Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Baofeng UV-3R MARK II -modyfikacja ładowarki.

Rafal.M. 01 Mar 2012 08:42 8089 12
    Rafal.M.
    Level 9  
    Witam.Mam swojego Baofenga od 5 dni, ale już zaczęło mnie irytować ciągłe połączenia kablem, z ładowarką. Niby nic ,a upierdliwe.Słuchając radia w domu, nie potrzebuję mieć go podłączonego do kabla ,ponieważ ciągnie się go razem z radiem jeśli trzeba by coś komuś odpowiedzieć.Postanowiłem przerobić z lekka, oryginalną podstawkę do ładowania akumulatorka , która jak wiemy ma komorę na włożenie radia.Jednak małym chińskim rączkom nie chciało się wyprowadzić styków do ładowania radia w tejże podstawce ,ani wyposażyć go w styki , które mogłyby owe ładowanie realizować. Modyfikacja jest bardzo prosta i dla średnio umiejącego operować lutownicą , łatwa do wykonania.Na pierwszym zdjęciu ,podstawka przed przeróbką.
    Na początek mała modyfikacja radia.Należy rozkręcić obudowę radia i dostać sie do płyty głównej.Następnie należy przylutować odcinek około 10 cm jednej żyły odciętej z taśmy wielożyłowej wg schematu do styku oznaczonego jako J1004.Ja użyłem taśmy z napędu cd która łączy elektronikę z mechanizmem.Dlaczego takiej?Ano dlatego że jest płaska a między aluminiowym korpusem radia i plastikową obudową za wiele miejsca nie ma.
    Następnie złożyłem płytkę radia z korpusem a odcinek taśmy wyprowadziłem przez istniejące wycięcie w korpusie obok mikrofonu.Taśmę należy przeciąć na środku i wlutować diodę prostowniczą smd ,co ma zapobiec pojawieniu się napięcia z baterii na stykach do ładowania i zapobiec przypadkowemu zwarciu kluczem w kieszeni :)
    Drugi taki sam kawałek taśmy wystarczy podłożyć między korpus, a płytkę i docisnąć śrubką.Jest to styk (-).Tasiemki należ wydostać na zewnątrz wycinając nacięcia na taśmę w miejscach gdzie opcjonalnie powinny być blaszki styków do ładowania.Blaszki styków wykonałem z cienkiego ekranu z jakiejś głowicy tv.Nalezy je wygiąć w kształt litery U, gdzie długość blaszki to 8 mm z czego zagięte boki mają po około 1,5 mm.Następnie do blaszek należy dolutować odcinki taśmy odpowiednio je skracając.Blaszki wtapiamy w plastik obudowy.
    Wygląda to tak
    Po podłączeniu należy pomierzyć czy na stykach nie mamy napięcia z baterii.Radio składamy i przystępujemy do przeróbki podstawki.Wycinamy dwie blaszki i wyginamy w kształt na zdjęciu.
    Blaszki również wtapiamy w podstawkę.
    Od strony zewnętrznej wygląda to tak.
    Do blaszek dolutowujemy po przewodzie od istniejących styków doprowadzających napięcie do baterii włożonej w podstawkę.Pamiętamy by odpowiednio przylutowac (+) i (-) do blaszek.
    Radia nie uszkodzimy odwrotną polaryzacją ,gdyż od tego mamy diodę na taśmie.W najgorszym razie nie będzie działać :)Po zakończeniu podłączamy ładowarkę do podstawki i mierzymy napięcie na stykach w podstawce.Nie musimy stosować żadnej elektroniki do podstawki, gdyż całą procedurę ładowania kontroluje w tych urządzeniach ładowarka.Tak to wygląda po włożeniu w podstawkę, jak widać dioda świeci na czerwono co sygnalizuje ładowanie baterii i zasilanie radia.
    Podsumowując: Niniejsza przeróbka pozwala nam ładować baterię w podstawce oraz w radiu, w każdej chwili można wyjąć, radio nie ciągnąc za sobą przewodu od ładowarki ponadto nasłuch prowadzimy cały czas bez rozładowywania baterii :)Nie jestem jakimś poetą ,starałem się opisać jak najdokładniej.Pozdrawiam.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    pietach
    Level 22  
    A spadek napięcia na dodatkowej diodzie nie powoduje "niedoładowanie" baterii ?
  • Multimetr Fluke
    Rafal.M.
    Level 9  
    Nie ,ponieważ spadek na diodzie to około 0,2 V co nie wpływa na niedoładowanie baterii ,z ładowarki mamy na wyjściu 5,26 V więc żadna strata ,bateria ma napięcie po pełnym naładowaniu 4,17 V
    bc211
    Level 30  
    Fajna robota, tylko pytanko styki w podstawce są sprężynujące ? Mógłbyś zamieścić wycinek schematu jak to podłączyłeś, bo nie wtajemniczeni nie wiedzą, że w zasadzie nie podłączyłeś ładowarki do baterii, lecz zasilacz do ładowarki, która jest w radiu i ten spadek napięcia między ładowarką i zasilaczem jest do pominięcia jak również to, że na drodze bateria-ładowarka nic się nie zmieniło, i wszystko gra jak należy.
    Rafal.M.
    Level 9  
    Są z blaszki mosiężnej, dosyć cienkiej ale nie odkształcającej się pod ciężarem radia i odpowiednio uginającej się aby zapewnić styk.Nie ukrywam trochę mi zajęło poszukiwanie tejże blaszki ale od czego są domowe zasoby:) Co do schematu, nie ma za bardzo co rozrysować , gdyż podstawka pod radio a zarazem pojemnik na ładowaną baterię, poza gniazdem i dwoma stykami nie posiada żadnej elektroniki.Wszystkim "zarządza" ładowarka wpięta do sieci.Dioda zamontowana sygnalizuje stan ładowania.Migająca na czerwono - bateria rozładowana poniżej progu dopuszczalnego , świeci na czerwono (stale) - ładowanie, po czym w ostatnim stadium ładowania powoli kolor diody zmienia się na pomarańczowy - żółty - i zielony czyli bateria w pełni naładowana. Pomiar napięcia przed diodą prostowniczą wykazał mi 5,26 v natomiast za diodą 5,06 v co jest w zupełności wystarczające do naładowania baterii.
    bc211
    Level 30  
    Napisałeś, że podłączyłeś przewód do styku plus baterii i tutaj nie byłbym tego taki pewny. Zobacz, że ładowarka znajduje się w radiu, zaś adapter sieciowy to zasilacz stabilizowany 5V. Gdybyś zrobił tak jak piszesz, to wtedy aplikacja U5 raczej nie miałaby prawa działać, gdyż zasilacz zostałby podłączony do wyjścia ładowarki (TP5). Jednak działa tak jak wcześniej i wygląda na to, że podłączyłeś przewód do wejścia ładowarki (niebieska strzałka wskazuje drogę, którą µC otrzymuje stan naładowania baterii wysłany tam z aplikacji U5 do zapalenia diod)

