Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak maksymalna prędkość łącza? Netia

xxxx0000 01 Mar 2012 10:31 2367 7
  • #1 01 Mar 2012 10:31
    xxxx0000
    Poziom 8  

Witajcie. Proszę o pomoc w określeniu maksymalnej prędkość na moim łączu. Do tej pory miałem internet 4mb, ale przedłużyłem umowę z Netią i wziąłem pakiet "No limits" - podobno na łączu ADSL2+ ok.20mb... Skantarek Netii pokazuje mi max. 8mb ale u sąsiadów "z przeciwka" (mieszkam w bloku) na Netia Spocie transfer wyciąga ok.16-18mb i 1mb upload(skantarek również pokazuje 8mb. max.) Jakiej prędkości mogę się spodziewać ? Poniżej podaję parametry łącza.

Dzięki

0 7
  • #2 01 Mar 2012 14:39
    terrade
    Poziom 36  

Masz sporą rozbieżność tłumienia i podejrzanie dobre parametry jak na tak wysokie 43 dB. Te wyliczenia skantarka są prawidłowe. Co do sąsiadów to idź do nich i sprawdź tłumienie (i pewnie okaże się dużo niższe). Zaś twoje może być zawyżone jakąś usterką, 43/24.1 to za dużo, ale np. 38/24.1 nie wygląda dużo lepiej i też daleko do osiągów sąsiadów, więc zawyżenie musiałoby być znaczne po obu stronach (a może po prostu masz gorszą linię).

0
  • #3 01 Mar 2012 15:59
    xxxx0000
    Poziom 8  

Poniżej wrzucam screen z parametrów Spota u sąsiadów.

Czyli jak dostanę tego Netia Spota i aktywują mi ten szybszy internet(taki sam pakiet mają sąsiedzi) i jeśli nie będą osiągane podobne prędkości to mam dzwonić do Netii, żeby coś kombinowali z ustawieniami mojego łącza ? :D

0
  • #4 02 Mar 2012 14:57
    terrade
    Poziom 36  

Nic nie będą kombinować, wyższe tłumienie zwykle jest związane z usterką (lub przebiegiem linii) i to po stronie TP, a TP nic Ci nie naprawi. Synchronizacja jest, nie rwie ciągle (nie skarżysz się), telefon działa, więc nic nie zrobią. We własnym zakresie możesz sprawdzić instalację i ustalić czemu u sąsiadów tłumienie jest dużo niższe, najlepiej także odłączyć telefony i filtry oraz podłączyć swój router u sąsiadów (login i hasło zmieniony na "internet").

Ponadto sąsiedzi mają zaledwie 10 Mb/s (lekko niepełne, na niepoważnym speedteście ponad 10), a Marginy po 12 dB, co wygląda na celową robotę z podbijaniem Marginu (kosztem synchronizacji), pewnie były problemy na linii.

0
  • #5 02 Mar 2012 15:19
    xxxx0000
    Poziom 8  

@terrade Ok. Dzięki za informację, ale czy możesz mi z tymi danymi które podałem określić przybliżoną prędkość stabilnego łącza? Mam się spodziewać tyle co na skantarku?

0
  • Pomocny post
    #6 02 Mar 2012 15:37
    terrade
    Poziom 36  

xxxx0000 napisał:
    danymi które podałem określić przybliżoną prędkość stabilnego łącza?
    Nie. Stabilność to inna sprawa. Przewidywać można głównie niestabilność, gdy osoba informuje jak bardzo jej skacze Margin lub gdy pokazuje statystki błędów i jest ich bardzo dużo, czy też gdy twierdzi "że jej synchronizację rwie tylko 1-2 razy na dzień" (a chce przejść z 1 na 6 Mb/s).
    xxxx0000 napisał:
    Mam się spodziewać tyle co na skantarku?
    Tak, u mnie Margin 12-13 dB pozwolił na 6.5-7 Mb/s, Ty masz 16.5 dB więc powinieneś osiągnąć więcej i 8 Mb/s jest realne (może nawet trochę więcej).

0
  • #7 02 Mar 2012 17:23
    xxxx0000
    Poziom 8  

Dzięki.

0
  • #8 06 Mar 2012 22:45
    xxxx0000
    Poziom 8  

Już mi "przyspieszyli" ten internet ;) Poniżej podaję obecne parametry - jak na razie nie zrywa.

Aktualizacja - nadal stabilnie.

0