzie, że jest producentem tego komputera (czyli zwyczajnie go składa) nie musi go badać.