Na schemacie widać, że najlepiej byłoby podłączyć zasilacz gdzieś w okolicy diody D1075. Nie wiem czy w tym radiu jest identycznie, gdyż posłużyłem się schematem UV-3R, w starszej wersji. Zainteresował mnie temat, bo mam zamiar zrobić coś takiego w swoich 2 sztukach, ale nie mam czasu na to i nawet nie wiem co tam zastanę w środku
    Rafal.M.
    Level 9  
    No muszę koledze przyznać rację.Faktycznie J1004 lepiej zda egzamin.Nie zauważyłem wcześniej że wskaźnik ładowania na wyświetlaczu mi nie działa ,po przelutowaniu zaczął pokazywać ładowanie.Mea Culpa.Kolega pozwoli że zmienię co nieco swój post wykorzystując jego uwagi.
  • Helpful post
    bc211
    Level 30  
    Fajnie, że wszystko wróciło do ładu. To ma być proste jak konstrukcja cepa im bliżej cepa, tym lepiej.
    Nienawidzę ręczniaków, które nie mają ładowarki typu desktop. Dobrze, że można to zmienić niewielkim nakładem kosztów.
    Rafal.M.
    Level 9  
    Heh przy okazji rozwiązał się problem szybkiego rozładowywania baterii.Winnym okazał się element oznaczony jako LTC 4054-L czyli kontroler ładowania.Po wymianie wszystko ok.
    bc211
    Level 30  
    Tak sobie właśnie myślałem czy go przypadkiem nie uszkodziłeś konkretnie to mam pytanie gdzie go kupiłeś ? Nie ukrywam, że mi też się przyda, bo mam zamiar pokombinować z rezystorem R24 i wycisnąć z tej ładowarki ile fabryka da
    Rafal.M.
    Level 9  
    Nie uszkodziłem go:) on był już uszkodzony bo zaraz po zakupie radio nie wytrzymywało po naładowaniu nawet 5 h, dlatego przerabiałem ładowarkę.Sprawdzałem baterię , ładowarkę ,mierzyłem pobór prądu,zresztą na forum krótkofalarskim nawet o tym pisałem żeby ktoś mi podał wyniki pomiarów poboru prądu na odsłuchu , na szumie i na wyłączonym radiu.U mnie te wartości były abstrakcyjne.Wyłączone radio pobierało około 180 mA podczas gdy na odsłuchu bez szumu 190 z groszami.A jego wylutowałem z drugiego którego mam na części.
    bc211 wrote:
    mam zamiar pokombinować z rezystorem R24 i wycisnąć z tej ładowarki ile fabryka da

A co zamierzasz wycisnąć z tej ładowarki?Za wiele już chyba nie zdziałasz,zamierzasz przyspieszyć ładowanie?
    bc211
    Level 30  
    Tak właśnie. W dataszicie jest opisane. Hm...to nie dobrze a mia łem nadzieję, że można to kupić.
    Kombinując z wyciskaniem z ładowarki ile fabryka dała trzeba mieć w zapasie scalak na podmianki, ale mniejsza z tym.

Całemu zamieszaniu był widać winny U5, który uszkodzony sprawiał wrażenie, że wszystko jest OK.
    Rafal.M.
    Level 9  
    bc211 wrote:

Całemu zamieszaniu był widać winny U5, który uszkodzony sprawiał wrażenie, że wszystko jest OK.

Zastanawiało mnie dlaczego przy odsłuchu radio jest ciepłe i tak jak pisałem wytrzymywało niecałe 5 h.Po wymianie U5 i naładowaniu baterii,działa już 18 h :)Została jeszcze jedna kreska.