Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Sat na Astrę -porada przy zakupie

01 Mar 2012 09:53 10639 7
  • Poziom 10  
    witam
    O ile mi wiadomo od kwietnia przestaną działać analogowe tunery do odbioru niemieckich programów z Astry bo przechodzą na cyfrowe nadawanie.Chciałbym wymienić więc starszej sąsiadce na cyfrowy o co mnie bardzo prosi a słabo się znam. Będzie on wykorzystywany TYLKO do odbioru programów z Astry(niemieckich)z terytorium Polski,absolutnie bez żadnych bajerów,prosty w obsłudze i przede wszystkim bezawaryjny Ze względu na ograniczenia finansowe prosiłbym o podpowiedź jaki tuner jej kupić?Czy te najtańsze warto kupować ? A jeśli to jakie?
    pozdrawiam
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 35  
    Wystarczy jakis tani odbiornik FTA np. Globo OPTICUM - FS10p -> Link
    Warto poczytać instrukcję obsługi i zapoznać się z funkcjami. Tuner posiada tylko wyjście scart i wejście na antenę, nie posiada wyjścia HDMI. Cena 79 zł

Jeżeli będzie problem z odbiorem może być konieczna wymiana konwertera.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 24  
    Może nie najtańszy ale Ariva 52E. Jest to tuner FTA z obsługą kanałów HD. Na Astrze można znaleźć niekodowane, Niemieckie kanały HD.
  • Poziom 36  
    obelixxxxxx napisał:
    ...o ile mi wiadomo od kwietnia przestaną działać analogowe tunery do odbioru niemieckich programów z Astry bo przechodzą na cyfrowe nadawanie.Chciałbym wymienić więc starszej sąsiadce na cyfrowy o co mnie bardzo prosi a słabo się znam. Będzie on wykorzystywany TYLKO do odbioru programów z Astry(niemieckich)z terytorium Polski,absolutnie bez żadnych bajerów,prosty w obsłudze i przede wszystkim bezawaryjny Ze względu na ograniczenia finansowe prosiłbym o podpowiedź jaki tuner jej kupić?Czy te najtańsze warto kupować ? A jeśli to jakie?
    pozdrawiam

Nie tylko programy SAT analogowe będą wyłączone, naziemne analogowe też (2013r). Jeżeli sąsiadka ma odbiornik TV dekodujący DVB-T MPEG4 z każdym dopuszczonym sposobem kodowania dźwięku (albo jak sąsiadka nicht szprechen polska język..), dalej możesz nie czytać.
    Jeżeli nie, to kupno innego tunera niż combo DVB-T/S będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Za niecałe 300zł (02.2012r) można kupić Ferguson Ariva 120 Combo.
    Jest to prawdopodobnie najtańszy tuner tego rodzaju i jak piszą (link na dole) podobnież dekoduje nie tylko HD ale i dźwięk w/g wszystkich systemów wg normy.
    Będzie jeden pilot, wspólna lista kanałów naziemnych i sat (ale są też oddzielne i różne ulubione do wyboru), jest szansa na włączanie TV i tunera jednym przyciskiem (przedłużacz z gniazdami 230V i prawdziwym wyłącznikiem lub wyprowadzenie na kablu gniazda 230V "po wyłączniku" z TV, ew. mała przeróbka TV aby startował przy włączaniu zasilania) - a to wszystko jest zwl. dla osób starszych bardzo ważne, przy okazji także możliwość podłączenia pamięci/dysku i nagrywania dowolnego programu: naziemnego lub sat.
    W dodatku Ferguson Ariva 120 Combo odbiera programy HD sat i naziemne, a co i raz okazuje się ze jakiś program SAT znika i pojawia się ponownie już tylko jako HD MPEG4, nowe naziemne programy cyfrowe MPEG4 niektóre będą też tylko HD.

Inaczej będą 3 piloty, przekładanie wtyczek scart (mało TV ma więcej niż jedno złącze scart) - czyli horror którym marketingowcy chcą wymusić zakup nowego TV z MPEG4 - zazwyczaj 1000...1700zł, po gwarancji ma szybko się popsuć, naprawy nieopłacalne i zakup następnego... - a nawet jak TV kineskopowy się popsuje to da się naprawić (przed 2005r lutowane normalną cyną nie RoHS) lub kupisz następny używany za ~150zł (02.2012r, będą pewnie jeszcze tanieć, aż do momentu jak ludzie się zorientują czym pachnie "nowoczesność" a sprawnych odbiorników CRT będzie już bardzo mało).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2182713.html
    http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=20024
  • Poziom 10  
    Dzięki za podpowiedzi ,widzę,że muszę uściślić parę rzeczy.Kobiecina na 80 urodziny dostała od rodziny plazmę Panasonica Tx-42x20e(sprawdziłem)na Polskę i ustawiłem jej już te nowe polskie cyfrowe programy.Teraz do tego sprzętu potrzeba tunera sat na niemieckią astrę. Myślę,że pasowałby tu tuner na kabel hdmi no bo skoro jest w tv czyli pewnie tuner hd.Jak dobrze rozumiem jeśli będzie chciała oglądać niekodowane programy hd to trzeba wymienić też konwerter?Nagrywać programów to ona na peeeeewno nie będzie:)
    pozdrawiam
  • Poziom 22  
    obelixxxxxx napisał:
    Myślę,że pasowałby tu tuner na kabel hdmi no bo skoro jest w tv czyli pewnie tuner hd.

Prostsze będzie jeśli tuner podłączysz eurozłączem, wtedy po włączeniu tunera tv sam przełączy na odbiór z tunera (przerzuci na AV). Niektóre tunery SD mają również wyjście HDMI, ale nie odbierają programów HD, dlatego lepiej łączyć eurozłączem. w przypadku kupna tunera HD masz odbiór na przyszłość, ale możesz łączyć dowolnie. Przy wyborze tunera należy jeszcze uwzględnić duże klawisze do przełączania kanałów.
  • Poziom 43  
    Wymiana konwertera nie ma nic wspólnego z HD. Przy starym analogowym był? konwerter na " jedno pasmo". Dekoder podany w linku ma wyjście HDMI.