Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED RGB - sterowanie

janosick 29 Lut 2012 22:42 5136 5
 • #1 29 Lut 2012 22:42
  janosick
  Poziom 9  

  Witam.

  Trafia mi się do zrobienia temat oświetlenia RGB na taśmach LED w lokalu. Sytuacja zastana to zasilanie 230V doprowadzone do miejsc, w których można zamontować zasilacze oraz od tych lokalizacji położona skrętka UTP do centralnego miejsca skąd ma być sterowanie. W instalacji ok. 250 mb. taśmy LED RGB i z tego wydzielone 12 różnych obwodów (podświetlenie sufitu, schodów, filarów itp). Właściciel chciałby żeby sterowanie było z jednej strony jak najprostsze - czyli zapisane sceny z różnymi kolorami podświetlenia i szybki ich wybór, ale żeby również była możliwość zmiany tych zapisanych scen.

  Chciałbym wykorzystać DMX ale obawiam się że nie pójdzie to po tym kablu jaki teraz jest położony. Czytałem że DMX to w zasadzie RS485 ale przewód do transmisji musi być ekranowany i zaterminowany 100Ω. W tym wszystkim mam trochę pytań:
  1. DMX jako magistralę ma skrętkę ekranowaną, w innych postach wyczytałem że niektórzy stosują dobre przewody mikrofonowe. Szukając urządzeń znalazłem np. taki sterownik http://www.neolight.ru/pdf/CT305R.pdf gdzie jako medium jest podawana ekranowana skrętka STP na zaciskach RJ45 nie na wtyczkach XLR. Widać można taką stosować ale czy ktoś to testował?
  2. Większość urządzeń DMX ma wejście i wyjście. Znowu różne urządzenia na RS485 podpinałem po prostu do magistrali czyli miały jedne zaciski Data+ i Data-, jak również znalazłem taki sterownik DMX gdzie właśnie jest tylko D+ i D- ( http://dagonlighting.pl/pliki/SPL-3-INSTRUKCJA-OBSLUGI-PL.pdf ). Więc jak to jest, czy in i out to jakiś chwyt DMX czy rzeczywiście między nimi jest jakaś elektronika?
  3. Pytanie wynikające z poprzedniego - mając takie sterowniki jak podany ostatnio to jak wygląda magistrala, gdzie dajemy terminator 100Ω? Czyżby jakaś gwiazda? Wiem że są splitery DMX z separacją galwaniczną ale czy tylko w taki sposób można rozgałęzić DMX?

  4. Jeśli nie DMX to co - nie wszędzie dam radę wymienić UTP na odpowiedni przewód (proszę polećcie jaki). No a operowanie kilkunastoma pilotami do sterowników zdecydowanie odpada.
  5. A jeśli DMX to jaki sterownik - kontroler DMX widzielibyście w instalacji . Ja myślałem nad PX 133 bo panel od PXM póki co odpada ze względu na koszty.

  Dzięki za podzielenie się uwagami i doświadczeniem.
  Pozdrawiam.

  0 5
 • Sklep HeluKabel
 • #2 01 Mar 2012 20:30
  M-MaN
  Warunkowo odblokowany

  Showtec scanmaster

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 02 Mar 2012 00:40
  25mariusz25
  Poziom 2  

  a jak byś zastosował wzmacniacze sygnału RGB i do przesłania sygnału wykorzystał z tego centralnego miejsca kable UTP z jednego sterownika lub dzieląc sobie lokal na sektory a w rozdzielni zamontował zasilacz i przepiął kable zasilające 230V w zasilacz 12V wykorzystując te kable

  0
 • #4 02 Mar 2012 18:30
  janosick
  Poziom 9  

  Też o tym myślałem żeby zrobić sterowniki DMX w centralnym miejscu i skrętką puścić RGB +12V ale nie wszędzie wystarczy żył.

  Póki co podpiąłem do testów 8 sterowników na 4 liniach (1+4+2+1) i działa na UTP (dwie żyły sygnał, reszta "ekran"). Odcinki UTP od 5 do 25 metrów.

  A może ktoś odpisać na pytania wyżej związane z rozwiązaniami DMX?

  0
 • #5 06 Cze 2012 22:29
  bartoszek_m
  Poziom 8  

  Mnie czeka niedługo podobna sytuacja.
  Tylko jestem o tyle w komfortowej sytuacji, że u mnie nic jeszcze nie zostało położone, bo lokal jest dopiero przed remontem i wtedy będzie wszystko kładzione.

  I również zastanawiam się jak to rozwiązać.
  Możesz szerzej opisać jak to rozwiązałeś? Jakich urządzeń użyłeś i może kilka zdjęć z lokalu i skrzynki sterowniczej.

  0
 • #6 06 Cze 2012 22:55
  janosick
  Poziom 9  

  Po testach właściciel stwierdził że wszystko jest ok więc tak zostało, a nawet jeszcze kilka ściemniaczy dołożyłem (SPL-3).

  Wygląda to może mało fachowo i nie książkowo, ale UTP już było a prucie ścian nie wchodziło w rachubę. Teraz jest w zasadzie topologia drzewa tj. od sterownika DMX idzie kabel który rozgałęzia się na 4 linie na których są ściemniacze (4+8+5+1). Połączone tak jak pisałem wyżej czyli jedna para żyły to sygnał DMX a reszta ekran.

  Testy polegały na tym że wszystko co możliwe byłą włączane i wyłączane (klimatyzacja, wentylacja, nagłośnienie 100V, urządzenia na kuchni, APeki, wzmacniacz GSM...) a ze sterownika leciał program i nie było żadnych widocznych zakłóceń. Właściciel lokalu na własną odpowiedzialność i ze świadomością położonych kabli niekoniecznie takich jakie powinny być stwierdził że mu to "pasi" i jest ok ( i oczywiście że on wiedział od razu że to będzie działało;) ).

  Jakbym miał możliwość kładzenia kabli do oświetlenia architektonicznego to zastanawiałbym się nad skrętką STP albo typowe kable DMX.
  Tu miałem sytuację że nie ma żadnych urządzeń scenicznych, jedynie ściemniacze RGB jako sterowanie oświetlenia architektonicznego (półki w suficie G-K, schody, lustra).

  0